Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: tempomat uniwersalny  (Przeczytany 5844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
tempomat uniwersalny
« dnia: Maj 06, 2010, 22:04:36 »
witam wszystkich. od razu przejdę do rzeczy. za niecałe 2 tygodnie szykuje mi się długa trasa więc postanowiłem kupić urządzenie Waeco Ms-50 (tempomat uniwersalny) a że uwielbiam sam grzebać w moim autku postanowiłem sam to założyć. generalnie czytając instrukcję (nie ma po polsku) wszystko już prawie wiem oprócz jednej rzeczy. pozwólcie, że to zacytuję "cut the vacuum hose between the non-return valve and the intake manifold or vacuum pump (engine side)....(...)" wiem że muszę podłączyć serwo od tempomatu pomiędzy pompą (ciśnienia ??!!) a zaworem zwrotnym. nie bardzo wiem gdzie taki przewód mogę znaleźć i czy to może chodzi o podciśnienie czy nadciśnienie... jeśli ktoś ma jakieś pomysły byłbym bardzo wdzięczny muszę to zrobić w ten weekend.
pozdrawiam

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: pilnie szukam pomocy - tempomat
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2010, 22:25:08 »
dodam jeszcze że vacuum to chodzi o próżnię, ale gdzie taka pompa się znajduje i o który zawór chodzi to nie mam pojęcia

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: pilnie szukam pomocy - tempomat
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2010, 22:38:18 »
Dam sobie obciąć, że ten uniwersalny tempomat nie zadziała mimo najszczerszych chęci.

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: pilnie szukam pomocy - tempomat
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2010, 22:48:27 »
w sumie to nie rozumiem ludzi, którzy piszą byle co, żeby tylko liczbę postów sobie podbić. a koledze udowodnię, że sam to zrobię i zadziała.
ps. nie o takie odpowiedzi mi chodziło...

Offline Krzysiek Palki

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 892
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Xantia 1.9TurboD, Peugeot 309GTDturbo.
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Rybnik
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2010, 22:49:20 »
Cytuj

Wojciech Wodzyński napisał:
Dam sobie obciąć, że ten uniwersalny tempomat nie zadziała mimo najszczerszych chęci.


Dobra - kiedy moge ciąć?? :D Mam MS50 w drugim już aucie, i nie ma na co narzekać. Działa, nie sprawia problemów. Tylko wsio porządnie zainstalować trzeba ;)

Gumowym wężykiem trzeba do siłownika podłączyć podciśnienie - najlepiej sie wpiąć w przewód idący na serwo hamulcowe, trójnik jest w opakowaniu. W Xsarze II powinieneś mieć już elektryczny szybkościomierz - sygnał jest kompatybilny, tylko odpowiedni kabelek wyśledzić trzeba. Jakbyś miał licznik na linke, to do prawej półosi czujnik zakładasz, miałem tak w Pugu kiedyś.

Jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało, nawet na PW - nieczęsto na Xsare zagladam ;)
Krzysiek

Xantia 1.9TurboD, 1996r.


Peugeot 309GTDturbo, 1991r.

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2010, 22:53:31 »
Najśmieszniejsze będzie, jak się okaże, że w twoim aucie można było bez problemów zamontować fabryczny tempomat (od tego rocznika (2001) była taka możliwość w autach z multipleksem)
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: pilnie szukam pomocy - tempomat
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2010, 23:07:33 »
Cytuj

Robert Modelski napisał:
w sumie to nie rozumiem ludzi, którzy piszą byle co, żeby tylko liczbę postów sobie podbić. a koledze udowodnię, że sam to zrobię i zadziała.
ps. nie o takie odpowiedzi mi chodziło...


A ja nie rozumiem takich odpowiedzi. Oczywiście, trzymam kciuki ponieważ sam jestem zainteresowany montażem tempomatu w moim aucie. A napisałem tak dlatego ponieważ w X II, żeby cokolwiek zadziałało to musi być fabryczne. Np. pod fabryczne radio musi być podłączona fabryczna zmieniarka bo inaczej takiego wała zadziała

To tyle OT z mojej strony

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2010, 23:17:06 »
Cytuj

Krzysiek Palki napisał:
Dobra - kiedy moge ciąć?? :D Mam MS50 w drugim już aucie, i nie ma na co narzekać. Działa, nie sprawia problemów. Tylko wsio porządnie zainstalować trzeba ;)

Gumowym wężykiem trzeba do siłownika podłączyć podciśnienie - najlepiej sie wpiąć w przewód idący na serwo hamulcowe, trójnik jest w opakowaniu. W Xsarze II powinieneś mieć już elektryczny szybkościomierz - sygnał jest kompatybilny, tylko odpowiedni kabelek wyśledzić trzeba. Jakbyś miał licznik na linke, to do prawej półosi czujnik zakładasz, miałem tak w Pugu kiedyś.

Jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało, nawet na PW - nieczęsto na Xsare zagladam ;)


dzięki wielkie. na pewno się do ciebie jeszcze odezwę. ja też uważam, że MS-50 to nie jest jakaś lipa, bo ja zawsze mam w zwyczaju, że zanim cokolwiek kupię to jest to przemyślana i sprawdzona opcja. stąd wiem, że to musi działać. po prostu instrukcja nie była dla mnie jasna do końca. jeszcze raz dzięki

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2010, 23:22:39 »
Cytuj

Patryk Stalski napisał:
Najśmieszniejsze będzie, jak się okaże, że w twoim aucie można było bez problemów zamontować fabryczny tempomat (od tego rocznika (2001) była taka możliwość w autach z multipleksem)


być może, ale ja jestem z tych ludzi "zrób to sam" wiele się nauczę (nawet jak coś zepsuję) a później, nawet nie macie pojęcia jak piwo pięknie smakuje na koniec

Offline Marcin Mamijew

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 782
  • Skąd: Tanowo
  • Posiadany samochód: Xsara ...???
  • Miejscowość: Tanowo
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2010, 16:51:57 »
A powiedzcie mi czy do X1 2.0 VTS RFS a dziws 3.0 V6 z puga 406 coupe daloby rade taki tempomacik zaladowac? Chodzi mi od ponad roku taka mysl z tempomatem bo latam dosc  duzo w trasy a mam rostrzaskane kolano i by mi bardzo pomoglo takie cos;)
Xsara VTS 99 2.0 by Musketier :-)
Piękna i bestia w dodatku szybka i wściekła :-)
Sprzedam czesci do citroen C5 mkI  - blacharskie i mechaniczne
Wgrywanie PL menu RT3, RT4, RT5 - 512159695

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 07, 2010, 18:27:55 »
manual do ms 50

Powyżej link do manuala od tempomatu. Przejrzyj dokumentacje, na moje oko nie powinno być problemu z podłączeniem tego tempomatu do każdej xsary.
 
Xsara
 

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2010, 19:43:37 »
dzięki. już kilka dni temu kupiłem całe urządzenie i oczywiście to co podałeś mi w linku jest dokładnie tym samym w dołączonej instrukcji montażu. zapoznałem się z nią już tak aby w dniu pracy jak najmniej się szkolić a działać. głównie nie było z tego jasne dla mnie gdzie najlepiej się podłączyć jeśli chodzi o podciśnienie no i jak jeszcze Krzysztof napisał że w tych xsarach jest elektroniczny czujnik prędkości to już zupełnie bajka powinna być. zabieram się za to w ten weekend i oczywiście opiszę później moje wrażenia

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2010, 19:56:46 »
Cytuj

Robert Modelski napisał:
dzięki. już kilka dni temu kupiłem całe urządzenie i oczywiście to co podałeś mi w linku jest dokładnie tym samym w dołączonej instrukcji montażu.


W zasadzie mój post był odpowiedzią do postu Marcina M, dot. montażu tego tempomatu w V6. Przeglądnąłem instrukcję i widzę, że mają tam informacje dot. montażu w autach z "linkowym" i elektrycznym gazem.

Osobiście trzymam kciuki za powodzenie w montażu, sam jestem zainteresowany tempomatem, myślałem na początku o dołożeniu fabrycznego tempomatu - jest to podobno możliwe, w C2 i Xsarze picasso z powodzeniem da się zamontować. Ale wiem też, że w pugu 206 są problemy (mimo że instalacja multiplexowa jest bliźniacza), ważna jest wersja oprogramowania sterownika silnika, odpowiednie czujniki sprzęgła i hamulca. Jeśli nie uda się z fabrycznym to będę próbował wynalazków tego typu jak ten MS-50.
 
Xsara
 

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2010, 21:22:55 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:

Osobiście trzymam kciuki za powodzenie w montażu, sam jestem zainteresowany tempomatem, myślałem na początku o dołożeniu fabrycznego tempomatu - jest to podobno możliwe, w C2 i Xsarze picasso z powodzeniem da się zamontować. Ale wiem też, że w pugu 206 są problemy (mimo że instalacja multiplexowa jest bliźniacza), ważna jest wersja oprogramowania sterownika silnika, odpowiednie czujniki sprzęgła i hamulca. Jeśli nie uda się z fabrycznym to będę próbował wynalazków tego typu jak ten MS-50.


Warunkiem koniecznym do montażu fabrycznego tempomatu jest również elektroniczny pedał gazu (z serwo wbudowanym w podstawę pedału) - na klasycznej lince nie pociągnie.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Robert Modelski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16v LX 2001 + LPG
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2010, 13:22:18 »
tak więc piszę jak obiecałem. jestem już po montażu i wszystko śmiga tak pięknie aż chce się jeździć teraz. tempomacik po wszystkich testach działa płynnie. a teraz za dwa dni czeka mnie trasa po europie.

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2010, 13:48:47 »
W związku z tym odszczekuję pod biurkiem wszystko to co napisałem o niemożności zamontowania tego uniwersalnego tempomatu. Byłem święcie przekonany, że nic poza fabrycznym nie zadziała. Dzięki za informację

Pozdrawiam!

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 17, 2011, 07:44:39 »
DO Zx podejdzie taki tempomat:)?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: tempomat uniwersalny
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 21, 2011, 14:35:52 »
Cytuj

Krzysztof Szymczak napisał:
DO Zx podejdzie taki tempomat:)?


Moim zdaniem podejdzie. Zresztą wystarczy przejrzeć instrukcję podlinkowaną przeze mnie i tam widać jakie są wymagania i w jaki sposób jest realizowane utrzymanie stałej prędkości.
 
Xsara