Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: ZX 1,6i jakie są powody dużego spalania ?  (Przeczytany 1038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Banaszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.8i 8V 90KM, była Xantia I 1.6 i ZX Aura oraz inne marki
ZX 1,6i jakie są powody dużego spalania ?
« dnia: Grudzień 07, 2011, 10:56:33 »
Witam Wszystkich,

Dawno mnie tu nie było, kiedyś miałem Xantię i po paru latach ponownie wróciłem do Citroena, tym razem ZX. Interesujący mnie temat wrzucałem już w "szukaj" i nie znalazłem, być może już nie pamiętam jak poprawnie poszukiwać, linki i zdjęcia dodawać.

Uważam, że mój od niedawna posiadany ZX sporo za dużo pali w mieście, bo ok. 9,7L jeżdżąc w jedną osobę i w dużym rygorze pilnowania ekonomii i obrotów.

Kiedyś dużo cięższa Xantia z silnikiem 1,6 w mieście paliła mi max do 10L, a przeważnie nawet zimą można było ją w 9L/100km utrzymywać.
Jakie mam zdziwienie, że lżejszy ZX od Xanti pali podobnie bo 9,7L/100km, to chyba coś nie tak i raczej powinien być to wynik ok. 8L !?

I nie chodzi tu o styl jazdy, naprawdę jadę ekonomicznie, nie muszę z piskiem opon spod świateł być pierwszy, a obroty trzymam w ryzach do max 2,5tys. przy zmianie biegów i głównie staram się podczas jazdy w mieście mieć ok. 2tys.

Podpowiem, że filtr paliwa, powietrza sprawdzone i są OK podobnie jak stan świec i układu WN.
Liczę na konstruktywne rady, dziękuję.

Pozdrawiam

  • Gość
Re: ZX 1,6i jakie są powody dużego spalania ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2011, 11:56:38 »
faktycznie trochę za dużo,

dwa pytania:

- czy silnik pracuje w optymalnej temperaturze 80-90C?
- czy sonda lambda poprawnie pracuje (0-0.8V)?

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: ZX 1,6i jakie są powody dużego spalania ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2011, 20:13:08 »
Ja miałem Zx 1.6 i z moich doświadczeń wynika ze to auto musi spalić 10l w mieście i jest to całkiem normalna sprawa....W zasadzie w mieście może bez korków i naprawdę jeżdżenie oszczędnie pozwoli zejsc do 9l, choć mi się to nigdy nie udało.

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: ZX 1,6i jakie są powody dużego spalania ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2011, 18:22:06 »
Mi 1.8 16v w Xantii łyka średnio 10.8l lpg na sto. Też mi się wydaję że dużo