Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze  (Przeczytany 1474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Kornak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 287
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen C2
  • Zainteresowania: motoryzacja, fotografia, ogólno pojęte nowinki techniczne
  • Miejscowość: Lębork
[MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« dnia: Styczeń 08, 2012, 11:11:16 »
Witam.

Poprzez wyszukiwarkę nie znalazłem tematu, w którym otrzymałbym odpowiedź na poniżej przedstawiony problem.


Dziwna rzecz się dzieje. Po pociągnięciu dźwigienki szyba, bądź szyby są normalne spryskane. Natomiast po przejściu z opcji w opcję na wyświetlaczu komputera pokł. przyciskiem MODE umieszczonym na końcu dźwigienki - również uruchamia spryskiwacze...


Najlepsze jest to, że spryskiwacze leją wody do końca! Do momentu aż nie ruszę dźwigienką - wówczas przestają......


Czyli: naciśnięcie przycisku MODE uruchamia spryskiwacze, ale nie uruchamia wycieraczek. Spryskiwacze działają do momentu aż sam nie pociągnę dźwigienki - wówczas przestają...

Czy ktoś spotkał się z takim problemem ? Jeżeli jest na forum taki temat, proszę o podanie linka.


Dziękuję.
Pamiętaj kierowco!

"Gdy z tyłu jest siwo, do gara leci nie tylko paliwo"

--------------------------------------------------------------

Marek_S

  • Gość
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2012, 11:48:56 »
ooooooooo ciekawe zjawisko , podejrzewał bym przełącznik ale nie na 100% albo BSI . Proponuje zresetować system poprzez odpięcie akumulatora na ok 5 min . Jeśli usterka nie minie podmienić przełącznik jeśli i to nic nie da to jednak BSI . Możliwe ze zmiana oprogramowania BSI pomoże .

Offline Tomasz Kornak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 287
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen C2
  • Zainteresowania: motoryzacja, fotografia, ogólno pojęte nowinki techniczne
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2012, 11:58:18 »
hm... Miesiąc temu miałem stłuczkę - strzał od tyłu.

Prawdopodobnie w warsztacie był odłączony Akku - bo wczoraj po odebraniu autka, wszystko mi migało .. zegar, data itd. + niedziałające szyby przy autodomykaniu (trzeba je uczyć od nowa)

myślisz, że to może być przyczyną?

Poza tym, też podejrzewam kostkę.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to... nie wiem co musiało by się stać, żeby coś z oprogramowaniem się pokręciło - pożar? poszarpane kable? spięcie?

W każdym razie, nie przełączam się pomiędzy opcjami bo zacznie mi spryskiwacz szybe :)
Pamiętaj kierowco!

"Gdy z tyłu jest siwo, do gara leci nie tylko paliwo"

--------------------------------------------------------------

Offline Tomasz Kornak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 287
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen C2
  • Zainteresowania: motoryzacja, fotografia, ogólno pojęte nowinki techniczne
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2012, 21:40:55 »
Dziękuję za zainteresowanie Panie Marku.

Problem został rozwiązany :-) Jestem dumny, że sam go rozwiązałem - kupiłem nowy samochód... - żartuje ;-)


A więc rozebrałem dźwignię a konkretnie ten przycisk na jej końcu odpowiedzialny za zmianę opcji na wyświetlaczu komputera pokładowego.

Rozbiurkę przeprowadzałem powoli, ponieważ wyczytałem, że w tej dźwigience mógłbym pogubić kilka niezbędnych do działania jej części.

rozłożyłem! EUREKA!

na drukowanej płytce znajdują się ścieżki. Na ścieżkach znajduje się pierścień który uruchamia wycieraczkę tylną oraz spryskiwacz do wycieraczki tylnej.

problem polegał na tym, że podczas niedawnej kolizji/stłuczki/strzału w tył auta... ów pierścień obsunął się na ścieżkę, która uruchamiała spryskiwacz wycieraczki tylnej w związku z czym po naciśnięciu przycisku MODE "załączałem" dwie osobne ścieżki na drukowanej płytce powodując tym samym efekt SPRYSKIWANIA :-)

Naprawa polegała na delikatnym przesunięciu i przytwierdzeniu na smar ów pierścienia tak aby poruszał się tylko po jednej ścieżce - niestety trzeba to robić delikatnie, powoli i ostrożnie bo... dźwignia niestety wystaje z kierownicy pod kątem i jakikolwiek ruch obsuwa ją...

Najgorszy jest proces montowania i zakładania - dopiero za 8 podejściem (a walczyłem dobre 2h) zdołałem złożyć wszystko bez żadnej wypadającej części :-) - niestety ku przestrodze, w  dźwigni znajdują się kuleczki na sprężynce które po prostu po rozłożeniu końca wajchy wystrzeliwują...Radze robić w ciągu dnia... łatwiej je znaleźć :)

pozdrawiam!
Pamiętaj kierowco!

"Gdy z tyłu jest siwo, do gara leci nie tylko paliwo"

--------------------------------------------------------------

Marek_S

  • Gość
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2012, 20:49:14 »
czyli jak podejrzewałem przełącznik, mnie by się nie chciało tego naprawiać . A co do BSI to mnie w oprogramowaniach już nic nie dziwi

Offline Tomasz Kornak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 287
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen C2
  • Zainteresowania: motoryzacja, fotografia, ogólno pojęte nowinki techniczne
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2012, 22:11:19 »
Szczerze? Nie odłączałem akumulatora bo mi się po prostu nie chciało :) - miałem lenia, a jak jeszcze miałbym potem programować lusterka, szyby itd. to wcale mi się to nie uśmiechało...

Kupić nową manetkę i bawić się w rozkłądanie kolumny kierownicy gdzie wiem, że bez zdejmowania koła kierownicy się nie obędzie?  - ooo niee... też za dużo roboty :), nie dla mnie....

tym bardziej, że kiedyś już miałem do czynienia z wymianą manetki tyle, że w astrze (w aucie o niebo prostszym konstrukcyjnie niż c5) - bo montowałem komputer pokł.

Dlatego najłatwiejszym rozwiązaniem i najmniej pracochłonnym było rozebranie końca manetki ... niestety z małym nakładem pracy nie miało to nic wspólnego... bo nie ma nic gorszego jak 0 stopni na dworzu, zaparowane szyby, dogorywająca latarka w zębach i malutkie częsci ruchome w manetce...

ale udało się! i jestem bardzo zadowolony :) teraz wszystko działa dosłownie na wyczuwalny klik!

z rzeczy do naprawy pozostał mi zapieczony ham. ręczny ( tj. kopytka x2)

Ps. co do dziwnych zachowań samochodów dzisiaj jadąc po pracy z kolegą jego Audi A6 nagle szyby maksymalnie się otworzyły a deszcz, którego strumień niemalże przypominał tego niczym z rynny wpadał do środka... po chwili same się zamknęły... ot co!
Pamiętaj kierowco!

"Gdy z tyłu jest siwo, do gara leci nie tylko paliwo"

--------------------------------------------------------------

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Re: [MK I] Przycisk Mode włącza spryskiwacze
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2012, 22:00:39 »
Cytuj

Tomasz Kornak napisał:

Ps. co do dziwnych zachowań samochodów dzisiaj jadąc po pracy z kolegą jego Audi A6 nagle szyby maksymalnie się otworzyły a deszcz, którego strumień niemalże przypominał tego niczym z rynny wpadał do środka... po chwili same się zamknęły... ot co!


Jest to specjalnie zaprogramowany, inteligentny układ mający na celu dobudzenie kierowcy w drodze do pracy, powoduje pobudzenie układu nerwowego i wzmożoną pracę układu krążenia.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil