Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika  (Przeczytany 1529 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

falq

  • Gość
[Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika
« dnia: Maj 03, 2012, 13:16:12 »
Zakupiliśmy Citroena ZX Reflex 1.4i na monowtrysku Bosch'a, mam pytanie w związku z tym, czy lekki wyciek oleju spod pokrywy zaworów to norma w silnikach 1.4i i wystarczy wymienić uszczelkę pokrywy, czy też zwyczajne zaniedbanie poprzedniego właściciela? Podobno pocenie się silnika w tym modelu Citroena to norma? Autko ma przebieg 217k km, poprzedni właściciel nie wie dokładnie jakim olejem był silnik zalany, twierdzi, że Lotosem 15W40 (mineralny) i jak się "cieszył", że nie jakimś tam drogim za 200 zł tylko najzwyklejszym, co osobiście mnie wcale nie cieszyło, bo szkoda silnika zarzynać na takim oleju ;( Mam pytanie, jakim olejem radzicie mi zalać teraz silnik, żeby autko odżyło i jeszcze silniczek pochodził.
Ja zastanawiam się nad zalaniem go olejem ELF (tylko teraz nie wiem czy minerał czy półsyntetyk jeszcze ryzykować), z przyzwyczajenia, bo wcześniej miałem Renault Clio I z silnikiem 1.4i i takim olejem zalewałem, przy podobnym przebiegu. Nie wiem czy silniki Citroena lubią się z tym olejem, czy polecacie jakiś inny.
Po Lotosie z praktyki wiem, że w silniku zostaje dużo syfu, którego ciężko później się pozbyć, nawet robiąc płukankę silnika, przy wymianie oleju ;( Miałem z tym do czynienia jeszcze w silniku Daewoo Matiz'a, który był jeżdżony od nowości na Lotosie i po zdjęciu pokrywy zaworów można się było tylko przeżegnać i pomodlić, żeby to wyczyścić, tyle nagaru i syfu po nim zostaje.
Silnik na chwilę obecną pracuje miarowo, nie stuka nie puka, zawory wyregulowane, ale koniecznie chcę wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, bo poprzednik wróży z fusów, z tym co było zalane...
Doradźcie czym co zalać i w jakiej ilości, bo szukałem na forum informacji nt ile litrów danego płynu wchodzi np. w silnik, skrzynię biegów, układ hamulcowy i układ chłodzenia, ale nie znalazłem ;( (może słabo szukałem ...?)
Bardzo proszę o poradę i pozdrawiam.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: [Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2012, 22:40:55 »
Pocenie się z pokrywy zaworów to nie norma, tylko zaniedbanie. Uszczelka kosztuje jakieś 15 PLN, wymienić i powinien być spokój, możesz dać troszkę silikonu tylko pod podkładki pokrywy. Przy okazji wyreguluj/sprawdź zawory.
Oleju wchodzi 3.5 litra-dane z instrukcji obsługi. Proponuję na początek zalać mineralnym tylko dlatego, żebyś stwierdził czy silnik bierze olej czy nie. Jak będzie ok. to po 5000 km możesz zalać półsyntetyk. Może być Elf o którym pisałeś.
Do skrzyni wchodzą 2 litry oleju 75W80 zalecany Total
Układ hamulcowy 0.5 litra
Układ chłodzenia  6,5 litra, podejrzewam, że i tak wszystko nie zleci, zalecam jakieś płukanie układu.

falq

  • Gość
Re: [Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2012, 03:59:48 »
Dzięki za odpowiedź.

Czym polecasz płukać układ, jakiś konkretny środek do czyszczenia chłodnic dla Citroena itd. czy dowolnym?
Dotychczas zalewałem samochody preparatem Prestone -35, czy tutaj też taki w Citroenie mogę zastosować i niczego nie zajechać?
To nasz pierwszy Citroen w karierze i stąd tyle laickich pytań na temat jego eksploatacji ;)
Jeśli chodzi o regulacje zaworów, to jakiś manual na to jest może na forum, czy to standardowa procedura jak np. było w maluchu tj. kręcenie kołem pasowym i ustawianie luzu na poszczególnych zaworach danego cylindra, za pomocą szczelinomierza? Jakie luzy zaworowe powinny być ustawione dla ssących i wylotowych w Cytrynce?
Poprzedni właściciel twierdzi, że oleju nie bierze i od poprzedniej wymiany minęło jakieś 4-5k km, ale kwitu na wymianę płynów nie ma, chociaż podobno pasek rozrządu też był wymieniany...aż dziwne...no cóż. Chyba czeka mnie wymiana kompletu włącznie z rozrządem, chociaż warto może sprawdzić stan paska, przy okazji wymiany uszczelki...

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: [Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2012, 19:54:52 »
Regulacja zaworów-cylindry w kolejności od strony rozrządu:
mijanka na IV ustawiamy I
mijanka na III ustawiamy II
mijanka na II ustawiamy III
mijanka na I ustawiamy IV
Luzy zaworowe powinny być na ssących 0,2 a na wydechowych 0,4
Regulacja jak w maluchu.
Myślę, że Prestone będzie dobre. Jeżeli to jest koncentrat, to płukanie zrób wodą destylowaną-w każdym razie tym w czym będziesz mieszał koncentrat, jak zostaną jakieś resztki wody, to pomieszają się z płynem. Czy są jakieś preparaty do płukanie to nie wiem.

falq

  • Gość
Re: [Citroen ZX 1.4i] Pocenie się silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2012, 21:50:36 »
Dziękuję za odpowiedź ;) Jutro bierzemy się za pucowanie naszej "herbatki z cytrynką" (bo jest koloru butelkowej zieleni ;) to będziemy wiedzieć co i jak ;) Jak ją dopieścimy to zamieścimy fotki na forum i się porządnie przywitamy ;)

Pozdrowionka