Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Niedziałający wentylator XM mkII  (Przeczytany 1573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Niedziałający wentylator XM mkII
« dnia: Kwiecień 04, 2012, 00:01:22 »
mam problem z dmuchawą która przestała działać, dawnej jeszcze się włączała jak się puknęło w pulpit sterujący a teraz już nie. Bezpieczniki wszystkie sprawdziłem, bo raczej cały wentylator się nie spalił? A w sumie to wszystko jest sprytnie zabudowane że nie idzie nic wylukać. Może jakieś rady? czytałem na forum że może to być wina tranzystorów w module dmuchawy.. proszę o rady. Pozdr.

Offline Jurij Martyniuk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 241
  • Skąd: Bialystok/Gródek
  • Posiadany samochód: C6 3.0 HDI 2010. C2 vtr 1.4 8v+gaz 2004. C4b7 1.6 vti+gaz 2010.
  • Miejscowość: Bialystok/Gródek
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2012, 22:46:57 »
A jak się puknęło to działał normalnie? na wszystkich biegach? jak tak to musisz wydłubać panel delikatnie cienkim śrubokrętem łub nożykiem,  i posprawdzać styki na kostkach, i lutowania na płytce, jeżeli wentylator chodził na jednym biegu to tranzystory przy dmuchawie do wymiany.
Pozdrawiam, Jurek :-)
Był XM 2.0i, XM2.5td, ZX 1.9D, AX 1.5D, XM 2.1td

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2012, 00:09:22 »
U ojca straciły kontakt piny gdzieś przy samym wentylatorze. Podobno pomogło proste przeczyszczenie.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

  • Gość
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2012, 20:21:31 »
Sprawdzałem już ten panel, każdą ścieżkę dokładnie prześledziłem i wszystkie luty, i nie dostrzegłem uszkodzeń. Wczoraj zdemontowałem wentylator i przyznam że cuchną spalenizną.. czyli taki zapach sfajczonych przewodów.. na krótko też się nie odezwał, nawet prądu nie przewodzi. Czyli kiszka.. Sprawdzałem ceny na allegro i szykuje się około 150 złotowy wydatek:(

Offline Maurycy Piniarski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 424
  • Skąd: Sieradz
  • Posiadany samochód: XM 2.5td 1998r,
  • Zainteresowania: motoryzacja,żagle,film, muzyka
  • Miejscowość: Sieradz
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2012, 23:17:23 »
sprawdź same szczotki,miałem taki sam problem i wymiana szczotek na nowe pomogła,koszt ok. 17 PLN
CYTRNKI są jak KOBIETY-kochamy je za wady i zalety
jest:XM 2.5TD 1998r,MB Sprinter 313CDI

  • Gość
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2012, 08:34:38 »
Ok dzięki, dziś to sprawdzę:) jak co dam znać czy pomogło.

  • Gość
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2012, 12:04:05 »
Zrobiłem tak jak mi radziłeś, z tym że nie wymieniałem szczotek tylko je wyczyściłem tak wirnik czy jakoś tak.. i miodzio wentylator działa:) dzięki:D

Offline Łukasz Różyło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: XM 2.0 16V
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2012, 20:36:40 »
u mnie po przekreceniu kluczyka wentylator zalacza sie ale doslownie na sekunde i przycicha i kreci caly czas na 1 biegu niezaleznie od pozycji pokretla jaka moze byc tego przyczyna??

  • Gość
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2012, 23:56:03 »
Mój miał takie objawy. Jak lubisz majsterkować to wyciągnij wentylator rozbierz go i dokładnie wyczyść. Szczególnie miejsca gdzie dotykają szczotki wirnik. Szczotki możesz wymienić, moje mają może 2 cm. Po tej czynności wentylator działa znów z pełną mocą.:)

Offline Paweł Kiesiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Chełmek
  • Posiadany samochód: XM 2.1turboD12, Xsara 1.4i, C5 2.2HDI
  • Miejscowość: Chełmek
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2012, 00:55:02 »
Uważaj, jakie szczotki wkładasz, jeśli założysz zbyt twarde, to po paru miesiącach (może wcześniej) szczotki zeszlifują Ci komutator do zera, a tego nie opłaca się robić, chyba, że ktoś lubi się tym bawić, ale to trudna robota. Lepiej kupić następny wiatrak.
Mam jeszcze do Was koledzy pytanie. Czemu piszecie, że wentylator pracuje na którymś tam biegu, ja do tej pory spotykałem się z płynną regulacją?
Ostateczna regulacja obrotów odbywa się w dmuchawie (dwa tranzystory mocy sterowane z pulpitu). Jeśli padnie jeden z tranzystorów to są dwie możliwości, albo wiatrak kręci się o połowę wolniej, albo zasuwa z pełną mocą i nie reaguje na położenie regulatora (zwarcie w tranzystorze).

  • Gość
Re: Niedziałający wentylator XM mkII
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2012, 00:16:53 »
Bardzo skomplikowane słowa. a my jesteśmy zwykłymi kierowcami... Powiem że rady na tej stronie zawsze mijają się z rzeczywistością... Problemu szukamy najgłębiej jak się da... A zazwyczaj usterki są bardzo proste do usunięcia:)