Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak często serwisować klimatyzację?  (Przeczytany 2236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub Siewko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 Spacetourer 1.2 PureTech 130KM EAT8 MoreLife. Były: Xsara Picasso 1.6 HDi 92KM '09, Xsara II Break 2.0 HDi 110KM i ZX 1.9D Audace
  • Zainteresowania: fotografia, muzyka
  • Miejscowość: Warszawa
Jak często serwisować klimatyzację?
« dnia: Lipiec 12, 2012, 15:54:59 »
Jak często powinno się wg was serwisować klimę? W ASO twierdzą, że raz na dwa lata powinno się wymienić czynnik. Nie za często? Mam swoją XP od 2,5 roku. Klimę mam włączoną stale. W zasadzie wszystko jest cacy. Ale tak się zastanawiam, czy przed urlopem w gorącym czegoś nie przedsięwziąć.

Offline Bartosz Klewicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 568
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: KIA CARNIVAL 2.9 2006
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2012, 17:12:24 »
Mozna podjechac na sprawdzenie ilosci czynnika czy jest go tyle co trzeba
były  ZX 1,6 avantage
         XSARA  1.4  2000r
Xsara Picasso 2.0 HDI 03

Gachu

  • Gość
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2012, 17:48:10 »
jeśli chłodzi to nie ma sensu nic z nią robić - taka prawda

Offline Andrzej Sikorski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2001r. 4Gas
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2012, 08:49:52 »
Ja stosuję zasadę aby raz w roku na wiosnę odgrzybić instalację, wymienić filtr kabinowy i uzupełnić czynnik. Zwykle ubywa go około połowy więc prawdopodobnie na jesień klima by i tak "padła" gdybym nie robił przeglądu.

Offline Jakub Siewko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 Spacetourer 1.2 PureTech 130KM EAT8 MoreLife. Były: Xsara Picasso 1.6 HDi 92KM '09, Xsara II Break 2.0 HDi 110KM i ZX 1.9D Audace
  • Zainteresowania: fotografia, muzyka
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2012, 14:09:42 »
Cytuj

Andrzej Sikorski napisał:
Ja stosuję zasadę aby raz w roku na wiosnę odgrzybić instalację, wymienić filtr kabinowy i uzupełnić czynnik. Zwykle ubywa go około połowy więc prawdopodobnie na jesień klima by i tak "padła" gdybym nie robił przeglądu.

Zaraz, zaraz. Czy ja dobrze zrozumiałem? Co roku ubywa Ci połowa czynnika? Układ klimatyzacji w samochodzie może nie jest w 100% szczelny, ale bez przesady. To chyba nie możliwe, żeby w ciągu roku ubywała połowa.

Offline Bartosz Klewicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 568
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: KIA CARNIVAL 2.9 2006
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2012, 16:21:03 »
Mi przez dwa lata ubylo 250g
były  ZX 1,6 avantage
         XSARA  1.4  2000r
Xsara Picasso 2.0 HDI 03

Gachu

  • Gość
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2012, 18:20:19 »
Cytuj

Andrzej Sikorski napisał:
Ja stosuję zasadę aby raz w roku na wiosnę odgrzybić instalację, wymienić filtr kabinowy i uzupełnić czynnik. Zwykle ubywa go około połowy więc prawdopodobnie na jesień klima by i tak "padła" gdybym nie robił przeglądu.


wymień uszczelki w układzie to przestanie uciekać

Offline Andrzej Sikorski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2001r. 4Gas
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2012, 20:51:26 »
Może kiedyś jak się zepsuje wymienię uszczelki przy okazcji naprawy. Wlanie kontrastu niczego nie wykazało i póki co tak zostało. W tym roku nawet się nie pytałem ile dolewali bo zapomniałem ;( a nie są ta jakięś porażające kwoty.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2012, 20:58:29 »
KLime powinno sie serwisowac raz na dwa lata tak jak zaleca serwis. To ze dziala dluzej nie znaczy ze jest ok. Jak sie oleju nie wymieni to silnik tez jezdzi dluzej, nieprawdaz?
Podczas serwisu uzupelnia sie plyn jesli brakuje (i widac ile brakuje czyli czy trzeba cos wiecej robic czy nie - kolega ktoremu ucieka 50% w rok powinien sie zainteresowac), oraz przede wszystkm - uzupelnia sie olej smarujacy sprezarke.
Oczywiscie przyokazji robi sie tez odsyfianie (powinno, nie jestem przekonany ze to jest standardowa procedura w serwisie.
A to ze klima chodzi fajnie bez serwisu jest akurat mylace, klima potrafi dzialac majac nawet tylko 20-30% czynnika.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Gachu

  • Gość
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2012, 14:18:42 »
Jacku nie zgadzam się, lodówka działa na tej samej zasadzie i nikt nie dobija czynnika co 2 lata a lodówka pracuje non stop przez kilka lat

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2012, 20:44:34 »
A tak że jeszcze zapytam - jest możliwość samodzielnego uzupełnienia oleju w sprężarce? A jeżeli tak to jaki i ile?

jacekczewa1

  • Gość
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2012, 21:21:48 »
nie ,tylko podczas napelniania czynnikiem

jacekczewa1

  • Gość
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2012, 21:23:25 »
Cytuj

Bogumił Salamon napisał:
Jacku nie zgadzam się, lodówka działa na tej samej zasadzie i nikt nie dobija czynnika co 2 lata a lodówka pracuje non stop przez kilka lat



akurat Jacek ma racje .... czynnika ubywa z czasem w instalacjach samochodowych

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2012, 14:38:11 »
W lodówce są same sztywne (metalowe) rurki i nie ma połączeń innych niż lutowane. W klimie samochodowej są rurki sztywne i giętkie - gumowe oraz jakieś tam uszczelki. A nawet najdoskonalsza guma przepuszcza, zwłaszcza takie gazy jak używane w klimatyzacji. Także zawsze jakiś tam ubytek jest. U mnie w Pikusiu ubywa na rok ok. 120-150 g (a cały układ zawiera chyba ok. 700 g). Jak będzie taki wyciek, że po miesiącu - dwóch od napełnienia klima nie będzie chciała się załączyć to wtedy jest sygnał do szukania dziury i naprawy. :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Jak często serwisować klimatyzację?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2012, 20:03:24 »
Porownanie do lodowki jak juz zostalo anpisane nie jest do konca trafione. Tam faktycznie sa polaczenia stale, wiec samo sie nie powinno rozszczelnic. Czego przykladem sa dzialajace 30 letnie "minski". Ale ze to zaden biznes zrobic lodowke na 30 lat, wiec tutaj zalatwia sie to inaczej - rurki metalowe zamiast miedzianych, R134a powoduje korozje i po paru latach lodowka 'puszcza'. A ze sporo rurek jest zatopionych w tylnej scianie i nie ma do nich zadnego dostepu, to lodowka na smieci, a klient do mm po nastepna ;-)

W aucie serwisowanie polega na tym zeby wlasnie pochodzilo wiecej niz kilka lat. A tutaj jedyny sposob to regularne uzupelnienie czynnika i wymiana oleju.
Co do szczelnosci i ile ucieka to moge podac na przykladzie mojego 16letniego juz ZXa. Kiedys wczesniej po roku brakowalo ok 40%, po znalezieniu winnego (uciekalo przez pressostat) poprawilo sie i po 2 latach brakowalo niecale 20% (czyli w zasadzie ubytek technologiczny). Ale ta sama klima dzialala mi jeszcze gdy mialem raptem 230g (na 900), wiec fakt ze dziala nie oznacza ze wszystko jest ok.
Jeszcze raz napisze - olej tez wymieniamy mimo ze auto jezdzi i nie ma jakichs specjalnych objawow ktore wymuszaja wymiane. Dlaczego wiec z klima ma byc inaczej? Dlaczego nie jezdzimy na starym oleju i nie czekamy az zacznie rzezic (czy co tam sie moze stac?)

Co do dodawania oleju bez przetaczania - niektorzy specowie rzezbia i dodaja jakos strzykawka. Ale nie wiem czy bym cos takiego chcial robic u siebie.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)