Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Szalejący spryskiwacz  (Przeczytany 1095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2003 r.
  • Miejscowość: Poznań
Szalejący spryskiwacz
« dnia: Grudzień 06, 2012, 12:45:18 »
Witam

Piszę ponownie, bo założyłem temat na ogólnym forum i moderator usunął.

Sprawa dotyczy spryskiwacza.
Jakiś czas temu padła pompka od spryskiwacza.
Kupiłem nowa wymieniłem. Po paru tygodniach zdziwienie przestało spryskiwać przednią szybę, ale za to pryskało na tylną.
Ok pomyślałem, kupiłem jakieś badziewie i zaraz się zepsuło. Poszukałem niby pompkę montowaną do nowych aut.
Założyłem po paru dniach to samo, zaczęło  pryskać na tył zamiast na przód - wciskając spryskiwanie tylnej szybu jest ok.
No dobra wyjąłem pompkę podłączyłem po prostownika i elegancko działa (sprawdziłem tą poprzednio założoną i też działa).
Założyłem z powrotem podziałało parę dni i od nowa to samo.
Przypuszczam że do wymiany mam wtyczkę wkładaną do pompki, pewnie robi się zwarcie i spryskuje tył.
Czy mieliście taki przypadek.
Jaki macie inny pomysł.

Pozdrawiam

Paweł

Offline Grzegorz Pyteraf

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Korczyna
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2000 r.
  • Miejscowość: Korczyna
Re: Szalejący spryskiwacz
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2012, 13:07:22 »
Wymiana wtyczki nic nie pomoże. Pompka od spryskiwaczy w naszych autach działa w ten sposób, że w zależności od polaryzacji podawanego zasilania spryskuje przód albo tył. Działa to w ten sposób, że zmiana polaryzacji zasilania powoduje obracanie wirnika silniczka w jedną bądź w drugą stronę. Płyn pod ciśnieniem jest podawany do specjalnego zworka, który blokuje przepływ płynu do jednego z odpływów - przód lub tył. Trudno to wytłumaczyć jak się tego nie widzi.
Awaria polega na tym, że z jakiś powodów "puchnie" tłoczek w zaworku, i przestaje się poruszać. Naprawa polega na wymontowaniu całej pompy, rozebraniu zaworka i obcięciu spuchniętej części.
Opis dokładniejszy jest w poradniku.
Myślę, że powodem problemów jest nieodpowiednia guma albo zbyt agresywne płyny do spryskiwaczy.

Offline Paweł Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2003 r.
  • Miejscowość: Poznań
Re: Szalejący spryskiwacz
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2012, 14:38:55 »
Witam

Zgadźa się jak podłączałem odwrotnie przewody od prostownika to pryskał jeden lub drugi przewód. To się działo na dwóch nowo zakupionych w różnych miejscach pompkach i zarówno na letnim jak i na zimowym.
Dlatego wydaje mi się że to coś z wtyczką może się mylę.

Pozdrawiam


Po wymianie wtyczki działało prawidłowo 2 tygodnie. Oczywiście wymieniałem już 2 razy na nowe pompki. Zaczynam się zastanawiać czy gdzieś nie są przetarte przewody. Za każdym razem jak wymieniałem pompki lub wtyczkę, ruszałem przewodami i po założeniu działało tydzień dwa.

Zaczynam powoli tracić cierpliwość do tego gów.... pół biedy jak by był łatwy dostęp, a tu podnieś auto, zdejmij koło. powywalaj zatrzaski z nadkoli   szlak może człowieka trafić.
Cz ktoś się orientuje,czy ta wiązka przewodów biegnie bezpośrednio do sterownika czy może po drodze gdzieś jest zaczepiana i może tam mam jakieś zwarcie-przebicie  

Pozdrawiam


Dla zakończenia mojego problemu.
W warsztacie założyli mi trzecią pompkę, nie wiem co to byłą za
pompka, ale działa od 2 miesięcy.
Dwie poprzednie pompki kupiłem na allegro za 40  zł sztuka.
Jedną nawet założyli w warsztacie (więc dobrze zakładałem, zreszta to nic trudnego).
W warsztacie mówili że niby na allegro sprzedają chińszczyznę.

Dla mnie najważniejsze że ten koszmar ze spryskiwaczem się skończył.

Pozdrawiam

Offline zbigniew jedrys

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: poznań
  • Posiadany samochód: xsara picasso
  • Miejscowość: poznań
Re: Szalejący spryskiwacz
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2012, 20:22:01 »
witam
mam podobny problem jak pryska na przód to leci również z tyłu, ale jak pryskam na tył to tylko tam leci - gdzie to konkretnie mogę znaleźć - naprawa pompki spryskiwacza??

jacekczewa1

  • Gość
Re: Szalejący spryskiwacz
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2012, 21:00:03 »
zaworek w pompie..czy za  30 zeta warto sie grzebac w rozbieranie i kombinowanie w pompce ?