Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów  (Przeczytany 4455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jędruszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gryfice
  • Posiadany samochód: XM 3.0 V6 24V
  • Miejscowość: Gryfice
centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« dnia: Styczeń 18, 2010, 17:48:41 »
witam
tak sobie ostatnio zauwazylem, ze w moim XMie nie dziala otwieranie z centralnego tylnych lewych drzwi i tylnej klapy.
Tylna klapa zamyka sie z centrala, otwiera się ją z klucza, a tylne lewe drzwi  trzeba zamykac i otwierac recznie "z guzika".
 
Zbiegiem okolicznosc???  na wyswietlaczu incydentow nie pokazuje otwarcia wlasnie tylnych lewych drzwi i tylnej klapy. Pozostale drzwi i  przednia maske pokazuje bezproblemowo.

Mysle ze ma to ze sobą związek. Gdzie szukac przyczyny?

PS. Światelka się palą przy wszystkich otwartych drzwach, przy otwarciu klapy tylnej w bagazniku rowniez zapala sie lampka
--------------
pozdrawiam
Rafi DJYendruh

Offline Wiciu Rudziński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 926
  • Skąd: Szamotuły-Poznań
  • Posiadany samochód: C3 1.4sx / Dacia Lodgy 1.6Mpi
  • Zainteresowania: eksploracja
  • Miejscowość: Szamotuły-Poznań
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:49:24 »
Jak zawsze wyczyścić styki, zamek siłownika tylnej klapy wymontować, wykąpać w benzynie, nasmarować oliwką do broni i będzie działać bo łaski nie robi. W drzwiach przede wszystkim oczyścić "Kontakt-em" wszystkie styki na łączu drzwi - karoseria szczególnie, przesmarować i sprawdzić czy nie blokuje zamykania ten plastikowy grzybek, można go "siknąć" np. silolem lub plakiem.
Były 2CV,BX,ZX,XM,C5  a są C3 1,4sx, Dacia Lodgy 1.6Mpi, czyli jak mówi moja baba:
Facet rozwija się do 6 roku życia, potem już tylko rośnie....

Offline Mateusz Marcinkowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 889
  • Skąd: Leszno
  • Posiadany samochód: citroen XM MKII 3.0 V6.24V -->Exclusive<-- 1994r motor ZPJ/4/Z (UKZ) LPG Landirenzo I
  • Zainteresowania: elektronika, informatyka, fotografia, bioinżynieria
  • Miejscowość: Leszno
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2010, 15:15:11 »
tylna klapa siłownik nie kontaktuje jeden z 3 przewodów chyba ze jest inny typ siłowników ale standardowe maja 3 kable odpowiadajace za  1 masa 2 zamknij 3 otworzyc

w dzwiach mogła masa zasniedziec lub sprawc wiąske idącą do drzwi skoro nie pokazuje ci ze drzwi sa otwarte czujka jest w samym zamku
:evil::-)  :-) XM MKII[email protected] :-)  :-):evil:

Radio Code od 30zl Zapraszam FOTKI

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2012, 22:40:49 »
Witam. Mam problem z drzwiami od kierowcy. Pokazuje mi na wyświetlaczu że są otwarte cały czas podczas jazdy, komp HA chyba błąd przez to załapał bo w jednym czasie się zdarzylo, ale po zamknięciu drzwi światło gaśnie i auto normalnie się zamyka jakby wszystko było ok tylko ten komunikat świeci cały czas.
Również mam problem z czujnikiem otwarcia maski. Do lewej strony nie dochodzi w ogóle prąd. Miałby ktoś jakieś schematy gdzie szukać wyprowadzonych przewodów do czujników maski i jakieś pomysły w sprawie komunikatu z drzwiami ? Z góry dzieki za pomoc. Mat.

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2012, 23:58:36 »
Jeśli chodzi o czujnik drzwi to są dwie możliwości, albo wymontować i rozebrać zamek i oczyścić styk, albo wymienić na sprawny zamek. Rozbieranie zamka nie jest trudne, ale jest czasochłonne i trzeba go później złożyć (pokrywę styków) najlepiej na silikon. Jeśli chodzi o inne usterki to możliwe, że brak mas (wewnętrzna część błotnika) bądź przerwany przewód gdzieś po drodze.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 06, 2012, 07:15:22 »
Czyli ten włącznik co widzimy po otwarciu drzwi na dole to jest tylko do światła kabinowego a od komunikatów o otwarciu drzwi sa jeszcze osobne czujniki ?

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 06, 2012, 12:37:46 »
Zgadza się. Jak rozbierzesz mechanizm zamka to zobaczysz przywęglone styki.

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2012, 15:23:40 »
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
Czyli ten włącznik co widzimy po otwarciu drzwi na dole to jest tylko do światła kabinowego a od komunikatów o otwarciu drzwi sa jeszcze osobne czujniki ?


Te włączniki (grzybki, krańcówki) widoczne w słupkach służą do obsługi oświetlenia wnętrza i elektrycznych foteli. Do komunikatów na wyświetlaczu są osobne styki wewnątrz zamków.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2012, 16:06:49 »
Jak zwykle , nie może być prosto i na wierzchu :)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2012, 00:22:10 »
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
Jak zwykle , nie może być prosto i na wierzchu :)


Ja tam się zastanawiam po co oni te grzybki zrobili jak mogli wszystkie informacje z zamków uzyskiwać.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Jędrzej Piechota

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 255
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V + LPG '04
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2012, 00:38:35 »
Nie mieli już pewnie miejsca w kostce w drzwiach, to stwierdzili, że zrobią sobie w ten sposób ;).

Offline Marcin Markowski

  • Mistrz patelni złota wara
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3 520
  • Skąd: Wrocław | Czasami Skierniewice
  • Posiadany samochód: XM MKII, 1994, HA2, 3.0v6 12V - Azure Fury, Volvo V70 2003, 2.4 BiFuel CNG
  • Zainteresowania: Grafika komputerowa / Marketing / Volva
  • Miejscowość: Wrocław | Czasami Skierniewice
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2012, 01:04:06 »
Fachman od dzyndzli dostał przydział na linie produkcyjną. Citroën.

Offline Wojtek Łuczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xm V6 12v 89r/ C6 2.7
  • Miejscowość: Pruszków
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2012, 19:01:31 »
W brew pozorom wydaje mi się, że to było znaczne uproszczenie elektryki i ewentualne zabezpieczenie się też przed uszkodzeniem zestyku w zamku, bo komunikat na wyświetlaczu to jedno a drugie jazda z ciągle włączonym światłem. "Dzyndzel" powoduje tylko zwarcie masy i po sprawie (jeden kabel). Natomiast jeśli brać informację z komputera to ten musiałby mieć dodatkowy układ, który przerobiłby tą informację po czym podał odpowiedni prąd na dodatkowe wyjście, które zasterowałoby zapewne jakimś przekaźnikiem.

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2012, 00:11:59 »
Cytuj

Wojtek Łuczak napisał:
W brew pozorom wydaje mi się, że to było znaczne uproszczenie elektryki i ewentualne zabezpieczenie się też przed uszkodzeniem zestyku w zamku, bo komunikat na wyświetlaczu to jedno a drugie jazda z ciągle włączonym światłem. "Dzyndzel" powoduje tylko zwarcie masy i po sprawie (jeden kabel). Natomiast jeśli brać informację z komputera to ten musiałby mieć dodatkowy układ, który przerobiłby tą informację po czym podał odpowiedni prąd na dodatkowe wyjście, które zasterowałoby zapewne jakimś przekaźnikiem.


I tak i nie. Zarówno dzyndzle w słupkach jak i styki w zamku po otwarciu drzwi zwierają do masy. Oświetlenie wnętrza jest uruchamiane przez moduł sterujący. Prawdopodobnie wystarczyłoby pociągnąć do niego przewody z zamków zamiast od dzyndzli i połączyć je przez cztery diody dla separacji a działanie by się nie zmieniło.

Możliwe że zostawili dzyndzle jako spadek po jakichś ubogich wersjach bez centralnego, czy coś w tym stylu. Nie znam dokładnie historii zmian w tych samochodach żeby to wywnioskować.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Maciek Janowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 940
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xm Exclusive 3.0 12v,97'.CX Prestige 2400IE,82'.CX 25 GTi TURBO,84'.C4 VTS 2.0 16v,05'.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 08, 2012, 00:30:18 »
Cytuj

Zbigniew Patelski napisał:
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
Czyli ten włącznik co widzimy po otwarciu drzwi na dole to jest tylko do światła kabinowego a od komunikatów o otwarciu drzwi sa jeszcze osobne czujniki ?


Te włączniki (grzybki, krańcówki) widoczne w słupkach służą do obsługi oświetlenia wnętrza i elektrycznych foteli. Do komunikatów na wyświetlaczu są osobne styki wewnątrz zamków.


moze mam cos pokickane i cos do konca nie pamietam ale mi sie wydaje(sprawdzane z trzy lata temu i konsultowane ze swiadkiem) ale nam sie wydaje, ze czujniki na slupkach sluza rowniez do obslugi komunikatow na wyswietlaczu incydentow(przynajmniej u mnie).
p.s. co masz na mysli do obslugi foteli?

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 08, 2012, 05:51:14 »
Cytuj

Maciek Janowski napisał:
Cytuj

Zbigniew Patelski napisał:
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
Czyli ten włącznik co widzimy po otwarciu drzwi na dole to jest tylko do światła kabinowego a od komunikatów o otwarciu drzwi sa jeszcze osobne czujniki ?


Te włączniki (grzybki, krańcówki) widoczne w słupkach służą do obsługi oświetlenia wnętrza i elektrycznych foteli. Do komunikatów na wyświetlaczu są osobne styki wewnątrz zamków.


moze mam cos pokickane i cos do konca nie pamietam ale mi sie wydaje(sprawdzane z trzy lata temu i konsultowane ze swiadkiem) ale nam sie wydaje, ze czujniki na slupkach sluza rowniez do obslugi komunikatow na wyswietlaczu incydentow(przynajmniej u mnie).
p.s. co masz na mysli do obslugi foteli?


Wyświetlacz bierze informacje z zamków a dzyndzle ze wszystkich słupków są połączone w jeden obwód i sterują oświetleniem oraz fotelami. Nie ma rozróżniania drzwi po sygnale z dzyndzli. Obsługa foteli polega na tym, że otwarcie drzwi przy wyłączonym zapłonie uruchamia przekaźnik który zasila mechanizmy regulacji. Przekaźnik ten znajduje się w tunelu przy tylnej popielniczce - jeden z dwóch w tym miejscu. U mnie działa w ten sposób i jest zgodne z tym co widać w schematach.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 08, 2012, 22:58:52 »
Jest jakaś metoda na rozkręcenie tego zamka bez szkód ? Mam 1 sztukę zapasową na wierzchu i znalazlem tylko 1 torx do odkręcenia , ta czarna obudowa jest jakoś przyklejona czy jak to jest złożone? Z góry dzięki za pomoc. Mat.

Offline Wojtek Łuczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xm V6 12v 89r/ C6 2.7
  • Miejscowość: Pruszków
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2012, 14:04:58 »
Robiłem to sto lat temu i jak to otworzyć niestety nie pamiętam ale moja podstawowa rada.. bardzo uważaj i bądź delikatny aby nie odgiąć zestyków w środku, mi się nie udało i teraz nie zawsze pojawia się komunikat o otworzeniu drzwi kierowcy.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2012, 16:09:34 »
Wojtku nie pamiętasz czy to jest na klej jakoś złączone czy tylko zatrzaski jakieś ?

Offline Wojtek Łuczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xm V6 12v 89r/ C6 2.7
  • Miejscowość: Pruszków
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2012, 17:47:00 »
jedyne co pamiętam to, że ciężko było to otworzyć, coś kojarzy mi się  ze względu na ten fakt, że chyba było klejone... ale głowy nie dam

Offline Jędrzej Piechota

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 255
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V + LPG '04
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2012, 17:57:06 »
Ta obudowa nie jest przyklejona, tylko po prostu się przyssała. Trzeba to jakoś podważyć, ale z głową, żeby plastik się nie połamał ;).

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: centralny/czujnik otwartych drzwi i wyswietlacz incydentów
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 11, 2012, 16:06:13 »
Dzięki wielkie. Jak będzie trochę więcej czasu to pogrzebie tam i zobacze co z tego wyjdzie :)