Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Spryskiwacze przedniej szyby - problem - wymiana pompki  (Przeczytany 3602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Spryskiwacze przedniej szyby - problem - wymiana pompki
« dnia: Czerwiec 19, 2012, 20:44:04 »
Witam

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu spryskiwacz przedniej szyby podaje płyn dopiero po dwukrotnym ruchu wycieraczek - wcześniej spryskiwał praktycznie od razu. Tył działa natychmiast. Ze schematu układu spryskiwacza wynika, że jest jedna pompka z dwoma obwodami przód/tył. Na przewodzie na tył jest zawór, który ma chyba za zadanie zatrzymać cofanie płynu, a na przewodzie na przód nie widzę żadnego zaworka. W takim razie czy znajduje się on w pompce (domniemam, że musi gdzieś być) ? Jeżeli tak to czy jest możliwa jego naprawa czy trzeba wymienić pompkę? A może jeszcze coś innego ?

pozdrawiam

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Spryskiwacze przedniej szyby - działają z opóźnieniem
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2012, 21:59:06 »
Cytuj

Piotr Rzepkowski napisał:
Witam

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu spryskiwacz przedniej szyby podaje płyn dopiero po dwukrotnym ruchu wycieraczek - wcześniej spryskiwał praktycznie od razu. Tył działa natychmiast. Ze schematu układu spryskiwacza wynika, że jest jedna pompka z dwoma obwodami przód/tył. Na przewodzie na tył jest zawór, który ma chyba za zadanie zatrzymać cofanie płynu, a na przewodzie na przód nie widzę żadnego zaworka. W takim razie czy znajduje się on w pompce (domniemam, że musi gdzieś być) ? Jeżeli tak to czy jest możliwa jego naprawa czy trzeba wymienić pompkę? A może jeszcze coś innego ?

pozdrawiam



przy takich temperaturach szybciej paruje z przewodów
może masz jeszcze płyn zimowy
mi latem tez tak działa

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Spryskiwacze przedniej szyby - problem - wymiana pompki
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2012, 23:29:42 »
Ciekawe spostrzeżenie, bo faktycznie mam płyn zimowy. Jak się zużyje sprawdzę na letnim. XP mam od zeszłego lata, ale nie pamiętam co było wlane. Mimo tego może ktoś ma inne  doświadczenia?


Po odłączeniu przewodu przy przednim spryskiwaczu i włączeniu spryskiwania widać, że płyn wylatuje z przerwami i w niewielkiej ilości bez względu jak długo przytrzymamy dźwignię spryskiwacza. Natomiast po założeniu przewodu po kilku sekundach spryskiwacz działa prawidłowo. Wygląda to tak jakby do prawidłowej pracy pompki potrzebny był wzrost ciśnienia w przewodach spryskiwacza. Widzę, że koszt nowej pompki to 25zł, więc skończy się na jej wymianie, bo szkoda wycieraczek pracujących przez dwa ruchy na sucho.

Jakieś porady odnośnie wymiany pompki ?

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Spryskiwacze przedniej szyby - problem - wymiana pompki
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2013, 11:34:58 »
Stwierdzam, że wszelkie efekty reanimacji pompki spryskiwaczy przy wadliwym jej działaniu są krótkotrwałe i lepiej od razu wymienić na nową, tym bardziej, że jej koszt to około 25zł. Wymiana jest prosta, gorzej z dostępem do niej. Przy okazji zauważyłem, że jak masz zapchany spryskiwacz tylnej szyby, to pomimo włączenie spryskiwania na tył płyn będzie leciał przez przednie ;)

pozdrawiam