Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?  (Przeczytany 1391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Milejski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Łagów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0HDI 2000 rok
  • Miejscowość: Łagów
Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?
« dnia: Kwiecień 06, 2013, 18:12:48 »
Witam
Chciałbym zapytać czy możliwa jest jazda samochodem ok. 25 km-ów (czas przejazdu to ok. 22 min)  z przeciekającą chłodnicą (1 kropla płynu na 5 sekund)?
Zastanawiam się ponieważ dzisiaj zauważyłem ubytek płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym oraz kapiący płyn z chłodnicy. Uzupełniłem płyn i zamówiłem nową chodnicę w sklepie ale będzie ona dopiero na poniedziałek a ja w poniedziałek  rano muszę moim autem  jechać do pracy. Niestety w  chwili obecnej nie mam alternatywnego transportu. Kupiłem wprawdzie proszek firmy K2 do uszczelniania układu chłodzenia ale  naczytałem się w necie, że użycie go może powodować niesprawności nagrzewnicy i nie zastosowałem go.   Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Gachu

  • Gość
Re: Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2013, 20:01:30 »
w 2.0 hdi jest prawie 11 litrów płynu więc jeśli nie sika to można jechać (sprawdź przy zapalonym silniku jak ciśnienie w układzie wzrośnie)

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2013, 20:34:51 »
Owszem jest możliwe ale musisz pamiętać o pewnych zasadach:
*W czasie jazdy co - 5-10 km sprawdzaj pozom płynu.
*Jak zauważysz poziom poniżej minimum to pomału dolewaj do zbiorniczka wyrównawczego przy wyłączonym silniku.
*Ostrożnie odkręcaj korek zbiorniczka, pozwól aby powietrze pomału wyleciało na zewnątrz
*Jeśli płynu w zbiorniczku już nie będziesz widział, to i też nie wiesz ile tak naprawdę płynu jest w układzie, to nie dolewaj od razu. Wyłącz silnik i poczekaj niech się układ trochę wychłodzi ( nie musi być zimny. W przeciwny razie jeśli dolejesz zimnego płynu do gorącego układu , na skutek różnicy temperatur może dojść do zassania ścianek w chłodnicy i już masz po jeździe.
Co do preparatu K2. Nie polecam. Osobiście znam przypadki że po zastosowaniu takiego preparatu po pewnym czasie nagrzewnica przestała pracować.
Z tego co pamiętam starzy wozacy na takie przypadłości stosowali musztardę lub jajko.
Co do jajka, to nie jestem przekonany , natomiast musztarda przez jakiś czas jest skuteczna. Naprawdę.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2013, 13:44:43 »
Sam piszesz, że to bardzo mały wyciek. Jakieś kapanie w stanie normalnym. Bez problemu kontrolując temp i poziom chłodziwa w układzie dasz radę jechać.
Jeszcze trochę z praktyki.
Odkręcając korek( poluzuj go) myslę, że przestanie kapać z chłodnicy.
Z dokręconym korkiem w układzie tworzy sie cisnienie. Jak wiadomo ciśnienie i otworek w układzie- wyciek. Mniejsze ciśnienie mniejszy wycie- może nawet jego zatrzymanie.
Wiele razy stosowane.
Przy delikatnym obchodzeniu się z silnikiem , kontrolowanie temp bardzo skutefzna metoda na ubytki płynu w układzie.

Offline Sławomir Milejski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Łagów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0HDI 2000 rok
  • Miejscowość: Łagów
Re: Czy możliwa jest jazda z przeciekającą chłodnicą?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2013, 17:53:03 »
Witam,  dziękuję za rady. Pozdrawiam!