Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Uszkodzone lusterko zewnętrzne  (Przeczytany 1238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

neonita1

  • Gość
Uszkodzone lusterko zewnętrzne
« dnia: Lipiec 15, 2013, 09:57:16 »
Witam
W czasie cofania na ciasnym parkingi zahaczyłem prawym lusterkiem o przeszkodę i lusterko wygięło się po przodu jakieś 45 st. Objawy są takie:
- po odgięciu (jest lekki opór) do normalnej pozycji lusterko jest sztywne, nie kiwa się przód/tył, działa elektryka dla samego szkła
- po wyłączeniu i ponownym włączeniu zapłonu lusterko składa się do samej szyby (i próbuje jeszcze trochę bardzie  się złożyć) i ponownie rozkłada się do stanu z momentu awarii tworząc kąt rozwarty z drzwiami - to samo dzieję się jak włączam składanie lusterek.
Pytanie do doświadczonych podobną sytuacją kolegów - czy to są objawy nienaprawialnego uszkodzenia mechanicznego , czy tylko konieczności regulacji?
Na razie nie zdążyłem rozebrać go - pytanie czy jest sens grzebać czy lepiej zamówić używkę za 100PLN (tyle chodzą po Alle....)
Pozdrawiam

Maciek

Offline Kuba Rosa

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 772
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: 308 SW 1,6 BlueHDI 120 KM
  • Miejscowość: Teresin
Re: Uszkodzone lusterko zewnętrzne
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2013, 22:59:11 »
w ubiegłym roku moja Żona wywinęła lewe lusterko w stronę przodu auta.
Zamówiłem używkę, bo zmiażdżone były takie wąsy które ograniczają ruch lusterka na tym "zawiasie".

neonita1

  • Gość
Re: Uszkodzone lusterko zewnętrzne
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:13:11 »
Objawy wskazują na podobny problem - sterowanie nie widzi pierwotnego zakresu ruchu lusterka. Zamówiłem używkę, a to  lusterko zostawię jako backup i w razie czego może odepnę możliwość zasilania albo sterowania składaniem lusterka.

Pytanie mam - czy jest taka opcja, żeby lusterko pozbawić możliwości składania - jeśli tak to jakie kabelki wyjąć z kostki (z tego co wyczytałem na forum szary i fioletowy to kable napięcia i masy reszta nie jest opisana)?

Pozdrawiam
Maciek

neonita1

  • Gość
Re: Uszkodzone lusterko zewnętrzne
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 18, 2013, 09:10:46 »
Dla informacji - po rozkręceniu lusterka okazało się, że ułamana jest plastikowa okrągła ,,bieżnia,, dla metalowego kółka zębatego składającego lusterko - zębatka nie widzi końca zakresu ruchu.
Odłączyłem na razie wtyczkę zasilającą silnik tej zębatki (kabel szary i fioletowy).
Przy zakupie trzeba uważać na ilość pinów we wtyczce - 5 , 7 lub 9 - takie są wersje prawego lusterka. 5 pinów mają  ,,angliki,, (tam termometr jest z lewej strony), 7 pinów mają wtyczki bez możliwości składania. Pełna wersja ma we wtyczce 9 pinów i całkiem inny kształt (wtyczka jest kwadratem w przekroju).
Pozdrowienia
Maciek