Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kontrolka świateł drogowych nie świeci oraz brak świateł p. mgielnych z tyłu  (Przeczytany 3766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryszard Hubert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDi
  • Miejscowość: Kraków
Witam,

ostatnio zauwazylem ze spaliły mi sie żaróweczki od podświetlenia licznika.
Podczas wymiany okazało się ze spalonych było aż 4 żaróweczki od licznika.
Po wymianie wszystkich przepalonych zaroweczek sprawdzałem co i jak świeci.
Okazało się ze nie świeci się zaróweczka od świateł drogowych (dlugich). Ale co dziwnego światła świecą, jak właczam światła pozycyjne zaświeca sie pierwsza kontrolka świateł, jak wlaczam swiatła mijania druga kontrolka (swieca obie) natomiast jak przełącze na światła długie to gaśnie kontrolka świateł mijania a kontrolka swiateł długich nie zawieca sie.

Sprawdzałem jeszcze raz wszsytkie żaróweczki i są OK. Żarówki świateł też sprawdzone.

Co za licho?

Dodam zę jak jakiś czas temu włacznaczalem swiatla długie to kontolka sie zaswiecała.

Dodatkową sprawa jest brak swiateł tylnich przeciwmgielnych - po przełączeniu w pierwsza pozycje wlanczaja sie przednie przeciwmgielne (swiatła włączone + kontrolka swieci) natomiast w drugim położeniu tylnie sie nie swieca ani kontolka na liczniku.

Powiedzcie mi co to moze być.
W pierwszym przypadku swiatła swieca a kontolka nie - człowiek jakoś przeżyje natomiast brak tylnich p. mgielnych troch juz gorzej.

Czy wina leży gdzies po stronie bezpieczników? ewentualnie ktore sprawdzic? a moze cos innego?

Prosze o porade.

pozdr.
krapic

Offline Grzegorz Żebrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 269
  • Skąd: .
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 8V 95 KM Pb '05
  • Miejscowość: .
Spróbuj zamienić żarówki od kontrolek miejscami, a za światła przeciwmgielne odpowiedzialny jest bezpiecznikk F 19 w skrzynce pod tablicą rozdzielczą.

Offline Ryszard Hubert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDi
  • Miejscowość: Kraków
heee.....

dziwna sytuacja - podmieniłem oprawki z zarowkami swiatel  mijania i długich i teraz wszystko swieci jak powinno.

co do bezpiecznika F19 to jest ok dobry a nadal swiatla p mgielne nie swieca.

jutro sprawdze czy dochodzi prad do tylniej lampy - pytanie moje jest - któredy idzie główna wiązka od lampy do bezpiecznikow? moze gdzies jest przerwa?

czy ma ktos schemat elektryczny z oznaczeniem przewodów?

pozdr.
krapic

Offline Ryszard Hubert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDi
  • Miejscowość: Kraków
dzisiaj sprawdzilem tylnia prawa lampe i prad nie dochodzi do swiatel przeciwmgielnych. dodatkowo sprawdzilem czy nie ma ewentualnego zwarcia i... prawdopodobnie jest (po przylozeniu miernika omomierza pod oba przewody odpowiedzialne za swiatla przeciwmgielne koloru pomaranczowego oraz zielonozoltego miernik pokazywal zwarcie).

probowalem isc wzdluz wiazki kabli idacych prawa strona (strona pasazera) ale wiazka idzie pod dywanikem dosc glebo i nic nie widac, pozniej wychodzi do gory na wysokosci schowka i ..... dalej nie wiem juz.
sprawdzalem wtyczke przy przelaczniku ale wydaje sie oki - pozatym jak sprawdzilem kabel w wtyczce koloru pomaranczowego miernikiem z masa tez pokazywalo zwarcie.

moim zdaniem gdzies mam zwarcie na kablu i uklad chyba sam sie wylaczyl i dlatego nie mam swiatel.

czy ktos ewentualnie wie  gdzie moze byc slaby punkt wiazki w ktorej ewentualnie moze dochodzic do zwarcia?

czy przewod ktory idzie od przelacznika koloru pomaranczowego idzie bezposrednio do lampy czy wczesniej do komputera sterujacego?  zastanawiam sie czy nie pociagnac osobnego przewodu od kostki przy przelaczniku do lampy.

jezeli ktos posiada schemat elektryczny bedzie mi bardzo pomocny.  

pozdrawiam
krapic