Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problemy z zamkiem centralnym  (Przeczytany 1146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Popkowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: wwa
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 09r 136 BVA
  • Miejscowość: wwa
Problemy z zamkiem centralnym
« dnia: Październik 11, 2013, 10:13:24 »
Witam wszystkich forumowiczów / klubowiczów :)

Otóż moją Xsarę nawiedził nieciekawy problem, mianowicie usterka dotycząca zamka centralnego drzwi pasażera :(

Wiem, że 'diagnoza przez internet' nie jest najskuteczniejsza i najlepiej sprawdzić to na żywo, jednak może ktoś z was miał podobny problem i będzie wiedział gdzie on tkwi :)

Objawy :

Postaram się dokładnie opisać występujące możliwości, ponieważ w zależności od 'warunków' różnie zamek się zachowuje :)

WARIANT A - drzwi pasażera zamknięte 'od środka' lub 'kluczykiem'
w takiej sytuacji :
- otwarcie z pilota - otwierają się wszystkie drzwi prócz drzwi pasażera
- zamknięcie z pilota - zamykają się drzwi, drzwi pasażera 'nie przeszkadzają' pozostałym
- otwarcie z kluczyka OD STRONY PASAŻERA - wszystkie drzwi otwierają się poprawnie
- zamknięcie z kluczyka OD STRONY KIEROWCY - bez problemów

WARIANT B - drzwi pasażera otwarte
- zamykanie z pilota - następuje zamknięcie i otwarcie drzwi w ciągu sekundy, tak jakby drzwi pasażera 'blokowały' pozostałe
- zamknięcie z kluczyka OD STRONY KIEROWCY - efekt J/W
- zamknięcie z kluczyka OD STRONY PASAŻERA - wszystkie drzwi zamykają się poprawnie

Domniemam, że może być to spalony silniczek od zamka centralnego w drzwiach pasażera, niestety nie wiem jak to sprawdzić. Przewody w osłonce między drzwiami a samochodem wyglądają na nie uszkodzone :)

Spotkał się ktoś z takim przypadkiem ? Jakieś rady ? :)

pozdrawiam !

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Problemy z zamkiem centralnym
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2013, 13:11:34 »
W środku w zamku są dwa mikroprzełaczniki (takie chińskie gówna po 50 gr). Umieszczone są po dwóch stronach osi, ślimaka, który zamyka i otwiera rygiel zamka. Prawdopodobnie padł jeden z nich informujący komputer o tym że drzwi są zamknięte.
Odłącz kostkę od słupka. Do pinów (tylko nie wiem których, nie mam czasu na znalezienie na forum lub w necie linku)  podłącz omomierz. Zamykając i otwierając zamek bedziesz wiedział czy występuje zwarcie i rozwarcie. Kiedy zamek jest zamknięty jeden mikroprzełącznik jest zwarty, drugi rozwarty. Przy zamku otwartym jest odwrotnie.
Wszystko to ma sens jeśli przewody w gumie nie są złamane. Jeśli izolacja jest cała to nie znaczy że miedź w środku jest OK. Cienkie kable to mikroprzełączniki, grube to silniki do szyb i zamka.

Offline Mariusz Popkowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: wwa
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 09r 136 BVA
  • Miejscowość: wwa
Re: Problemy z zamkiem centralnym
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2013, 15:19:53 »
Dziękuję serdecznie, postaram się sprawdzić w miarę moich możliwości :)