Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czujnik deszczu  (Przeczytany 6821 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Kałuski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso
Czujnik deszczu
« dnia: Marzec 13, 2013, 23:03:02 »
Hej,
Jestem od niedawna posiadaczem xsary po lifcie z 2004, chce się trochę pobawić i usprawnić na tip-top oraz uatrakcyjnić (mam pomysł na LED w miejsce oryginalnych przeciwmgielnych), czekam tylko na pogodę  aby z przyjemnością się grzebało w aucie. Potrzebuję w sumie pomocy w dwóch tematach, pierwszy to czujnik deszczu, na przedniej szybie jest niby obudowa jest czujnik zmierzchu, który działa ale czy jest to też od razu czujnik deszczu?, tak jest w większości samochodów ze te dwie funkcje są integrowane razem. Jednak u mnie za chorobe to nie działa (na manetce od wycieraczek jest nadruk auto lecz w tej pozycji działa tylko zwykła czasówka), w instrukcji obsługi samochodu też nie ma słowa o czujniku deszczu, tak więc jest ten czujnik tylko uszkodzony/nieaktywny czy w ogóle to nie występowało ?.
Drugi temat to kierunkowskazy, pewnie mam uszkodzony COM bo ciężko z oporem działa dźwignia od kierunków oraz światła przeciwmgielne lub długie potrafią się same wyłączać po kilku sekundach a raz włączyły mi się awaryjne i musiałem wylaczyc auto aby to zniknęło. Powiedzcie czy kontrolki od kierunków na wyświetlaczu (strzałeczki) zapalają się zależnie od strony w ktorą skręcamy czyli prawa lub lewa?, bo u mnie nie ważne w która skrecam zawsze migają obie jak przy awaryjnych (xsara po FL czyli kontrolka jest na srodku i sprawia wrazenie ze jest wspolna dla obu stron).
Z góry dzieki za pomoc!!

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2013, 23:20:23 »
Czy masz automatyczne wycieraczki sprawdź po nr VIN. Też mam czujnik zmierzchu i myślałem, że od razu jest czujnik wycieraczek, ale jak sprawdziłem po VIN to się okazało, że w mim egzemplarzu jednak nie ma (też mam 2004 po lifcie). Być może trzeba go tylko aktywować, ale jakoś nie znalazłem tyle zapału i finansów, żeby jechać na komputer i sprawdzić. Cały czas planuje sprawdzić to przy przymusowej wizycie na kompie, ale jakoś od 2 lat nie miałem takiej potrzeby ;)
Co do kierunkowskazów to włączają się obie strzałki bez względu w którą stronę skręcasz.

Offline Michał Kałuski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2013, 17:56:56 »
Dzięki za info, tak właśnie oglądając ten czujnik od strony szyby wydawało mi się że tego sensora od deszczu brakuje, ale rzeczywiście lepiej to zweryfikować na kompie z jakimś ogarniętym elektrykiem. Jak się zrobi cieplej to może się wybiorę i profilaktycznie poprosze o sprawdzenie kompem. Dam znać jak coś ustale w temacie. Z tymi strzałkami to kicha bo chyba nawet maluch miał to normalnie.. i z tego co widzę pierwsza xsara tez miała rozdzielone strony.

fridayek81

  • Gość
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2013, 23:32:19 »
Witam Michale mam też XP po lifcie i czujnik deszczu (widać od strony szyby, że jest bo są to jakby plastry miodu) jest razem z czujnikiem zmierzchu, również mam manetkę auto od wycieraczek i to samo co u Ciebie, moim zdaniem kwestia podpięcia pod LEXIE i aktywacji ale tak pisał kolega wcześniej szkoda Mi na to kasy aby jechać do ASO i płacić 100zł za włączenie tej funkcji.
Pozdro

Offline Michał Kałuski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2013, 21:39:58 »
Hej,
Dziś przyjrzałem się temu czujnikowi i według mnie te plastry o których mówisz to raczej jest po prostu klei którym jest czujnik do szyby przyczepiony, mam dostęp do czujnika deszczu akcesoryjnego więc muszę mu się lepiej przyjrzeć ale z tego co pamiętam zupełnie inaczej wygląda ten sensor niż te plastry.
Co do lexi to chyba sobie takie coś sprawie (chińska podróbka), z tym iż żeby to za drogo nie było to chce z chin ściągnąć, mam już kilka ofert cenowych z alibaby jednak zanim zamówię może ktoś ma jakieś rady?, na co uważać ?, dam rade bez znajomości i doświadczenia posługiwać się tym interfejsem ?:)

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2013, 07:53:01 »
Cytuj

Michał Kałuski napisał:
z tym iż żeby to za drogo nie było to chce z chin ściągnąć, mam już kilka ofert cenowych z alibaby jednak zanim zamówię może ktoś ma jakieś rady?, na co uważać ?, dam rade bez znajomości i doświadczenia posługiwać się tym interfejsem ?:)


Rady? Proszę:

- jesteś pewien, że taniej?
- Sprawdziłeś koszty wysyłki i czy na pewno sprzedają detalicznie?
- co zrobisz jak przyślą niesprawne?
- czy brak mozliwości _szybkiej_ reklamacji nie przeważa na korzyść wydania dodatkowych 50zł i kupienia lokalnie?


Co do doświadczenia - trochę z tym posiedzisz, to może się nauczysz. :)
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2013, 15:05:54 »
Jeżeli masz czujnik świateł to i masz czujnik deszczu, z tym, że zapewne nieaktywowany w BSI.
Można go co prawda aktywować, lecz nie ma pewności, że będzie działać prawidłowo.
Moja XP z 2005r. również ma ww czujnik mimo, że wg. specyfikacji nie jest wyposażona w czujnik deszczu i przy zakupie auta miałem tę funkcję aktywną.
Funkcja automatycznych wycieraczek działała lecz niestety świrowała, tzn. przez pierwsze 2-3 min. wycieraczki działały prawidłowo, a później załączały się na ciągła pracę niezależnie od intensywności opadów i pojawiał się gong informujący o awarii systemu.
Dezaktywacja czujnika w BSI powoduje przejście na czasówkę zależną od prędkości.
W Partnerze też mam czujnik deszczu i tam ta funkcja działa idealnie i jest mega wygodna
A że niestety czasówka w XP też jest niezbyt udana, będę kombinował (Lexią) nad ponownym włączeniem czujnika w XP.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

fridayek81

  • Gość
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2013, 01:37:52 »
Witam Tomku czyli temat jest do "ogarnięcia" lexią aby czujnik aktywować? warto w to się bawić czy czujnik deszczu w Xp działa sprawnie czy bubel? i te nastawy czasowe można w lexi wprowadzić?
Pozdrawiam

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2014, 12:07:25 »
Cytuj
Witam Tomku czyli temat jest do "ogarnięcia" lexią aby czujnik aktywować?


Tak, w swoim XP mam czujnik zmierzchu i wg VIN brak czujnika deszczu. Po podpięciu pod Lexie w BSI aktywowałem czujnik deszczu i przy prostym teście polewania wodą czujnika działa. Na to jak będzie się sprawdzać w praktyce (czytałem rożne opinie) muszę poczekać na deszcze (szkoda, że nie aktywowałem tego w tamtym tygodniu, bo zrobiłem 1000 km w deszczu o różnym stopniu intensywności).

Co do regulacji czasowych wycieraczek to nie widziałem takiej opcji.

Offline Hubert Szelest

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16v '05, C4 Picasso 1.6 HDi '12
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 21, 2014, 18:57:25 »
Według mnie nie warto aktywować czujnika deszczu. Przerywana praca wycieraczek jest o wiele bardziej przydatna. U mnie czujnik często wariuje i przy bardzo słabych opadach wycieraczki pracują najszybciej a niekiedy przy dużej ulewie muszę sam przestawiać manetkę do szybszej pracy bo czujnik nie raczy szybciej machnąć wycieraczkami.

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2014, 07:23:41 »
Cytuj

Hubert Szelest napisał:
U mnie czujnik często wariuje i przy bardzo słabych opadach wycieraczki pracują najszybciej a niekiedy przy dużej ulewie muszę sam przestawiać manetkę do szybszej pracy bo czujnik nie raczy szybciej machnąć wycieraczkami.


Nie pamiętam jak jest w lexii ale w PP2000 mam możliwość ustawienia czułości - u mnie do sensownej pracy konieczne było ustawienie najniższej, bo tak jak u Ciebie przy drobnym deszczu szalał na najwyższej prędkości.
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 27, 2014, 15:09:26 »
Jest taka możliwość - skala czułości od 1 do 14 (u mnie fabrycznie było 4) i najniższa lub najwyższa czułość.

Offline Marta Gawrońska

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen BX 1.4 TGE '92, Xsara Picasso 1.6HDI 90
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 04, 2014, 13:28:15 »
Panowie, o co chodzi z czujnikiem zmierzchu? Mam w swojej XP czujnik deszczu i działa tak sobie, bo jest za czuły zdecydowanie (dzieki za info, że można zmiejszyć czułość; 1 to najmniejsza czułość tak?), ale czujnik zmierzchu? U mnie światła włączają się utomatycznie z zapłonem.

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 04, 2014, 13:47:06 »
Cytuj

Marta Gawrońska napisał:
 U mnie światła włączają się utomatycznie z zapłonem.


Bo masz aktywowane "skandynawskie".

Światła automatyczne "po zmroku"  (de)aktywuje się przyciskiem na manetce wycieraczek - wystarczy go dłużej przytrzymać.
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Marta Gawrońska

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen BX 1.4 TGE '92, Xsara Picasso 1.6HDI 90
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 04, 2014, 14:22:51 »
Cytuj

Artur Heise napisał:

Bo masz aktywowane "skandynawskie".

Światła automatyczne "po zmroku"  (de)aktywuje się przyciskiem na manetce wycieraczek - wystarczy go dłużej przytrzymać.


O ciekawe, bardzo dziękuję za info!:)

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 04, 2014, 21:59:23 »
Tylko nie wiem czy ta funkcja zadziała w przypadku aktywowanych świateł skandynawskich.

Offline Marta Gawrońska

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen BX 1.4 TGE '92, Xsara Picasso 1.6HDI 90
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 04, 2014, 23:13:37 »
Cytuj

Piotr Rzepkowski napisał:
Tylko nie wiem czy ta funkcja zadziała w przypadku aktywowanych świateł skandynawskich.


Chyba i tak nie mam zamiaru tego zmieniać, no bo po co? I tak, i tak światła muszę mieć włączone..

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 04, 2014, 23:34:41 »
Cytuj

Marta Gawrońska napisał:
Cytuj

Piotr Rzepkowski napisał:
Tylko nie wiem czy ta funkcja zadziała w przypadku aktywowanych świateł skandynawskich.


Chyba i tak nie mam zamiaru tego zmieniać, no bo po co? I tak, i tak światła muszę mieć włączone..


Jeśli masz aktywne "skandynawskie" to włączenie/wyłączenie opcji świateł automatycznych NICZEGO nie zmieni. :)
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 05, 2014, 08:34:17 »
To fakt ;) Uwaga bardziej dotyczy przypadku jakbyś chciał zainstalować dodatkowe światła do jazdy dziennej (i wtedy dezaktywacji świateł skandynawskich). Mam takowe i muszę przyznać, że czujnik zmierzchu się sprawdza. Myślałem, że będzie włączał i wyłączał na przemian światła jak złapie jakiś cień, ale jest dobrze. Jak w przypadku czujnika deszczu można regulować też czułość, ale mi fabrycznie odpowiada. Włącznik świateł służy mi teraz praktycznie tylko do ew. włączania pozycyjnych.

Za to po niedawnym aktywowaniu czujnika deszczu okazało się, jak pisano zresztą wyżej, że przy, nazwijmy to mżaweczce wycieraczki lecą na max, pomimo, że czułość czujnika ustawiłem na najniższą. Fakt, że opad ten był na tyle mały, że nawet funkcja czasowa za często wycierałaby szybę i jedynym w tym wypadku sensownym używaniem wycieraczek było naciśnięcie dźwigni w dół co ok. 30 sekund, ale uwagę zgłaszam.

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 05, 2014, 10:03:45 »
Cytuj

Piotr Rzepkowski napisał:

Za to po niedawnym aktywowaniu czujnika deszczu okazało się, jak pisano zresztą wyżej, że przy, nazwijmy to mżaweczce wycieraczki lecą na max, pomimo, że czułość czujnika ustawiłem na najniższą.


Mżawka daje taki efekt - wynika z zasady działania, którą dawno temu opisałem TUTAJ. :)
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91