Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon  (Przeczytany 8030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
[Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« dnia: Listopad 22, 2015, 18:42:13 »
Witam
W mojej x7 mam reflektory bixenon z doświetlaniem zakrętów. Niestety w tej wersji lamp do doświetlania zakrętów jest użyta żarówka h19W, która barwą i mocą ni jak nie współgra z barwą świateł xenonowych. Co do jej jasności świecenia też można mieć wiele do życzenia. Z tego co się orientuję, w zwykłych lampach (nie bixenon) do doświetlania zakrętów są zastosowane żarówki h7. Zakupiłem więc żarówki h7 55W blue, przerobiłem wtyczkę, założyłem żarówkę, a tu zonk... Żarówka zamrugała 2 razy i zgasła, komputer wyłączył całkowicie funkcję doświetlania (w drugiej lampie została oryginalna żarówka) sygnalizując błąd mruganiem lampki na liczniku. Po restarcie wszystko ok, do momentu skręcenia kół w stronę, na której wymieniłem żarówkę na h7 (w drugą działa normalnie). Rozumiem że moc żarówki jest zbyt duża i komp odczytuje to jako zwarcie? Założyłem na próbę żarówkę h11 (albo h8, nie jestem pewny) o mocy 35W, sytuacja identyczna, czyli dalej żarówka za mocna. Po wyjęciu żarówki całkiem, błąd również wywala, sygnalizując spalenie żarówki. Moje pytanie brzmi, czy ktoś się orientuje, jak założę żarówkę led (jeszcze nie wiem jaką) o mocy kilku Watt, w każdym razie mniej niż oryginalne 19W, czy błąd nadal wywali? Czy ma znaczenie zakup żarówki led z Canbus i bez? Jaka jest tolerancja mocy, żeby to działało i nie wywalało błędu? Kombinował już ktoś w tym kierunku?
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2015, 20:06:38 »
Żarówka doświetlania to hp19w. Każda zmiana na coś innego będzie odbierana jako usterka oświetlenia. Zastosowanie oświetlenia led (np w kierunkowskazach) wymaga ogłupiacza can. Tak Ci to przeszkadza? Swoją drogą niezłe ceny są hp19w - żarniki xenon można taniej kupić.

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2015, 21:32:46 »
Przeszkadza mi barwa, a żarówki mam sprawne wiec to tylko kaprys. Rozumiem ze każda żarówka led pod system canbus powinna zabanglać? Nie ma znaczenia jej faktyczny pobór mocy?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2015, 21:42:54 »
Skoro żadna żarówka Led nie dorasta do pięt żarówki hp24w do jazdy dziennej to jeszcze gorzej będzie w wypadku żarówek do doświetlania zakrętów. Szkoda kasy na takie testy

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2015, 22:05:16 »
Dlaczego tak twierdzisz? Wymieniłem miesiąc temu hp24w na ledy i są jaśniejsze od oryginalnych żarówek. Fakt, tanie nie były, ale jestem bardzo zadowolony. Nie wiem jak z trwałością, ale mam 2 lata gwarancji i fakturę, więc w razie czego po prostu je oddam lub wymienię na nowe. Tyle że DRL nie są monitorowane przez can, a doświetlanie zakrętów tak. W moim poprzednim samochodzie (new bravo) było doświetlanie zakrętów tą samą lampą co halogen, miałem tam wsadzone ledy H11 Cree i świeciło to jaśniej niż tradycyjna bańka, tyle że nie była monitorowana, więc nawet nie wiem czy ta żarówka miała canbus.
Poszukam gdzieś zdjęć, bo zrobiłem jak zamontowałem ledy w miejsce hp24w w C5 i wrzucę.


Proszę, już znalazłem:






A tak świeciły halogeny (równocześnie doświetlanie winkli) w moim bravo na led cree h11 80W





Dalej twierdzisz że led nie dorasta do pięt tradycyjnej żarówce? Ale za to cena nawet drogich led nie dorasta do pięt cenom żarówkom HP24W i HP19W, ot taki paradoks...
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Bartosz Chwastek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: Lubsko
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 (2.0 benzyna+LPG) i MK3 2,0 HDI
  • Miejscowość: Lubsko
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2015, 22:36:42 »
Witam a możesz podać model tych żarówek które zastosowałeś w dziennych. I czy nie było problemu z ich montażem. I jak sprawa ma się w dzień z widocznością przez inne auta takich ledów.

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2015, 22:55:28 »
Proszę bardzo:
http://www.sklepledowy.pl/pl_PL/p/Zarowka-Led-Hp24w-DRL-7,5W-5xHigh-Power-Citroen-C5/842


a żarówki świecą nieco mocniej niż oryginał, ale nie na tyle mocno żeby oślepiać. Moim zdaniem idealny zamiennik (dopóki działa)... :)
Montaż plug&play, tylko trzeba się najpierw do nic dostać  :-X
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2015, 07:22:29 »
Zrób zdjęcia w słoneczny dzień z odległości np 100m, wtedy można porozmawiać a nie o zdjęciach robionych w nocy. Bo widziałem dziesiątki C5 z takimi ledami którym sam miałem z daleka że są bez świateł a bliżej okazało się że mają takie właśnie wynalazki wsadzone

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [Mk3] Doświetlanie zakrętów zmiana żarówek xenon
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2015, 09:01:57 »
Żeby taki test był rzetelny, trzeba by obok postawić drugie auto ze zwykłymi, oryginalnymi drl. Inaczej to większego sensu nie ma. Szkoda że przed montażem nie wpadłem na pomysł zrobienia zdjęcia. Jednak nie jest moim celem przekonywanie kogokolwiek, temat był założony w innym celu i jeżeli mogę prosić wróćmy do meritum. Czy ma ktoś jakieś pomysły?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)