Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem ze sprzęgłem  (Przeczytany 1573 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Problem ze sprzęgłem
« dnia: Kwiecień 27, 2016, 10:12:42 »
Witam, jaka w zasadzie musi być długość linki sprzęgła w Xsarze 2004 silnik 1,6 16V. Jedne mają 960 mm inne 660 mm takie przynajmniej znalazłem. Wymieniłem w samochodzie linkę sprzęgła na taką jaka była ale wielkiej różnicy nie widzę. Sprzęgło chodzi ciężko tak jak przed wymianą i ma taki krótki skok. Trzeba się nieźle postarać aby wrzucić bieg bez szarpnięcia. Objaw jest taki, że po wciśnięciu pedału i powolnym odpuszczaniu nic się nie dzieje i nagle sprzęgło łączy. Jest bardzo mały ten moment gdzie łączenie sprzęgła następuje płynnie. Tak generalnie to przy zakładaniu linki zauważyłem, że wyglądała jak by była za długa ale pomyślałem skoro stara taka była więc i ta powinna pasować. Pancerz linki jest wygięty w takie "U" inaczej nie dało się jej założyć, stara też tak była. Linka wychodzi z karoserii pod niewielkim kątem i zdaje mi się, że powinna jakoś w miarę normalnie dochodzić do gniazda na skrzyni biegów. Teraz trochę pojeździłem samochodem i twierdzę, że zmiany są w zasadzie żadne. Wygląda mi na to, że jakiś " mechanik" założył za długą linkę tę starą. Linki stara i nowa są z samoregulatorami. Pomyślałem aby założyć linkę z ręczną regulacją tylko jakiej ona ma być długości. Sprzęgło nie ma dużego przebiegu więc nie sądzę aby było wytarte. Nie ślizga się i dobrze ciągnie. Myślę, że to ciężka praca linki może być spowodowana wygięciem pancerza. Więc gdzie można znaleźć prawidłowość długość linki ?. Biegi można zmienić jak się sprzęgło wciśnie do podłogi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2016, 10:43:37 wysłana przez Walkiewicz Józef »

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Odp: Problem ze sprzęgłem
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2016, 19:24:56 »
A więc tak, w twoim samochodzie były montowane 3 rodzaje linek (podaj VIN dojdziemy którą powinieneś mieć)

Podaję TRW ponieważ takie stosowałem i nie było problemu

Linka I nr PSA 2150.AR długość nie podana - zamiennik TRW GCC103 - długość 906mm
Linka II nr PSA 2150.V2 długość 702mm - zamiennik TRW GCC1724 - długość 720/535mm
Linka III nr PSA 2150.V7 długość 597mm - zamiennik TRW GCC1722 - długość 625/345mm

Co do długości xxx/xxx ciężko mi powiedzieć jak ją mierzyć...

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odp: Problem ze sprzęgłem
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2016, 19:31:57 »
VIN Vf7N1NFUB73894453. Wymiary wydaj mi się, że są podawane chyba długość całkowita linki i chyba długość tej części od karoserii do uchwytu linki na skrzyni biegów. U mnie chyba właśnie ta druga czyli krótsza część jest za długa co wymusza, że robi się to "U". Linka moja ma tak +- 630/420. I sądzę, że ta druga część jest tak około 4 do 5 cm za długa.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Odp: Problem ze sprzęgłem
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2016, 20:57:02 »
Po Vin-ie wychodzi że powinieneś mieć linkę nr III, ja jak wspomniałem zakładałem TRW i nie było problemu.

Linka III nr PSA 2150.V7 długość 597mm - zamiennik TRW GCC1722 - długość 625/345mm

Znalazłem jeszcze taki obrazek może pomoże - nr podchodzi do tego co podałem...

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odp: Problem ze sprzęgłem
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2016, 21:42:59 »
Wielkie dzięki. Jednak ta moja jest za długa. Ta ma 224+110+ nakrętki  to jest około 340 mm. ta moja ma 420 i jest jeszcze za długa o 5 cm. No to trzeba będzie ją podmienić. Ten samo regulator w tej mojej chyba też nie działa bo pewnie nie potrafi aż o tyle linkę skrócić. Wielkie dzięki jeszcze raz.