Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: "Ćwierkanie" z silnika z okolic lewego koła na luzie  (Przeczytany 2611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Sikorski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2001r. 4Gas
  • Miejscowość: Częstochowa
"Ćwierkanie" z silnika z okolic lewego koła na luzie
« dnia: Lipiec 18, 2016, 10:43:47 »
Witam,
Mam zagadkę....
Od kilku lat irytowało mnie zjawisko "ćwierkania" słyszalnego czasami na  wolnych obrotach. Nie są to żadne stuki metaliczne ani pisk paska i stąd moje określenie  ćwierkania.
Na początku zjawisko to pojawiało się bardzo rzadko i stąd nie udało mi nigdy ustalić skąd dochodzi. Ostatnio nabrało mocy i ćwierka prawie cały czas ale...
- zawsze na wolnych obrotach
- zarówno na postoju jak i podczas jazdy
- zasadniczo przestaje ćwierkać jak wyłączę klimę,
- ewidentnie wpływ na intensywność ćwierkania ma pedał sprzęgła. Wystarczy go lekko wcisnąć i już jest zmiana intensywności.


Normalnie objawy sprzęgła wskazują na łożysko sprzęgła no ale ta klima.... Jak ją wyłączę zjawisko znika w zasadzie od ręki. Lokalizacja dźwięków wg mnie ewidentnie gdzieś z okolic lewego koła.
W najbliższy weekend jadę na szczęście stosunkowo niedaleko z przyczepą i zastanawiam się czy na gwałtu rety jechać do mechanika i rozbierać sprzęgło co tanią zabawą nie jest. Sprzęgło robione jakieś 50 tyś km wcześniej.

Druga niepokojąca sprawa to wrażenie dźwiekowe jakby nadmiernie rozpędzonej sprężarki. Przy zdejmowaniu nogi z gazu, tylko podczas jazdy, dość często słyszę jakby jakaś cześć silnika nadal się  rozpędzała co trwa klika sekund i wraca do normy. Objaw ustępuje natychmiast po wyłączeniu klimatyzacji. Czyżby dogorywająca sprężarka klimy? Niestety temat bardzo ciężki do zdiagnozowania z uwagi na niepowtarzalność występowania.


Pozdrawiam

Offline Jacek Badura

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Ruda Śląska
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Odp: "Ćwierkanie" z silnika z okolic lewego koła na luzie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2016, 11:10:34 »
Co do punktu drugiego, takie objawy może dawać zbyt mała ilość czynnika w układzie klimatyzacji. U mnie dźwięk przypominał "odgłos tyrkającego wiatraczka"...
rodzinne toczydełka:
było C3 1.1

jest Xsara Picasso 1.6i 110 Sx
jest też C4 Picasso 2.0 HDi 150 exclusive

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: "Ćwierkanie" z silnika z okolic lewego koła na luzie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2016, 10:36:52 »
Ad2. U mnie jest podobnie, praktycznie od nowości auta, byłem z tym nawet na gwarancji  i udało mi się zademonstrować przy mechanikach (chociaż - jak napisano wyżej - odgłos występuje nieregularnie). Rozważana była wymiana sprężarki klimy, przy czym bez obietnicy że po wymianie będzie lepiej. A tak naprawdę bez pewności że to w ogóle jest od klimy .... Ostatecznie zostawiłem, i auto jeździ do dziś, odgłos pojawia się lub nie, w zależności od pogody, sposobu jazdy, ale w szczególności tylko w okresie letnim. Klima działa bez problemowo, co dwa lata zgodnie z rozkładem ma wymieniany czynnik (wg mnie bez wpływu na występowanie luz brak tegoś odgłosu). Zakładam że ASO wie ile czynnika należy wstrzyknąć (?)

Ale i tak będę grzebał w pasku/rolkach/lożyskach, ponieważ po dłuższej przerwie, w czasie ostatnich ulew, zaczęło mi "przerywać" wspomaganie, czyli jest jakiś problem z napinaczem, paskiem itp. Tak sobie myślę czy to może być powiązane jakoś, że w momencie zdjęcia gazu sprężarka nie wyhamowuje tylko ślizga się na pasku, generując te odgłosy.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Odp: "Ćwierkanie" z silnika z okolic lewego koła na luzie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2016, 13:41:10 »
Ostatnio zmieniałem cewkę sprzęgła kompresora klimy. I jestem prawie pewien, że to popiskiwanie jest związane ze sprzęgłem klimy.
U mnie zdecydowanie głośniejsze popiskiwanie występuje gdy kompresor jest wyłączony.
Gdy powierzchnie sprzęgła są dociśnięte popiskiwanie jest mniejsze.
Nawet potraktowałem sprzęgło jakimś sprayem typu WD i wtedy na jakiś czas popiskiwanie zniknęło.
Chodzi o to, że docisk sprzęgła pracuje zamontowany na osi kompresora jedynie na wieloklinie i pomiędzy podkładkami dystansowymi, natomiast koło pasowe jest na osobnym łożysku.
Jedno i drugie względem siebie może mieć bicie osiowe. Te luzy powodują ocieranie o siebie elementów ciernych, które przy zetknięciu powodują pisk.