Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Zakup opon zimowych  (Przeczytany 3398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Wrześniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2007 2.0 HDI 136 KM
  • Miejscowość: Zielona Góra
[MKII] Zakup opon zimowych
« dnia: Listopad 11, 2016, 13:47:22 »
Mam krótkie pytanie odnośnie  nowych opon zimowych. Od poprzedniego właściciela dostałem zimówki o wym 205/60/16 ze stalowymi felgami ale ich kres właśnie nadszedł. Na tabliczce przeczytałem, że Citroen dedykuje opony w wymiarze 215/55/16. Mnie trafiła się okazja na opony  o wyższym bieżniku czyli 215/65/16 I pytanie czy będzie to miało jakiś wpływ na spalanie, komfort itp?

Offline Andrzej Stanek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Skąd: Warszawa, Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4GP 2.0 HDI MCP 2007
  • Miejscowość: Warszawa, Polska
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2016, 13:59:36 »
Pojawią się tylko niewielkie przekłamania licznika. Ja mam u siebie zimowe 215/55 16 i jest ok, u Ciebie niewielka różnica, więc tez powinno być ok.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 690
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2016, 14:13:29 »
Jak to niewielkie? Przecież różnica to ponad 6% !. Dopuszczalna ,akceptowalna to <3% . Ten rozmiar pasuje raczej do suva. Skorzystaj z kalkulatora opon.

Offline Krzysztof Wrześniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2007 2.0 HDI 136 KM
  • Miejscowość: Zielona Góra
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2016, 13:13:17 »
Ok a to przekroczenie norm o 6 procent czym może skutkowac ? Zwiększeniem zużycia paliwa ? gorszym prowadzeniem na drodze ? ewentualną możliwościa zatrzymania dowodu rejestracyjnego np na przeglądzie? Czy to tylko tabelaryczne przekroczenie wyznaczonej normy i nic z tego negatywnego nie będzie?
Oglądałem obecnie nałożone zimówki czyli te 205/60/16. Nawet przy maksymalnym skręceniu kół - jest jeszcze mnóstwa miejsca w nadkolu. Ale pytam bo nigdy wczesniej tego nie przerabiałem.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 952
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2016, 13:29:43 »
spuść ciśnienie komputerem z układu hydro i zmierz ile miejsca zostało.Będziesz wiedział jakie się opony zmieszczą.

Offline Pawel Starostecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: 2XC5 i to wystarczy....
  • Zainteresowania: Kobiety Muzyka
  • Miejscowość: Radomsko
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2016, 20:15:10 »
zakładaj i nie gadaj! wyższy profil i nie za szeroka opona na zimę to lepszy wybór! jesli jak kolega mówi nic nie zamierza obcierać to nie ma żadnych problemów! Pozdro

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2016, 22:28:29 »
Chyba ze wydzwonisz a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania ze względu na niehomologowany rozmiar ogumienia. Osobiście znam taki przypadek. Poza tym nie ma problema!

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2016, 09:27:50 »
Chyba ze wydzwonisz a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania ze względu na niehomologowany rozmiar ogumienia. Osobiście znam taki przypadek. Poza tym nie ma problema!

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka



Nie ma takiej podstawy prawnej, a jak ma wątpliwości to pismo z żądaniem zapłaty i groźba sądu ....


Oczywiście, że jest. Homologacja samochodu, która uwzględnia też rozmiar ogumienia czy światła i zastosowane żarówki. To wszystko się składa na całość. Samochód przechodzi homologację z takimi, a nie innymi podzespołami i dla tych podzespołów dostaje papier.


PS. Dlaczego w innych krajach dostajemy mandat jak mamy oponę o innym indeksie prędkości czy nośności niż jest przewidziany przez producenta? Bo właśnie dla takiej a nie innej opony dostał homologację. Inne warianty są niedopuszczalne.

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2016, 09:29:58 »
Ostatnio zastanawiam się nad kupieniem Michelin Cross Climate. Niby letnia z homologacją zimową, niby jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale mam paru znajomych, którzy jeżdżą na tych oponach w różnych, często skrajnych warunkach (jednego roku Tatry w zimie i Chorwacja w lecie) i sobie niesamowicie chwalą te opony. Czy ktoś tutaj ma doświadczenie z tymi oponami? Co prawda w rozmiarze 215/55/16 jedna taka opona kosztuje ponad 600 zł, ale myślałem nad zmianą rozmiaru na 205/60/16, bo to od razu 150 zł w dół. I teraz mam dylemat: czy dołożyć kasy  na 215/55/16 czy kupić 205/60/16? Skoro, tak jak pisze Paweł, nie ma podstawy prawnej przy wypłacie ewentualnego odszkodowania, to może spróbować. Z drugiej strony zmniejszanie szerokości opony przy V6 może się odbić na bezpieczeństwie? Czy to pomijalny aspekt?
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2016, 09:33:51 »
Z drugiej strony zmniejszanie szerokości opony przy V6 może się odbić na bezpieczeństwie? Czy to pomijalny aspekt?


Masa samochodu, jego przyspieszenie, jego bezwładność, siły działające na oponę przy jeździe na wprost, przy skręcaniu i hamowaniu, do tego specyficzny rodzaj zawieszenia, które narzuca pewne wymagania. To wszystko jest przez producenta sprawdzane i dobierane. I na to dostaje papier w postaci homologacji. A w Polsce "przecież nikt tego nie sprawdza"... A że indeks prędkości mniejszy, a że indeks nośności mniejszy... Polacy zawsze mądrzejsi. Widać po statystykach.

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2016, 09:44:33 »
Z drugiej strony zmniejszanie szerokości opony przy V6 może się odbić na bezpieczeństwie? Czy to pomijalny aspekt?


Masa samochodu, jego przyspieszenie, jego bezwładność, siły działające na oponę przy jeździe na wprost, przy skręcaniu i hamowaniu, do tego specyficzny rodzaj zawieszenia, które narzuca pewne wymagania. To wszystko jest przez producenta sprawdzane i dobierane. I na to dostaje papier w postaci homologacji. A w Polsce "przecież nikt tego nie sprawdza"... A że indeks prędkości mniejszy, a że indeks nośności mniejszy... Polacy zawsze mądrzejsi. Widać po statystykach.

Akurat biorę pod uwagę zakup tej opony w identycznym jak 215/55/16 indeksie prędkości i nośności. Co ciekawe, moje auto po Niemczech jeździło na zimówkach w rozmiarze 205/65/15 z indeksem prędkości do 210km/h i normalnie miało TUV i przechodziło niemieckie przeglądy.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Pawel Starostecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: 2XC5 i to wystarczy....
  • Zainteresowania: Kobiety Muzyka
  • Miejscowość: Radomsko
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2016, 09:55:43 »
Jeżdżę po niemczech francji holandii i jeszcze żadne polizei czy bag nie patrzyli mi na opony czy mam takie jak na metce w aucie napisane haha Jeśli jest bus wiadomo opona C a jesli osobowy zwykła czy ona o połówkę wyższa czy niższa to tylko wymóg konstrukcyjny by jakiś już kompletny laik nie włożył 245 do c2

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2016, 11:22:10 »
Z drugiej strony zmniejszanie szerokości opony przy V6 może się odbić na bezpieczeństwie? Czy to pomijalny aspekt?


Masa samochodu, jego przyspieszenie, jego bezwładność, siły działające na oponę przy jeździe na wprost, przy skręcaniu i hamowaniu, do tego specyficzny rodzaj zawieszenia, które narzuca pewne wymagania. To wszystko jest przez producenta sprawdzane i dobierane. I na to dostaje papier w postaci homologacji. A w Polsce "przecież nikt tego nie sprawdza"... A że indeks prędkości mniejszy, a że indeks nośności mniejszy... Polacy zawsze mądrzejsi. Widać po statystykach.

Akurat biorę pod uwagę zakup tej opony w identycznym jak 215/55/16 indeksie prędkości i nośności. Co ciekawe, moje auto po Niemczech jeździło na zimówkach w rozmiarze 205/65/15 z indeksem prędkości do 210km/h i normalnie miało TUV i przechodziło niemieckie przeglądy.

ale musiało mieć adnotację dopuszczającą do poruszania się na innych niż wymienione w BRIEFie rozmiarach opon!
w PL nie ma takiego prawa, tym bardziej obowiązku!

Miało taką adnotację, do tego na zegarach naklejka ostrzegająca o niższym indeksie opon zimowych. To samo miałem w ZX sprowadzonym z Niemiec, w którym zimówki miały inny rozmiar i niższy indeks prędkości.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Pawel Starostecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: 2XC5 i to wystarczy....
  • Zainteresowania: Kobiety Muzyka
  • Miejscowość: Radomsko
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2016, 11:43:03 »
Niech chłopak wreszcie kupi te opony bo śnieg spadnie a on w rosterce :P ,ale tak naprawde oby nie spadł!

Offline Krzysztof Wrześniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2007 2.0 HDI 136 KM
  • Miejscowość: Zielona Góra
Odp: [MKII] Zakup opon zimowych
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 14, 2016, 14:43:02 »
Niech chłopak wreszcie kupi te opony bo śnieg spadnie a on w rosterce :P ,ale tak naprawde oby nie spadł!


 ;D Tak jest. W końcu złamałem się i wziąłem 215/60/16 99 H XL- taki kompromis , żeby nie przeginać.