Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika  (Przeczytany 10402 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kamil Halinowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 II 2011r 1,6 HDI 92KM, Citroen C4 Grand Picasso I 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive
  • Miejscowość: Świdnik
[MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« dnia: Grudzień 06, 2016, 19:38:23 »
Siemka  :)
Znowu spotkał mnie problem. W czwartek w ułamku sekundy przestały działać mi wycieraczki. Wracałem z uczelni, padał śnieg, wycieraczki ustawione na auto, więc się majtały w sposób bliżej nie określony. Ale gdy przez dłuższą chwilę nie przecierały mi szyby to pomyślałem, że znowu czujnik wariuje jak wtedy gdy przy silnym zabrudzeniu nie puści wycieraczek, a przy małym kapuśniaczku zasuwa wycieraczkami jak głupi. Ale tym razem było inaczej. Chciałem ręcznie przełączyć wycieraczki ale niestety nic się nie stało. Wycieraczki stoją w miejscu spoczynkowym w każdej pozycji manetki. Następnego dnia sprawdzam bezpiecznik (30A pod maską) - spalony. Wiedząc, że coś nie tak, zmieniam na sprawny, włączam wycieraczki i bum. Kolejny spalony. Czyli problem leży gdzieś dalej. Zajechałem do elektromechanika, ale było to południe i mój samochód był drugi w kolejce, więc tego dnia (w piątek) zdążył sprawdzić jedynie silniczek, który, jak się okazało, jest sprawny. Niestety nie miał czasu iść dalej, więc stwierdziłem, że wolę zabrać samochód na weekend (jak nie pada to da się jeździć), a wróciłem do niego dzisiaj, tak jak się umówiliśmy. Rano odprowadziłem znowu do mechanika, sprawdził resztę i doszedł do wniosku, że problem może leżeć w skrzynce bezpieczników pod maską. Wnioskuję że chodzi o BSM/BSI (to jedno i to samo czy dwie różne sprawy?). I teraz taka kwestia, czy serio tutaj może leżeć przyczyna? Jeśli trzeba będzie kupić następny, to muszę szukać BSM czy BSI (czy to to samo)? Pewnie musi być też z tego samego silnika 2.0 16v, bo z innych nie podpasuje? Jeszcze jakieś ograniczenia? Jakieś numery muszą się zgadzać czy coś? W sumie nie zauważyłem, żeby coś jeszcze nie działało - tylko wycieraczki. A jak siada BSM, to może tylko jedna rzecz nie działać, czy raczej jest to szereg usterek? Doradźcie coś, bo elektromechanik już nic nie zrobi i mówi, że teraz pałeczka po mojej stronie, żeby znaleźć BSM/BSI i wtedy do niego przyjechać założyć. No a samochód chciałbym czym prędzej naprawić, bo w takim okresie, gdzie ciągle coś pada i drogi mokre, to wycieraczki są bardzo potrzebne.
Dzięki za wszelką pomoc i komentarze
Jest:
-Citroen C4 II (B7) 2011r 1,6 HDI 92KM
-Citroen C4 Grand Picasso I (UA) 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive

Było:
-Citroën C5 I 2002r liftback 2.0 16v LPG   
-Mazda MPV 2004r 2.0 CiTD

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2016, 03:34:17 »
Mechanik sprawdził sam silniczek czy z całymi ramionami i wycieraczki pracowały?

Zacierające się wycieraczki mogą powodować zwiększony pobór prądu przez silnik i palenie bezpiecznika.

Gdyby wycieraczki nie pracowały i nie było by napięcia na bezpieczniku to wtedy można by winić BSM lub BSI.

Przydało by się sprawdzić pobór prądu przez silnik wycieraczek.

Pod maską masz BSM, był wątek o BSM wystarczyło poszukać.
Ale ogólnie szukasz BSM z numerem równym wyższym niż twój czyli np: BSM A2, może być od Citroena i Peugeota od twojego silnika.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:04:27 »
Ja bym zaczął od sprawdzenia mechanizmu wycieraczek. Kiedyś w 206-tce też mi nagle stanęły i okazało się, że mechanizm się zablokował i nie dało się ich ruszyć. Dopiero wymiana na "nowy" naprawiła usterkę.

Offline Kamil Halinowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 II 2011r 1,6 HDI 92KM, Citroen C4 Grand Picasso I 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive
  • Miejscowość: Świdnik
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2016, 23:26:13 »
Kurcze. Albo jakiś ślepy jestem, albo sam nie wiem. Przejrzałem też inne wątki o BSM, otwieram maskę, podnoszę ten plastik zakrywający bezpieczniki i przeszukuję w kierunku znalezienia wersji BSM. I numerów to tam pełno (już pomijając numerowanie bezpieczników), a wersji (czyli np B2) znaleźć za nic nie mogę. No może wy z tych zdjęć coś wywnioskujecie. Wrzucam też vin, to może uda wam się w citroen service coś znaleźć, bo ja zapomniałem danych do swojego konta...  Może ta wersja znajduje się tam, gdzie mam powycierane napisy. Bo na chwilę obecną to nic nie wiem.









« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2016, 23:51:42 wysłana przez Kamil Halinowski »
Jest:
-Citroen C4 II (B7) 2011r 1,6 HDI 92KM
-Citroen C4 Grand Picasso I (UA) 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive

Było:
-Citroën C5 I 2002r liftback 2.0 16v LPG   
-Mazda MPV 2004r 2.0 CiTD

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2016, 22:27:50 »
Wychodzi że masz moduł SIMENS-a o nr ref 6500.Y3 czyli BSM B3

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 11, 2016, 01:47:29 »
Wychodzi że masz moduł SIMENS-a o nr ref 6500.Y3 czyli BSM B3

Jacek były różne BSM niestety na service oznaczone zawsze jako 6500.Y3 co wcale nie oznacza B3!!!
Zobacz że do każdego silnika w MKI BSM jest zawsze oznaczane tym samym PN, a były z różnymi oznaczeniami A, B.

Kamil zasada jest taka że musisz szukać BSM o oznaczeniu BSM pierwsza litera musi być zgodna z twoją np B, natomiast wersja oznaczana cyfrą musi być równa lub wyższa niż twoja i od takiego samego silnika.

Według twoich zdjęć i tego co zostało na nalepkach to masz moduł o numerze 9643498780 czyli jest to BSM B4.

Czyli szukasz BSM B4 lub wyżej od twojej wersji silnikowej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2016, 02:31:59 wysłana przez Piotr Osiński »
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Kamil Halinowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 II 2011r 1,6 HDI 92KM, Citroen C4 Grand Picasso I 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive
  • Miejscowość: Świdnik
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2016, 02:31:08 »
Ufff zakręcone to wszystko  :-\ Czyli muszę namierzyć w takim razie czy mam B czy A, a potem najlepiej kupić z najwyższą cyfrą, jeśli nie uda mi się namierzyć cyfry. Mam nadzieję, że może jeszcze pod spodem są jakieś oznaczenia, bo tam gdzie jest cokolwiek napisane, to sfotografowałem i zdjęcia wrzuciłem tutaj. A według tego to nie widzę konkretnych informacji. Pewnie to powinno się znajdować na tej naklejce, która u mnie jest dość mocno wytarta  :( a do tego jeszcze silnik dopasować, gdzie w aukcjach czasem nie piszą z którego silnika pochodzi część, a jedynie samo oznaczenie. Coś czuję, że nie łatwo będzie znaleźć. Ale co by nie było, postaram się znaleźć. Dzięki za pomoc :)
Szkoda, że nie było mnie przy tym, jak elektryk to wszystko sprawdzał. Wtedy bym widział czy sprawdza silniczek z ramionami czy bez i ogólnie znałbym więcej szczegółów. Pozostaje liczyć, że to jednak BSM i że znajdę odpowiednie.
A z HPI pasuje, czy musi być konkretnie z 2.0 16v?
 
@Piotr Osiński Oooo widzisz. Jak się człowiek zna, to od razu widzi to czego inni nie widzą  ;D Dzięki wielkie! W takim razie szukam B4 albo B5. Gdzieś mi się przewinęła aukcja z B5 z tego co pamiętam, to może nie będzie tak źle.
Jest:
-Citroen C4 II (B7) 2011r 1,6 HDI 92KM
-Citroen C4 Grand Picasso I (UA) 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive

Było:
-Citroën C5 I 2002r liftback 2.0 16v LPG   
-Mazda MPV 2004r 2.0 CiTD

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2016, 02:36:21 »
O np tutaj masz zgodny z twoim numerem, tylko niestety cena:

http://allegro.pl/modul-bsm-b4-citroen-c2-1-4-1-6-t118470004j-bsm-b4-i5481832819.html

Porównaj z twoim czy się zgadzają bezpieczniki, zawsze możesz zapytać o zwrot jak nie będzie pasowało.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Kamil Halinowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 II 2011r 1,6 HDI 92KM, Citroen C4 Grand Picasso I 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive
  • Miejscowość: Świdnik
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2016, 02:48:22 »
Właśnie o tej aukcji myślałem. Jutro (dzisiaj w zasadzie) napiszę do gościa, zobaczę czy się zgadza wszystko i zamówię. Dzięki za pomoc. Jakbym miał jeszcze jakieś problemy to będę pisał ;)
Jest:
-Citroen C4 II (B7) 2011r 1,6 HDI 92KM
-Citroen C4 Grand Picasso I (UA) 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive

Było:
-Citroën C5 I 2002r liftback 2.0 16v LPG   
-Mazda MPV 2004r 2.0 CiTD

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2016, 02:58:00 »
Zobacz jeszcze te:

tu masz B4 150zł z M
http://allegro.pl/modul-bsm-b4-citroen-peugeot-o-nr-u118470004-i5097001298.html

tu masz B4 za 100zł ale J:
http://allegro.pl/citroen-peugeot-bsm-b2-b3-b4-modul-i5057211611.html

B4 90zł nie wiadomo jaka wersja:
http://allegro.pl/bsi-bsm-peugeot-206-citroen-c3-siemens-b3-b4-i6361113911.html

nie wiem czy to ma znaczenie ale jeśli dobrze widziałem to masz oznaczenie U118470004 M (ale nie jestem pewien czy to M!!! i czy musi być koniecznie z M)

Obdzwoń, niech np podeślą zdjęcia i pytaj o ewentualny zwrot, gdyby się okazało że winna jest np wiązka która powoduje palenie bezpiecznika.

I zanim zamówisz możesz faktycznie odpiąć kostkę od silnika i sprawdzić czy wywali bezpiecznik, wywali winna wiązka lub BSM, nie wywali silnik wycieraczek.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2016, 03:09:05 wysłana przez Piotr Osiński »
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Odp: [MK1] Wycieraczki nie działają i diagnoza elektromechanika
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2016, 12:55:04 »
Piotrek przyznam się że nie zwracałem na to uwagi...