Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mk 1] dziwne zachowanie silnika na luzie  (Przeczytany 1290 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 477
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
[mk 1] dziwne zachowanie silnika na luzie
« dnia: Luty 25, 2017, 20:03:51 »
Witam. mam co prawda auto zagazowane ,ale po przestawieniu na benzynę jest bez zmian...
Po dłuższym postoju , kiedy uruchomię silnik i kawałek ujadę- auto stojąc w korku lub na światłach- wpada w bujające obroty, aż do zgaśnięcia. potrafi też pokazać komunikat o błędzie wtrysku. czasem jak ruszę na takiej bujance jadę na trzech lub dwu tłokach, a przynajmniej tak się wydaje bo ledwie się toczę. Po wyłączeniu silnika i odpaleniu ponownie silnik już pracuje normalnie lub w delikatnej bujance ale nie zgaśnie!
Wymieniłem świece na nowe, zamieniłem cewkę zapłonową. Nic nie zmieniło się. Czyżby umarła któraś lambda?
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Dawid Jarecki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 049
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: C5 MKII 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Wygodne sofy ;-)
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Odp: [mk 1] dziwne zachowanie silnika na luzie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2017, 20:45:08 »
U mnie jeszcze szarpalo i jechać się nie dało takie slabe. Winny był potencjiometr przy przepustnicy. Koszt z robotą 200. Przepustnicę miałem idealnie czysta. I ciebie może być inny powod.

Wyklepane z urządzenia zdalnego nadawczego Xiaomi

znikająca cytrynowa szarość Islandii ;-)

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [mk 1] dziwne zachowanie silnika na luzie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2017, 16:25:52 »
U mnie raz, w skrajnym przypadku też temat się rozwinął do takiego dramatu. Przyczyną było rozjechanie się map benzyny wskutek problemów z wtryskami LPG. Sterownik "nauczył" się jazdy na LPG i po zimnym rozruchu na Pb po kilkunastu sekundach zaczynały się takie jazdy.
Pomogło ponowne przyuczenie przepustnicy urządzeń autoadaptacyjnych lexią + trochę (z 200) km na samej Pb. Wtryski LPG finalnie zostały wymienione, instalacja LPG podregulowana i o temacie właściwie zapomniałem, przynajmniej tym skrajnym przypadku.
Zastanawia mnie natomiast jak to jest, że jak już zdarzy się wypadanie zapłonów, to jedynym wyjściem jest zgaszenie silnika i ponowny rozruch po 10-15 sekundach. Że nie jest w stanie z powrotem zaskoczyć na wszystkie cylindry jeżeli problem ustaje (np. powrót na zasilanie Pb). Wygląda jakby po prostu odcinał dany cylinder i wymagał "restartu".
Tak samo ma mój tata w Mercedesie z silnikiem 2.0 i LPG. Jak już zaczną wypadać zapłony, to check i tylko ponowny rozruch przywraca normalną pracę silnika...

Offline Michał Głodek

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 1 043
  • Skąd: Rzeszów / Kraków
  • Posiadany samochód: XM 2.9 BVA
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [mk 1] dziwne zachowanie silnika na luzie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2017, 18:30:56 »
MK1 - jest od tego odpowiedni dział...
-XM 2.9 V6 BVA 1999
były:
-C5 1.6 HDi 2005
- C5 2.9 V6 BVA 2009
- C5 2.0 HPi 2001
- Berlingo 2.0 HDi 2003
- XM 2.0 TCT 1995 Miss you :(
- Xsara 1.9 TurboD 1998