Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav  (Przeczytany 134690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #450 dnia: Czerwiec 13, 2021, 18:44:38 »
Nie byłem pewien, czy po aktualizacji WAVE3 do firmware 42.01.72.32 można potem już wrzucać firmware od WAVE4 w wersji 42.03.31.32. Jeżeli tak to spoko.
Z tego co czytam na francuskim forum Peugeota, to po wgraniu tego 42.01.72.32 stare mapy są kasowane całkiem i trzeba dopiero przeprowadzić ponownie ich aktualizację. Paczka z firmware zawiera katalog z mapami w wersji 8.0.0 (nie 7.0.0 jak pisałem w poprzednim poście), ale można ich nie wgrywać i wgrać od razu 9.0.0.
Otwartą kwestią w Twoim przypadku pozostaje tylko plik licencji, ale wydaje mi się, że ktoś pisał, że wystarczy mieć połączony telefon przez Bluetooth z włączonym udostępnianiem Internetu zanim podłączysz pendrive z aktualizacją.

Offline Maciej Więcek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 120
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso II 1.2 PureTech 130 S&S MoreLife; dawniej: C4 5d 1.6l 16v SX Pack (Impress) r.2008;
  • Zainteresowania: F&F - fotografia i film :-)
  • Miejscowość: Będzin
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #451 dnia: Czerwiec 13, 2021, 18:59:31 »
Jest program "Citroen Update", który działa bezproblemowo z konkretnym nr vin.

Nazwa pliku instalacyjnego do wyszukania to: Citroen_Update_Setup_0.1.24.exe

Dzięki Andrzej.
Wyleciało mi to kompletnie z głowy...
Sprawdzałem albo ze stronki jw albo skryptem, jaki był omawiany chyba także w tym wątku :)
Thx!

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #452 dnia: Czerwiec 13, 2021, 19:04:40 »
Przeglądając jeszcze francuskie forum Peugeota trafiłem na takie fajne linki:
https://sites.google.com/view/nac-rcc/system/nac/wave-1
https://sites.google.com/view/nac-rcc/system/nac/wave-2
https://sites.google.com/view/nac-rcc/system/nac/wave-3
https://sites.google.com/view/nac-rcc/system/nac/wave-4


Bardzo ładne tabelki z linkami do pobierania map i firmware dla każdej wersji WAVE.


Dodatkowo info z tego samego forum, ale NIEPOTWIERDZONE, że ponoć można zaktualizować WAVE3 bezpośrednio z 3x.xx.xx.xx do 42.03.31.32: https://www.forum-peugeot.com/Forum/threads/passer-dun-wave-3-%C3%A0-wave-4.125051/#post-2621956

Offline Piotr Życzkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 54
  • Skąd: Wieliczka
  • Posiadany samochód: C4 Cactus 1.2 (2018)
  • Miejscowość: Wieliczka
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #453 dnia: Czerwiec 13, 2021, 19:05:27 »
Nie byłem pewien, czy po aktualizacji WAVE3 do firmware 42.01.72.32 można potem już wrzucać firmware od WAVE4 w wersji 42.03.31.32. Jeżeli tak to spoko.
Z tego co czytam na francuskim forum Peugeota, to po wgraniu tego 42.01.72.32 stare mapy są kasowane całkiem i trzeba dopiero przeprowadzić ponownie ich aktualizację. Paczka z firmware zawiera katalog z mapami w wersji 8.0.0 (nie 7.0.0 jak pisałem w poprzednim poście), ale można ich nie wgrywać i wgrać od razu 9.0.0.
Otwartą kwestią w Twoim przypadku pozostaje tylko plik licencji, ale wydaje mi się, że ktoś pisał, że wystarczy mieć połączony telefon przez Bluetooth z włączonym udostępnianiem Internetu zanim podłączysz pendrive z aktualizacją.

Będę próbował z tym plikiem 21 GB. Zobaczymy co wyjdzie. W sobotę jak byłem w ASO z inną sprawą to zaproponowali aktualizację softu za 290zł...

Offline Jan Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroën Grand C4 Spacetourer
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #454 dnia: Czerwiec 17, 2021, 10:06:45 »

Dodatkowo info z tego samego forum, ale NIEPOTWIERDZONE, że ponoć można zaktualizować WAVE3 bezpośrednio z 3x.xx.xx.xx do 42.03.31.32: https://www.forum-peugeot.com/Forum/threads/passer-dun-wave-3-%C3%A0-wave-4.125051/#post-2621956
Aktualizowałem firmware w C5 Aircross  z wersji 3 na wersję 4 - pliki ściągnąłem ze strony citroena (teraz mam firmware - 42.03.31.32_NAC-r0 i mapy 9.0.0-r0). Plik jest duży (ponad 21 gb) więc pendrive 32 gb albo większy i około 40 minut wolnego czasu na samą instalację ;)

Offline Piotr Życzkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 54
  • Skąd: Wieliczka
  • Posiadany samochód: C4 Cactus 1.2 (2018)
  • Miejscowość: Wieliczka
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #455 dnia: Czerwiec 26, 2021, 13:54:54 »
Udało mi się zaktualizować:
- system do 42.01.72.32_NAC-r0
- mapy do CI-TT-PSA.P6CNS.U-MAP.EUR.NDS-8.0.0


Po aktualizacjach nagle ożyła aplikacja na telefon My Citroen oraz program na komputer Citroen Update.


Proponują aktualizacje:
- Oprogramowanie ekranu dotykowego (42.03.31.32_NAC-r0)
- Mapy (9.0.0-r0)


Więc tak jak wcześniej pisano można przejść z wersji 3 na wersję 4 i na najnowszą mapę.


Przy okazji Citroen Update podaje link do instrukcji aktualizacji, jakby ktoś potrzebował: https://media.citroen.fr/manual/2/pl/noticeNAC.pdf

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #457 dnia: Wrzesień 14, 2021, 17:03:04 »
Nowe mapy 10.0.0 do WAVE4 (i WAVE3 po aktualizacji do WAVE4):
https://majestic-web.mpsa.com/nas/eu/mjb00/PSA/mjbsu/MJBSU_map-eur_002315011619637877.tar

Offline Artur Ojdowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: London
  • Posiadany samochód: Citroen C5 aicross
  • Zainteresowania: Auta
  • Miejscowość: London
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #458 dnia: Wrzesień 23, 2021, 13:14:02 »

C5 aircross.
Cześć, zrobiłem aktualizację firmware, potem chciałem  aktualizować mapy. I jest problem, wybrałem kraje i instaluj.  Ale cały czas kręci i kręci a map nie wgrywa.
Mapy ściągnięte z Citroen. Jakieś pomysły?

Zgłoś do moderatora    92.40.174.208



Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #459 dnia: Wrzesień 23, 2021, 13:37:06 »
C5 aircross.
Cześć, zrobiłem aktualizację firmware, potem chciałem  aktualizować mapy. I jest problem, wybrałem kraje i instaluj.  Ale cały czas kręci i kręci a map nie wgrywa.
Mapy ściągnięte z Citroen. Jakieś pomysły?


Cały czas tzn ile? Instalacja map może trwać nawet ponad 40 minut.
Która wersja NAC? Jaka wersja fw?

Offline Artur Ojdowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: London
  • Posiadany samochód: Citroen C5 aicross
  • Zainteresowania: Auta
  • Miejscowość: London
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #460 dnia: Wrzesień 23, 2021, 14:53:59 »
Wczoraj najnowsza pobrana. Czy jak instalujecie jest pasek ile już jest zrobione? Bo u mnie tylko kreska od lewej do prawej zasuwa. Tak jakieś pół godziny i nic. Nawet jak wybiorę najmniejszą wagę mapy, to to samo.

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #461 dnia: Wrzesień 23, 2021, 15:05:17 »
Wczoraj najnowsza pobrana. Czy jak instalujecie jest pasek ile już jest zrobione? Bo u mnie tylko kreska od lewej do prawej zasuwa. Tak jakieś pół godziny i nic. Nawet jak wybiorę najmniejszą wagę mapy, to to samo.
Wersji jest kilka najnowszych, bo są różne wersje sprzętowe NAC. Stąd pytanie, jaka wersja. Modele WAVE 2 mają wersje fw zaczynające się na 21, WAVE 3 do tej pory miały na 31, ale dostały 42 tak jak WAVE 4. WAVE 2 i 3 mają wolniejszy hardware, więc aktualizacja na nich też może trwać dłużej (chociaż tu dobrze, żeby się wypowiedział ktoś, kto ma jeden z tych modeli). Na moim WAVE 4 aktualizacja kompletu map trwała ponad 40 minut, ale nie testowałem nigdy aktualizacji częściowej, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy trwa krócej.
Przy aktualizacji map nie ma jako takiego paska postępu, jest tylko taka animacja jak piszesz. Moim zdaniem po prostu poczekaj jeszcze trochę.

Offline Artur Ojdowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: London
  • Posiadany samochód: Citroen C5 aicross
  • Zainteresowania: Auta
  • Miejscowość: London
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #462 dnia: Wrzesień 23, 2021, 15:26:31 »
Udało się, ale to chyba coś jest powiązane z systemem start-stop, bo jak włączyłem to od razu gotowe. Wersja systemu 42.03.33.42_NAC-r0. Mapa CI-TT-PSA.P6CNS.U- Map.eur.nds-10.0.0

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #463 dnia: Wrzesień 23, 2021, 15:34:14 »
Udało się, ale to chyba coś jest powiązane z systemem start-stop, bo jak włączyłem to od razu gotowe. Wersja systemu 42.03.33.42_NAC-r0. Mapa CI-TT-PSA.P6CNS.U- Map.eur.nds-10.0.0
Podczas aktualizacji zalecane jest wyłączenie start-stop. Silnik powinien pracować cały czas, żeby system nie przeszedł w tryb oszczędzania energii.
Jeżeli chodzi o powiązanie, to raczej mocny zbieg okoliczności. Po prostu te aktualizacje tyle trwają.

Offline Norbert Mikła

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 196
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C3 Aircross Shine
  • Miejscowość: Bytom
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #464 dnia: Wrzesień 23, 2021, 16:29:35 »
Szybkość aktualizacji jest wprost proporcjonalna do szybkości pendriva, z którego instalujemy. A tutaj rozrzut jest ogromny. Od najtańszego marketowego z USB 2.0 i odczytem 10MB/s, po dużo droższe z interfejsem USB 3.1 i odczytem 400MB/s. Aircross obsłuży USB 3.0 (nie jestem pewien co do 3.1) więc można proces znacznie, ZNACZNIE przyśpieszyć używając szybkiego pendriva.

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #465 dnia: Wrzesień 23, 2021, 17:05:27 »

Szybkość aktualizacji jest wprost proporcjonalna do szybkości pendriva, z którego instalujemy. A tutaj rozrzut jest ogromny. Od najtańszego marketowego z USB 2.0 i odczytem 10MB/s, po dużo droższe z interfejsem USB 3.1 i odczytem 400MB/s. Aircross obsłuży USB 3.0 (nie jestem pewien co do 3.1) więc można proces znacznie, ZNACZNIE przyśpieszyć używając szybkiego pendriva.
Zgadza się, że wolniejszy pendrive będzie miał wpływ na wydłużenie czasu aktualiacji, natomiast co do USB 3.0, to niestety port w Aircrossie jest tylko 2.0:



W gnieździe widać tylko podstawowe 4 piny (USB 3.0 ma 9 - oprócz podstawowych czterech jak USB 2.0, ma jeszcze 5 dodatkowych styków prawie na samym brzegu, które służą do obsługi linii SuperSpeed w USB 3.0).
USB 2.0 ma maksymalną (teoretyczną) przepustowość na poziomie 480 Mbps, co daje maksymalny możliwy odczyt, teoretyczny z prędkością 60 MB/s, ale po uwzględnieniu narzutu protokołu (nagłówki, dodatkowe pakiety kontrolne itd) rzeczywisty transfer nie przekracza ~40 MB/s, a najszybsze pendrive'y USB 2.0 wyciągają około 30-35 MB/s.


Zdecydowanie jednak polecam też używanie pendrive'ów USB 3.0, szczególnie dobrych, markowych jak np Kingston. Tanie pendrive'y, nawet te USB 3.0, są zbudowane często na wolnych pamięciach flash i tańszych kontrolerach, co ogranicza ich przepustowość nawet w trybie USB 2.0. Szybkie pendrive'y USB 3.0 mają dużo szybsze pamięci flash, co powoduje, że nawet w trybie USB 2.0 taka pamięć nie będzie wąskim gardłem - jest znacznie większa szansa, że po USB 2.0 odczyt będzie w okolicy 30-40 MB/s.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2021, 17:31:22 wysłana przez Marcin Jaworski »

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #466 dnia: Październik 01, 2021, 09:45:45 »
Z tego co widzę, wersja ostatnia wersja map dla WAVE4, czyli 10.0.0, zniknęła z serwerów PSA. Z jakiegoś powodu PSA wycofało tę wersję i obecnie serwery zwracają info, że najnowsza wersja to 9.0.0.

Offline Piotr Życzkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 54
  • Skąd: Wieliczka
  • Posiadany samochód: C4 Cactus 1.2 (2018)
  • Miejscowość: Wieliczka
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #467 dnia: Październik 03, 2021, 18:38:35 »
Mam wersję 9.0. Ani w aplikacji na telefon ani w Citroen Update na PC nie ma informacji o nowej wersji. Ktoś instalował wersję 10? Wszystko działa ok?

Offline Andrzej Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 54
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: C4GPII 2.0 BlueHDi 2017
  • Zainteresowania: karpiarstwo, trochę nurkowanie i wiatrówka
  • Miejscowość: Opole
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #468 dnia: Listopad 10, 2021, 20:16:01 »
Koledzy z tego co widzę że czym starsze (niższe WAVE) tym bardziej Citroen (TOMTOM) traktuje użytkowników po macoszemu. Do mojego Czarka najnowsza mapa z 8 stycznia (ver.20.0.0), jak się to mam do obietnicy dwukrotnej aktualizacji map rocznie ??
Lepsza jest mała pomoc niż wielkie współczucie !

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #469 dnia: Listopad 16, 2021, 15:43:58 »
Nowa wersja map (11.1.0 z dnia 8.11.2021) dla WAVE 3 i 4:
http://download.tomtom.com/OEM/PSA/MAP/PSA_map-eur_11.1.0-r0-NAC_EUR_WAVE4.tar


Koledzy z tego co widzę że czym starsze (niższe WAVE) tym bardziej Citroen (TOMTOM) traktuje użytkowników po macoszemu. Do mojego Czarka najnowsza mapa z 8 stycznia (ver.20.0.0), jak się to mam do obietnicy dwukrotnej aktualizacji map rocznie ??
No niestety. Nawet nowsze wersje sprzętowe nie dostają tych obiecanych 4 aktualizacji rocznie.

Offline Tomasz Cyprian

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Skąd: wlkp
  • Posiadany samochód: C4 grand picasso II lift / 2.0 bhdi shine
  • Miejscowość: wlkp
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #470 dnia: Listopad 30, 2021, 20:48:54 »
jak mogę sprawdzić która wersja NAC/Wave jest w moim picasso ??

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #471 dnia: Listopad 30, 2021, 22:03:41 »
jak mogę sprawdzić która wersja NAC/Wave jest w moim picasso ??
Do tej pory można to było poznać po pierwszej cyfrze wersji oprogramowania. Czyli WAVE 2 ma wersję oprogramowania zaczynającą się na 2 itd. Jakiś czas jednak PSA ujednoliciło oprogramowanie dla WAVE 3 i WAVE 4 i teraz obie wersje używają oprogramowania z 4 z przodu.


Jeżeli numer VIN, który podawałeś na forum w innym wątku jest od tego samochodu, to masz WAVE 2 i wg serwerów PSA masz obecnie wersję oprogramowania 21.08.87.32_NAC-r1 i mapy 20.0.0-r0, obie wersje aktualnie najnowsze, jakie wyszły dla WAVE 2. Zaczęły się pojawiać mapy w wersji 21.0.0-r0, ale póki co nie dla obszaru Europy, tylko dla Rosji i dla Ameryki Łacińskiej.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #472 dnia: Listopad 30, 2021, 22:29:46 »
W C4 Picasso jest tylko Wave2.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Jan Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroën Grand C4 Spacetourer
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #473 dnia: Styczeń 18, 2022, 11:48:03 »

Offline Jan Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroën Grand C4 Spacetourer
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #474 dnia: Marzec 24, 2022, 12:29:29 »
Nowa wersja map (12.0.0-r0 z dnia 23.03.2022) dla WAVE 3 i 4:
http://download.tomtom.com/OEM/PSA/MAP/PSA_map-eur_12.0.0-r0-NAC_EUR_WAVE4.tar