Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005  (Przeczytany 2047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« dnia: Czerwiec 12, 2017, 13:46:50 »
Witam.Po raz kolejny proszę o pomoc forumowiczów.Zakupiłem używany wentylator z modułem. Zamontowałem wentylator,po odpaleniu auta załączyła się klima i wentylator zaczął chodzić na pierwszym biegu ,chwile chodzi ,wyłączy się i za chwile znowu włączy i to chyba jest ok.Chciałem sprawdzić czy włączy się gdy się zagrzeje.Odczekałem aż na dużym obiegu wskazówka dojdzie do połowy,przekroczyło połowę skali ale wentylator się nie włączył.Od elektryka dowiedziałem się że mogę sprawdzić wentylator wyciągając wtyczkę czujnika temperatury.Tak też zrobiłem ale wentylator nie ruszył.Pytanie czy w ten sposób faktycznie można sprawdzić wentylator na drugim biegu.Czy po wyjęciu wtyczki trzeba ją zmostkować?A może jest inny sposób(wiem że najlepiej pod komputer)aby sprawdzić na krótko czy wentylator jest ok.Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.Pozdrawiam

Offline Krzysztof Kreczko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 395
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 mkII 1.8
  • Zainteresowania: podróże / fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2017, 14:45:43 »
tak, wyciągasz wtyczkę czujnika temperatury (prawdopodobnie zielona) i w tym momencie dostajesz na wyświetlaczu info o zbyt wysokiej temperaturze i zapala się kontrolka STOP, a wentylator powinien kręcić się jak oszalały ;)

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2017, 13:26:56 »
Witam.Nie wiem czy mówimy o tej samej wtyczce.Ja wyjąłem wtyczkę z termostatu wskazówka temperatury spadła do zera ale poza tym żadnej innej reakcji ,żadnego info o zbyt wysokiej temperaturze no i brak reakcji wentylatora.

Offline Patryk Blachowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: Golf VII 1.5TSI DSG, dawniej Citroen C5 break mk2 2.0+LPG AL4
  • Miejscowość: Otwock
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2017, 14:01:26 »
Jeżeli wyjąłeś wtyczkę z termostatu, to wyjąłeś wtyczkę od sterowania termostatem.
Ale wydaje mi się, że wyjąłeś dobrą wtyczkę - bo  z tego co pamiętam, to wyjęcie wtyczki powoduje spadek temperatury.
Wentylator z pełną mocą włącza się przy 110 stopniach, więc to, że wskazówka poszła w górę o niczym nie świadczy - tym bardziej, że wskaźnik temperatury jest cyfrowy - opisane jest to w instrukcji auta. Wentylator nie będzie chodził z niższą prędkością (lub jak niektórzy twierdzą "na 1 biegu") jeżeli klima jest wyłączona.
Włączenie klimy = wentylator zaczyna się kręcić, ale prędkość zależy od temperatur.
110 stopni = wentylator chodzi na 100% mocy.
Ogólnie polecam sprawdzenie lexią, bez tego to zabawa w ciemno.

Offline Krzysztof Kreczko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 395
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 mkII 1.8
  • Zainteresowania: podróże / fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2017, 16:54:16 »
Ogólnie polecam sprawdzenie lexią, bez tego to zabawa w ciemno.


Tylko trzeba też spojrzeć na wentylator - zresztą tak sugeruje Lexia w czasie testu - Bo skończone szczotki na wentylatorze dadzą pozytywny wynik testu Lexią, mimo, że w żadnym momencie wentylator się nie zakręci ;)

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2017, 23:43:16 »
Witam.Mam jeszcze jedno pytanie zanim udam podłączyć pod kompa.Jaka może być przyczyna tego że po wyjęciu wtyczki przy termostacie nie mam żadnego alertu.W necie wyczytałem że wentylator załącza tzw. termo włącznik umieszczony w bloku.Czy w mojej cytrynie jest takowy czujnik.A może gdzieś przy chłodnicy jest inny czujnik i ten włączy alert na wyświetlaczu.Pozdrawiam

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Wentylator z modułem[Mk2] 2,0 16v 140KM-Benzyna 2005
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2017, 11:30:27 »
Posiadasz jeden czujnik temperatury w silniku, pracą wentylatora steruje komputer silnika, wentylator posiada przekształtnikowe sterowanie silnikiem i ma "wiele prędkości obrotowych" .
Nie wiem co wyczytałeś w necie.....ale nie dotyczy to Twojego silnika.
Test i sprawdzanie parametrów lexią a nie bawić się .....