Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby  (Przeczytany 6385 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Artur Gackowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Jest: C5 III HDi 138 kombi, była: X II kombi HDi 109 KM
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« dnia: Czerwiec 28, 2019, 13:05:41 »
Witam.Najprawdopodobniej padł mechanizm podnoszenia szyby (drzwi przednie). Przy podnoszeniu trzeszczało i w połowie wysokości, szyba wracała na dół.Szukałem, ale nie znalazłem, więc zwracam się z prośbą o pomoc. Jak zdemontować boczek i jak wymienić mechanizm? Czytałem, że można kupić najtańszy zamiennik i wykorzystać z niego tylko linki, które montujemy do oryginalnego mechanizmu.
Z góry dziękuję za pomoc.
Miłego dnia dla wszystkich.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 952
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2019, 13:08:44 »
Nie ma sensu bawić się w nawijanie linek i kombinowanie.Kup cały podnośnik.Najlepiej włoski.
Tapicerkę zdejmiesz tak: https://www.youtube.com/watch?v=JEhfrlyJl3g
Tutaj trochę porad: http://citroen.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=243814

Offline Artur Gackowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Jest: C5 III HDi 138 kombi, była: X II kombi HDi 109 KM
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2019, 16:40:44 »
Serdeczne dzięki.Masz może namiar na sprawdzony mechanizm? Jakiś link, adres.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2019, 16:58:09 wysłana przez Artur Gackowski »
Miłego dnia dla wszystkich.

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Paweł Lessnau

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: C5 Tourer Exclusive 2011, 1.6 THP BVA 6
  • Zainteresowania: Muzyka
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2019, 11:16:16 »
Kup od razu garść spinek do tapicerki, bo na 100% kilka urwiesz. Żeby odkręcić mechanizm szyby, musisz albo rozwiercać nity od kosza głośnika i go zdjąć, albo rozwiercić sam kosz, żeby zyskać dostęp do śruby (gdzieś to było opisane na forum). Ja kupiłem zestaw linek, razem z prowadnicami, kółkiem, na które nawija się linkę (załącznik). Kółko wykonane tak niedokładnie, że nie dało się go założyć na silnik. Linki trochę za krótkie, na wszystkich 3 nowych nie dało się spiąć mechanizmu. Koniec końców odratowałem oryginalne kółko, zostawiłem 2 dobre oryginalne linki, wymieniłem tylko tą uszkodzona. Do tego wszystko nasmarowałem smarem do linek rowerowych. Od ponad roku spokój. Do wymiany samych linek potrzebne 2 osoby, bo samemu nie naciągniesz tego. Ogólnie robota łatwa, myślę, że do ogarnięcia w godzinę.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2019, 12:47:54 »
Do wymiany samych linek potrzebne 2 osoby, bo samemu nie naciągniesz tego
Przesada, samemu idzie to zrobić bez problemu. Robiłem już 3 szt. u siebie i pomocy nie potrzebowałem. Skala trudności 2/5.
przy naprawie a nie wymianie najlepsze efekty są tak jak opisywałeś, pozostawienie oryginalnych elementów i wymiana tylko dolnej skorodowanej linki. Wtedy nie ma żadnych luzów, działa idealnie i wystarczy kupić zestaw za 20-30 zł
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 288
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2019, 22:07:38 »
Tak wyglądała moja linka od strony kierowcy

Offline Artur Gackowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Jest: C5 III HDi 138 kombi, była: X II kombi HDi 109 KM
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2019, 08:40:53 »
Dziękuję za pomoc. Spróbuję zrobić to sam, mam nadzieję, że poradzę sobie.
Miłego dnia dla wszystkich.

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2022, 15:28:54 »
Odświeżę:
Też myślałem, że u mnie coś nie tak z prowadnicą szyby (pasażer przód). Zamówiłem, rozebrałem, zamieniłem i.....d....
Silniczek brzęczy, ale raz działa, a potem nie. Sprawdzałem sam silniczek i wychodzi na to, że działa tylko drobnymi skokami. Jak chce zamknąć lub otworzyć szybę trzymając przycisk podnoszenia to silniczek tylko brzęczy i nic. Sprawdziłem sam silniczek, odkręciłem go od karoserii i też brzęczy i nie działa albo brzęczy i trzeba nacisnąć krótko przycisk podnoszenia aby ślimak wykonywał drobny ruch. Dzwoniłem do ASO: dostępny na zamówienie wraz z mechanizmem podnoszenia za 1700.
Załączam zdjęcie z numerem silniczka. Może ktoś podeślę gdzie to mogę kupić?
Czy już nie można dodać zdjęcia?

https://www.kapral-car.pl/sklep/pl/podnosniki-szyb/33467-podnosnik-szyby-prawy-przod-citroen-c5-iii.html
Generalnie to jest od mojego modelu

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 15, 2022, 19:56:02 »
No i się wyjaśniło: silniczek sprawny bo podpięte były jeszcze 2 inne po regeneracji i to samo-brzęczenie słychać i tylko skokowe działanie. Podobno coś jest nie halo w module komfortu więc niepotrzebnie dziś spędziłem pół dna na wymianie i dochodzeniu dlaczego i tak nie działa.
Dowiedziałem się tylko, że te silniki są regenerowane przez zakład w Warszawie za około 300 zł i trzeba oddać swój. Na necie akurat nie byo od mojego modelu innego. Dobrze, że nie kupiłem w ciemno tylko podjechałem wałśnie do tego zakładu. Tam mi sprawdzili i powiedzieli, że trzeba szukać elektrycznej przyczyny.

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2022, 13:13:52 »
Przepraszam za kolejny post ale mam problem. W Just Service rozkładają ręce co może być przyczyną niedziałającej elektryki szyby pasażera przód . Silniczek brzęczy, ale nie przewija linki , albo zdarzy mu się to raz na jakiś czas i to nie całej. Podejrzenie padło na włącznik w tapicerce drzwi od opuszczania szyby, właśnie ten od strony pasażera bo podobno to przez niego przechodzi sygnał elektryczny, nawet jeśli próbuję otworzyć/zamknąć szybę pasażera korzystając z przycisku od strony kierowcy. Wymieniłem prowadnice szyby bo myślałem, że to w nich jest problem, ale to nie to. Podmieniłem inne silniczki do szyby-dalej nie kręcą. Coś jest z elektryką, może gdzieś po drodze sygnał częściowo zanika i nie ma siły? Nie wiem, to tylko gdybanie moje. Prąd dochodzi, ale silniczek poza bzyczeniem nie obraca zębatką, nawet na pusto bez podpiętej szyby.
Może ktoś ma jakiś pomysł gdzie jeszcze szukać? Bo to uciążliwe jednak na codzień.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2022, 13:35:41 »
Pytanie zasadnicze jakie napięcie jest pod obciążeniem. Jeśli 12V to wina silnika, jeśli spada do powiedzmy 5V to brak masy. Zakładam,  że zasilanie silnika jest 12V.

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2022, 20:25:49 »
Odepnij wtyczkę wiązki drzwi na połączeniu z karoserią i sprawdź piny. Niewykluczone że uszkodzeniu uległ przewód w tej gumie elastycznej.

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2022, 09:15:16 »
Pytanie zasadnicze jakie napięcie jest pod obciążeniem. Jeśli 12V to wina silnika, jeśli spada do powiedzmy 5V to brak masy. Zakładam,  że zasilanie silnika jest 12V.

Silniki były podmieniane i inne. 3 inne było to samo. Bzyczy i nic się nie dzieje.
Samochód stoi u mechanika i jutro do nich zadzwonię aby podpowiedzieć?
Rozumiem, że chodzi o tę wtyczkę, która jest podłączana do silnika? Wizualnie wszystko z nią ok..

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2022, 17:19:11 »
Chodzi o wiązkę pomiędzy drzwiami a karoserią. To ona pracuje przy otwieraniu drzwi i jest narażona na mechaniczne uszkodzenie.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 06, 2022, 18:06:08 »
Chodzi o wiązkę pomiędzy drzwiami a karoserią. To ona pracuje przy otwieraniu drzwi i jest narażona na mechaniczne uszkodzenie.
Podpowiem jutro mechanikowi

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 08, 2022, 21:04:36 »
Mojej przygody z kaprysami zamykania lub nie szybye ciąg dalszy. Raz się zamyka raz nie. Obecnie już dłuższy czas działa wszystko ok, ale... nie wiadomo jak długo.
Masa sprawdzona podobno ok., Wiązka w peszlu w drzwiach bez przetarcia, ok. Gdy pojawia się problem i nie zamyka się szyba, pomaga odpięcie silnika i go podpięcie. Znów działa jakiś czas, potem znów po krótkim czasie od razu coś nie tak. Sprawdzone piny, są ok. Nawet we wtyczce od kabli, którą się podłącza do silnika mechanik śrubokrętem te blaszki poodginal, żeby ciasno się zapinało...I nie wiem w końcu czy będzie działać długo czy krótko....Brak słów.

Offline Jarek Malecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDi RHR
  • Zainteresowania: elektronika
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 08, 2022, 21:18:22 »
Myślę, że warto zajrzeć do elektroniki w module sterującym - kontrola zimnych/pękniętych lutów.

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2022, 21:50:01 »
Może się ten mechanizm blokować, wtedy działa system antyprzycieciowy i odcina zasilanie. Jest jeszcze coś takiego jak procedura nauki podnoszenia opuszczania po odpięciu silnika. Ja niestety trafiłem na zamiennik podnośnika słabej jakości, musiałem złożyć z dwóch jeden żeby to działało. Teraz brał bym już zestaw naprawczy z nierdzewnymi linkami, nawinięcie na nowo mechanizmu to banał.

Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 08, 2022, 22:04:00 »
Może się ten mechanizm blokować, wtedy działa system antyprzycieciowy i odcina zasilanie. Jest jeszcze coś takiego jak procedura nauki podnoszenia opuszczania po odpięciu silnika. Ja niestety trafiłem na zamiennik podnośnika słabej jakości, musiałem złożyć z dwóch jeden żeby to działało. Teraz brał bym już zestaw naprawczy z nierdzewnymi linkami, nawinięcie na nowo mechanizmu to banał.

Mam tak samo, żałuję wyrzucenia oryginału. Zamiennik wymieniałem już dwa razy.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 09, 2022, 15:26:47 »
Teraz brał bym już zestaw naprawczy z nierdzewnymi linkami, nawinięcie na nowo mechanizmu to banał.
O ile trafisz na zestaw o linkach odpowiedniej długości. Z trzech teoretycznie przyzwoitych zestawów, dwa nie były idealne i musiałem się trochę pomęczyć. Tylko jeden poszedł bez problemów przy wymianie. Z zestawu zasadniczo wykorzystuję przy naprawie tylko linki, reszta elementów to nieporozumienie i wolę robić na starych plastikach i sprężynach, o ile to możliwe.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 952
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 10, 2022, 07:54:32 »
Włoskie zamienniki są w porządku.Ale kosztują dwa razy tyle co Taiwan. Może kupiliście najtańsze ?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 10, 2022, 17:17:17 »
Nie kupuję najtańszych, które w tym czasie były po 20-25 zł. Kupowałem po ok. 40-50 zł. Teoretycznie z nierdzewki.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 11, 2022, 17:06:29 »
Ja kupiłem SKV za 180 Zeta z nadzieją że droższe=lepsze i się rozczarowałem. Z nowego zestawu pobrałem linki oraz koło nawijania linki.