Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: wymiana przednich tarcz hamulcowych  (Przeczytany 2172 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
wymiana przednich tarcz hamulcowych
« dnia: Lipiec 31, 2019, 18:06:46 »
Witam Kolegów! Czeka mnie wymiana przednich tarcz hamulcowych i chciałbym to zrobić samemu. Ponieważ nie znalazłem na forum konkretów co do X7, stąd moja prośba do forumowiczów o kilka podpowiedzi i uwag w temacie. Jak uniknąć ewentualnych niespodzianek, rozmiar kluczy, kierunek wkręcania tłoczków,  itp.
Gdyby się okazało, że temat przebiegu wymiany był poruszany, przepraszam Admina za gapiostwo.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2019, 19:46:02 »
Był wielokrotnie, na yt masz filmik przedstawiający wymiane krok po kroku

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 354
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2019, 21:58:30 »
Poza tym jeśli z przodu nie ma ręcznego jak w mk2 to tłoczki są wciskane, zwykły walizeczka kluczy nasadowych, ampuli i torx-ów wystarcza do tej roboty
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2019, 06:51:24 »
Sorki :-X ,no... nie znalazłem - wrzuć choć jeden link :-\ . Natomiast na yt jest filmik z MKIII, ale gość idzie mocno na skróty, nawet bez oczyszczania zacisków - reszta to mkII.
Wymieniałem kiedyś sam tarcze w megance II, ale tam tłoczki trzeba było kręcić. Wyczytałem gdzieś (nie mogę tego odnaleźć), że w mkIII w  lewym zacisku tłoczek wkręca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a prawy odwrotnie - stąd moje pytania.

Offline Daniel Bakiera

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 HDi 140KM 2009r, były Citroen C5 2.0 HDi, Citroen Xantia 1.9 TD 1994
  • Zainteresowania: motoryzacja, muzyka
  • Miejscowość: Pruszków
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2019, 07:44:11 »
Wkręcanie, o którym piszesz, dotyczyło Mk I i II, tam hamulec ręczny był na przednie koła i prawy zacisk wkręcało się w lewo, a lewy w prawo. Tematów faktycznie było wiele, jak wcześniej wspomniał Tobiasz, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, zresztą kilka postów niżej masz temat o wymianie tarcz.

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2019, 15:04:27 »
Wkręcanie, o którym piszesz, dotyczyło Mk I i II, tam hamulec ręczny był na przednie koła i prawy zacisk wkręcało się w lewo, a lewy w prawo. Tematów faktycznie było wiele, jak wcześniej wspomniał Tobiasz, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, zresztą kilka postów niżej masz temat o wymianie tarcz.


O takie właśnie uwagi mi chodzi - czysto techniczne: i już wiem, ze tłoczek wystarczy wcisnąć, nie będę musiał obracać (co wcale nie jest takie oczywiste, bo w renówce, bez elektrycznego, tłoczek trzeba obracać)
Rzeczywiście tematów było dużo, tak jak we wskazanym poście: 10 stron międlenia jakie tarcze-jakie klocki, jakie klocki-jakie tarcze...i tak dalej. Ale porad praktycznych nie znalazłem :(

Offline Artur Śmigielski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Włocławek
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Exclusive 2009 2.0 PB+LPG
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Włocławek
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2019, 19:57:30 »
...wskazanym poście: 10 stron międlenia jakie tarcze-jakie klocki, jakie klocki-jakie tarcze...i tak dalej. Ale porad praktycznych nie znalazłem :(
Szczerze to chyba za bardzo boisz się tego co masz zamiar zrobić, wymiana tarcz czy klocków to naprawdę prosta czynność, a X7 to nie kosmodrom więc zamiast czekać na odpowiedź, weź klucze i do roboty, będzie szybciej :-)

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2019, 20:56:10 »
Dokładnie, filozofii być nie może, to chyba najprostsza czynność do wykonania. Czy masz odpowiednie klucze- zdejmij koło, zajmie ci to 5 minut i będziesz wszystko wiedział.

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2019, 21:30:38 »
Czekam na zamówione tarcze i klocki.
Gdybym bał się tej roboty, to zleciłbym mechanikowi, a od kolegów którzy w X7 SAMI to robili ( a nie wydaje im się, żeby to zrobili) oczekiwałem praktycznych wskazówek, żeby robotę usprawnić. Wystarczyłby tekst: to prosta robota, pułapek czy udziwnień nie ma.








Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 354
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2019, 22:57:11 »
Może mamy ci tutorial napisać? Ale o czym? Jak zdjąć koło, wcisnąć tłoczek i wymienić resztę? Pisałem, jeśli nie ma ręcznego w zacisku to tłoczek jest wciskany, a ty o tym, że w renówce, bez elektrycznego, tłoczek trzeba obracać (nie ważne czy ręczny jest elektryczny czy klasyczny tylko na której osi a w C5 x7 jest z tyłu a nie z przodu). Robota prosta jak się ma odpowiednie klucze a nie napisałeś jakie masz. Klej do gwintów też się przydaje ale co najwyżej średni. Suchy smar do zacisków. Trzeba zweryfikować gumki w zaciskach co by nie robić dwa razy. Wyczyścić piastę po zdjęciu tarcz. Odtłuścić nowe tarcze zmywaczem do hamulców. Itd. itp..... Jak nie masz pojęcia o tej robocie (a nie masz skoro pytasz) to się zabierz za prostsze rzeczy bo akurat sprawne hamulce to podstawa bezpieczeństwa i to nie tylko twojego ale również innych, którzy się pojawią wokół ciebie.


Ale generalnie robota jest prosta... jak się ma pojęcie.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2019, 07:16:05 »
Może mamy ci tutorial napisać? Ale o czym? Jak zdjąć koło, wcisnąć tłoczek i wymienić resztę? Pisałem, jeśli nie ma ręcznego w zacisku to tłoczek jest wciskany, a ty o tym, że w renówce, bez elektrycznego, tłoczek trzeba obracać (nie ważne czy ręczny jest elektryczny czy klasyczny tylko na której osi a w C5 x7 jest z tyłu a nie z przodu). Robota prosta jak się ma odpowiednie klucze a nie napisałeś jakie masz. Klej do gwintów też się przydaje ale co najwyżej średni. Suchy smar do zacisków. Trzeba zweryfikować gumki w zaciskach co by nie robić dwa razy. Wyczyścić piastę po zdjęciu tarcz. Odtłuścić nowe tarcze zmywaczem do hamulców. Itd. itp..... Jak nie masz pojęcia o tej robocie (a nie masz skoro pytasz) to się zabierz za prostsze rzeczy bo akurat sprawne hamulce to podstawa bezpieczeństwa i to nie tylko twojego ale również innych, którzy się pojawią wokół ciebie.


Ale generalnie robota jest prosta... jak się ma pojęcie.


Panowie, robiłem już takie rzeczy (hamulce) ale nie w C5: wymieniałem klocki i okładziny w suzuki, wymieniałem tarcze i okładziny w sienie,wymieniałem tarcze i klocki w megance i w każdym z tych pojazdów był jakiś "patent", nazwę to 'myk" spotykany w tylko w tym modelu.
Jeżeli w C5 "myków" nie ma i robota jest prosta, to super. I o taką informację, jak na końcu wypowiedzi Andrzeja mi chodziło.
Temat uważam za wyczerpany i proszę Admina o zamknięcie wątku.
A, dodam jeszcze (bo po lekturze postów wnioskuję, że dla wielu jest to najważniejsze): tarcze - brembo, klocki-TRW...taki wybór.

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 354
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2019, 10:11:54 »
Wybierasz co chcesz choć według mnie Brembo to już zupełnie nie ta jakość co 15 lat temu, według opinii na forach najlepszą jakość trzymają Zimmermany, pozostali producenci różnie. Ja z nowego kompletu ATE nie byłem zadowolony, tzn. na początku super ale w miarę zużycia pierwszego zestawu klocków coraz gorzej, w efekcie zrezygnowałem z 304mm na rzecz zestawu 340mm i dopiero teraz jestem zadowolony ze skuteczności przednich hamulców - głównie chodzi o hamowanie z dużych prędkości lub nagłe ze średnich, hałas był taki jak by tarcze były nacinane/nawiercane i narastał wraz ze stopniem zużycia klocków, skuteczność też pozostawiała sporo do życzenia.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2019, 21:08:22 »
To trochę tak, jak o dyskusji o pierwszeństwie Bożego Narodzenia nad Wielkanocą ;) . Są przypadki, że z taśmy jednej firmy schodzą te same produkty, pakowane do pudełek z różnym logo, albo "pomieszane". Miałem tak przy wymianie sprzęgła. Kupiłem zestaw LUK (tarcza-docisk-dwumasa). Po otwarciu pudełka okazało się, że docisk był valeo  ??? .
Jak to zwykle bywa, eksploatacja zweryfikuje wybór.

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 354
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: wymiana przednich tarcz hamulcowych
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2019, 22:27:19 »
Założysz, zobaczysz. Osobiście nie polecam
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie