Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Berlingo 1.6 hdi wyskakują biegi  (Przeczytany 1480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Kondrat

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Berlingo 2008 1.6 HDI 55 KW
  • Miejscowość: Haga
Berlingo 1.6 hdi wyskakują biegi
« dnia: Kwiecień 27, 2020, 20:17:04 »
Witam


Od kilku miesięcy wyskakują biegi w samochodzie. Z tego co zauważyłem to dzieje się to raczej na tych pierwszych biegach, tak chyba do 3 i czasami przez chwilę nie mogę wrzucić wstecznego. Dopiero wrzucenie jedynki, luz i dopiero wsteczny zadziała. Z tym wstecznym dzieje się tak co któryś raz a nie za każdym razem. Generalnie auto przyśpiesza normalnie. Proszę o poradę. Jaka jest przyczyna i co wymienić. Dziękuję i pozdrawiam Krzysztof

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Berlingo 1.6 hdi wyskakują biegi
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2020, 22:04:18 »
Linki zmiany biegów szwaknują?
Ja lewarek, nie ma nadmiernego luzu?
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Krzysztof Kondrat

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Berlingo 2008 1.6 HDI 55 KW
  • Miejscowość: Haga
Odp: Berlingo 1.6 hdi wyskakują biegi
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2020, 17:17:07 »
Przepraszam że dopiero teraz odpowiadam. Lewarek nie ma nadmiernego luzu. Przyjrzałem się temu dokładniej i objaw najczęściej jest taki że po wrzuceniu biegu, bieg tak jakby nie wszedł prawidłowo a właściwie w ogóle nie wszedł tylko słychać takie ślizganie, tarcie o (zębatkę?) Najczęściej dzieje się tak przy zmianie z 1 na 2 i na wstecznym. Z wstecznym jest tak że czasem nawet kilkukrotna próba wrzucenia kończy się tym samym czyli w/w objawem i dopiero wrzucenie 1 biegu a następnie wstecznego umożliwia cofnięcie. Czasem też po wrzuceniu biegu, zaraz po tym bieg wyskoczy. To rzadziej ale też raczej na tych pierwszych. Pedał sprzęgła jest na tej samej wysokości co inne ale mam wrażenie że nie jest miękki tak jak bym sobie tego życzył i że nie dociskam go do końca choć teoretycznie dociskam. Takie jest przynajmniej złudzenie. Może się mylę. Czasem mam wrażenie że ten pedał ;)  jest lekko opadnięty i podnoszę go stopą o te mniej więcej 5% -10 % do góry( tak na oko oceniając). To najczęściej jak przyjdę rano do auta

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Berlingo 1.6 hdi wyskakują biegi
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2020, 19:23:37 »
Ja bym jednak dokładnie obejrzał linki wybieraka biegów, zwłaszcza ich mocowania/tuleje prowadzące.
Tam nie trzeba dużego luzu, aby były problemy. Na każdej z nich jest regulacja, poszukaj w necie jak to wygląda.
Co do sprzęgła - sprawdź też poziom płynu hamulcowego, oraz czy nie masz gdzieś minimalnego wycieku,
wygląda jakby sprzęgło nie było dobrze odpowietrzone.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil