Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Regenerowany FAP - zakup  (Przeczytany 1676 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Michał Brzoski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 163 km
  • Zainteresowania: programowanie, sport, muzyka, literatura fantasy
  • Miejscowość: Poznań
Regenerowany FAP - zakup
« dnia: Marzec 09, 2021, 18:57:17 »
Witam,


Od dłuższego czasu obserwuje/czytam wątki na forum cytrynki i przyszedł czas na założenie tematu.

Posiadam C5 2.0 HDI 163 KM Tourer Exclusive z 2011 roku. Jakiś czas po zakupie zaczął wyświetlać się popularny błąd "Anti pollution...". Nie drążyłem za bardzo tematu, a znajomy polecił mi wywalić FAP i mieć spokój. Niestety tak też zrobiłem. Planuje zakupić regenerowanego FAPa do mojej cytryny. Wspomnę, że poprzedni jest nie do uratowania już (podobno uszkodzony jest jakiś czujnik w środku filtra).

Wywaliłem już fortunę na naprawę tego samochodu, w dużej mierze przez zbyt duże zaufanie do "uprzejmych" mechaników, no i przez własną naiwność.

Stąd proszę Was o poradę, by uniknąć dalszych problemów i niepotrzebnych kosztów.
1. W jaki sposób szukać odpowiedniego FAPa? - gdzieś wyczytałem, że są różne typy filtrów do jednego modelu.
2. Jaka jest gwarancja, że używany/regenerowany FAP nie padnie mi po 20 tys. km
3. Związane z pkt 2. gdzie/od kogo polecacie zakupić takie cudo (okolice Poznania)
4. Jaki może być przybliżony koszt takiej operacji?
5. Posiadam Lexie więc samodzielnie mogę z poziomu kompa coś zdziałać - obecnie wyprogramowany jest FAP, czy da się go ponownie włączyć programowo z poziomu Lexii?
6. Przy okazji - czy polecacie kogoś sprawdzonego (uczciwego) do Cytryn w okolicach Poznania?

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o wyrozumiałość - pozdrowienia :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 20:47:21 wysłana przez Michał Brzoski »

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 508
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2021, 21:46:41 »
1. Do silnika RHH jest jeden rodzaj FAPa z tego co mi wiadomo
2. Kupić najlepiej używkę ze sprawdzonego źródła( wystarczy prześledzić komentarze i historię sprzedawców chociażby na allegro i można coś pewnego znaleźć)
4. Koszt używanego filtra w dobrym stanie między 500-1000zł, zależy jak i gdzie szukasz.
5. Z poziomu db tego nie zrobisz, filtr jest wycięty z mapy silnika, w grę wchodzi jedynie powrót do seryjnej mapy

Offline Michał Brzoski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 163 km
  • Zainteresowania: programowanie, sport, muzyka, literatura fantasy
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2021, 15:50:42 »
Dziękuję za reakcje i odpowiedź :)

Na allegro znajduję oferty z częścią całego układu od DPF i sam DPF (o ile dobrze rozumuję)

1. https://allegro.pl/oferta/peugeot-407-citroen-c5-2-0hdi-filtr-dpf-fap-10228731776
2. https://allegro.pl/oferta/citroen-c5-2-0hdi-rhh-filtr-dpf-fap-10415043701

Rozumiem, że pod 1. to sam filtr który również wyjmuje się i czyści w razie zasyfienia? 2.  natomiast to komplet?

Cały układ w moim samochodzie jest fizycznie - nie jest wycięty (z tego co mi wiadomo, zrobiona jest jakaś dziura i obejście). W takim wypadku wystarczyłby sam filtr z pozycji 1?
Na aukcji 1. widać miejsca do montażu (na śruby z tego co widać) z dalszą częścią układu. Na aukcji 2. filtr wygląda nieco inaczej, ponieważ wygląda na jedną/zlaną całość.

Proszę o korektę jeżeli do końca nie rozumiem tematu.

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2021, 16:56:17 »
Jeśli masz 163 km rhh to opcja nr 2

Offline Michał Brzoski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 163 km
  • Zainteresowania: programowanie, sport, muzyka, literatura fantasy
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2021, 18:13:32 »
Oprócz samego filtra, są jeszcze jakieś inne elementy które trzeba będzie zakupić? Czujniki lub inne ustrojstwa? :)  Na pewno będzie trzeba płynu Elios dolać.
Ze wstępnych wyszukiwań nie znalazłem w takim razie tańszego od 1500 zł. Pisałem także z jakąś firmą na OLX które zajmuje się regeneracją i sprzedażą regenerowanych filtrów DPF - cena około 2k zł za regenerowany filtr. Zastanawia mnie, czy w ogóle jest możliwe znalezienie filtra poniżej 1k zł?

Czy wymianą filtra można zając się samodzielnie na kanale? Czy są jakieś rzeczy na których trzeba się dobrze znać, żeby wszystko poprawnie zamontować. Oczywiście oprócz wgrania mapy, bo tutaj gdzieś będę musiał podjechać. 1000 zł za wgranie oryginalnej mapy to rozsądna cena? 

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2021, 19:43:47 »
Jest moduł z czujnikiem różnicowym ciśnienia od którego idą wężyki do FAP-a. Sprawdź czy go fizycznie nie usunięto. 1000 zł za mape to za dużo. Lepiej podjechać do ASO
na aktualizację softu silnika co przywróci działanie FAP-a

Offline Michał Brzoski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 163 km
  • Zainteresowania: programowanie, sport, muzyka, literatura fantasy
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Regenerowany FAP - zakup
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2021, 21:00:52 »
Dziękuje wszystkim za informacje :)

Jeszcze jedno pytanie - lepiej celować w FAP regenerowany oryginalny, czy nowy zamiennik?