Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.  (Przeczytany 2523 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Krystian Zaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0hdi 136KM 2009
  • Miejscowość: Warszawa
Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« dnia: Marzec 12, 2021, 17:44:49 »
Witam.

Dzięki informacjom zamieszczonym na forum udało mi się zlokalizować powód terkotania z silnika podczas przyśpieszania jakim był wadliwy regulator ciśnienia. W moim przypadku problem polega na tym, że po wymianie regulatora jest zdecydowanie lepiej, ale nie do końca. Zdarza się, że dźwięk powraca podczas przyśpieszania, zwłaszcza po rpzgrzaniu silnika. Dodatkowo pojawia się na postoju ale tylko gdy skrzynia biegów jest w pozycji D. Przełączenie na N sprawia że terkot znika. Ponowne przełączenie na D sprawia że terkot powraca, itd.
Pomoże ktoś?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2021, 19:17:29 »
Bo regulator nie "grzechocze". Być może był trochę zużyty i niedomagał ale na pewno nie on odpowiada za te dźwięki. Obstawiam łącznik pomiędzy pompą WC a wałkiem rozrządu. Wyrabia się, dostaje luz, a wtedy hałasuje.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2021, 19:41:33 »
Ale wtedy jest to grzechotanie mechaniczne. Równie dobrze może to być łańcuszek spinający wałki lub luźny jego napinacz. Grzechotanie od regulatora ciśnienia jest inne i charakterystyczne. Zazwyczaj jest to zbyt wysokie ciśnienie na szynie i wtryskiwaczach. Najlepiej sprawdzić wykresy ciśnienia zadane i zmierzone.

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2021, 19:58:44 »
Grzechocze to łańcuszek wałków ;-) Słuchałem różnych silników z różnymi przebiegami, RHR, RHF, RHH. Nie ma reguły, jedne bardziej inne mniej. Jeden był tylko taki fest w dźwięku. Na blacie 230 kkm, ale imo miał ze 400 kkm lub więcej i ładnie go było słychać.

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 508
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2021, 20:14:01 »
U mnie grzechotanie regulatora było tylko pod dużym obciążeniem, trzeba było wcisnąć gaz więcej niż 50% i wtedy było słychać, przy łagodnym przyspieszaniu nic takiego nie było. Po wymianie regulatora problem póki co nie występuje, nie sprawdzałem niestety jak się kształtowało ciśnienie na listwie przed wymianą.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2021, 20:46:27 »
Przy regulatorze słychać dźwięk jak "klekotanie zaworów". Jak ktoś to miał w benzynie to wie o co chodzi. Jeśli podobny dźwięk jest przed i po wymianie regulatora to może jest źle dobrany. Taki sam wygląd ma kilka wersji regulatora.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Patryk Kaniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 510
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 2.0HDI 163KM Tourer Exclusive
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2021, 21:42:12 »
Widziałeś kiedyś wyrobiony łącznik między wałkiem a pompą? Pompa stawia stały opór, niemożliwe jest żeby "wyprzedzała" wałek i robił się luz powodujący stukanie.


Fajny do diagnozowania źródeł dźwięków jest stetoskop warsztatowy. Nie jest drogi.


Edit: No dobra, rzeczywiście może się wybić krzyżak. No to więc pytanie: a przy schodzeniu z obrotów masz to terkotanie?
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2021, 23:42:05 wysłana przez Patryk Kaniewski »

Offline Krystian Zaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0hdi 136KM 2009
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Grzechotanie regulatora ciśnienia paliwa.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2021, 22:51:14 »
Widziałeś kiedyś wyrobiony łącznik między wałkiem a pompą? Pompa stawia stały opór, niemożliwe jest żeby "wyprzedzała" wałek i robił się luz powodujący stukanie.


Fajny do diagnozowania źródeł dźwięków jest stetoskop warsztatowy. Nie jest drogi.

Przykład na obrazie.
Brałem pod uwagę wybity krzyżak na pompie, aczkolwiek myślę że szybciej się wybije płetwa na wałku niż ten łącznik, a wówczas wymiana łącznika niewiele da. Łącznik kosztuje grosze, mam już go kupionego łącznie z uszczelką pod pompę i może niedługo uda się tam zajrzeć. Póki co szukam alternatyw. Nie obstawiam łańcucha, bo ten dźwięk jest niemal identyczny z tym ktory widziałem na filmikach wrzucanych na tym forum w temacie regulatora ciśnienia.
 Ciśnienie reguluje dobrze, obserwowałem wykresy i śledzenie jest niemal wzorowe.
Raz udalo mi sie zaobserwowac wykres z czujnika MAP sensor ktory zaczął mocno "ząbkować" podczas właśnie tego terkotania. Pytanie tylko czy to map sensor spowodowal terkotanie regulatora czy regulator wpłynąl na wskazanie map sensora???