Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Kod OPR  (Przeczytany 8100 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 28, 2021, 21:43:56 »
Mam USB 3, a z kablem masz rację, bo co innego kiedy wszystko leży na stole, a co innego na kolanach...  Zobaczymy ;D

Offline Tomasz Ferdek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 363
  • Skąd: Warszawa, Wrocław na weekendy
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MkII Break V6 '05
  • Zainteresowania: rajdy, kit-cary
  • Miejscowość: Warszawa, Wrocław na weekendy
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 28, 2021, 21:46:09 »
Tak jak ktoś wcześniej pisał – wirtualna maszyna rozwiązuje problem. Ja na swoim laptopie z win10 mam WMWare Workstation 15 Player i odpalam wirtualkę z XP.
Sam obraz wirtualki waży coś koło 10 GB.
www.kozmo.pl
www.facebook.com/kozmo.cars
KOZMO 1400.T
Citroen C5 MkII Break V6 LPG '05
były:
Citroen C5 MkI Break V6 LPG manual '02
Citroen Xsara II 2.0 16v VTS NoPb manual '01/02
Citroen ZX 2.0i 16v  NoPb manual '92
Citroen Xsara II 1.6 16v Exclusive LPG manual '02
Citroen Xsara I 1.4 Prestige '99

Offline Grzegorz Gardynik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 057
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0HDI MCP Exclusive, C5 Lift 2.0HDI
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 29, 2021, 20:31:54 »
Możesz w miejsce napędu wsadzić kieszeń na dysk. Często to tylko jedna śruba do odkręcenia.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 636
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 29, 2021, 21:21:10 »
Na zewnętrznym dysku będzie słabo. Co ruszysz kablem rozłączy dysk i system się wywali. Po USB 3 jakoś to będzie może działać. Na USB 2 będzie powoli chodzić.
Na to jest rozwiązanie, można na klapę matrycy przykleić taśmę z rzepem dysk przypinać na rzep do klapy w razie potrzeby... Zamiast USB jeśli tylko sprzęt na to pozwala lepiej użyć eSata - stabilniej to działa.
Możesz w miejsce napędu wsadzić kieszeń na dysk. Często to tylko jedna śruba do odkręcenia.
Też fajne rozwiązanie, w wielu wypadkach nawet nic odkręcać nie trzeba (śruba blokuje mechanizm sprężynowy do zwalniania blokady, a nie fizycznie napęd więc jej brak nie przeszkadza), ale większość nowych laptopów to "beznapędowce"... niektóre z nich oprócz dysku na złączu SATA mają możliwość wpięcia drugiego dysku na M.2.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 257
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 29, 2021, 22:36:40 »
Na zewnętrznym dysku będzie słabo. Co ruszysz kablem rozłączy dysk i system się wywali. Po USB 3 jakoś to będzie może działać. Na USB 2 będzie powoli chodzić.
Na to jest rozwiązanie, można na klapę matrycy przykleić taśmę z rzepem dysk przypinać na rzep do klapy w razie potrzeby... Zamiast USB jeśli tylko sprzęt na to pozwala lepiej użyć eSata - stabilniej to działa.
Możesz w miejsce napędu wsadzić kieszeń na dysk. Często to tylko jedna śruba do odkręcenia.
Też fajne rozwiązanie, w wielu wypadkach nawet nic odkręcać nie trzeba (śruba blokuje mechanizm sprężynowy do zwalniania blokady, a nie fizycznie napęd więc jej brak nie przeszkadza), ale większość nowych laptopów to "beznapędowce"... niektóre z nich oprócz dysku na złączu SATA mają możliwość wpięcia drugiego dysku na M.2.
eSATA jest jak YETI. Użyłem tego aż raz... i to z ciekawości.

 Nowe laptopy bardzo często jak zauważyłeś nie mają napędów... A M2 NVME jest już niemal standardem. Często jednak laptopy sata na płycie fizycznie mają, tylko przelotki lub miejsca fizycznie za mało na dysk.

Nie mniej pchanie się a eSATA jest słabym pomysłem. Przy zmianie laptopa sprzęt używający eSATA stanie się bezużyteczny. Pomysł z rzepem fajny... Tylko że czasami wystarczy tknąć kabel i po transferze, głównie w tańszych sprzętach ten problem się pojawia.

 Nie mniej odbiegamy od tematu.  ;) Wirtualna maszyna jest w tych czasach już konieczna po prostu do takich zastosowań.

 W D630 używałem drugiego dysku w miejscu napędu... Niestety tam napęd był jeszcze na ATA więc transfery były.... Tragiczne. Jedynie ta wygoda że szybko mogłem podmienić napęd na dysk. Tylko to było z 10 lat temu...

Offline Piotr Bałecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 350
  • Skąd: Piotrków
  • Posiadany samochód: C5[MkI] 2004 2.0 HDi / C5[MkIII] 2010 1.6HDi
  • Miejscowość: Piotrków
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 30, 2021, 10:15:17 »
Panowie i Panie.
Wątek o instalacji oprogramowania gdzie indziej.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 636
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 30, 2021, 10:25:51 »
Cały sprzęt do eSata ograniczyć można do odpowiedniego kabla... więc koszt mniejszy niż porządna obudowa do dysku. Ale ja w sumie też zbyt wielu okazji do użycia tego wynalazku nie miałem. Bo też tylko raz zostałem zmuszony do skorzystania, gdy okazało się, że przejściówki USB do dysków nie pozwalają na poprawne wgranie obrazu HDD (wymiana dysku w MyBook Live) niby wszystko się wgrywało, ale dysk nie startował systemu.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 31, 2021, 00:02:07 »
Win 7 64-bitowy i tu chyba jest problem... :-X

Da się zmusić aby działała Lexia, ale jest zabawa z katalogami. Lexia ma na sztywno katalog Program files, a niestety system w wersji 64 bit wrzuca do katalogu Program files (x86).

Zainstaluj VM, potem ściągnij gotowca w wersji np 9.91 i będzie działało.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 31, 2021, 08:25:03 »
C5 mk1 lift i DB9.91? Można tylko po co.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Robert Szczepański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 253
  • Skąd: Jarocin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2.0 benzyna
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Jarocin
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 31, 2021, 11:36:55 »
Spróbuję zainstalować XP i Lexię na zewnętrznym dysku i podłączać go w razie potrzeby. Zobaczymy co z tego wyjdzie. A tak nawiasem, to wygląda na to, że ORGA i OPR to, to samo...
Próbowałem na laptopie na drugim dysku instalować XP. Instalator mówi NIE. Za nowy sprzęt, musiałbyś chyba mieć taki z procesorem 32 bitowym

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 257
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 31, 2021, 11:56:06 »
Nie musi być 32 bitowy procesor. XP świetnie działał na Core2Duo i Athlonach 64. Tu jest kwestia sterowników SATA zwykle nie do przeskoczenia w nowszym sprzęcie.

Offline Robert Szczepański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 253
  • Skąd: Jarocin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2.0 benzyna
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Jarocin
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 31, 2021, 12:48:12 »
No tak, teraz sobie przypomniałem  :P . Nie dało się przeskoczyć tego problemu z SATA
VM jest trochę upierdliwe w stosowaniu, ale to się raczej rzadko używa przecież

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Kod OPR
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 31, 2021, 15:09:10 »
Skutecznie odstraszyliście mnie od zewnętrznego dysku, więc będę kombinował z wirtualką ;D