Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Demon opętał mój samochód. Pozycje i tylna wycieraczka zwariowały.  (Przeczytany 637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szymon Motyliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI 136 KM AM6
  • Miejscowość: Szczecin
Witam Szanowne Grono!

Jakiś chochlik wkradł się do mojego hydrowozu. Przedwczoraj nagle sama włączyła się tylna wycieraczka na klapie. Odnalazłem pewną prawidłowość. Wycieraczka włącza się tylko przy wrzuconym wstecznym (wtedy macha szybko), albo przy włączonych światłach mijania/długich (macha bardzo wolno). Zauważyłem też, że w momencie otwierania i zamykania klapy (elektryczna) wycieraczka delikatnie drgnie. Rozebrałem tapicerkę na klapie i pierwsze co, to wypiąłem wtyczkę (razem z tym białym plastikiem) z silnika wycieraczki. Wycieraczka przestała się poruszać, ale przy tym zaginęły wszystkie światła na klapie - nawet trzeci stop, a klapa nie chciała się zamknąć. Dochodziła prawie do końca i piszcząc odbijała. Dzisiaj rozebrałem tylne światła zespolone na klapie i te z lewej jest kompletnie zardzewiałe. Na szybko przelutowałem ścieżki i już jest przejście. Dało to tyle, że światło cofania i przeciwmgielne zaczęły świecić. Pozycja nadal nieświeci - brak masy. Napięcie +12 V jest, ale pomiędzy + a - jest 5 V. Jak dotknę i do inne masy jest z powrotem 12 V. Sprawdziłem przejścia klapa - nadwozie w wiązce i te od lamp i wycieraczki są. Pomóżcie drodzy Państwo, bo już kończą mi się pomysły.
Trzeci stop też nie działa.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2022, 15:26:57 wysłana przez Szymon Motyliński »

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 035
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Demon opętał mój samochód. Pozycje i tylna wycieraczka zwariowały.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2022, 17:19:57 »
Włączanie na wstecznym możesz wyłączyć w menu licznika, bo to opcja fabryczna.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2022, 18:13:50 wysłana przez Andrzej Makowski »
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: [MkIII] Demon opętał mój samochód. Pozycje i tylna wycieraczka zwariowały.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2022, 17:36:26 »
Zasadniczo pewnie masa nie styka na kostce przy lampie. Jakaś lewą trzeba i tyle.

Offline Szymon Motyliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI 136 KM AM6
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: [MkIII] Demon opętał mój samochód. Pozycje i tylna wycieraczka zwariowały.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2022, 19:12:19 »
Witam ponownie.
Problem rozwiązany. W wiązce były trafione trzy przewody. Znalazłem to przez przypadek. Po rozebraniu  połowy samochodu, straciłem nadzieję. W akcie desperacji, zacząłem szarpać za wiązkę przy przelotne. W tym momencie zapaliło się oświetlenie bagażnika. Okazało się, że przewody były trafione trochę powyżej zgięcia. Masa, jeden od CAN i jakiś fioletowy. Polutowane i zabezpieczone. Wszystko działa  ;D
Problem zniknął, a do tego wycieraczka zaczęła odrobinę szybciej śmigać. Najbardziej zdziwiłem się trzecim stopem. Przewody idą w osobnej wiązce, a i tak gdzieś muszą być połączone z wiązką od klapy.
Zostawię dla potomnych zdjęcia. Miłego wieczoru życzę  ;)