Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: płukanka do silnika -co sądzicie?  (Przeczytany 2501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 490
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
płukanka do silnika -co sądzicie?
« dnia: Wrzesień 22, 2022, 15:42:22 »
Niestety mam następne pytanie : chce zrobić wymianę oleju a wątpię, że żabojad wymieniał częściej niż 1x na rok albo 30tys km, czy mogę (nie rozczelni motoru,)użycie takiego specyfiku?- co o tym sądzicie?
Dodam ,że auto na blacie ma 206kkm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2022, 16:09:02 wysłana przez Krzysztof Krzyżak »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2022, 16:11:41 »
Moim zdaniem lepiej kilka razy olej po 3-5 tys km zmienić niż bawić się w płukanki. Olej sam umyje co trzeba jak będzie "świeży". Przy czym jest mniej agresywny dla silnika.

Offline Przemysław Pilut

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso II, 2.0 hdi
  • Zainteresowania: nowe technologie, nauki ścisłe,
  • Miejscowość: Jasło
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2022, 18:01:28 »
Ja stosuję płukankę TEC 2000 przy każdej wymianie oleju (co 15 tys. km) i żadnych skutków ubocznych nie zauważyłem. Na plus mogę napisać, że po wymianie bez płukanki olej w dieslu już po kilkuset km był czarny, a po zastosowaniu płukanki po przejechaniu kilku tys. km jest dużo czystszy, bardziej jak w silnikach benzynowych. Czyli płukanka trochę syfu z silnika usuwa.

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 035
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2022, 18:10:04 »
Czysty olej w dieslu po kilku tysiącach km nie jest nawet w nowym aucie.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Leszek Gaj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Sawin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,2 HDI 2011 rok; Ford Ka 1,2 2009 rok
  • Zainteresowania: mechanika, turystyka
  • Miejscowość: Sawin
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2022, 19:20:16 »
Zrobiłem swoim prawie 80 tysi. Przy 3 ostatnich wymianach robiłem płukanki. Potwierdzam to co napisał kolega Przemek. Jak nie robilem płukanki, to po wlaniu świeżego oleju i uruchomieniu silnika zaraz byl czarny. Po płukance świeży olej jest nie dieslowy przez 2-3 tysiące km. Szkód dla silnika brak....
szmergiel13

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 22, 2022, 20:34:36 »
Przed każdą wymianą wlewam ok 0.5L nafty bo wychodzi taniej a też dobrze myje. Moim zdaniem profilaktyczna  płukanka dobra sprawa, a na pewno nie zaszkodzi.

Jeżeli po jakiejkolwiek płukanie coś złego się stanie(nieszczelność, panewka czy inna przykrość) to znaczy, że motor i tak był już na krawędzi. Na YT jest kilka przykładów hardkorowego płukania bez negatywnych skutków.

Offline Jarosław Lisowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0i BVA
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2022, 23:12:37 »
Płukanki zawsze stosowałem po zakupie, przy niepewnej historii serwisowej. Potem lałem dobre oleje bez płukanek. Nie ma z tym co przesadzać.
Pozdrawiam, Jarek

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 490
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2022, 23:15:07 »
Przed każdą wymianą wlewam ok 0.5L nafty bo wychodzi taniej a też dobrze myje. Moim zdaniem profilaktyczna  płukanka dobra sprawa, a na pewno nie zaszkodzi.

Jeżeli po jakiejkolwiek płukanie coś złego się stanie(nieszczelność, panewka czy inna przykrość) to znaczy, że motor i tak był już na krawędzi. Na YT jest kilka przykładów hardkorowego płukania bez negatywnych skutków.
Dlatego pytam czy przy tym przebiegu i książkowym interwale wymiany oleju nic się nie stanie- jeśli nigdy nie był stosowany taki zabieg?!

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2022, 07:08:12 »
Nikt ci gwarancji nie da, cieknąć zawsze może zacząć, nawet po samej wymianie oleju. To czy płukanka była już robiona czy nie to nie ma znaczenia. Jedyne kiedy nie zrobiłbym płukanki, to jak silnik ma już warstwy nagaru ale niestety wlewy oleju w hdi są w osobnej magistrali a nie w samej pokrywie i ciężko to stwierdzić.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2022, 11:33:47 »
Cieknąć jak cieknąć... Ja znam trzy przypadki że po płukance w niedługim czasie silnik stwierdził że jednak dalej nie będzie "dobry" -Znaczy "dobry" to pewnie nie był, nie wiadomo też czy bez płukanki nie spotkałoby go to samo. Tu jest zwyczajne wróżenie bo nie ma na to dowodów. Zwyczajnie uważam to za zbędne kuszenie losu w przypadku wysłużonych aut.
Zwyczajnie jest to pewne ryzyko, minimalne ale jest.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2022, 16:11:40 »
A ja uważam, że jak jest dobry olej, to żadnych płukanek nie trzeba…
Chyba, że ktoś leje olej z Kauflandu - 5l za 50zł albo coś podobnego…
No ew. jeszcze chyba, że jakiś inny olej przez pomyłkę był wlany…

Offline Artur Szwarc

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Kombi 2006 2.0 PB
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2022, 17:02:01 »
Świeżo kupionego ( ale oczywiście używanego ) auta nie zalewał bym płukanką, bo w razie jakiś problemów nie wiedziałbym czy taki kupiłem czy z "winy" płukanki. Ale po paru tysiącach km płukałbym.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2022, 18:03:51 »
Płukanka działa , zrobiłem w moich trzech autach. Najlepiej sprawdziła się w najstarszym aucie z przebiegiem ponad 300 tyś.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 23, 2022, 19:54:54 »
A ja uważam, że jak jest dobry olej, to żadnych płukanek nie trzeba…
Chyba, że ktoś leje olej z Kauflandu - 5l za 50zł albo coś podobnego…
No ew. jeszcze chyba, że jakiś inny olej przez pomyłkę był wlany…
Uwierz mi że lepszy taki olej z marketu który jest zmieniany często niż drogi a nie zmieniany za często. Taka historia, ale prawdziwa. Pewien starszy pan z okolicy przyszedł do mnie że chyba mu się samochód zepsuł, czy bym mógł zobaczyć o co chodzi. Pacjent Seicento 1.1 miga kontrolka smarowania po odpaleniu. Sprawdzam olej... Sucho czarno. Patrzę na przebieg 8 tysięcy kilometrów... Auto wtedy miało 12 lat. Pytam czy zmieniał olej lub dolewał.

 -Nie jak go kupowałem powiedzieli żeby olej zmieniać po 10 tys. km....

-Kurtyna.     ???

Tak pacjent przeżył  (o dziwo) po wymianie oleju jeszcze widzę że jeździ od święta.

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 490
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 23, 2022, 21:59:32 »
Rozmawiałem dzisiaj z kolegą ,który prowadzi serwis aut i powiedział mi ,że jeśli chce robić u niego silnik to: wlewać!.

Offline Jacek Kozłowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 449
  • Posiadany samochód: C5 Sedan BHDI 2015 exclusive
  • Zainteresowania: fotografia, przyroda
  • Miejscowość: Sochaczew
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 24, 2022, 16:20:44 »
A ja uważam, że jak jest dobry olej, to żadnych płukanek nie trzeba…
Chyba, że ktoś leje olej z Kauflandu - 5l za 50zł albo coś podobnego…
No ew. jeszcze chyba, że jakiś inny olej przez pomyłkę był wlany…
Uwierz mi że lepszy taki olej z marketu który jest zmieniany często niż drogi a nie zmieniany za często. Taka historia, ale prawdziwa. Pewien starszy pan z okolicy przyszedł do mnie że chyba mu się samochód zepsuł, czy bym mógł zobaczyć o co chodzi. Pacjent Seicento 1.1 miga kontrolka smarowania po odpaleniu. Sprawdzam olej... Sucho czarno. Patrzę na przebieg 8 tysięcy kilometrów... Auto wtedy miało 12 lat. Pytam czy zmieniał olej lub dolewał.

 -Nie jak go kupowałem powiedzieli żeby olej zmieniać po 10 tys. km....

-Kurtyna.     ???

Tak pacjent przeżył  (o dziwo) po wymianie oleju jeszcze widzę że jeździ od święta.
;D Starszy Pan, to pewnie niedosłyszał, albo nie zapamiętał, że albo co 10kkm albo co roku. Cała historia brzmi jak niezły dowcip. Co do płukanki, to bliżej mi do opcji częstszej zmiany oleju, szczególnie od razu po zakupie, no i używanie takiego jaki zaleca producent, w sensie norm, nie marki.
Kot chce być zawsze tam, gdzie go nie ma

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 24, 2022, 17:13:49 »
A ja uważam, że jak jest dobry olej, to żadnych płukanek nie trzeba…
Chyba, że ktoś leje olej z Kauflandu - 5l za 50zł albo coś podobnego…
No ew. jeszcze chyba, że jakiś inny olej przez pomyłkę był wlany…
Uwierz mi że lepszy taki olej z marketu który jest zmieniany często niż drogi a nie zmieniany za często. Taka historia, ale prawdziwa. Pewien starszy pan z okolicy przyszedł do mnie że chyba mu się samochód zepsuł, czy bym mógł zobaczyć o co chodzi. Pacjent Seicento 1.1 miga kontrolka smarowania po odpaleniu. Sprawdzam olej... Sucho czarno. Patrzę na przebieg 8 tysięcy kilometrów... Auto wtedy miało 12 lat. Pytam czy zmieniał olej lub dolewał.

 -Nie jak go kupowałem powiedzieli żeby olej zmieniać po 10 tys. km....

-Kurtyna.     ???

Tak pacjent przeżył  (o dziwo) po wymianie oleju jeszcze widzę że jeździ od święta.
;D Starszy Pan, to pewnie niedosłyszał, albo nie zapamiętał, że albo co 10kkm albo co roku. Cała historia brzmi jak niezły dowcip. Co do płukanki, to bliżej mi do opcji częstszej zmiany oleju, szczególnie od razu po zakupie, no i używanie takiego jaki zaleca producent, w sensie norm, nie marki.
Może brzmi jak żart. Jest jeszcze w okolicy kilku takich rozgarniętych "pacjentów". Jak zrobili sygnalizację świetlną na wjeździe do miasta jeden starszy pan stwierdził że on już do miasta nie będzie jeździł. On to nie umie i nie pamięta.  :D Jeździ w obrębie gminy tylko i to niezbyt chętnie.

Offline Jacek Kozłowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 449
  • Posiadany samochód: C5 Sedan BHDI 2015 exclusive
  • Zainteresowania: fotografia, przyroda
  • Miejscowość: Sochaczew
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 24, 2022, 17:44:08 »
No cóż, też kiedyś będziemy starszymi panami, obyśmy dożyli  ;D ;) Grunt żeby nie być zagrożeniem na drodze. Wiek jednak swoje robi, no i takie niedzielne jeżdżenie też. 8kkm w 12 lat, to nawet nie 700km rocznie. Ja obecnie tyle jeżdżę w tydzień. Swoją drogą nie przypuszczałem, że Seicento to taki porządny samochód, 12lat bez wymiany oleju  ;D Dobrze, ze nie kupił współczesnego z wymianą oleju, co 30kkm, bo to by było za jakieś 40 lat  ;D Ciekawe, czy w tym seicento robili płukankę :)
Kot chce być zawsze tam, gdzie go nie ma

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 24, 2022, 18:02:41 »
No cóż, też kiedyś będziemy starszymi panami, obyśmy dożyli  ;D ;) Grunt żeby nie być zagrożeniem na drodze. Wiek jednak swoje robi, no i takie niedzielne jeżdżenie też. 8kkm w 12 lat, to nawet nie 700km rocznie. Ja obecnie tyle jeżdżę w tydzień. Swoją drogą nie przypuszczałem, że Seicento to taki porządny samochód, 12lat bez wymiany oleju  ;D Dobrze, ze nie kupił współczesnego z wymianą oleju, co 30kkm, bo to by było za jakieś 40 lat  ;D Ciekawe, czy w tym seicento robili płukankę :)
W tym Seicento to olej ja zmieniałem.  ;) Nie było nic płukane. Zwyczajnie odkręciłem korek, zleciało coś w okolicy 0,5L może 1L trudno powiedzieć. Wlałem tam to co akurat było pod ręką, bodajże zostało trochę Shella 10W40 z ciągnika ojca. Filtr akurat był w garażu bo mój brat miał w tym czasie Seicento z tym samym silnikiem.

Offline Jacek Kozłowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 449
  • Posiadany samochód: C5 Sedan BHDI 2015 exclusive
  • Zainteresowania: fotografia, przyroda
  • Miejscowość: Sochaczew
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 24, 2022, 19:34:15 »
Wiem, że to off top ale, że ten olej dało się zlać, a nie ciągnął się jak guma i że ten silnik to przetrwał, to naprawdę jestem pod wrażeniem. No i filtr, że on to przeżył. Jednak wychodzi na to, że te starsze konstrukcje były dużo lepsze, przynajmniej jeśli chodzi o wytrzymałość :P Nie sądzę, żeby teraźniejsze wysilone "silniki" o zawrotnej pojemności 1.0 i doładowane z mocą ponad 100KM to przetrwały.
Kot chce być zawsze tam, gdzie go nie ma

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2022, 23:01:18 »
Taka praktyczna uwaga - jak jest już zero oleju w misce, to silnik/samochód przejedzie jeszcze ze 2 km zanim stanie… Znajomy namacalnie to sprawdził, bo jego żona lekko przypierniczyła w jakiś pręt na drodze polnej, oczywiście zignorowała to. A on z tyłu spał. Obudził się jak samochód się zatrzymał… Dziura w misce na parę cm.
To było z 15 lat temu w jakimś większym Daewoo…

Taki mały off-top…

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 25, 2022, 07:02:12 »
Wiem, że to off top ale, że ten olej dało się zlać, a nie ciągnął się jak guma i że ten silnik to przetrwał, to naprawdę jestem pod wrażeniem. No i filtr, że on to przeżył. Jednak wychodzi na to, że te starsze konstrukcje były dużo lepsze, przynajmniej jeśli chodzi o wytrzymałość :P Nie sądzę, żeby teraźniejsze wysilone "silniki" o zawrotnej pojemności 1.0 i doładowane z mocą ponad 100KM to przetrwały.
Zaraz pod wrażeniem. W Corsie 1.2 filtr oleju firmy MANN mi się rozpadł. Wyciągałem go w kawałkach, Corsa ma się dobrze.  ;) A ja filtrów tej firmy nie kupuję po tej przygodzie.

 Wspomniana Corsa ma już prawie 300k km nalotu nigdy nie płukany silnik, olej zmieniany po 10 tysiącach i silnik ma równo 12,5 bara na każdym cylindrze, o dziwo oleju nie spożywa.

Offline Marcin Nowak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 835
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9td 95r Citroen C5 mk1 2.0HDI, C5 Mk2 2.0HDI, DS5 2.0HDI 163KM Automat
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:20:08 »
Ja stosuję płukankę przy każdej wymianie oleju. Płukanka z Liqui Moly i nigdy nie miałem żadnych problemów. Płukanka ta rozpuszcza nagar a nie odkleja go co jest bardzo ważne.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 998
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:56:47 »
Ja stosuję płukankę przy każdej wymianie oleju. Płukanka z Liqui Moly i nigdy nie miałem żadnych problemów. Płukanka ta rozpuszcza nagar a nie odkleja go co jest bardzo ważne.
Zasadniczo jak jest wymieniany olej co 10 tysięcy lub wcześniej to nie ma nagaru... Nie ma co płukać.

Offline Marcin Nowak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 835
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9td 95r Citroen C5 mk1 2.0HDI, C5 Mk2 2.0HDI, DS5 2.0HDI 163KM Automat
Odp: płukanka do silnika -co sądzicie?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 25, 2022, 18:52:43 »
W dieslu nagar jest zawsze. Nie widziałem jeszcze diesla bez nagaru. A chyba lepiej żeby świeży olej nie zapaprał się odrazu sądzą i resztkami starego oleju.