Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: FALKEN - opony wielosozonowe  (Przeczytany 3340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 521
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
FALKEN - opony wielosozonowe
« dnia: Październik 21, 2022, 22:41:38 »
Witamplanuje zakupić do Touera opony wielosezonowe - wybór padł na FALKEN EuroAll Season - czy ktoś używa takich i może coś o nich powiedzieć w kontekscie co do rodzaju samochodu i silnika - czy warto ubierać się wogóle w "wielosezon" czy to zdaje egzamin...Dodam, że podobnej cenie można kupić też Firestone Multiseason 2 czy może te....?

Offline Jacek Kozłowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 449
  • Posiadany samochód: C5 Sedan BHDI 2015 exclusive
  • Zainteresowania: fotografia, przyroda
  • Miejscowość: Sochaczew
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2022, 23:11:56 »
Zależy jak jeździsz. Jak głównie po mieście, to pewnie można. Jak jednak trochę trasy, to jednak lepiej zmieniać na sezonowe. Jak to mówią, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Oczywiście technologia poszła na przód i wielosezonówki potrafią być naprawdę dobre ale te naprawdę dobre są drogie i wtedy na jedno wychodzi poza komfortem, że nie musimy ich zmieniać. Jednak w ekstremalnych warunkach (latem ulewa, zimą obfity śnieg), nawet najlepsze wielosezonówki nie zastąpią opon sezonowych.
Osobiście też się zastanawiałem nad taką opcją ale, że jednak jeżdżę trasy, to wolałem dla wygody kupić komplet felg i zmieniać całe koła sezonowo.Falkeny, to generalnie chwalone opony ale tych konkretnie nie znam. Poczytaj opinie, testy i przekalkuluj, czy rzeczywiście opłaca się ta opcja.Ja jestem z pokolenia, gdzie nie było opon sezonowych i jak teraz pomyślę na jakich się jeździło, głównie zimą, to gorąco się robi :) Ale wtedy generalnie wszyscy na takich jeździli, było mniej aut na drodze i mniej wariatów, którzy ufają bezgranicznie technologii i elektronice. Ty możesz uważać i przejeździsz zimę na letnich, a wariat wjedzie ci w tyłek na zimowych.
Osobiście wolę zmieniać.
Kot chce być zawsze tam, gdzie go nie ma

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 521
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2022, 23:52:44 »
Zależy jak jeździsz. Jak głównie po mieście, to pewnie można. Jak jednak trochę trasy, to jednak lepiej zmieniać na sezonowe. Jak to mówią, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Oczywiście technologia poszła na przód i wielosezonówki potrafią być naprawdę dobre ale te naprawdę dobre są drogie i wtedy na jedno wychodzi poza komfortem, że nie musimy ich zmieniać. Jednak w ekstremalnych warunkach (latem ulewa, zimą obfity śnieg), nawet najlepsze wielosezonówki nie zastąpią opon sezonowych.
Osobiście też się zastanawiałem nad taką opcją ale, że jednak jeżdżę trasy, to wolałem dla wygody kupić komplet felg i zmieniać całe koła sezonowo.Falkeny, to generalnie chwalone opony ale tych konkretnie nie znam. Poczytaj opinie, testy i przekalkuluj, czy rzeczywiście opłaca się ta opcja.Ja jestem z pokolenia, gdzie nie było opon sezonowych i jak teraz pomyślę na jakich się jeździło, głównie zimą, to gorąco się robi :) Ale wtedy generalnie wszyscy na takich jeździli, było mniej aut na drodze i mniej wariatów, którzy ufają bezgranicznie technologii i elektronice. Ty możesz uważać i przejeździsz zimę na letnich, a wariat wjedzie ci w tyłek na zimowych.
Osobiście wolę zmieniać.
niestety ... teraz mam wielosezonowki na przodzie a z tyłu letnie .... więc taki mix nie wchodzi w rachubę a do tego zakup całych kompletów.....

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2022, 07:48:11 »
Jeździłem na Falkenach AS200 bodajże. Pierwszy sezon zimowy było pięknie, na drugi miałem już mało bieżnika i był dramat. Nie mniej latem były ok. Zużyłem je szybko z racji dużych przebiegów. Z 60 tysięcy na nich zrobiłem. Z racji że dużo jeżdżę kupiłem osobne zimowe i letnie... Gdzie Michelin Primacy 4 też zużyłem w 1,5 sezonu.  :P

Obecnie Proxes TR1 mam na jednej osi a na drugiej dobijam Primacy 4.

 Opony Firestone zimowe też sobie chwalę... Obecnie używam zimą Winterhawk 4.

Ogólnie odradzam opony Bridgestone. Są drogie i gówniane - parcieją bardzo szybko.

Ogólnie bardzo mocno zawiodłem się na oponach Michelin, za tą cenę oczekiwałem że będą trwalsze. Oczywiście trzymają się drogi pięknie i są ciche, z rwałością jest dramat.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2022, 09:05:40 »
Ja mam Bridgestony w innym samochodzie i uważam, że są bardzo dobre.
Akurat jedyne, które były dostępne i miały A A (albo A B) w obydwu kategoriach…
Fakt, tanie nie były, ale rażąco cenowo nie odbiegały od innych w tej klasie…

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2022, 11:18:12 »
Ja mam Bridgestony w innym samochodzie i uważam, że są bardzo dobre.
Akurat jedyne, które były dostępne i miały A A (albo A B) w obydwu kategoriach…
Fakt, tanie nie były, ale rażąco cenowo nie odbiegały od innych w tej klasie…
Nie no właściwości jezdne mają ok... Tylko że truchleją i pękają okrutnie. Kolega miał je fabrycznie na Toyocie, opony 2018 rok i w tym roku je zdjął bo bał się na nich jeździć tak mocno spękały mimo że bieżnika miały jeszcze dużo. Widzę podobną tendencję na parkingach, opony tej firmy jeśli mają więcej jak trzy lata są niemal zawsze popękane.

Podobne przygody z oponami Bridgestone są na ciężarówkach.

Offline Sebastian Wykrętowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 355
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 Break Exclusive 2.0HDI 136KM FAP+ AM6 2006 C5 X7 Exclusive 2.0HDI 163KM +AM6 2010
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2022, 13:31:39 »
Mój trzeci już citroen jeździ na kleber quadraxer . Miałem najpierw goodyear allseason kupione jako używki i były dobre ale szybko je zajechałem. Potem michelin crossclimate również używki i sparciały po 2 latach a właściwości mają gorsze od goodyear. Potem były już tylko nowe klebery i tak się do nich przyzwyczaiłem że innych nie kupuję. Zastanawiałem się nad falkenami ale odpuściłem były droższe od klebera i głośniejsze. Qadraxery są dość ciche 69db (jak na all season) i mają dobrze skonstruowany bieżnik. Używam tego modelu opon od 2016 roku i sprawdza się znakomicie a nie jeżdżę tylko po mieście. Zimą często jeździliśmy z żona do Czech w okolice Destne w Orlicich Horach i tam dawały radę a drogi dość wąskie, mocno ośnieżone czasem nawet oblodzone. Pewnie że to nie zimówki premium ale jak miałem benzyniaka 2.0 z al4 to nawet trybu zimowego skrzyni nie musiałem włączać a w dieslu na lodzie to parę razy tak ale śnieg był naprawdę śliski, zmarznięty i wyjeżdżony. Po przełączeniu skrzyni na tryb zimowy opony łapały przyczepność bez problemu.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 745
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2022, 19:37:28 »
Ja teraz zamówiłem do P308 Vredesteiny Quatrac. Wcześniej miałem Klebery quadraxer 2 ale nie byłem z nich do końca zadowolony. Potrafiły zerwać przyczepność na mokrym. Dobrze też wspominam Nexeny N Blue 4 season.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2022, 10:14:39 »
https://www.onet.pl/motoryzacja/autoswiat/test-opon-zimowych-i-calorocznych-2022-nie-zawsze-najdrozsze-sa-najlepsze/rye865x,4d5737de
Z tymi ich testami to trzeba brać to z pewną dozą dystansu...

 Po pierwsze wykonują je Niemcy. A oni mają długie tradycje naginania rzeczywistości.

Po drugie nie sprawdza się trwałości. A tu jak już powiedziałem bardzo srogo zawiodłem się na oponach od Michelin i Bridgestone.  Za to muszę pochwalić Goodyear i Continental.

Nie mniej każdy i tak wybierze co uważa i na co mu pozwala portfel.

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 521
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 24, 2022, 10:06:52 »
Decyzja podjęta padło na FAKLENy mam nadzieję ,że będą o niebo lepsze niż Dębica navigator!

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2022, 10:28:58 »
Decyzja podjęta padło na FAKLENy mam nadzieję ,że będą o niebo lepsze niż Dębica navigator!
Od Dębicy jest prawie wszystko lepsze niestety.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2022, 14:32:32 »
Ja jeżdżę na Dębicach letnich (już ze 2 sezony) (model
225/55R17 101Y XL Dębica PRESTO UHP 2). W lecie na wakacjach ok. 9tys. km zrobiłem…
Także złego słowa nie mogę powiedzieć…
Może trochę głośne są… Ale też nie jest to klasa premium, także nie ma co wybrzydzać…
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 14:43:27 wysłana przez Jan Malinowski »

Offline Maciej Madej

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 332
  • Skąd: Wyżyna Lubelska
  • Posiadany samochód: Citroën, C8, 2.2 HDi ML6CL, 2005, Exclusive
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektroniczne nowinki, gry komputerowe, auto detailing
  • Miejscowość: Wyżyna Lubelska
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2022, 14:38:24 »
Polecam z wielosezonowych Goodyear Vector4Seasons G2/G3.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Citroën C8 2.2 HDi (FÁP) Exclusive Gris Aluminium - produkcja listopad 2005
342000 km
Motul 8100 X-Clean+ 5W30

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2022, 15:28:06 »
Ja jeżdżę na Dębicach letnich (już ze 2 sezony) (model
225/55R17 101Y XL Dębica PRESTO UHP 2). W lecie na wakacjach ok. 9tys. km zrobiłem…
Także złego słowa nie mogę powiedzieć…
Może trochę głośne są… Ale też nie jest to klasa premium, także nie ma co wybrzydzać…
Zrób na nich 50-70 tysięcy i wróć je polecić... O ile tyle wytrzymają.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2022, 15:03:45 »
No, nie wiem... Może czegoś nie rozumiem. Ale uważam, że w cenie 1100zł/komplet jest to dużo lepszy wybór niż opony premium w cenie ponad 600zł/sztukę. Po przejechaniu tych 40 tys. km z czystym sumieniem mogę je wyrzucić i kupić kolejne... I tak to będzie lepszy wybór niż premium po przejechaniu tych 40/50 tys. km...


Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 26, 2022, 15:19:18 »
Nie mówię o premium... Zwyczajnie boli mnie to, że Dębic nawet nie udało mi się zużyć na aucie pokroju Corsa z potężnym 1.2 dwie opony się rozleciały. Przy pierwszej myślałem że to przypadek, ale druga nie mogła być przypadkiem. Normalnie z obu wylazły druty w czasie jazdy. Kolega prowadzący warsztat mówił mi że to częste w przypadku Dębicy.

U ojca na traktorach były podobne przygody z Dębicą. Przykro mi nie mogę polecić tych opon. Mimo że to nasza krajowa produkcja i chciałbym je polecić... No nie mogę, nie po takich przygodach.

 Ktoś zarzuci zaraz argument ceny... No sorry ale w cenie opon Dębicy można już przebierać w innych oponach. Chociażby wspomniany Falken czy Firestone będzie w podobnych pieniądzach i się raczej nie rozleci. Przynajmniej nie słyszałem o takich przypadkach.

Offline Marcin Nowak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 848
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9td 95r Citroen C5 mk1 2.0HDI, C5 Mk2 2.0HDI, DS5 2.0HDI 163KM Automat
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 26, 2022, 17:45:24 »
Mylisz się. Dębica jest jednak sporo tańsza od falkena czy firestona. Ja jeżeli chodzi o reklamację to wcale nie ma więcej tych reklamacji niż opon z wyższej półki. Natomiast prawdą jest to że biorąc pod uwagę parametry jezdne w Dębicy presto i nawigator to dość mocno odbiegają od klasy premium. Ale za to zimowe Dębica Frigo hp2 nie ustępuje oponom typu Dunlop Bridgestone, kleber itp.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 26, 2022, 21:31:36 »
Falkeny są produkowane w Turcji… To już wolę zdecydowanie te Dębice…
A Firestone to marka należąca do Bridgestone…

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 521
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 26, 2022, 22:00:20 »
Falkeny są produkowane w Turcji… To już wolę zdecydowanie te Dębice…
A Firestone to marka należąca do Bridgestone…
....I co w związku z tym-bo nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi.?

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 26, 2022, 22:10:13 »
No jakby ktoś np. chciał wspierać krajowy przemysł…

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 26, 2022, 22:11:59 »
Falkeny są produkowane w Turcji… To już wolę zdecydowanie te Dębice…
A Firestone to marka należąca do Bridgestone…
Od niedawna.  ;) Bridgestone ich kupił bo nie miał działu wytwarzania opon "specjalnych" Takich jak rolnicze i do innych maszyn. Mam nadzieję że nie obniży to jakości opon Firestone.
Porównując cenę opon Dębicy i wspomnianego Firestone w ubiegłym roku jak kupowałem zimowe Dębica wychodziła drożej w tym rozmiarze co chciałem.
Tak chciałem wspierać krajowy przemysł... jednak nie mam zamiaru popierać produktu który jest po prostu słaby.
Jakoś nie mam uprzedzeń do produkcji w Turcji... nie mam też do tego że Michelin produkuje w Olsztynie.
Nie ważne gdzie produkowane, jak rozlatuje się to słabo. A tak jest z Dębicą. Już stare Opony z Olsztyna potrafią więcej wytrzymać niż współczesne Dębice na maszynach rolniczych.
Podobnie rozlatują się opony Taurus i BKT jednak to marki mniej znane na autach.
Wspomniane opony Falken najzwyczajniej w świecie dobrze się sprawdziły, nie rozleciały się i do zużycia bieżnika były OK.

Offline Krzysztof Krzyżak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 521
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDi FAP, Citroen C5 (X7) tourer 2.0 HDi 138(140) KM FAP 2012r
  • Miejscowość: Polska
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 27, 2022, 00:02:01 »
No jakby ktoś np. chciał wspierać krajowy przemysł…
Wybacz ale to najgłupszy argument jaki słyszałem : ciekawe co byś pomyślał widząc oponę Dębica made in Slovenia i Michelin made on Poland - i jaki ze wsparciem krajowego przemysłu ? :-)

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 095
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 27, 2022, 06:10:59 »
Wyluzuj gościu… De gustibus non est disputandum.
Każdy kieruje się kryterium wyboru jaki uważa dla niego za istotny…

Offline Marek Armata

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Wiocha pod Kielcami
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 PB/LPG rok 2007
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery, słuchawki
  • Miejscowość: Wiocha pod Kielcami
Odp: FALKEN - opony wielosozonowe
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 27, 2022, 09:02:57 »
W zeszłym roku kupiłem Dębice zimowe "made in Germany". Swoją drogą uważam je za bardzo dobre opony zimowe w segmencie budżetowym, szczególnie na śniegu.

Wysłane z mojego ASUS_I002D przy użyciu Tapatalka