Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju  (Przeczytany 1503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« dnia: Listopad 18, 2022, 13:34:59 »
Cześć! Czy ktoś miał taki problem, że hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju? Czasem (nie zawsze, ale często) mam tak, że jak ruszam po postoju (nawet takim krótkim, kilkuminutowym) to auto jest sztywniejsze, dużo bardziej wybiera nierówności i podskakuje, jak przy wyższych ręcznych ustawieniach zawieszenia. Po nabraniu prędkości problem znika, zawieszenie wraca do swojego naturalnego charakteru, ale czasem po kolejnym postoju jest to samo. Nigdy wcześniej tego nie miałm, zaczęło się na ostatnich wakacjach, gdy zapakowałem sporo bagażu do bagażnika, myślałem, że to przez mocny nacisk na tylną oś, ale problem się powtarza nawet z pustym bagażnikiem. Czasem jest ok, czasem jest sztywne.Czy jest tam jakiś czujnik, albo inna popularna usterka?
PozdrawiamTomek

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2022, 13:50:36 »
Prawdopodobnie luz na cięgle korektora wysokości... Zakładał się nie będę, bo problem jest dziwny. C5 X7 ma też środkową sferę z zaworem... Możliwe też że coś tam niedomaga.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2022, 15:28:54 »
Jeśli zapakowałeś go na nieodpalonym silniku to pewnie zszedł niżej niż zwykle i coś się mogło przestawić. Teraz jest to jedynie objaw tamtego "zdarzenia".
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Jacek Kaleta

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 163 2012 AM6 + pełnoletnia kura na masce
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2022, 18:14:20 »
" Jeśli zapakowałeś go na nieodpalonym silniku"

Przepraszam za dziwne pytanie, ale dobrze rozumiem, że np. ładując do kufra furę walizek na wakacje powinno to się robić na odpalonym silniku?

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2022, 18:23:37 »
Nie zgodzę się z tym odpalonym silnikiem. Jeżeli opuszczam nadwozie w "dolny serwis", który jest de facto najniższym możliwym położeniem to też się coś przestawi? Bujda na resorach, jeżeli zawieszenie jest prawidłowo ustawione to można wrzucać worki z cementem na zgaszonym i nic się złego nie wydarzy.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2022, 18:37:22 »
Nie twierdzę że trzeba ładować na odpalonym a jedynie, że wtedy się coś rozkalibrowało przy przeładowaniu i tak zostało na dłużej. Wymaga to weryfikacji a nie dyskusji. Czy kolega zajrzał chociaż pod auto żeby cokolwiek zobaczyć? Wakacje były dość dawno.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2022, 20:39:03 »
Tomek Lorek, czy usztywnienie czuć z przodu i z tyłu?

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2022, 13:31:10 »
Tomek Lorek, czy usztywnienie czuć z przodu i z tyłu?
Z tyłu. Dziś rano po nocy auto miało tył opuszczony bardzo nisko, jak do dolnego serwisu. Jak otworzyłem drzwi to zaczęło sie podnosić i podniosło się prawie jak do górnego serwisu.. Już umówiłem wizytę u mechaników od "francuzów", dam znać co wyszło (ale to będzie koniec grudnia....)

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2022, 18:32:49 »
Wygląda to na łacznik tylnego korektora wysokości że nie trzyma właściwej wysokości.

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2022, 19:42:41 »
Nie umiem umieścić tutaj obrazka, więc podaję linka do zdjęcia, tak mu się siada z tyłu - przód jest raczej na standardowej wysokości postojowej, ale tył wyraźnie niższy. Po otwarciu samochodu zawieszenie zaczyna się podnosić, ale jak pisałem, podnosi się zbyt wysoko.
https://photos.app.goo.gl/w8Pa5UGPWo2PF4P27

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2022, 20:39:26 »
Jak samo opada z tyłu na postoju to zbliża się koniec tylnego rozdzielacza, regulatora. To ten element na środku do czego przykręcone są dwie srodkowe kule komfortu. Niestety samo nie przejdzie. Pewnego poranka się już nie podniesie i jazda będzie niemożliwa. Niestety tanio nie jest. Nr Ori części 5277N7.

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 22, 2022, 23:06:33 »
Jak samo opada z tyłu na postoju to zbliża się koniec tylnego rozdzielacza, regulatora. To ten element na środku do czego przykręcone są dwie srodkowe kule komfortu. Niestety samo nie przejdzie. Pewnego poranka się już nie podniesie i jazda będzie niemożliwa. Niestety tanio nie jest. Nr Ori części 5277N7.
Bardzo dziękuję za info! Samochód ma 10 lat, więc to możliwe, że to ten element. Wizytę u mechanika mam umówioną na koniec grudnia, takie terminy, zobaczymy co wyjdzie. Faktycznie, nowy zawór to 3000zł, może jakiś szrot by mnie uratował.

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2022, 18:19:59 »
Przypomnę tylko, że można kupić rozdzielacz przedni i po podmianie aluminiowego bloku z wyjściem na dwie sfery, mamy za grosze rozdzielacz "zregenerowany". Te z przodu mają identyczną budowę a są zawsze w dużo lepszym stanie i cenie:)

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: Hydropneumatyka sama się usztywnia przy postoju
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2022, 18:48:38 »
Jestem po wizycie w serwisie. Zarówno przedna, jak i tylna dźwignia regulatora była zardzewiała i zapieczona, dlatego wg. serwisanta zawieszenie nie pracowało poprawnie. Pojeżdżę trochę i zobaczę, czy to było jedyną przyczyną problemów.