Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Fotoradary (strefy niebezpieczne)  (Przeczytany 7156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Jaworski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Aircross 2020 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Fotoradary (strefy niebezpieczne)
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 30, 2021, 10:48:41 »
Jeśli chodzi o fotoradary to ostatecznie stwierdziłem że za te 500-600zł to kupię całkiem wypasiony model kamerki mio. Funkcja ostrzegania o radarach działa tam bardzo dobrze. I co najważniejsze zawsze jest aktywna (nic nie trzeba dodatkowo uruchamiać, podłączać itp). Aktualizacje są dość często (co 1-2  m-ce) a sam proces też jest banalny/bezdotykowy - aktualizację wysyła się z appki poprzez wifi (lub bt).

Uchwyty do telefonu są jeszcze tańsze. Ja za 40zł kupiłem taki mocowany do kratki nawiewu ze zintegrowanym kablem USB. Działa bardzo dobrze z Android Auto. Google Maps przez AA na ekranie w samochodzie + jednocześnie na ekranie telefonu można odpalić Yanosika (testowane, działa).

powiedzcie mi jedno - ludzie cuda robili z nawigacjami RT4/5, mirascripty, cuda wianki itd - czy naprawdę nie ma żadego 'hacka' na tą nawigację TomTom w NAC żeby sobie po prostu wgrać 'radary' bez płacenia chorych, wg mnie, pieniędzy za taką usługę ?

Z tego co widzę, to pliki aktualizacji NAC zabezpieczone są dość mocną kryptografią - zawierają certyfikat X.509 z sygnaturą SHA256, podpisany kluczem RSA o długości 4096 bitów. Pliki nie zawierają nigdzie klucza prywatnego, użytego do podpisu. Jeżeli PSA zrobiło to poprawnie, to nie ma go też w jednostkach NAC. Jedyne miejsce, gdzie ten klucz się znajduje, to jakiś pewnie sejf w PSA. W NAC jest tylko klucz publiczny, który jest używany do zweryfikowania aktualizacji. Klucze takiej długości są praktycznie nie do złamania - zakładając, że implementacja kryptografii została zrobiona poprawnie. Chociaż to tyczy się tylko plików aktualizacji softu i map. Nie wiadomo, jak wygląda sytuacja z pobieraniem fotoradarów z serwerów TomToma. Tu zapewne uprawnienie do usługi jest i tak weryfikowane po stronie serwera, więc nie da się raczej czegoś magicznie przestawić w jednostce, żeby nadal pobierała aktualizacje z serwerów bez wykupienia usługi.

Jest też jeszcze prostsze i tańsze rozwiązanie - zawsze patrz uważnie na znaki i przestrzegaj ograniczeń prędkości - będziesz jeździć bezpiecznie i żaden fotoradar nie będzie straszny (a do tego "oszukasz" tych wszystkich policjantów, którzy jeżdżą nieoznakowanymi radiowozami albo czają się z "suszarka") )

Offline Wojciech Nawrocki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Kwidzyn
  • Posiadany samochód: C4 II 1,6 2016
  • Zainteresowania: MUZYKA
  • Miejscowość: Kwidzyn
Odp: Fotoradary (strefy niebezpieczne)
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 28, 2021, 12:39:03 »
Za trzy tygodnie kończy mi się platny dostęp do fotoradarów w NAC ,obecnie na trzy lata wołają 570zł ,czy macie może jakieś info np o przedłużeniu na rok w promocji ?

Offline Wojciech Nawrocki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Kwidzyn
  • Posiadany samochód: C4 II 1,6 2016
  • Zainteresowania: MUZYKA
  • Miejscowość: Kwidzyn
Odp: Fotoradary (strefy niebezpieczne)
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 16, 2022, 14:47:46 »
Obecna cena za rok to 449pln czy trafiają się jakieś promocje ??  :-\