Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: regeneracja zacisków przód  (Przeczytany 6440 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Radomir Atraszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 16v (EW10A) Hatchback Exclusive '05r.
  • Miejscowość: Łódź
regeneracja zacisków przód
« dnia: Styczeń 26, 2023, 15:40:05 »
Witam,
 mam pytanie do osób, które mają wiedzę albo robiły regenerację zacisków hamulcowych przód w C5 FL.
Zaciski Bosch, standardowo zatarte dźwigienki hamulca ręcznego.


Czy tam, gdzie jest trzpień mocowania dźwigni hamulca ręcznego, w otworze obudowy jest jakaś tulejka, którą można wyprasować i zastąpić nową w nominale ? Czy tam nic takiego nie ma i otwór jest w obudowie zacisku ?
Jeśli jest taka tulejka, np z brązu, to czy taki element da się kupić czy trzeba samemu dorabiać ?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2023, 16:04:04 »
Nic tam nie ma prócz uszczelnienia. Zasadniczo wystarczy to rozebrać wyczyścić i dać nowe uszczelki. Przynajmniej tak było u mnie.
Uszczelnienia były w zestawie naprawczym zacisku który kupiłem, wszystko pasowało.

Offline Radomir Atraszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 16v (EW10A) Hatchback Exclusive '05r.
  • Miejscowość: Łódź
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2023, 19:09:43 »
Nic tam nie ma prócz uszczelnienia. Zasadniczo wystarczy to rozebrać wyczyścić i dać nowe uszczelki. Przynajmniej tak było u mnie.
Uszczelnienia były w zestawie naprawczym zacisku który kupiłem, wszystko pasowało.


i w gnieździe osi nie ma żadnej tulei ślizgowej, oś kręci się bezpośrednio w obudowie ? No to się nie dziwię, że to wszystko pada....

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2023, 19:55:23 »
Gdyby uszczelnienie było skuteczne przez wiele lat to mosiądz nie jest konieczny. Błędy projektowe boscha tu wychodzą. Tak było z ręcznym w wielu autach około roku 2000. O dziwo głównie z zaciskami od Bosch'a. Przynajmniej ja z tym się spotkałem.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2023, 20:19:15 »
Gdyby uszczelnienie było skuteczne przez wiele lat to mosiądz nie jest konieczny. Błędy projektowe boscha tu wychodzą. Tak było z ręcznym w wielu autach około roku 2000. O dziwo głównie z zaciskami od Bosch'a. Przynajmniej ja z tym się spotkałem.
Jak to się mówi... Sprzęt Boscha to do kosza.  :D O dziwo w zaciskach Xantii (Lucas chyba) nie było tego problemu.

Offline Radomir Atraszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 16v (EW10A) Hatchback Exclusive '05r.
  • Miejscowość: Łódź
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2023, 10:31:26 »
mam stare zaciski, rozbiorę, popatrzę, może udałoby się wprasować tam tuleję samosmarującą.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2023, 11:32:18 »
mam stare zaciski, rozbiorę, popatrzę, może udałoby się wprasować tam tuleję samosmarującą.
To raczej niewiele pomoże... Trzeba by też ośkę zrobić z czegoś co nie koroduje.

Offline Radomir Atraszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 16v (EW10A) Hatchback Exclusive '05r.
  • Miejscowość: Łódź
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2023, 10:46:45 »
mam stare zaciski, rozbiorę, popatrzę, może udałoby się wprasować tam tuleję samosmarującą.
To raczej niewiele pomoże... Trzeba by też ośkę zrobić z czegoś co nie koroduje.


popatrzymy, może i na to znajdzie się rada :) Np chromowanie twarde.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2023, 11:57:50 »
Wszelkie przeróbki zacisków to proszenie się o kłopoty.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Radomir Atraszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 16v (EW10A) Hatchback Exclusive '05r.
  • Miejscowość: Łódź
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2023, 12:25:35 »
Wszelkie przeróbki zacisków to proszenie się o kłopoty.


To prawda, jak się nie ma wiedzy jest to ryzykowne.

Offline Mateusz Szmidt

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Zamość
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 Tourer 2.0 hdi
  • Zainteresowania: Łowiectwo, ogrodnictwo, języki, sport
  • Miejscowość: Zamość
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2023, 07:39:50 »
Ze swojego doświadczenia wiem, że regeneracja nic nie daje. Robiłem na dobrych częściach a i tak po dwóch tygodniach wszystko od nowa. Kupiłem jakieś zaciski into nie oryginały. Dałem chyba 250 za sztukę i już dwa lata i około 40 k km sprawują się normalnie. Ręczny działa itp.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2023, 08:03:53 »
Ze swojego doświadczenia wiem, że regeneracja nic nie daje. Robiłem na dobrych częściach a i tak po dwóch tygodniach wszystko od nowa. Kupiłem jakieś zaciski into nie oryginały. Dałem chyba 250 za sztukę i już dwa lata i około 40 k km sprawują się normalnie. Ręczny działa itp.
To mam zupełnie inne doświadczenie... U mnie już 60 tysięcy od kiedy zrobiłem zacisk. Póki co odpukać wszystko ok.

Offline Mateusz Szmidt

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Zamość
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 Tourer 2.0 hdi
  • Zainteresowania: Łowiectwo, ogrodnictwo, języki, sport
  • Miejscowość: Zamość
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2023, 06:29:21 »
W takim razie to zdecydowanie kwestia umiejętności robiącego robotę.

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2023, 10:47:23 »
Ze swojego doświadczenia wiem, że regeneracja nic nie daje. Robiłem na dobrych częściach a i tak po dwóch tygodniach wszystko od nowa. Kupiłem jakieś zaciski into nie oryginały. Dałem chyba 250 za sztukę i już dwa lata i około 40 k km sprawują się normalnie. Ręczny działa itp.
Z tymi tanimi zaciskami to też loteria. Właśnie jestem po takim zakupie. Nie da się go dobrze odpowietrzyć i trzyma cały czas lekko koło. Muszę go odesłać na reklamacje ale już wiem co będzie. 250 w plecy. Ze starym wszystko bez problemu tylko właśnie ręczny mi przy nim słabo odbija.

Offline Mariusz Bart

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: rybki
  • Miejscowość: Skierniewice
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 12, 2023, 20:20:16 »
Moje auto to C5, 1.8, liftback, 2007.
Mam problem z blokowaniem się ręcznego. Zacisk nie odbija. Jeżeli ktoś wymieniał zacisk na nowy i jest on ok to czy mogę prosić o podanie producenta i modelu tych zacisków ?
Rozważam również regenerację. Jakie konkretnie zestawy naprawcze możecie polecić do przednich zacisków ?
Dziękuję za pomoc.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 18, 2023, 10:16:58 »
Temat pewnie już nieaktualny ale pomogę bo przerabiany wielokrotnie ( 3szt C5 są w rodzinie, 2 już ok 10 lat). Najczęstszym powodem zacierania dźwigienek jest niewłasciwy smar,który się wytapia i woda ma już wtedy łatwy dostęp. Jedyny ( który znam i się sprawdza) to ATE plastitube. Na początku,zaciski były wyciągane i rozbierane do zera, czyszczone, wymieniane gumy itd, do czasu aż mechanik nie miał czasu na rozebranie i zrobił " doraźnie". Ja teraz to robię nawet bez wyciągania zacisków. Oczywiście przy starych zaciskach problem wraca ale nie musi jeśli poświęcimy pół h raz na rok/dwa na serwis profilaktyczny. Ja robiłam to następująco: jeśli ma się kanał to da się bez ściągania koła nawet ale bez koła dużo wygodniej. Należy np młoteczkiem cofnąć dzwigienkę,zrzucić linkę, następnie odkręcić śrubkę i zddjac dzwigienkę. Wyjąć spod niej gumkę uszczelniajacą, spsikac penetrantem ( wd40 się sprawdza doskonale). Następnie założyć dzwigienkę bez gumki( ale przykręcając) i przy użyciu młoteczka lub rureczki rozruszać dzwigienkę dolewając pod nią co trochę penetranta. Jak już chodzi lekko to zdejmujemy dzwigienkę, nakładamy na oś ATE plastitube, zakładamy gumkę ( jeśli sparciała to nową) i montujemy wszystko spowrotem. Gwarantuję powodzenie operacji. Robiąc to profilaktycznie raz na rok/dwa, zaciski nie staną. Najważniejszy jest smar. Inne nie wytrzymują temperatury.

Offline Mariusz Bart

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: rybki
  • Miejscowość: Skierniewice
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 03, 2023, 17:52:13 »
Serdecznie dziękuję Pani Joanno. Zastosuję się do tych wskazówek.

Offline Grzegorz Gardynik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 057
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0HDI MCP Exclusive, C5 Lift 2.0HDI
Odp: regeneracja zacisków przód
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2023, 20:15:39 »
Robiłem u siebie oba zaciski jakieś 2 miesiące temu
 Pełna regeneracja z malowaniem proszkowym włącznie. Wcześniej jeździłem na zacisku regenerowany przez producenta hamulców, nie będę tu podawał nazwy firmy. Jedna z większych firm od hamulców. Wytrzymał może że 2 lata i stanol dęba. Kupiłem używkę na podmianę. Przed założeniem na auto tak jak pisałem zrobiłem regenerację. Byłem mile zaskoczony bo okazało się że mimo że zacisk był używany był w świetnym stanie i miał wstawiona mosiężna tulejkę, przez to ośka od ręcznego obracała się w palcach. W drugim zacisku ośka była tak zapieczona że wybijałem ją młotkiem. Potem musiałem wypolerować gniazdo w zacisku i samą ośkę. Na to poszedł smar do hamulców ATE w niebieskiej tubce (nie pamiętam teraz symbolu). Do tego poszły wszystkie nowe uszczelki. Pod uszczelkę od ośki ręcznego dodatkowy zaspa wcześniej wymienionego smaru. Jak na razie wszystko działa ok. Mimo śniegu, błota i mrozu wszystko ok.