Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI  (Przeczytany 2257 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« dnia: Czerwiec 10, 2024, 13:55:45 »
Witam kilka dni temu kupiłem C5 z 2007 roku, silnik 2.0HDI
Skrzynia 6 biegowa Asin

 Przebieg oryginalny 215 000km ale nigdy nie było w skrzyni żadnej wymiany oleju
Skrzynia działa bardzo dobrze nie ma żadnych problemów, ale chciałbym wymienić w niej olej
Wymiana była by całkowita cały stary olej spuszczam wlewam nowy czyli wymiana dynamiczna.
Nie jestem zwolennikiem mieszania starego oleju z nowym
Pewnie będę potrzebował 10 litrów oleju
Nie wiem też jak w tej skrzyni z korkiem spustowym czy nie zniszczy się przy odkręcaniu, bezpieczniej pewnie było by zakupić nowy
Jaki olej polecacie?




Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2024, 15:14:22 »
Przy tym przebiegu polecana jest wymiana statyczna ale twój wybór.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2024, 15:44:54 »
Mieszanie starego oleju z nowym na pewno nie zapewni lepszych parametrów pracy dla skrzyni niż całkowicie świeży olej

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2024, 18:11:26 »
O ile skrzynia przetrwa taki zabieg. Tak jak pisałem, twój wybór ale mógł byś poczytać o dynamicznej wymianie oleju w ASB AM6 i częstych kłopotach z tym związanych gdy się to robi pierwszy raz przy przebiegu 200+tkm, bo były już takie relacje tutaj i na PKP.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2024, 19:31:18 »
To będę wymieniał elektrozawory najwyżej. Przebieg nie jest kręcony więc trup w środku jeszcze nie powinien być. Rozmawiałem z facetem który miał C5 z tym automatem przebieg 320 000 i mówił że olej od nowości nie wymieniany i zdziwienie, że pytam bo oleju to się w tej skrzyni nie wymienia.
Ogólnie to wiadomo jaka sytuacja diesla nie kupuje się żeby stał, większość tych samochodów ma około 300 000 licznikowe a drugie tyle w pamięci.
Jak pytałem sprzedających czy wymieniali olej w automacie to nawet jedna osoba nie odpowiedziała że to robiła, może na takich trafiłem
Tą kupiłem bo od nowości w jednych rękach i relatywnie mały przebieg jak na diesla z tego roku
Silnik pracuje ładnie i cicho mam porównanie z innymi 2.0HDi
Skrzynia zmienia biegi jak nowa nic nie czuć żadnego szarpania czy przeciągania
Olej chciałbym wymienić bo zawsze wymieniam oleje i filtry po zakupie samochodu

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2024, 20:30:11 »
Ja ci sugeruję tylko co jest bezpieczniejsze przy tym przebiegu a co zrobisz twoja sprawa.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2024, 20:50:55 »
Dzięki doceniam każdą pomoc sugestie mile widziane
Przy całkowitej wymianie oleju ile litrów do skrzyni potrzeba  i jakie oleje można tam użyć
Są oleje Asin dedykowane ale chyba można jakiś zamiennik o tych parametrach wlać

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2024, 21:03:05 »
Aisin jest akurat w miarę ok cenowo przynajmniej do fazy II i III AM6. A ile potrzebujesz zapytaj tych od dynamicznej. Na 3x statyczną wystarcza 10L. Dynamiczna pewnie 10-12L to minimum.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2024, 07:00:51 »
Przy dynamicznej ilość oleju zależy od zabrudzenia. Wymienia się dotąd aż z wyjścia popłynie czysty olej. Wymiana dynamiczna nie ma najmniejszego sensu ponieważ nowy olej wypłuka syf ze zmiennika i za chwile będzie czarny. Zdecydowanie lepiej zrobić kilka statycznych.

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2024, 08:26:53 »
To może lepiej zrobić dwie dynamiczne. Pierwsza może nie być całkowita
Powiem szczerze że finalnie chcę mieć w skrzyni czysty olej nie pomieszany ze starym.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 11, 2024, 08:45:40 »
Cały czas się upierasz ale nie znasz procedury i rzetelności warsztatu. Dynamiczna nie oznacza całkowitej wymiany jeśli warsztat będzie leniwy.
Już 3 wymiany statyczne doprowadzają olej w skrzyni do bardzo zbliżonej jakości w porównaniu z nowym.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 11, 2024, 09:47:06 »
A teraz pytanie jaki olej kupić i korek spustowy, może ktoś podeśle link do sklepu gdzie można zamówić


Czy taki olej by się nadał?


https://allegro.pl/oferta/specol-olej-specol-hipospec-atf-vi-5l-przekladniowy-15464883007

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2024, 10:27:58 »
Kombinujesz. Bierz Ravenona odpowiedniego do Twojej wersji (pewnie T-IV). Korki spustowe mając odpowiednie narzędzia ładnie się odkręcają i można je użyć ponownie.

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 11, 2024, 10:49:49 »

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 11, 2024, 11:08:27 »
AM6 to norma JWS 3309 i taką musi spełniać olej który kupisz.
Gdzieś był polecany Motul Multi ATF Dextron II, III, JWS 3309 albo AISIN PREMIUM ATF 6 (nie 6+ FE T-WS bo ten jest do AM6C) T-IV FLUID JWS 3309 SP-III
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 11, 2024, 14:33:12 »
 A propos strachu przed dynamiczną wymianą oleju w ASB.
100 tys. km temu (przy stanie licznika 200 tys. km) robiłem 2 x statyczne wymiany oleju.Kompletnie nic nie zmieniło się w pracy skrzyni. Nie to, żeby były jakieś problemy, ale dawało się wyczuwać momentami zmiany biegów ciut twardziej niż oczekiwałem (licznik ASB oczywiście był stosownie korygowany). Dopiero dynamiczna wymiana oleju w warsztacie specjalizującym się w ASB spowodowała, że skrzynia działa (prawie) jak nowa (poszło 14 l. oleju - byłem przy tym...) I to mimo obecnie ponad 300 tys. km przebiegu. Tak więc mając swoje doświadczenia - tylko dynamiczna wymiana co 60-80 tys. km.
Tak na marginesie procedura porządnej dynamicznej wymiany oleju jest dość skomplikowana i długotrwała. Najpierw diagnosta ze specjalizowanym testerem (komputerem) jadąc i rozgrzewając olej do wysokich temperatur i zmieniając styl jazdy analizuje parametry i pracę komponentów skrzyni (trwa taka jazda testowa ok. 45 min.). Dopiero wtedy, gdy ocena pracy ASB jest zadowalająca dokonuje się wymiany. Z rozmów z diagnostami wynika, że wszystkie problemy przy dynamicznej wymianie wynikają z tego, że olej często wymienia się „na ślepo” nie wnikając w stan techniczny skrzyni. W niektórych przypadkach faktycznie może po dynamicznej wymianie dojść do pogorszenia kultury pracy lub nawet awarii ASB. Natomiast, jeśli proces wymiany przeprowadzi się „uczciwie” – jak opisałem wcześniej, to nie ma żadnego zagrożenia i będzie tylko lepiej.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 11, 2024, 19:35:27 »
Co to znaczy odpowiednia korekta licznika ASB? No i co zrobił po wymianie tzw. diagnosta?

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 11, 2024, 23:03:40 »
Cytuj
Co to znaczy odpowiednia korekta licznika ASB? No i co zrobił po wymianie tzw. diagnosta?
Temat jest bardzo obszerny.
Przy statycznej wymianie (wymianach) korekta licznika zużycia (starzenia) oleju ASB nigdy nie będzie optymalna ze względu na zdeterminowaną nieoznaczoność parametrów mieszanki starego oleju z nowym. W największym uproszczeniu trzeba w DB wpisać nową (mniejszą wartość licznika) proporcjonalne do ilości dolanego nowego oleju. Zawsze jednak będzie to tylko przybliżenie do wartości optymalnej (można poeksperymentować z tą wartością - niczym to nie grozi).
Natomiast po prawidłowo wykonanej dynamicznej wymianie przeprowadza się m.in. następujące czynności:
• Inicjalizacja urządzeń autoadaptacyjnych
• Zerowanie licznika zużycia oleju
• Wczytywanie adaptacyjne elektrozaworów i regulatorów ciśnienia oleju
  • Wszystkiego nie wymienię, choć "patrzyłem na ręce" diagnoście  ;) 
UWAGA: Przez pewien czas odczuwalna będzie lepsza lub gorsza jakość zmiany biegów (dostosowanie parametrów kalkulatora do skrzyni biegów). Aby uzyskać optymalną jakość zmiany biegów, należy koniecznie wykonać jazdę próbną, umożliwiającą zmianę częstych przełożeń (Charakterystyk samodostosowawczych (audoadaptacyjnych)).Diagnosta wykonuje takie czynności specjalistycznym urządzeniem diagnostycznym przeznaczonym wyłącznie do określonego typu skrzyni - AM6 to bardzo popularna japońska skrzynia Aisin TF80SC i większość dobrych serwisów od ASB posiada takie urządzenia diagnostyczne i zna (a przynajmniej powinna) procedury.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 11, 2024, 23:09:18 »
Znaleźć taki serwis to skarb nie do przecenienia. Większość wymienia olej, coś tam namiesza komputerem albo nie i do widzenia.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 12, 2024, 07:54:57 »
Cytuj
Co to znaczy odpowiednia korekta licznika ASB? No i co zrobił po wymianie tzw. diagnosta?
W największym uproszczeniu trzeba w DB wpisać nową (mniejszą wartość licznika) proporcjonalne do ilości dolanego nowego oleju.


Wiem, że tak ludzie robią tylko skąd to się wzięło. Oficjalne procedury nic takiego nie mówią.
Licznik oleju to wartość bezwymiarowa oznaczająca ilość czasu przejechanego na oleju powyżej temperatury granicznej. W temacie o AM6 na X7 wrzucałem cały algorytm naliczania.


W każdym razie ja zupełnie inaczej to robię przy wymianach statycznych.

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 12, 2024, 11:46:38 »
Cytuj
W każdym razie ja zupełnie inaczej to robię przy wymianach statycznych.
Jaki pisałem wcześniej z wartościami zużycia można poeksperymentować i próbować dobrać jakąś sensowna wartość. Stworzenie właściwego algorytmu to zadanie dla wyższej matematyki i laboratorium fizycznego NASA. ;) U mnie przy statycznych wymianach praktycznie nie było odczuwalnej reakcji na wpisywanie różnych wartości licznika zużycia oleju. Tak naprawdę opierając się na swoich doświadczeniach tylko całkowite wyzerowanie licznika w połączeniu z pełnym przepłukaniem i napełnieniem skrzyni świeżym olejem coś daje (wymiana dynamiczna). Jeśli jednak skrzynia szwankuje z powodu uszkodzeń, to żadna wymiana nie pomoże – nie „naprawi” ASB…
 

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 746
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 12, 2024, 13:07:18 »
Ja robię inaczej - kilka wymian statycznych aby powoli się przepłukiwała. Następnie dopiero jak się oczyści, pełna adaptacja czyli zerowanie licznika, wczytanie ciśnień zaworów i adaptacja skrzyni ( DB, naprawa, wymiana kalkulatora bez skrzyni).

Offline Leszek Olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: citroen Xantia
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 13, 2024, 22:31:59 »

Dane techniczne skrzyni AF40
Masa skrzyni AF40 – około 97 kg
Objętość oleju – 7 litrów
Rodzaj oleju przekładniowego: Dexron VI


Inne oznaczenia skrzyni AF40, z jakimi możecie się spotkać w zależności od producenta  pojazdu:
TF-81SC (Ford)
AWF21
AF40-6
AM6
AW6A-EL
6F21WA

Takie dane znalazłem Olej Dexron VI powinien być odpowiedni do tej skrzyni według tych danych
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2024, 22:49:18 wysłana przez Leszek Olczyk »

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 360
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 13, 2024, 22:44:12 »
Kontroluj co robisz, bo zrobił się bałagan w tym co wkleiłeś.
Najbardziej to mi się podoba: W tej sytuacji zalecane jest sprawdzanie poziomu oleju
Ciekawe jak?
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 255
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni C5 2.0HDI
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 13, 2024, 22:46:25 »
O tej skrzyni zostało już na forum powiedziane wiele...

 Dyskusja wydaje się bezcelowa.

 Zasadniczo radzę zmieniać olej, nie ważne jak i na jaki (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) Ważne aby świeży był i spełniał jakieś tam podstawowe parametry.

 Osobiście zmieniłbym go statycznie z racji że zrobiłbym to sam. Pewnie kilka razy w krótkim odstępie czasu.

 Zdecydowanie lepszy będzie świeży olej nawet "tańszy" niż stary z syfem. Oczywiście jest pewne ryzyko ale... Zaniechanie wymiany raczej nie przysłuży się trwałości.