Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi  (Przeczytany 63932 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Gawlowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Carlisle
  • Posiadany samochód: Ds5 2.0 auto dsport
  • Zainteresowania: motoryzacja, wędkarstwo
  • Miejscowość: Carlisle
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #125 dnia: Kwiecień 15, 2011, 19:47:16 »
No w koncu dziala! Niektorzy pisali ze od roku im nie dziala lub od poltora a teraz juz dziala a mi nigdy nie dzialalo czyli od 3.5 roku. Faktycznie wystarczylo poloczyc jeden czarny z pod wycieraczki z zoltym wychodzacym w gornym lewym rogu szyby 15 min roboty:)

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #126 dnia: Kwiecień 18, 2011, 20:19:28 »
Cytuj

Piotr Gawlowski napisał:
No w koncu dziala! Niektorzy pisali ze od roku im nie dziala lub od poltora a teraz juz dziala a mi nigdy nie dzialalo czyli od 3.5 roku. Faktycznie wystarczylo poloczyc jeden czarny z pod wycieraczki z zoltym wychodzacym w gornym lewym rogu szyby 15 min roboty:)


Dzisiaj zrobione. Fakt, opis łopatologiczny, operacja banalnie prosta, naprawdę polecam nawet minimalnie "technicznym". Jedyny problem to wydostanie kabli spod tej przyklejonej osłony w górnym lewym rogu. Niestety trzeba ją zerwać, tzn najlepiej powoli nacinać nożykiem - ja niestety przy okazji urwałem jeden z lutów.

Aaa, jest jeszcze jedno "ale": "polączyć jeden czarny z pod wycieraczki z zoltym wychodzacym w gornym lewym rogu". Jasne, ja mam na górze dwa czarne :-) Lutujemy do tego, który przy otwartej (podniesionej do góry klapie jest niżej. Ja doszedłem do tego metoda prób i błędów :-) Jak ktoś chce "słowne" tłumaczenie, mój tel w profilu.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #127 dnia: Kwiecień 26, 2011, 16:38:31 »
A teraz pytanie z innej beczki, ale nadal w temacie...
Jakiś czas temu naprawiłem otwieranie tylnej szyby.
Jako, że miejsce w którym się wczepiłem w wiązkę wyglądało mało estetycznie postanowiłem rozlutować stare miejsce i wlutować nową blaszke w szybę. Rozlutowałem błyskawicznie, ale z ponownym wlutowaniem jest problem :) ( chciałem dobrze a wyszło jak zawsze... :) ). W końcu sprawa skończyła się na tym, że podkleiłem sam przewód do tego miejsca w szybie "kropelką" ( o dziwo działa bez zarzutu już kilka miesięcy). Postanowiłem w końcu że zrobię to tak jak powinno być, czyli blaszka do szyby ( w 2 miejscach gdzie idzie przewód ) a sam przewód na "męskiej wtyczce" i kabel będzie można w razie czego wypiąć z blaszki na szybie.
Do rzeczy:
Lutować to ustrojstwo do szyby, czy lepiej kleić?
Jak kleić to jakim klejem/lakierem ( firma ), jak lutować to gdzie? W miejscu "gdzie" mam na myśli gdzie w Warszawie można to zrobić. Byłem dzić u 2 "szybiarzy" ale żaden nie podjął się roboty bo boi się, że szyba walnie.
Jak macie jakieś pomysły i propozycje piszcie.
Jak już to zrobię, to podkleję cały kabel, aby było ładnie :)

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 26, 2011, 19:31:12 »
Ja proponuję klejenie. Najlepiej klejem dwuskładnikowym ale takim który po wyschnięciu będzie elastyczny czyli jak będziesz szukał takiego to patrz czy jest do połączeń elastycznych. Podczas lutowania szyb a może pęknąć więc ja bym nie ryzykował.

Ja do przyklejenia wiązki użyłem kleju który był dostępny w markecie i w sumie do dzisiaj od czerwca się trzyma a był to klej jednoskładnikowy kupiony w TESCO firmy dragon (chyba jakoś tak)

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 26, 2011, 22:54:27 »
Generalnie jestem za lutowaniem, to jest elektryka, i na pewno nie lubi jakiejkolwiek prowizorki.
Do rzeczy - przecież w szybie są dwa miejsca (wyglądają jak srebrne "blaszki" zatopione w szybie), do których przylutowuje się płaską blaszkę kończącą kabel. To z tym masz problem? Bo chyba tak zrozumiałem - problemem jest stricto samo przylutowanie? Fakt, lutowanie w pionie powyżej głowy jest trudne, ale jeśli tylko lutowanie sprawia problem, to nie ma problemu. 10 sek pracy. Jak będziesz przy aucie z lutownicą, to dzwoń, serio, 662 332 681. Robiłem to parę dni temu.

P.S.

1. A niech mi szanowny moderator wytłumaczy, po [color=ff0000]piii[/color]ę klej elastyczny? Przecież to połączenie nie było nigdy elastyczne.

2. Dlaczego szyba miałaby pęknąć podczas lutowania? Przecież to fabrycznie też jest przylutowane? Nie lutujemy palnikiem, tylko w miarę rozsądną lutownicą, i nie na Syberii, ale przy 20stC. Ja swoje, ucząc się na błędach, rozlutowałem i przylutowałem chyba 6 razy - szyba cała. Paradoksalnie szyba szybciej pęknie od "kropelki" czy innego "super glue" - temat szeroko znany lakiernikom/blacharzom/szybiarzom podczas przyklejania lusterek wewnętrznych.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 27, 2011, 07:18:56 »
Cytuj

...Do rzeczy - przecież w szybie są dwa miejsca (wyglądają jak srebrne "blaszki" zatopione w szybie), do których przylutowuje się płaską blaszkę kończącą kabel. To z tym masz problem? Bo chyba tak zrozumiałem - problemem jest stricto samo przylutowanie? ...


Dokładnie o te miejsca mi chodzi o których piszesz. Są tam blaszki zatopione w szybie. Do nich chciałem przylutować blaszki w które będę wpinał przewód.
Lutowałem to sam, ale za [color=ff0000]piii[/color]ę nie mogę cyny położyć w miejsce blaszki. czyściłem tamto miejsce, podgrzewałem najpierw, kombinowałem jak się da i nic. Za chiny cyna nie chce złapać. Może to wina lutownicy, jakby miała ostry grot to by poszło, a ja mam płaski i stosunkowo gruby ;/

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 27, 2011, 10:52:29 »
Nie staraj się kłaść cyny na to miejsce, to raczej trudne jest :-) Wyczyść to miejsce, ale po prostu grotem zanurzonym w kalafoni, tak żeby było po prostu srebrne, czyste. Tak żeby cyna miała co złapać. Sporą kroplę cyny (wielkości łzy) połóż nie na szybę, ale na tą właśnie blaszkę, którą chcesz przylutować. Poczekaj aż zastygnie. "Blaszkę" w szybie masz czystą, na tej którą trzymasz w rękach jest cyna. Teraz przykładasz jedną do drugiej, oczywiście odpowiednią stroną - czyli cyną do "blaszki" w szybie. Lutownicę przykładasz do czystej strony, tej bez cyny, i dociskasz grotem lutownicy całość do szyby. Mocno, ale oczywiście z umiarem. Grot rozgrzewa blaszkę, blaszka cynę, która topi się pomiędzy "blaszkami" - widać i czuć moment, kiedy cyna robi się płynna. Wtedy zabierasz rozgrzany grot, pozwalasz cynie zastygnąć. I tyle. Powodzenia :-)

P.S. Broń Boże nie rozgrzewaj niczego wcześniej, a już na pewno nie szyby. Wielkość lutownicy też ma znaczenie, im mniejsza, bardziej domowa niż przemysłowa, tym lepiej. Ja lutowałem zwykłą transformatorową , grot z drutu ok 2mm.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 27, 2011, 11:37:58 »
Konkretny opis, czyli taki jak lubię :)
Dzięki za szczegółowy opis, za jakąś godzinę zmierzę się z szybą i dam znać jak poszło :) Obym nie musiał dzwonić do ubezpieczyciela :)

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 27, 2011, 12:07:18 »
Jakby co, dzwoń do mnie, telefon powyżej. Bardziej "łopatologicznie" nie dało się tego opisać. Ja idę męczyć się z żarówką "stopu" :-)

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 27, 2011, 22:00:02 »
Wszystko polutowałem :) nawet obyło się bez zgłaszania szkody u ubezpieczyciela :)
Nie było łatwo ale się udało. Dla pewności podkleiłem te 2 miejsca silikonem. Teraz czekam aż silikon stwardnieje.
Następnie nałoże ten sam silikon na szybę i wcisnę w niego przewód.
Jak narazie wszystko działa.
Jak nie zapomnę to zrobię fotki dla potomnych :)

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #135 dnia: Kwiecień 27, 2011, 23:58:50 »
Cytuj

Emil Uzunow napisał:
Następnie nałoże ten sam silikon na szybę i wcisnę w niego przewód.


Znów powiem z doświadczenia: jeśli nie masz jakiegoś super miękkiego, lub odwrotnie, super twardego przewodu, to zrób odwrotnie. Silikon w stanie "miękkim", przed stwardnieniem, nie utrzyma przewodu.
Najpierw złap np co 10cm minimalną ilością "kropelki", a potem, po sklejeniu, popraw silikonem. Przewód będzie się już trzymał szyby, i możesz robić co chcesz.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #136 dnia: Kwiecień 28, 2011, 07:08:39 »
Cytuj

Kamil Krawczyk napisał:
Cytuj

Emil Uzunow napisał:
Następnie nałoże ten sam silikon na szybę i wcisnę w niego przewód.


Znów powiem z doświadczenia: jeśli nie masz jakiegoś super miękkiego, lub odwrotnie, super twardego przewodu, to zrób odwrotnie. Silikon w stanie "miękkim", przed stwardnieniem, nie utrzyma przewodu.
Najpierw złap np co 10cm minimalną ilością "kropelki", a potem, po sklejeniu, popraw silikonem. Przewód będzie się już trzymał szyby, i możesz robić co chcesz.


Przewód mam naprawdę miękki, ale i tak chce w kilku miejscach podkleić go "kropelką" a dopiero potem silikon. Dziś zobaczę jak 1 etap wyszedł i w pracy zajmę się następną częścią, bo nie będę kleił całości od razu.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #137 dnia: Kwiecień 28, 2011, 15:52:21 »
mam szybkie pytanie bo będę się brał za reanimację otwieranej szyby :D
chce od razu puścić 2 nowe przewody i mam je połączyć do grubego czarnego i tego cienkiego ?
pozdrawiam

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:34:34 »
obojętnie do którego "grubego" musisz zamykać obwód "gruby" z "cienkim" żeby działało

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:41:52 »
jak się domyslam te dwa grube to jeden + i drugi -

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:50:43 »
nie mam pojęcia wiem że dzisiaj sprawdzalem to i dotykając cienki to obojętnie którego grubego, szyba się otwiera ;-)

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #141 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:55:01 »
Cytuj

Michał Władyniak napisał:
mam szybkie pytanie bo będę się brał za reanimację otwieranej szyby :D
chce od razu puścić 2 nowe przewody i mam je połączyć do grubego czarnego i tego cienkiego ?
pozdrawiam


Tylko podłącz tak, żeby dwa grube się nie stykały ze sobą, bo co chwila uruchamia się otwieranie tylnej szyby.
Ja u siebie chciałem schować jeden pod drugi i zaczeły się stykać. Jakie było moje zdziwienie jak co chwila szyba mi sie otwierała :) Zaizolowałem całość i jest ok. Połowę już podkleiłem. Reszta jutro.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #142 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:56:03 »
ale jednego nie rozumiem , jak uszkodzona jest ścięzka biegnąca od tego miejsca do samego przycisku to jak zwierając przewody przy wejsciu na " szybę " otworzy się zamek ?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwiec 01, 2011, 12:42:54 »
Ano dlatego, że na szybie jest jedynie przełącznik i prowadzące do niego ścieżki. mechanizm jest w klapie.
Floating on ;)

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 01, 2011, 16:04:28 »
faktycznie jakoś mnie ociemniało to
tylko że ja zwierałem styki i nie otwierała się szyba.
sprawdzę przez lex czy nie mam przypadkiem wyłączonej tej fukcji

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwiec 01, 2011, 21:40:19 »
masz ułamany kabel gdzieś dalej, wczoraj robiłem to w jednej C5, kabel ułamany był prawie pod zawiasem szyby...

Offline Rafał Rawiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 LX, 2.0 HDI (90 KM) kombi, MkI '03
  • Miejscowość: Lublin
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 14, 2011, 16:47:19 »
Witam,
czy ktoś może powiedzieć na którym bezpieczniku jest "podpięte otwieranie" tylnej szyby? U mnie napięcie nie dochodzi do mechanizmu, przewód wygląda na cały a w mojej instrukcji brak dokładnego opisu tego bezpiecznika (brak opisu wszystkich obwodów podpiętych do także do innych bezpieczników, tylko najbardziej „popularne” obwody). Sprawdziłem kilka wybiórczo ale są całe, więc nico utknąłem. Może ktoś wie, który to?
Dzięki, pozdrawiam

Offline Rafał Rawiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 LX, 2.0 HDI (90 KM) kombi, MkI '03
  • Miejscowość: Lublin
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 15, 2011, 21:42:32 »
Czy naprawdę nikt nie wie który to bezpiecznik, nikt nie wytropił? U mnie kable całe a brak napięcia + na mechanizmie, wolałbym srpawdzić bezpiecznik za nim zacznę rozbierać tapicerkę... Koledze  Michałowi post #145 też sie przyda sprawdzić. Czytałem gdzieś, że funkcja otwierania jest też na "czasówce" i przed testem (zwarciem tych dwóch kabelków we wtyczce) warto zamknąć i otworzyć auto aby uaktywnić funkcję. Czu ktoś może to potwierdzić...

Pozdrawiam.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 20, 2011, 18:11:30 »
W skrzynce typu B2 bezpiecznik 26 odpowiada za tylną szybę. Duży 40A. Tak, to prawda, najlepiej przed testowaniem zamknąć i otworzyć samochód z pilota bo funkcja faktycznie po czasie się wyłącza.

Pytanie do wszystkich!
Po 2 latach znalazłem czas żeby naprawić otwieranie tylnej szyby. Dosztukowałem utleniony przewód ( od żółtego przewodu), zmajstrowałem nowy włącznik, stary się wewnątrz poprzepalał i niby wszystko gra.. tyle, że jak chce otworzyć szybę to otwiera mi się klapa!!! Dla pewności zwierałem przewodu poza szybą, w kostce, żeby wykluczyć ewentualne cuda w szybie i tam też otwiera mi klapę!! Pamiętam jak kupiłem samochód szyba otwierała się prawidłowo. O co chodzi?? Macie jakieś pomysły???
Floating on ;)

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 20, 2011, 18:15:50 »
Pomysłu nie mam. Ja swoją szybe w koncu odłączyłem bo mnie się otwierała przy naciśnięciu hamulca.
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika