Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [audio] głośniki z przodu do tyłu  (Przeczytany 8448 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
[audio] głośniki z przodu do tyłu
« dnia: Marzec 17, 2008, 12:26:52 »
Nie znam się. Czy mogę sobie bezkarnie podczepić 2 głośniki równolegle czy szeregowo (no właśnie - jak?) na stronę - tzn. tylny lewy kabel = tylny lewy drzwi i tylny lewy półka? Radio zwykłe sony, jakiś s-mosfet :)

No i jestem zbyt leniwy żeby sprawdzić - czy z przodu (w drzwiach) i z tyłu (też w drzwiach) wchodzą dokładnie te same głośniki? Sprawdzał ktoś?

Chciałem nowe kupić do przodu, te co mam dać do tyłu w drzwi a tylne na półce (obecnie w drzwiach tylnych nie mam głośników - są wymontowane, mam tylko na półce) zrobić "na żądanie" bo jak wiozę pasażerów to im po głowie dają. Myślę, że jakby były w drzwiach to by nie jęczeli.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2008, 12:58:48 »
Na radiu masz wyjścia na 4 głośniki. Poprowadź kable od radia do głośników i nie kombinuj z podpinaniem pod 1 kabel 2 głośników.

EOT
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2008, 14:07:11 »
Ale ja chcę SZEŚĆ głośników, cztery to mam teraz. Na prawdę, nie da się?

Ściślej - chcę mieć tak - bez pasażerów mam 6 głośników, z pasażerami robię pstryk na tunelu środkowym i mam 4 głośniki (bez tylnej półki). Ja wiem, że to farmazon, ale jakoś chce tak mieć.

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2008, 14:24:44 »
Cytuj

Paweł Hendrysiak napisał:
Ale ja chcę SZEŚĆ głośników, cztery to mam teraz. Na prawdę, nie da się?

Ściślej - chcę mieć tak - bez pasażerów mam 6 głośników, z pasażerami robię pstryk na tunelu środkowym i mam 4 głośniki (bez tylnej półki). Ja wiem, że to farmazon, ale jakoś chce tak mieć.

Paweł to nie farmazon. Jest w Klubie Pani Kasia (biegła w temacie) i jak Okażesz trochę cierpliwości, to na pewno doradzi jak to zrobić  ;-)
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2008, 14:24:46 »
Wg mnie bez sensu. Musisz się zdecydować na jedno albo na drugie, albo sobie kup wzmacniacz i bedziesz miał łatwiej. Osobiście nie próbowałbym podłączać głośników w ten sposób jak Ty chcesz.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2008, 14:31:43 »
Cytuj

Grzegorz Spek napisał:
Wg mnie bez sensu. Musisz się zdecydować na jedno albo na drugie, albo sobie kup wzmacniacz i bedziesz miał łatwiej. Osobiście nie próbowałbym podłączać głośników w ten sposób jak Ty chcesz.


Właśnie chciałem uniknąć dokupywania wzmacniaczy, bo hałas jaki jestem w stanie wygenerować teraz przekracza poziom dla mnie znośny, więc lamersko pomyślałem, że jak moc się rozejdzie to i tak wystarczy.

Sam tak nie będę kombinował, dlatego czekam na opinie.

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2008, 14:36:09 »
Cytuj

Andrzej Biniak napisał:

Paweł to nie farmazon. Jest w Klubie Pani Kasia (biegła w temacie) i jak Okażesz trochę cierpliwości, to na pewno doradzi jak to zrobić  ;-)


Zupełnie mi się nie spieszy, w pierwszej fazie i tak bym dał same głośniki w drzwi, bo te z tylnej półki nadają się do wymiany. Teraz tylko myślę, że powinienem podzielić temat na czy głośniki pasują (co zresztą sam sobie mogę sprawdzić) a resztę dać do "Audio" co by Pani Kasia nie musiała tutaj tego szukać :). Ale cóż, na razie niech tu poleży :)

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2008, 14:45:38 »
Może być i tutaj. Temat jest "czytelny"
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Marcin Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: ZX 1,4 gaźnik Aura 92r
  • Zainteresowania: car audio, motoryzacja, fotografia, sport
  • Miejscowość: Turek
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2008, 20:09:57 »
Szczerze krótko i na temat jeśli już pasażerowie narzekają to ci dobrze radzą głośniki w półce to żadna rewelka. Z przodu i z tyłu głośniki w drzwi wchodzą o rozmiarze 13cm. Więc włóż w drzwi 4głośniczki dobre i będziesz zadowolony ;)

PS. i pasażerowie również :)

Offline Mateusz Łuczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2002
  • Zainteresowania: DUCATI...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2008, 20:16:28 »
Dokładnie. Głośniki w półce to najgorsze brzmieniowo rozwiązanie.

A jeśli chciałbyś kombinować z podłączeniem dodatkowej pary głośników pod te co masz w półce to nie jest to zbyt cudowny pomysł. Musiałbyś je połączyć szeregowo żeby zsumować impedancje (przy połączeniu równoległym impedancja spada do 2Ohm i spalisz radio). Pozatym moc z radia (i tak niewielka) dodatkowo by się rozdzieliła i  zaraz było by za cicho...

I dodatkowo każde przełączenie musiało by się wiązać z wyłączeniem radia (podczas przełączania byś zrobił chwilowe jakieś zwarcie i po radiu), można by się bawić w jakieś układy odcinające ale to bez sensu.

Wniosek? Głośniki w drzwiach i bez kombinowania

Offline Artur Staszowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 643
  • Skąd: Lublin / Janów Lub.
  • Posiadany samochód: ZX 1.6i Aura '91 gaz
  • Zainteresowania: energetyka a ostatnio mechanika (chyba niestety ;))
  • Miejscowość: Lublin / Janów Lub.
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2008, 22:28:40 »
nie powinienes podlaczac glosnikow ani rownolegle ani szeregowo. przy polaczeniu rownoleglym spadnie ci impedancja (jesli to sa 2x4ohm to bedzie lacznie 2ohm), przy polaczeniu szeregowym impedancja wzrosnie (dla 2 glosnikow 4ohm bedzie lacznie 8ohm). wiec albo spalisz radio albo bedzie za cicho gralo. jedyne rozwiazanie to wzmacniacz lub zalozenie zwrotnicy i rozdzielenie glosnikow na tweetery i basowe.
Artur

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2008, 08:39:52 »
Ciekawą rzecz piszecie - gdzieś spotkałem się z opinią, że głośniki w półce są dużo lepsze niż w drzwiach na dole - stąd chciałem je zostawić. Jeśli faktycznie lepsze brzmienie będę miał z dolnych głośników w tylnych drzwiach to tych półkowych bym wcale nie potrzebował.

A jak tył i przód są takie same, to nie zaszkodzi mi spróbować bo i tak chciałem coś lepszego jakościowo wsadzić do przodu.

  • Gość
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2008, 09:37:18 »
No zaraz, lepsze brzmienie jest z głośników w drzwiach niż w półce?
Zawsze mi się wydawało że na odwrót
Ja właśnie sie zastanawiam nad cięciem półki i tego co Piszecie to teraz się waham...
Ale swoją drogą, to nie wierze żeby lepszy dźwięk był w drzwiach z 13 jak można w półkę jakies elipsy wsadzić

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 18, 2008, 09:49:49 »
Cytuj

Marcin Jankowski napisał:
No zaraz, lepsze brzmienie jest z głośników w drzwiach niż w półce?
Zawsze mi się wydawało że na odwrót
Ja właśnie sie zastanawiam nad cięciem półki i tego co Piszecie to teraz się waham...
Ale swoją drogą, to nie wierze żeby lepszy dźwięk był w drzwiach z 13 jak można w półkę jakies elipsy wsadzić

Zdania jak we wszystkim są podzielone. Jedni uważają ,że brzmienie z głośnikami w tylnej półce jest jak dźwięk z gitary klasycznej - piękny i głęboki , a inni wręcz przeciwnie.
Brzmienie głośników w drzwiach zależy też od samych głośników. Np. w Skodzie Fabii czy Romster , fabrycznie montowane głośniki w przednich drzwiach mają wg. mnie piękne - głębokie brzmienie.
Auto jest Twoje i Zrób tak jak Uważasz , bo to Tobie ma się podobać  ;-)

edit: biegłym w temacie nie jestem , tylko skromnym słuchaczem  :-)
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2008, 09:59:14 »
Mnie już też skołowaciło, aczkolwiek jak czytałem to mądre głowy audio odradzają półkę - m.in. tak pisze w tym przewodniku w podobnym poście na naszym forum, podając sensowne uzasadnienia. Jak go kupiłem to już były w półce, więc nie wiem jak jest inaczej.

Ja narzekam tylko na dwie rzeczy z tymi półkowymi głośnikami
- pasażerów to zabija (bas)
- bagażnik jest mniejszy
- kable wystają z obudowy przy drzwiach, ale to bym wziął ze słupka i było by po problemie

Więc ucieszyłbym się niezmiernie gdybym wsadził głośniki w drzwi do tyłu i dźwięk byłby super, ale też zastanawia mnie czy ten tyci głośniczek na dole w drzwiach jest w stanie wytworzyć taką "gitarę" z jak te elipsy z tyłu... Nie chodzi o hałas, bo tego nie lubię ale o głębokość brzmienia.

Spróbuje w każdym razie, może nie w ciągu tygodnia-dwóch bo nie mam czasu ale spróbuję, bo jak pisałem chcę dać coś miłego do przodu.

Offline Mateusz Łuczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2002
  • Zainteresowania: DUCATI...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2008, 17:25:28 »
Dobry głośnik  w dobrze wytłumionych drzwiach potrafi zagrać. Jest przewodnik w dziale car audio i tego sie trzymajcie bo napisała go mądra głowa.

Głośniki w półce to lipa... Duże opóźnienia...  zaburzenie promieniowania głośnika wysoko tonowego (zazwyczaj to są głośniki dwudrożne i współosiowe, odbicia od szyby...), i najważniejsze. Każdy głośnik żeby dobrze przetwarzał niskie częstotliwości powinien mieć tylną część membrany odizolowaną od przedniej (znoszenie się częstotliwości). W półce taką komorę stanowi bagażnik a dla typowego głośnika samochodowego nie dość że to jest za duża pojemność to jeszcze nieszczelna (słaba wytrzymałość mocowa głośnika). Zazwyczaj taki głośnik łupie  pasażerom nad głowami częstotliwościami z zakresu 70-100Hz dla którego tylna część membrany przestaje promieniować - i takie częstotliwości generalnie trudno wytrzymać przy dużych poziomach głośności (dodatkowo wzmacniane rezonansem półki odczuwane jako buczenie).

Jeszcze raz polecam przeczytanie tego poradnika z działu Car-Audio dwa razy  ;)

Offline Marcin Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: ZX 1,4 gaźnik Aura 92r
  • Zainteresowania: car audio, motoryzacja, fotografia, sport
  • Miejscowość: Turek
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 18, 2008, 19:59:54 »
Niektórzy lubią głośniki w półce, ale ja osobiście nic dobrego w tym nie widzę i nie polecam. A ten poradnik wart przeczytania jeśli ktoś wcześniej jakiegoś większego kontaktu z car audio nie miał:)

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 18, 2008, 20:07:11 »
Czytałem, czytałem ten przewodnik. Wybiórczo ale czytałem :)
Teraz zastanawia mnie co kupić do przodu - radzą zestaw separowany... na 13cm?

Co polecacie? Teraz mam z przodu współosiowe PYLE, jakie dokładnie nie wiem ale z dużym prawdopodobieństwem takie:
PYLE PLX52 i być może to by poszło w tył, bo grają ładnie. Ale jak już kupuję to chciałbym w miarę możliwości kupić jak najlepsze na same radio, tylko jakie. Muszą być lepsze niż te :)

Offline Mateusz Łuczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2002
  • Zainteresowania: DUCATI...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 18, 2008, 21:03:27 »
Nie wybiórczo tylko od dechy do dechy i za 3 godz dla utrwalenia wiadomości. Pozwoli on na poznanie podstawowych parametrów charakteryzujących głośnik itp... Głośniki współosiowe to też  bardzo słabe rozwiązanie. Już tłumaczę dlaczego - wyższe częstotliwości  promieniują mocno kierunkowo - wniosek >>--> głośniki wysokotonowe powinny być umieszczane na wysokości uszu słuchacza co w przypadku głośnika współosiowego umieszczonego przy nogach jest niemożliwe do osiągnięcia (w wyniku otrzymujemy bardzo małą ilość "góry" i jest ona przytłumiona). COś mi się te PYLE nie podoba.

Zx ma otwory 13cmm. Pod radio polecam to co wszyscy Helixy Blue 52 zestaw odseparowany albo powerbassa s-5c (ESSA - w tym sklepie są te głośniki).

Aha i koniecznie wygłuszyć drzwi i osadzić głośniki na pierścieniach - wszystko jest w przewodniku (bez tego nie usłyszysz różnicy)

Ewentualnie możesz bawić się w rzeźbę i próbować tam wcisnąć przetworniki o średnicy 16cm (jak w xsarze) ale to już trzeba pokombinować -nie zawsze jest to możliwe

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2008, 21:49:53 »
No właśnie nie mam czasu na czytanie od dechy do dechy. Chciałem szybko i skutecznie zrobić swap, powstawiać i koniec. Teraz coraz bardziej mi się wydaję, że lepiej powoli całość przemyśleć ew. póki co kupić jakieś tanie jednodrożne (bo jak napisałeś współosiowe sensu tam nie mają) i wrzucić w tylne drzwi, może mi to by wystarczyło. Te z przodu grają dość ładnie - w pozostałych autach w naszej rodzinie audio po prostu się chowa, ale wyobrażam sobie, że może być lepiej. One są w górnej części drzwi, może dlatego nie jest źle.

aha - wygłuszenie drzwi - fabryczne mata wygłuszająca nie wystarczy?

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2008, 00:12:04 »
Nie, nie wystarczy. Fabryczna mata jest tylko na wewnętrznej częsci drzwi. Wygłuszenie, tzn obklejenie matami wygłuszającymi całego wnętrza drzwi - blachy zewnętrznej, wewnętrznej, etc. żeby stworzyć szczelną komorę.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Marcin Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: ZX 1,4 gaźnik Aura 92r
  • Zainteresowania: car audio, motoryzacja, fotografia, sport
  • Miejscowość: Turek
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 19, 2008, 17:13:36 »
Teoretycznie dobry przód może sam pełnić rolę dźwięków powyżej tych 100Hz, myślę że ewentualnie te pyle z tyłu w drzwiach jakoś by tam grały jak je masz przecież możesz spróbować jak nie będzie zadowalające to kupisz nowe.

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 25, 2008, 14:03:45 »
Chyba bym optował za tymi Helixami do przodu ale tu się rodzą pewne wątpliwości.

Helix Blue ma 30W RMS, Pyle ma 60W RMS (!?!). Nie za mało ten Helix? Warto wsadzić Helix Esprit co ma 40? Radio ma 4x45W ale nie pamiętam w jakiej normie ale chyba RMS.

Druga wątpliwość - głośniki są na drzwiach u góry, jest więc sens separować wysokotonowy? Współosiowy ma dla mnie taką zaletę, że szybciej to zamontuję bez odstawiania wiochy i co ważniejsze - nie będzie nic się walało w okolicach deski rozdzielczej (lubię jak nie widać i nie psuje widoku ;) )

Jakieś inne wady?

Z tyłu to jak będę wymieniał to przed wpasowaniem tego w słupek albo w okolice raczej nie ucieknę, bo głośniki są na dole, ale z przodu może będzie ok na współosiowym. Praktykował to ktoś w ZX? Teraz mam takie i jest dobrze, ale może jak wsadzę wysokotonowe gdzie indziej to byłoby bardzo dobrze, czego nie wiem.

Offline Marcin Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: ZX 1,4 gaźnik Aura 92r
  • Zainteresowania: car audio, motoryzacja, fotografia, sport
  • Miejscowość: Turek
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 25, 2008, 16:43:40 »
To że helix ma 30w rms to jest bardzo dobrze, radio ma 4x17w rms i łatwiej wykarmić te głośniki, a kupisz te jakieś pyle 60w rms i mogą charczeć z braku mocy. Fakt ze w ZX głośnik jest dość wysoko w drzwiach to już nie wiem bardziej kwestia gustu, ale i tak bardziej poleca się odseparowany. Współosiowy też jakąś opcją jest i słychać dość bo sam jak na razie mam współosiowe u siebie no i źle nie jest.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [audio] głośniki z przodu do tyłu
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 25, 2008, 16:45:10 »
Paweł, zgadzam się z opinią Marcina. Helix przez to, że nie jest najmocniejszy to bardzo fajnie nadaje się pod samo radio. Jak nie chcesz wzmacniacza to innego wyboru IMHO nie ma.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...