Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: podświetlenie licznika  (Przeczytany 36404 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
podświetlenie licznika
« dnia: Kwiecień 06, 2008, 17:22:42 »
Oto efekt czerwonego podświetlenia liczników i klimatronika zdjęcia nie dodają całego efektu, bo nie widać podświetlonych przycisków

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2008, 07:18:13 »
A czy czerwone podświetlenie jest lepiej widoczne przy pięknym słonecznym dniu?

Offline Adrian Matusik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2008, 14:58:13 »
witam.
A czy można znaleźć gdzieś na forum Know How tej przeróbki??? Chodzi mi konkretnie o kolor niebieski/
Adrian

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2008, 16:31:51 »
Jaka kolwiek zmiana koloru niestety nie spowoduje ze wyświetlacz będzie lepiej widoczny w słoneczny dzień? Ja wybrałem czerwony bo mam radio podświetlone na czerwono i teraz się ładnie komponuje


Więc tak musisz wyjąć cały licznik i odpiąć z kostek zasilających. Wokoło są zatrzaski trzeba delikatnie wypiąć z nich jedną połowę w ten sposób dostaniesz się do wnętrzności licznika delikatnie podważ wyświetlacz i wyjmij go, ale tak, aby nie zerwać taśmy zasilającej i wyjmij spod niego płytkę to samo zrób z drugą jedna jest cała zielona i z nią niema problemu jak chodzi o usunięcie farby po prostu zmywasz ją całą gorzej jest z tą drugą, bo na niej są trzy oczka dwa ciemne muszą pozostać nietknięte trzecie jest przeźroczyste ja te płytki umyłem wacikami nasączonymi zmywaczem do paznokci te dwa oczka naokoło delikatnie wydrapałem na szerokość ok. 0,5 cm, aby zmywacz ich nie uszkodził jak miałem gotowe to go poskładałem i poszedłem do auta podpiąłem licznik do instalacji i efekt masz na foto.


Co do klimatronika to było podobnie musiałem zdemontować całą konsole środkową aby wydostać sterowanie na zewnątrz jak je rozebrałem to usunąłem zielony plastik który powodował słabe zielone podświetlenie przycisków sterowania klimatronikiem tu aby dostać się do płytki trzeba wypiąć biały plastik podtrzymujący wyświetlacz i wtedy możesz wyjąć wyświetlacz z tego plastiku a pod nim jest taka sama płytka ja w liczniku tu też są dwa większe oczka i jak wcześniej muszą pozostać nietknięte po umyciu poskładałem ale już nie wkładałem zielonego plastiku i podpiąłem w aucie poskładałem konsole i gotowe


A co do pozostałych przycisków pokręteł to jeszcze nic nie Robiłem jak będę miał gotowe to podeśle jakiś opis i fotki na razie staram się usunąć cały zielony kolor potem będę się zastanawiał, na jaki przerobie jak chodzi o mnie to czerwony lub niebieski,•••Więc tak obejrzałem pozostałe przyciski i pokrętło
Sterowanie szyb-- w środku jest żarówka włożona do zielonego plastiku, który trzeba wydobyć na zewnątrz razem z żarówką po demontażu żarówki z tego plastiku uciąłem jego część tak, aby otwór był na wylot chodzi o tą część, która dawała to zielone światło trzeba przyciąć ten kawałek, bo do niego jest montowana żarówka i ten element musi wrócić do przełącznika

Centralny zamek –tu jest sprawa raczej prosta, bo jest wlutowana zielona dioda wystarczy tylko zmianę diody na żądany kolor
Do tej kreski wykonałem na resztę musze znaleźć trochę czasu
……………………………………………………………………………………………….

Sterowanie podświetleniem licznika—w przyciskach są dwie wlutowane żaróweczki tu wystarczy umyć płytkę wewnątrz przycisków raczej będzie problem z wymianą tych żarówek

Regulacja lusterek -- jest zastosowana zielona dioda i jak wyżej będzie problem z jej wylutowaniem

Regulacja reflektorów jeszcze mi się nieudało rozebrać więc nie wiem co tam jest

Do sterowania radiem w kierownicy też jeszcze się nie dobrałem

Nie wymieniłem jeszcze kilku przycisków które wiem że mogą być w naszych picusiach
ale ich niestety niema u mnie

Offline Marcin Zawadzki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2008, 10:23:36 »
To ja mam pytanko:
Czy jest jakaś możliwość, aby po zapaleniu świateł NIE przygasało podświetlanie licznika ?
Wiem, że w nocy może nieźle walić po "gałach" ale na chwilę obecną - w słoneczne dni jest to bardzo uciążliwe (nic nie widzę na wyświetlaczu)...
Czekam na wasze opinie w tej sprawie i licze na fachowy opis rozwiązania tego problemu ;)
Pozdrawiam....
Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI (2000 r.)

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2008, 11:51:38 »
Cytuj
Czy jest jakaś możliwość, aby po zapaleniu świateł NIE przygasało podświetlanie licznika ?
Czekam na wasze opinie w tej sprawie i licze na fachowy opis rozwiązania tego problemu ;)


Jest i to kilka razy opisywane na tym forum. Można np. zastosować mój układ do automatycznego zapalania świateł po uruchomieniu silnika. Automatyczne włączanie nie powoduje przygasania wyświetlaczy i zapalania podświetlenia wszystkich podświetlanych guziczków. Oczywiście można też normalnie włączać postojowe, mijania, drogowe i przeciwmgielne - wtedy przygasa wyświetlacz. Poszukaj a znajdziesz. :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2008, 14:42:03 »
Cytuj

Marcin Zawadzki napisał:
To ja mam pytanko:
Czy jest jakaś możliwość, aby po zapaleniu świateł NIE przygasało podświetlanie licznika ?


można ustawić na stałe najjaśniejsze podświetlenie - jest dość mocne.

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2008, 15:02:56 »
Cytuj
można ustawić na stałe najjaśniejsze podświetlenie - jest dość mocne.


Można. Ale w porównaniu do wyłączonych świateł i tak przygasa. A tu chodzi o to aby NIE przygasało. :) A ponadto nie ''marnują'' się żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz wszystkie podświetlenia wyłączników, etc. :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat

Offline Marcin Zawadzki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2008, 20:30:35 »
No tak... wszystko fajnie pieknie, ale ja jestem kompletnym laikiem. Arkadiuszu - z twoich postów wywnioskowałem, że jesteś pasjonatem wszelkich przeróbek technologicznych Citroena ;) Tak więc ja występuje z zapytaniem jaki jest koszt zrobienia płytki takiego układu z dokładną instrukcją montażu i czy jesteś w stanie podjąć się takiej roboty.
Czekam na jakieś info...
Pozdrawiam

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2008, 09:38:36 »
Cytuj

Arkadiusz Mizerski napisał:

Można. Ale w porównaniu do wyłączonych świateł i tak przygasa. A tu chodzi o to aby NIE przygasało. :) A ponadto nie ''marnują'' się żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz wszystkie podświetlenia wyłączników, etc. :)


Sprawdziłem - koło 17:00 (było jeszcze dość jasno) nie widziałem różnicy pomiędzy wyłączonymi światłami i włączonymi z maksymalnym podświetleniem. Nie sprawdzałem "po ciemku". Co do marnowania się żarówek - ich koszt raczej nie przekroczy kosztu modyfikacji automatycznych świateł.

Ale swoją drogą ja tez planuję zrobić sobie światła szwedzkie, coby właśnie w nocy sama się przyciemniała deska rozdzielcza, no i żeby nie zapomnieć włączyć świateł za dnia.

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 16, 2008, 12:24:54 »
Cytuj
No tak... wszystko fajnie pieknie, ale ja jestem kompletnym laikiem.


Dla chcącego nic trudnego. :) Ja jestem dr nauk chemicznych, ale muszę sobie radzić z elektryką (pralki swoje usprawniam, w samochodach robię usprawnienia, czasem jakiś układ elektroniczny zmontuję), z rzeźbiarstwem w drewnie (garderobę sobie sam zabudowałem wg własnego projektu, balkon obudowałem sztachetkami, fajne kwietniki żonie porobiłem), wykończeniówką (panele układałem, glazurę, fugi, listwy, kontakty, etc.).... :)

Cytuj
Arkadiuszu - z twoich postów wywnioskowałem, że jesteś pasjonatem wszelkich przeróbek technologicznych Citroena ;)


A w Matizie to miałem 3 pary dodatkowych halogenów i stertę przełączników do tego. Nie mówiąc o własnoręcznie skonstruowanym zestawie głośnomówiącym do Nokii.... :)

Cytuj
Tak więc ja występuje z zapytaniem jaki jest koszt zrobienia płytki takiego układu z dokładną instrukcją montażu i czy jesteś w stanie podjąć się takiej roboty.


Niestety w takich sprawach nie robię nic zarobkowo. Mój wkład to szczegółowy opis i schemat elektryczny. Naprawdę nie jest to NIC trudnego. Przekaźniki, bezpieczniki, diody i parę m przewodu kupisz w każdym sklepie elektronicznym. Nie potrzeba robić żadnej płytki, ja ten układ wsadziłem do plastikowego pudełeczka (też ze sklepu elektronicznego) a wśrodku przewody polutowałem. I tyle. Spróbuj - a zobaczysz jaka satysfakcja. :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat

Offline Wojciech Guzik

  • Główny Tygrys
  • Sponsor
  • ***
  • Wiadomości: 1 199
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 2,0 HDi MCP Exclusive/ Citroen C2 1,4 HDi
  • Miejscowość: Jaworzno
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 16, 2008, 13:15:36 »
I widzę Arkadiusz że masz jeszcze tę dodatkową zaletę że się w ogóle nie chwalisz  :evil: Ale nie przejmuj się większość normalnych ludzi tak ma  ;-)
Był Citroen Xsara Picasso 1,8/16v LPG  :-)  :-)  :-) 
I jest znowu Citroen C2 1,4 HDI  :-)  :-)  :-) 
I jest jeszcze Citroen C4 Picasso 2,0 HDi,  MCP, Exclusive :-) :-) :-)
Miłość do Cytrynki jest wielka  :-)  :-)  :-)

Offline Łukasz Placha

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso 1.8
  • Zainteresowania: Taniec Towarzyski
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2008, 21:03:24 »
Witam, mam pytanie ile jest łącznie żrówek w panelu środkowym, czyli podświetlenie klimatronika oraz panelu centralnego. Użyłem opcji szukaj oraz przewertowałęm google.

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2008, 15:37:07 »
Wyświetlacz lewy  4szt.                                                                                                        Wyświetlacz  prawy  5szt.                                                                                           Klimatronik wyświetlacz 2szt.                                                                                                Przyciski 1szt.

Offline tomek pokorski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: świętochłowice
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2001;skórzana beżowa tapicerka;dach solarny;2.0HDI 90kM
  • Miejscowość: świętochłowice
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 13, 2008, 19:46:04 »
Cytuj

Adrian Matusik napisał:
witam.
A czy można znaleźć gdzieś na forum Know How tej przeróbki??? Chodzi mi konkretnie o kolor niebieski/



witam a w jaki sposób można wyjąć ten licznik z której strony bo u mnie chyba 2 żarówki się spaliły z podświetlenia licznika i stanu paliwa bo pola są ciemniejsze niż w pozostałych oczywiście jak sie światła zapali!!??
nie wiem jak sie do tego zabrać???
z góry dzieki za pomoc
tomas :evil: :-)

Offline Jarosław Sim

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: Lublin
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 13, 2008, 23:10:53 »
Było gdzieś juzna forum Z prawej strony jest zatrzask  Trzeba delkiatnie podważyć i wydłubać całość.Poszukaj na foum sam tego nie wymyśliłem gdzieś to tu przeczytałem:-)

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 14, 2008, 16:50:46 »
Jeśli chodzi o licznik to mały śrubokręt włóż w szczelinę nad licznikiem i delikatnie podważ, aby osłona wyskoczyła z zatrzasków tam masz po bokach dwie śrubki odkręcasz je i wyjmujesz licznik najlepiej odepnij oba przewody w tedy będzie ci łatwiej wyjąć go na zewnątrz wymieniasz żarówkę i składasz



A do klimatronika zdejmij mieszek jest na zatrzaskach raczej niema szans a by urwać tam są z tego, co pamiętam dwie śrubki dokręcasz reszta jest na zatrzaskach powoli i delikatnie podważasz aż ci zejdzie cala osłona dokręcasz klimatronika wypinasz przewód i wyjmujesz na zewnątrz tak jest łatwiej wymienić żarówkę

Offline Tomasz Zawadziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V 2002 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 09, 2008, 12:32:33 »
Czy ktoś może mi powiedzieć, jakich użyć żarówek. Chodzi chyba o typ W23W.

Moje przepalone to 1,3W, w sprzedaży są 1,2W i 2,3W.

Które wybrać i czy można je mieszać???

Offline Włodzimierz Sudomierski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Godzieszowa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI 2000r
  • Zainteresowania: Samochodziki, motoryzacja
  • Miejscowość: Godzieszowa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 09, 2008, 13:30:56 »
ja na tablicy ma żarówki 1,2W i śmiga wszystko, ale z tego co wiem jeśli fabrycznie masz np 1,3W to raczej nie zamieniaj jeśli to żarówka od kontrolek np Poduszki bo może nie zadziałać
pozdrawiam:)
Włodek

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 09, 2008, 15:08:16 »
Ja mam dwa liczniki w wersji europejskiej są żarówki 1,2 W a w wersji angielskiej są 1,3 W

Offline Tomasz Zawadziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V 2002 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 09, 2008, 15:11:22 »
Czyżbym miał licznik angielski??
No to jeśli wstawię tam 1,2W, to czy będzie ok?

Offline Andrzej Sikorski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2001r. 4Gas
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:23:49 »
Witam! Jestem po wymianie żarówek podświetlania. Samochód ma już parę lat i zaczęły się gdzie niegdzie wypalać. Dostałem w sklepie żarówki 1,2W i takie wszystkie założyłem do kontrolek w górnym pasku. Wyszedłem z założenia że zależy mi na ich bezawaryjnej pracy a nie wymagam aby świeciły tak jasno jak podświetlenie licznika. Nie wiem czy 0,1W robi jakąś różnicę w jasności ale tak to sobie wymyśliłem. Podświetlenie głównego wyświetlacza zostawiłem na żarówkach 1,3W z tym że założyłem ile się dało tych najmniej używanych zdemontowanych z górnego paska czyli kontrolek typu poduszki, hamulce itp.

Offline Tomasz Zawadziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V 2002 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 09, 2008, 22:10:55 »
Może wyjaśnię dlaczego odnowiłem temat podświetlenia licznika. Przepaliła mi się żarówka przy temperaturze silnika. Przeczytałem na forum, że można wstawić diody. No to wstawiłem i... przepaliły się dwie żarówki obok.
Postanowiłem wypróbować diody na dobre i wymieniłem wszystkie w liczniku (oprócz tych na górze). Świeciły punktowo i licznik wyglądał jak biedronka. Zmieniłem je na żarówki i... parę mi się przepaliło po zainstalowaniu. Co jest?? Czy to wina mieszania tych 1,2W i 1,3W? Poza tym widzę teraz, że po włączeniu świateł licznik bardziej mi przygasa niż było to wcześniej.
Co zrobiłem nie tak?

Offline Artur Świderski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Skąd: Morąg
  • Posiadany samochód: Citroen BX 14 RE - Chrupek
  • Miejscowość: Morąg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 15, 2009, 17:57:12 »
Cytuj

Andrzej Sikorski napisał:
Witam! Jestem po wymianie żarówek podświetlania. Samochód ma już parę lat i zaczęły się gdzie niegdzie wypalać. Dostałem w sklepie żarówki 1,2W i takie wszystkie założyłem do kontrolek w górnym pasku. Wyszedłem z założenia że zależy mi na ich bezawaryjnej pracy a nie wymagam aby świeciły tak jasno jak podświetlenie licznika. Nie wiem czy 0,1W robi jakąś różnicę w jasności ale tak to sobie wymyśliłem. Podświetlenie głównego wyświetlacza zostawiłem na żarówkach 1,3W z tym że założyłem ile się dało tych najmniej używanych zdemontowanych z górnego paska czyli kontrolek typu poduszki, hamulce itp.


Wypisz wymaluj zrobiłem tak samo. I jeszcze zostało kilka żaróweczek na zapas... :) Działa bardzo dobrze. A wcześniej miałem 3 spalone w wyświetlaczu i 2 od kontrolek (światła pozycyjne i mijania). Teraz jest gitarra.
Let's go horses on the beton...

Offline Marek Sztorc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 159
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: VW GOLF Plus 1.9 TDi
  • Miejscowość: Lublin
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 28, 2009, 09:35:40 »
odkopie troszeczke temat

jestem po wymianie żarówek, niestety jak to bywa jest problem z zakupem tych 1,3 W - więc zrobiłem tak jak koledzy - kontrolki 1,2 W a podświetlenie 1,3 W.

Jak kupowałem żaróweczki to widziałem w sprzedaży  2,0 W i tak sie zacząłem zastanawiać - co będzie jeśli do podświetlenia licznika użyłbym takich właśnie 2 W żaróweczek ( skoro moc podświetlenia mozna regulować przyciskami) - czy może to spowodować pożar ewentualnie  jakieś inne szkody w liczniku ?