Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: automatyczna skrzynia biegów w XM  (Przeczytany 15989 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

  • Gość
automatyczna skrzynia biegów w XM
« dnia: Kwiecień 14, 2008, 21:11:40 »
Kupiłam citroena XM Disel z 1997r. z automatyczną skrzynią biegów.(ponieważ jestem niepełnosprawna) Auto stało ponad 1,5 roku u wcześniejszego właściciela.
Problem mam że nie rusza mi z D dopiero daje na 1 bieg i rusza jadę 40 km/g i dopiero przełączam na D i jest wszystko OK. ale jak stanę np. na światłach to znów muszę dać na 1 bieg.
Czy ktoś może mi coś doradzić. Boję się że jak pójdę do mechanika to mi z chrzani lub da złą diagnozę( wciśnie mi kit ) ile może kosztować naprawa?

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2008, 22:51:57 »
Cytuj

aneta skowron napisał:
Kupiłam citroena XM Disel z 1997r. z automatyczną skrzynią biegów.(ponieważ jestem niepełnosprawna) Auto stało ponad 1,5 roku u wcześniejszego właściciela.
Problem mam że nie rusza mi z D dopiero daje na 1 bieg i rusza jadę 40 km/g i dopiero przełączam na D i jest wszystko OK. ale jak stanę np. na światłach to znów muszę dać na 1 bieg.
Czy ktoś może mi coś doradzić. Boję się że jak pójdę do mechanika to mi z chrzani lub da złą diagnozę( wciśnie mi kit ) ile może kosztować naprawa?

Naprawa tania nie jest. Dwa lata temu dałem 1850 w Poznaniu. Uczciwy warsztat kalkuluje tak robocizna tyle a tyle + koszt części, w moim przypadku było 850 robocizna a reszta części. Robocizna to wszystko czyli montaż demontaż zespołu napędowego, demontaż skrzyni, weryfikacja itd. Dostałem rok gwarancji bez limitu kilometrów. Naprawa trwał 4 dni a klimatyzacji nie musiałem opróżniać.
Teraz to co u ciebie, zacząłbym od sprawdzenia poziomu oleju. Marka z przodu ciężko dostępna obok konżektora i skrzynki akumulatora. Są dwie podziałki dla 40 stopni i 80 stopni, sprawdza się na pracującym silniku. Ważne by nie pomylić temperatur i tych różnych podziałek. Przy sprawdzaniu poziomu koniecznie trzeba powąchać miarkę czy nie czuć spalenizną oraz obadać kolor, ma być czerwony. Mocno ciemny czy brunatny wymaga wymiany podobnie gdy czuć spalenizną.
Pierwszy bieg wymuszony wajchą czyli gdy na wyświetlaczu jest cyfra 1 sprzęga mechanicznie wałek skrzyni biegów z konwektorem, coś podobnego do biegu w manualnej skrzyni. Stosuje się go do ruszania gdy coś holujemy lub gdy się zakopiemy. Jak oleju jest dość skrzynia musi iść na warsztat.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2008, 05:22:20 »
A tak w ogóle to witamy nową użytkowniczkę hydrolotu!
Trochę na temat eksploatacji automatów i szybki kurs obsługi znajdzie koleżanka tu
Pozdrawiam i życzę miłych wrażeń z jazdy!

Offline Mariusz Staniec

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 225
  • Skąd: Bukowa, dzielnica Spólne - prawie Bełchatów
  • Posiadany samochód: XM'an 2.1TD '93 ASB i XM'an3.0 V6 24V '00 był nieodżałowany XM'an 2.1TD '91 i XM'an 3.0 V6 Break '92r
  • Zainteresowania: King Crimson, Honda Goldwing
  • Miejscowość: Bukowa, dzielnica Spólne - prawi
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2008, 07:40:41 »
Tak jak Julian napisał zacznij od sprawdzenia oleju, na początek możesz w ogóle odstawić, do warsztatu niech wymienią olej (najlepiej dynamicznie) w skrzyni i przepłukają filtr (koszt niewielki, a może się na tym skończyć). Jeśli nie, tylko naprawa lub wymiana na drugą.

Polecam też lekturę http://www.automat.pl
Mariusz Staniec
Bukowa k/Bełchatowa dzielnica Spólne
XM'an 2.1TD 93r ASB
XM'an 3.0 V6 24V 00r

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2008, 22:37:56 »
Dziękuję wam chłopaki! Wiedziałam że mogę na was liczyć. Pierwsze co zrobię to wymienię oleje, filtry.(oby pomogło) i oczywiście lektura też mi się przyda.

Pozdrawiam.
P.S.  Na to wygląda że jestem pierwszą dziewczyną w ,,Klubie cytrynki,, (XM)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2008, 23:02:54 »
Cytuj

aneta skowron napisał:
Dziękuję wam chłopaki! Wiedziałam że mogę na was liczyć. Pierwsze co zrobię to wymienię oleje, filtry.(oby pomogło) i oczywiście lektura też mi się przyda.

Pozdrawiam.
P.S.  Na to wygląda że jestem pierwszą dziewczyną w ,,Klubie cytrynki,, (XM)

Filtr jest jeden w korku spustowym, siatka metalowa. Trzy lata temu miejscowa ASO chciała za niego 250zł. Wymiana oleju niczego nie zmieni i jak do tej pory jest go dość nie ma wyjścia trzeba skrzynię na warsztat. Jak auto na dłużej moim zdaniem warto naprawiać o ile obudowa i płyta sterownika są dobre. Dobry warsztat powymienia co trzeba i ma się pewność długiej bezawaryjnej pracy skrzyni.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2008, 20:17:56 »
Drodzy klubowicze!
Mam teraz naprawdę wielki problem. Po wymianie oleju w automatycznej skrzyni auto nie chce jechać. Wcześniej jak pisałam nie ruszało tylko z D dopiero z pierwszego biegu a teraz nic. Nie ma w ogóle przyspieszenia. A co się jeszcze okazało że nie było tego sitka które jest tak ważne w tej skrzyni. Dzwoniłam do różnych warsztatów o podanie ceny naprawy ale tylko jeden warsztat (w Poznaniu)powiedział że naprawa skrzyni będzie mnie kosztować od 3000-4000 zł.pozostali chcieli abym osobiście przyjechała.  Jest to dla mnie kolosalna suma. Pomóżcie mi i doradźcie coś.

Wiem że jest jeszcze warsztat w Pęcławie tj za Głogowem ale nigdzie nie mogę znaleźć na niego namiary.
Pozdrawiam wszystkich.

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2008, 21:22:58 »
automaty nie lubia dlugich postojow. w najlepszym wypadku odkleily sie okladziny z tarczek.....
ale remont chocby najprostszy to i tak koszt 1000zl w gore....

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2008, 22:07:41 »
Cytuj

Michał Skowroński napisał:
automaty nie lubia dlugich postojow. w najlepszym wypadku odkleily sie okladziny z tarczek.....
ale remont chocby najprostszy to i tak koszt 1000zl w gore....

Zgadza się przy obecnych cenach usług nie wiem czy za 1000 da się wymontować - wmontować silnik ze skrzynią oraz zdemontować skrzynię od silnika. Teraz trzeba by skrzynię rozebrać do weryfikacji potem to poskładać. Być może konwertor jeszcze jest do regeneracji. Jak tylko tarczki i taśmy to może w 2 tysiącach się zmieści, nie znam obecnych cen ale gdzieś wyczytałem ogłoszenie iż robocizna naprawy samej skrzyni to 600zł.  Klik.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Piotr Gad

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 404
  • Skąd: Rudniki
  • Posiadany samochód: XM 3.0 V6 12v 1989r,Opel Omega 2.0 16v 1995r, XM V6 12v VSX 1995r
  • Zainteresowania: Cytrynki
  • Miejscowość: Rudniki
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2008, 03:21:52 »
Witam nową Klubowiczkę.
Nie znam się na automatach i nigdy z nimi nie miałem do czynienia i nigdy nie pragnąłem takowej mieć. Ale mnie to zainteresowało, skoro naprawa takiej skrzyni ma kosztowa powyżej 3 tys to raczej na pewno taniej wyjdzie kupić używaną. Zawsze można sie dogadać z kimś kto ściąga takie auta by przejechać sie gdzie tym autem aby mieć możliwość sprawdzenia skrzyni. Przynajmniej ja tak miałem jak kupowałem silnik, po zamkniętym placu ale jeździłem i słyszałem co kupuje. Może cena 2tys to nie rzeczywista cena ale nawet na allegro taką widziałem w tej cenie. Warto pomyśleć co wyjdzie taniej?

Offline Mateusz Marcinkowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 889
  • Skąd: Leszno
  • Posiadany samochód: citroen XM MKII 3.0 V6.24V -->Exclusive<-- 1994r motor ZPJ/4/Z (UKZ) LPG Landirenzo I
  • Zainteresowania: elektronika, informatyka, fotografia, bioinżynieria
  • Miejscowość: Leszno
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2008, 07:27:20 »
XM'y    wogule nie lubia stac jak stoja to sie psuja moj xm nie az tak długo stał bo przez 6 miesięcy moze wiecej i jezdził raz w miesiący a juz sie psuł jak narazie wsadziłem w niego 2000zł a czeka mnie wymiana pompy wody i diravi no i wiele drobiazgów a skrzynia terz mi cichutko stuka a mam manual
:evil::-)  :-) XM MKII[email protected] :-)  :-):evil:

Radio Code od 30zl Zapraszam FOTKI

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2008, 10:47:48 »
ja w remont swojego automatu wlozylem okolo 6tys ale skrzynia nadawala sie co najwyzej jako duzy przycisk do papieru bo nawet obudowa byla peknieta (uszkodzona mechanicznie)
generalnie jak na moje to byl to chybiony pomysl i max 2tys mozna bylo wlozyc, ale to wiem po wszystkim..... :-)


ps.
v6 24v mial wade smarowania i przycieraly mu sie walki rozrzadu..... diravi w kazdym starszym xm'ie cieknie i trzeba uszczelniac.... ;-)

Offline Ireneusz Luciński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Ożarów Mazowiecki
  • Posiadany samochód: XM - ZPJ , XUD11BTE...........
  • Zainteresowania: elektronika komputery pojazdy
  • Miejscowość: Ożarów Mazowiecki
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2008, 16:03:19 »
Cytuj

aneta skowron napisał:
powiedział że naprawa skrzyni będzie mnie kosztować od 3000-4000 zł.pozostali chcieli abym osobiście przyjechała.  Jest to dla mnie kolosalna suma. Pomóżcie mi i doradźcie coś.

Szanowna Klubowiczko , najlepiej skontaktuj się z Grzegorzem Różyckim z Puław , jest on podobnie jak Ty osobą niepełnosprawną i od lat jeździ citroenami ze skrzynią automatyczną . On najlepiej zrozumie Twoje kłopoty i dobrze doradzi co dalej czynić .
Pozdrawiam
Ireneusz Luciński
xx lat temu była Simca Aronde , teraz XM - ZPJ , XUD11BTE break
[email protected]

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2008, 16:15:19 »
Cytuj

Ireneusz Luciński napisał:
]
Szanowna Klubowiczko , najlepiej skontaktuj się z Grzegorzem Różyckim z Puław , jest on podobnie jak Ty osobą niepełnosprawną i od lat jeździ citroenami ze skrzynią automatyczną . On najlepiej zrozumie Twoje kłopoty i dobrze doradzi co dalej czynić .

Jak by nie kombinować naprawa jest kosztowna a od czasu gdy ja naprawiałem, było to dwa lata, temu cena robocizny wzrosła więcej ja o 100%. Najgorsze jest to, że przeciętny użytkownik jak i ten sporo wiedzący musi zdać się na informację i ekspertyzy warsztatu bo by coś wiedzieć trzeba skrzynię rozebrać, co już sporo kosztuje. Można szukać od razu innej używanej lub regenerowanej ale nie znam obecnych cen i dostępności regenerowanych. Dochodzi jeszcze konwertor też nie tani więc w sumie nazbiera się tego. Każde wyjście kosztuje w tym zamiana na manualną  gdzie jest oddzielny temat i też są kłopoty z instalacją. Podejrzewam iż bez 3500 nie ma co sobie głowy zawracać bo cokolwiek tam padło taniej się nie naprawi. Może taniej wyjdzie zakup używanej ale to też jest loteria.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Roman Suchara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Orzesze
  • Posiadany samochód: Xm 2.1td aut.exl.Xantia2hdi,C5
  • Zainteresowania: wino,po nim śpiew
  • Miejscowość: Orzesze
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2008, 19:11:22 »
Szanowni klubowicze czy ktoś ma wiadomości kiedy nastąpiła zmiana skrzyni z 18-stki na 20-stkę.Mnie się wydaje że właśnie w 97r i jeżeli Anetka posiada właśnie 20-kę to jest ona sterowana jakimś kalkulatorem który jest też powiązany ze sterownikiem pompy wtryskowej (zapewne EPIC).Jeżeli jest to właśnie 4HP20 to przyczyny niesprawności szukałbym w elektryce.
Pozdrawiam
Roman Suchara
Śp.Xm 2,1td 92 kombi
XM 2,1td 98r aut.exclusive
Xa2 hdi.99r excl.
,C5.

Offline Ireneusz Luciński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Ożarów Mazowiecki
  • Posiadany samochód: XM - ZPJ , XUD11BTE...........
  • Zainteresowania: elektronika komputery pojazdy
  • Miejscowość: Ożarów Mazowiecki
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 04, 2008, 19:26:41 »
Cytuj

Roman Suchara napisał:
Szanowni klubowicze czy ktoś ma wiadomości kiedy nastąpiła zmiana skrzyni z 18-stki na 20-stkę.


4HP20 pojawiła się tylko z silnikiem V6 ESJ , a 2.1TD miał do końca produkcji 4HP18 tyle że wprowadzono wersję ulepszoną cokolwiek miałoby to znaczyć .
Pozdrawiam
Ireneusz Luciński
xx lat temu była Simca Aronde , teraz XM - ZPJ , XUD11BTE break
[email protected]

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 04, 2008, 23:05:05 »
Cytuj

Ireneusz Luciński napisał:

4HP20 pojawiła się tylko z silnikiem V6 ESJ , a 2.1TD miał do końca produkcji 4HP18 tyle że wprowadzono wersję ulepszoną cokolwiek miałoby to znaczyć .

No pokazuje bieg w trakcie zmiany. Z tego co piszą 4HP18 były stosowane w XM-ach do 1998 a w Peugeot 605 do 1999. Zadzwonić do ASO i powiedzą po VIN jaka tam jest skrzynia.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline bartek janik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 121
  • Skąd: opole-częstochowa
  • Posiadany samochód: xm 2.1 td automatic 96r
  • Miejscowość: opole-częstochowa
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 05, 2008, 08:27:05 »
W moim XM skrzynia klękła przed zimą. Kosz naprawy wyniusł 2500 zł razem z kupioną drugą skrzynia. Mechanik złożył dwie z jednej. Tą uzywana kupiliśmy za chyba 800zł bo nie do końca była sprawna, okazało sie że ktos ja źle złożył. Radzę poszukać jakiejś używki może coś się da taniej zrobić, choć sam kosz tyjęcia i założenia silnika to ok 1000zł.

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 06, 2008, 19:46:51 »
Witam wszystkich klubowiczów!
Czytam wasze wszystkie rady. Nie wiem jak sprawdzić numer tej skrzyni.
Dalej dzwonię i pytam ale bez rezultatu nie da rady nigdzie taniej.
Nawet jeden Pan powiedział że nie opłaca się jej robić bo koszt naprawy przewyższa wartość samochodu. Radził kupić używaną i wymienić. I tak teraz nie mam kasy i nie będę miała (3000 zł) Pozdrawiam i dziękuję.

Offline Ireneusz Luciński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Ożarów Mazowiecki
  • Posiadany samochód: XM - ZPJ , XUD11BTE...........
  • Zainteresowania: elektronika komputery pojazdy
  • Miejscowość: Ożarów Mazowiecki
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 06, 2008, 20:12:14 »
Cytuj

aneta skowron napisał:
Witam wszystkich klubowiczów!
Czytam wasze wszystkie rady. Nie wiem jak sprawdzić numer tej skrzyni.

Zamieszczam dwie fotki tabliczki znamionowej skrzyni 4HP18 pochodzącej z XM'a 2.1TD z 96/97 roku . Konkretnie ważne jest oznakowanie 20GZ5D .
Dostęp do tabliczki jest utrudniony ale przy odrobinie wysiłku można ją odczytać tyle że "do góry nogami" .
2.1TD miał kilka podtypów skrzyni BVA , zaraz poszukam i dopiszę .
Dopisuję pozostałe oznakowania BVA do 2.1TD : 20GZ87 ; 20 GZ5A ; 20GZ91 .
Trzeba uważać aby nie dać sobie wcisnąć skrzyni od 2.0i , która wygląda tak samo poza jednym szczegółem zewnętrznym jak i innymi przełożeniami , jeździć będzie ale ciut wolniej + zwiększone spalanie .
Pozdrawiam
Ireneusz Luciński
xx lat temu była Simca Aronde , teraz XM - ZPJ , XUD11BTE break
[email protected]

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2008, 11:53:08 »
Witam!

Auto pojechało do naprawy do Dzierżoniowa. Chciałabym podziękować wszystkim klubowiczom za pomoc a w szczególności Panu Julianowi i Robsonowi. :)  :)  :)

Offline Michal Michnowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Szczecinek
  • Posiadany samochód: XM 2,0 TCT HA Break Automat 97'
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Szczecinek
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2008, 21:12:51 »
Witam mam trzy pytania do klubowiczów o skrzynie automatyczna 4HP18 w moim xm.Zostala zalana olejem dextron III w tamtym roku chodzila dobrze ale teraz zaczelo sie cos sypac tzn: zrzuca biegi,kickdown dziala ale potrafi za wczesnie przerzucic na wyzszy bieg za wczesnie i caly naped wibruje ( tak jabym jechal na 5 przy 30 km/h w normalnej skrzyni).
1.Czy wymiana oleju na dextron II moze pomoc czy jest to wina juz rozpadajacej sie skrzyni?
2.Jest jakis przewód elektryczny wychodzacy ze skrzyni co to jest i czy ma jakies znaczenie na przelaczanie sie biegów?
3.Jak wymienic caly olej w skrzyni ( a nie zlewajac tylko odkrecajac korek) - slyszalem ze mozna to zrobic samemu ale nie wiem jak?
Pozdrawiam i czekam na jakies podpowiedzi.
Michał XM 2,0 TCT HA Break 97' orga 7505

Offline Ireneusz Luciński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Ożarów Mazowiecki
  • Posiadany samochód: XM - ZPJ , XUD11BTE...........
  • Zainteresowania: elektronika komputery pojazdy
  • Miejscowość: Ożarów Mazowiecki
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2008, 06:35:34 »
Cytuj

Michal Michnowicz napisał:
 ale teraz zaczelo sie cos sypac tzn: zrzuca biegi,kickdown dziala ale potrafi za wczesnie przerzucic na wyzszy bieg za wczesnie i caly naped wibruje ( tak jabym jechal na 5 przy 30 km/h w normalnej skrzyni).
1.Czy wymiana oleju na dextron II moze pomoc czy jest to wina juz rozpadajacej sie skrzyni?
2.Jest jakis przewód elektryczny wychodzacy ze skrzyni co to jest i czy ma jakies znaczenie na przelaczanie sie biegów?
3.Jak wymienic caly olej w skrzyni ( a nie zlewajac tylko odkrecajac korek) - slyszalem ze mozna to zrobic samemu ale nie wiem jak?
Pozdrawiam i czekam na jakies podpowiedzi.

Opisane objawy to rychły koniec skrzyni .
Przewód elektryczny w dolnej części skrzyni jest czujnikiem temperatury który włącza wentylatory chłodnicy po przekroczeniu przez olej w automacie pewnej (niekorzystnej) granicy .
Całego oleju "przez korek" nie wymienisz jednorazowo (tylko wymiana dynamiczna) , zresztą wiara że wymiana oleju coś pomoże w opisanym przypadku jest błędna . Warto jednak spuścić olej (przedtem zmierzyć bagnetem poziom) i dokonać jego organoleptycznej oceny : kolor , zanieczyszczenia , zapach .
Na koniec pozostaje podjęcie decyzji czy naprawiać czy szukać używki , koszta zaczynają się od 1500 zł w górę .
Pozdrawiam
Ireneusz Luciński
xx lat temu była Simca Aronde , teraz XM - ZPJ , XUD11BTE break
[email protected]

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 19, 2008, 19:42:22 »
Cytuj

Michal Michnowicz napisał:

1.Czy wymiana oleju na dextron II moze pomoc czy jest to wina juz rozpadajacej sie skrzyni?

3.Jak wymienic caly olej w skrzyni ( a nie zlewajac tylko odkrecajac korek) - slyszalem ze mozna to zrobic samemu ale nie wiem jak?
Pozdrawiam i czekam na jakies podpowiedzi.


Wymiana oleju nic ci nie da ( nie ma to żadnego sensu )
Uważam że powinieneś zadzwonić gdzieś do warsztatu gdzie naprawiają automaty powiedzieć z czym masz problem i oni ci już doradzą albo powiedzą że masz przyjechać osobiście i oni sprawdzą na miejscu.
Uważam że jak widzisz że się z nią już coś źle dzieje zadzwoń nie czekaj ponieważ możesz doprowadzić do większej awarii a w tedy możesz się liczyć z bardzo dużymi kosztami naprawy.

Pozdrawiam.

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów w XM
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 19, 2008, 21:36:25 »
Cytuj

aneta skowron napisał:
Wymiana oleju nic ci nie da ( nie ma to żadnego sensu )


Aneta nie generalizuj, awaria awarii nie rowna i ja osobiscie znam dwa przypadki gdzie wymiana oleju duzo pomogla - fakt ze nie w cytrynie tylko w passacie i saabie ale w tym drugim tez 4hp18 siedzial jak dobrze kojarze :)