Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak rozebrać półoś  (Przeczytany 9970 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Arciszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Posiadany samochód: Zx 1.4i monowtrysk, rocznik 91, 4/5 drzwi, hatchback, bez bajerów
Jak rozebrać półoś
« dnia: Czerwiec 25, 2008, 20:03:53 »
Wyjąłem właśnie mniejszą półośkę z przegubem celem założenia uszczelnienia na skrzynię i wymianę obydwu osłon.
Głowię się nad tym jak te osłony założyć bo chyba jest to element wymienny. Zauważyłen że są na zewnętrznym przegubie są takie 3 zatrzaski i możliwe że trzeba je podważyć ale nie ruszam ich, niech się wypowiedzą ci co robili to już kiedyś.
Pozdrawiam
No i co z tego że wszystko zepsute ? Za dekadę czy dwie bedzie igła salon. Prawdziwa miłość soli i rdzy się nie boi.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2008, 20:14:44 »
osłony nakłada się za pomocą specjalnego lejka, który smarujesz jakimś smarem, wywracasz oslonę na lewą stronę i naciągasz aż przejdzie przez przegub.
Do każdej osłony powinieneś mieć dołączoną saszetkę ze smarem i 2 opaski stalowe. Po założeniu nowych osłon nakładasz smar i zakładasz na ścisk opaski a później ściskasz wystający element kombinerkami, żeby zaciągnąć na amen.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

  • Gość
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2008, 13:32:07 »
To zależy jakie kupił osłony przegubu, bo jeśli oryginalne to za chiny ludowe przez lejek nie włoży, trzeba rozebrać i jest to możliwe
Na krótkiej półosi masz tzw "walec" jest to dosyć miękka blacha która trzyma obie części całej półośki
Jak zobaczysz to z bliska będziesz widział że to jest po prostu końce walca będą zaklpane i żeby rozpiąć półoś trzeba po prostu odgiąć blachę. W środku  tam jest jeszcze pierścień zygera do rozpięcia, ale to raczej nie problem.
Składasz tak samo zapinasz wkładasz i zaklepujesz młotkiem

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2008, 13:58:20 »
Założyłem, że zakupił uniwersalne :)
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Kazimierz Armatys

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 551
  • Skąd: ostrów wlkp
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i + gaz 1994r. Premiere , vw passat b5 1,9tdi 96 kW 2001 r.
  • Miejscowość: ostrów wlkp
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2008, 16:15:44 »
Cytuj

Marcin Jankowski napisał:
To zależy jakie kupił osłony przegubu, bo jeśli oryginalne to za chiny ludowe przez lejek nie włoży, trzeba rozebrać i jest to możliwe
Na krótkiej półosi masz tzw "walec" jest to dosyć miękka blacha która trzyma obie części całej półośki
Jak zobaczysz to z bliska będziesz widział że to jest po prostu końce walca będą zaklpane i żeby rozpiąć półoś trzeba po prostu odgiąć blachę. W środku  tam jest jeszcze pierścień zygera do rozpięcia, ale to raczej nie problem.
Składasz tak samo zapinasz wkładasz i zaklepujesz młotkiem


Jest tak jak pisze Marcin i dlatego lepiej kupić oslony zakladane przy pomocy tzw. lejka gdyż w założeniu konstrukcyjnym zawalcowanie półosi jest w zasadzie nierozbieralne aczkolwiek nie niemozliwe do wykonania. Do ponownego zlożenia(zawalcowania) wskazana bylaby tokarka.
SW Kocur      GG 60 98 318
ZX1,4i + gaz 1994,  Premiere
Nie lubię gdy kobieta ulega za szybko...

Offline Krzysztof Arciszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Posiadany samochód: Zx 1.4i monowtrysk, rocznik 91, 4/5 drzwi, hatchback, bez bajerów
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2008, 20:16:38 »
Niestety gumy mam dosyć sztywne i nie da się ich chyba przeciągnąć przez ten walec. Prośba o link do kupienia takich gum co są sprawdzone że przeszły bo nie problem kupić tylko problem założyć takie których założenie graniczy z magią.
No i co z tego że wszystko zepsute ? Za dekadę czy dwie bedzie igła salon. Prawdziwa miłość soli i rdzy się nie boi.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2008, 00:40:26 »
Kup uniwersalne, wystarczy. Mają one właśnie taką specjalną właściwość, że można je przez stożek nakładać. W każdym sklepie z częśćiami powinni je mieć. W końcu pasują do wszystkich marek. Mam taką jedną u siebie i po ponad 10kkm nie ma z nią jakiegokolwiek problemu.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Krzysztof Arciszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Posiadany samochód: Zx 1.4i monowtrysk, rocznik 91, 4/5 drzwi, hatchback, bez bajerów
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2008, 19:59:51 »
No jakoś pochodziłem po sklepach i kupiłem. Ale widocznie guma była mało elastyczna i się rozerwała. Muszę chyba w necie kupić gumę przystosowaną właśnie do zamontowania bez demontażu przegubu.

P.S. Skąd mam wykombinować lejek do montażu ??
Przyda się na przyszłość bo można gumę migiem bez babrania wyminieniać.
No i co z tego że wszystko zepsute ? Za dekadę czy dwie bedzie igła salon. Prawdziwa miłość soli i rdzy się nie boi.

  • Gość
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2008, 21:46:34 »
Można kupić takie stożki
tak na szybko jak mi przychodzi do głowy to butelka od oranżady heleny, dno wyciąć i  gipsem zalać i stożek masz jak ta lala

Offline Krzysztof Arciszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Posiadany samochód: Zx 1.4i monowtrysk, rocznik 91, 4/5 drzwi, hatchback, bez bajerów
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2008, 18:52:54 »
Nie taki diabeł straszny..... Porozginałem blachę i ściągnałem osłonę. Po zamontowaniu gum ją zklepałem młotkiem. Z tą tokarką to chyba przesada bo elementem uszczelniającym jest uszczelka. Jak się to ostrożnie i sumiennie robi to po złożeniu jest jak fabryczna .....Miałem tylko bałagan z gumami. Po dokładnym oblukaniu uniwersalne jakoś nie przypadły mi do gustu bo nie miały na obwodzie rantu który ładnie wchodzi w rowek przegubu. Robione po model pasują ładnie i w dotyku sprawiają miłe wrażnie. Zobaczę jak to będzie się miało w praktyce.
No i co z tego że wszystko zepsute ? Za dekadę czy dwie bedzie igła salon. Prawdziwa miłość soli i rdzy się nie boi.

Offline Robert Grzywacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: Zx 1,9 TD 1994 AURA
  • Miejscowość: Głogów
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 18, 2008, 14:16:07 »
Chwila ale przy półośce chyba istnieje możliwość zdemontowania przegubu i wtedy powinno być bezproblemowo

  • Gość
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2008, 19:23:51 »
U Ciebie w TD tak ale w 1,4 są nierobieralne :)

Offline Robert Grzywacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: Zx 1,9 TD 1994 AURA
  • Miejscowość: Głogów
Jak rozebrać półoś remake :) Ważne !!! Pilne !!!
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 18, 2008, 23:55:56 »
Rozebrałem lewą półoś w swoim zx 1,9 TD i było bez problemu ale mam problem z wyjęciem prawej półosi (długiej) zaznaczam że chcę  wymienić też dolną poduchę silnika i odkręciłem już całą łapę tą gdzie wchodzi półośka i za chiny nie idzie tego ściągnąć. Proszę o pomoc !!!

Na zdjęciu ta łapa z poduchą (nie moja niestety)

Offline Krzysztof Arciszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Posiadany samochód: Zx 1.4i monowtrysk, rocznik 91, 4/5 drzwi, hatchback, bez bajerów
Re: Jak rozebrać półoś remake :) Ważne !!! Pilne !!!
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 19, 2008, 06:30:43 »
Półoś, a z nią łożysko podpory jest trzymana w gnieździe za pomocą 2 śrub w kształcie młoteczków. Jak je odkręciłeś to nic nie trzyma półosi. Odchylasz mocno cały zespół na mcphersonie o wysuwasz. Może zapiekła się warga oringu w skrzyni co styka się z półosią i nie puszcza, albo sama obudowa łożyska w gnieździe łapy aluminiowej.
Ta poducha ma obudowę z tworzywa, więc jak chcesz wymienić to można ją po prostu naciąć delikatnie piłką i wykruszyć. Z zakładaniem nie ma zupełnie problemu. Ja wciskałem ją za pomocą deseczek i opuszczania zx-a na lewarku (służył jako prasa ).
No i co z tego że wszystko zepsute ? Za dekadę czy dwie bedzie igła salon. Prawdziwa miłość soli i rdzy się nie boi.

Offline Robert Grzywacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: Zx 1,9 TD 1994 AURA
  • Miejscowość: Głogów
Re: Jak rozebrać półoś remake :) Ważne !!! Pilne !!!
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 21, 2008, 14:52:26 »
Udało się wyjąć półośkę, faktycznie zapiekła się na łożysku.

Offline jacek stahnke

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Grudziądz Wbąrzeżno
  • Posiadany samochód: xsara picasso 2.0hdi 03r
  • Miejscowość: Grudziądz Wbąrzeżno
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 29, 2008, 15:40:20 »
Panowie polos jest rozbieralna zapewniam. Osobiscie wymienialem oslony. fakt niejest to proste mi zdiagnozowanie jak to sie robi zajelo caly dzien. Tak jak napisal pytajacy, na zewnetrznym przegubie sa trzy zatrzaski ktore trzeba podwarzyc i przegub rozepnie sie,znajduje sie podnim sprezyna i kylka. Przeciaz gdy chcemy zakladac nowa oslone to trzeba to rozebrac by dokladnie wyczyscic z starego smaru.

Offline Marek Liszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Skąd: Gliwice/woj.Śląskie
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i 1995r tzw. "golas"
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Gliwice/woj.Śląskie
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 20, 2008, 22:08:51 »
Witam
Właśnie w najbliższy weekend zabieram się za wymianę osłony prawego przegubu i mam parę pytań.

Byłem w sklepie zapytać o osłony i koleś powiedział że ma dwa rodzaje do ZX-a:
1. 22/82/126 (śr.mała/śr.duża/wysokość osłony)
2. 19/80/97  (jak wyżej)

Wszedłem pod auto i suwmiarką zmierzyłem średnicę mojej półosi, zaraz obok małej średnicy i wyszło mi że moja półoś ma ok 23mm ?!  Którą osłonę mam kupić bo już sam niewiem??? Czy tam na półosi są jakieś rowki w które wchodzi osłona, bo wymiary które podał mi ten koleś są trochę za małe??

W książce W.Potockiego napisane jest że półoś ma mieć 23,7mm czyli mniej więcej się zgadza.

Mój ZX to 1,4i z 95r bez ABS, bez wspomagania, N2A9 nr silnika KDX 10FS7B171.... skrzynia chyba TU3

I jeszcze jedno. Żeby wymienić tą osłonę co muszę rozkręcić?? Czy coś w skrzyni rozłączyć czy gdzieś po drodze tzn w tej tulei po drodze??
ZX 1.4i z 1995r

crprog

  • Gość
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 22, 2008, 12:54:40 »
Ja wczoraj zmieniałem osłone prawego zwe. przegubu, aby zalozyc ja rozebralem wewnetrzny przegub i malym srubokertem i mloteczkiem zbiłem ten krzyzaczek z lozyskami po czym wszystko w obu przegubach przeczysciłem wypłukalem WD40 wszystkie syfe potem nasmarowałem załozyle na zew. tak samo przeplukalem z starego syfu ten wew nasmarowalem zalozylem krzyzaczek i oslone i do kupy wszytko nowe zaciski i półoska wyglada jak nowa :P

W niektorych oslonach przegubów daja takie gumowe kółka które sie wklada w ta gume zeby sie nie zginala i zachowala swój okragły kształt... ja wykorzystałem z stareej oslony te kółka i włozyłem jedno do wew gdyz juz sie troche zniekształcał co pewnie wpływa na jego zywotnosc... teraz wszystko wyglada i dziala jak nalezy :-)

Offline Szymon Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: citroen zx
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 23, 2008, 00:03:45 »
wszstkie polosie sa rozbieralne, z których naperwno jeden przegub mozna wymontowac i zalozyc nowe oslony. Wazne tez by nie zapomniec o spuszczeniu oleju ze skrzyni... A co do oslon uniwersalnych do moze i zdaja egzamin ale jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego! Pozndrawiam

crprog

  • Gość
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 23, 2008, 22:03:24 »
tak trzeba pamietac o oleju... ja zapomnialem i pierwsze to co zobaczylem wyciagajac półoś to lejecy sie sturmieniami olej... po chwili pod samochodem mialem plame taka ze zalalo mi miejsce na parkingu... :/ potem trzeba bylo sprzatac:D

Offline Marek Liszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Skąd: Gliwice/woj.Śląskie
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i 1995r tzw. "golas"
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Gliwice/woj.Śląskie
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2008, 22:12:51 »
Kupiłem jednak tą 1-szą osłonę i jak sie dzisiaj okazało niepotrzebnie.
Dzisiaj odebrałem cytryne od mechanika i okazało sie że osłona niepasowała!!! Mechanik podobno założył mi osłone z Golfa!!! Mam nadzieje że wszystko będzie ok. Narazie hula
ZX 1.4i z 1995r

Offline Marek Liszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Skąd: Gliwice/woj.Śląskie
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i 1995r tzw. "golas"
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Gliwice/woj.Śląskie
Re: Jak rozebrać półoś
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 01, 2008, 21:30:00 »
Kicha. Osłona z "golfa" nie dała rady. Zsunęła się i znowu do mechanika. Tym razem pojechałem do innego sklepu i kupiłem osłonę która wyglądała tak samo jak moja stara pęknięta. KOBIETA w sklepie lepiej się znała niż koleś w innym. Powiedziała że w cytrynach trzeba się kierować wyglądem starej osłony i żebym niejeździł do tamtego sklepu i chyba bede omijał tamten sklep.
Nowa osłona założona i się trzyma!!!
ZX 1.4i z 1995r

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 04, 2011, 14:23:35 »
witam, mam małe pytanko, czy prawa półoś (ta dłuższa, od strony pasażera) jest elementem rozbieralnym?? tj. czy można wymienić wyłącznie przegub??

Pytam ponieważ mój mechanik powiedział, że mam przegub do wymiany (czasem słychać go na wstecznym i przy skręcaniu kołami), pytałem w sklepie i okazało się, że podobno jest kilka rodzajów półosi?? nie wiem czy to prawda?? czy jakaś ściema i po prostu chcą wcisnąć całą półoś??
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 04, 2011, 21:08:40 »
Cześć. W 1.4 nie wymienisz samego przegubu, tylko cała półoś. Pozostaje kupno dobrej używki, regeneracja, ewentualnie coś nowego, można dostać na allegro.

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 05, 2011, 06:42:48 »
no to nie dobrze, bo nowa kosztuje co najmniej 200zł, a już mam dość wydatków na to auto, czy ewentualna dłuższa jazda na czasem pukającym przegubie może się jakoś źle skończyć:)
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA