Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak rozebrać półoś  (Przeczytany 9969 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 05, 2011, 21:08:24 »
Dokona żywota w najmniej oczekiwanym momencie, gdzieś w trakcie jazdy, albo co gorsza na jakimś skrzyżowaniu. Raczej nie powinno się nic więcej złego stać.

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 07, 2011, 10:16:48 »
Mam silnik 1.1 i ten sam problem (nierozbieralne przeguby zewnętrzne). W lipcu wymieniłem prawą półoś zapłaciłem 260zł za półoś (HART), 50 za łącznik stabilizatora (FEBI) i 40zł za łożysko (HART). Śmiga elegancko. Po 3 tygodniach już w sierpniu zaczął mi postukiwać lewy przegub i czeka mnie ta sama robota tyle że z drugiej strony i łatwiejsza bo nie ma łożyska podpory półosi do wybicia, ale że pieniążków brakuje to tak śmigam 3 miesiące i tylko terkocze, ale ani się nie nasila głośność tego terkotania ani nic, tylko irytuje i głośno jest bo huczy mocno jak się jedzie 100-110 km/h.

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 07, 2011, 10:26:15 »
czyli generalnie można przyjąć, że po prostu zacznie się coraz głośniej domagać wymiany? bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić co się może stać konkretnego?? tym bardziej, ze u mnie słychać ten przegub tylko na wstecznym i to nie zawsze??
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 08, 2011, 14:22:58 »
Będzie terkotać coraz głośniej i głośniej. Ryzyko jest takie że się urwie i koniec jazdy, ale nie mieląc kołami na zmiennych podłożach (np. mielisz na piachu i wpadasz na przyczepny asfalt) i nie nadwyrężając jej (czyli np. na skręconych na maksa kołach pedał w podłogę) raczej się nie rozepnie. Znam przypadki gdzie ludzie z terkoczącą półośką kupowali auto, przejeżdżali 2 lata i sprzedawali także, nie katując można odłożyć wymianę na później. Dodam tylko tyle, że gdybym kase miał to bym wymienił, bo przy wyprzedzaniu 200km od domu jakby mi się to miało rozpiąć to ja dziękuje, póki latam po mieście i nie mam na to kasy, a w trasę maks 100km to olewam temat.

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 10, 2011, 14:07:42 »
jedyne co mnie jeszcze zastanawia to fakt, że są w sprzedaży przeguby do wersji 1.4, więc już teraz nic nie wiem...
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 10, 2011, 17:33:08 »
podłączam się do tematu. Wyjałem skrzynię biegów i teraz próbuję ją  włożyć lecz przeszkadza prawa półoś. czy da się ja wybić z łożyskiem? I czy jak ja wybije to się łożysko nie uszkodzi? bo nie chce się narażać na koszty a od poniedziałku samochód mi jest potrzebny.

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 14, 2011, 11:38:45 »
Nic nie uszkodzisz tylko uważnie przecinak przyłóż. Na półosi przed łożyskiem samym od strony skrzyni biegów jest frez do którego przykładasz przecinak i wybijasz, wtedy nie stukasz w łożysko więc nic mu się nie powinno stać.

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 14, 2011, 12:50:38 »
a czy ktoś może wie dlaczego w sprzedaży są te przeguby skoro nie można ich osobno wymieniać?? pozdrawiam
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 14, 2011, 12:56:12 »
Ponieważ sprzedający ( nie wszyscy) nie mają pojęcia co mają w ofercie i co do czego pasuje. Opisy są robione na zasadzie kopiuj-wklej i tyle. Trzeba samemu się pilnować  i spytać kilka razy zanim coś się kupi.

Offline Łukasz Gołuchowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Piotrowiec
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6i 97' 3D
  • Miejscowość: Piotrowiec
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 06, 2011, 11:49:18 »
U mnie w 1.6i jest ten sam problem z tym, że coś rozwala mi pierwszy przegub od skrzyni w prawej półosi. Kupiłem nową. Zapłaciłem 450 (sic!) pln i po 3 miesiącach, gdy zdejmowałem koło zobaczyłem, że marżeta jest poszarpana jakby dobrało się do niej stado psów. Nie mam pojęcia co może powodować taki stan rzeczy. A i wracając do tematu znajomy mechanik zobaczył moją półoś i stwierdził, że przeguby są wymienne, tylko nie wiem czy silniki 1.4 i 1.6 mają taką samą długość... Pozdrawiam.

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 06, 2011, 20:45:12 »
I twój mechanik się nie mylił. Rozbieralne, a co za tym idzie wymienne są przeguby wewnętrzne nawet w wersjach 1.1 (np. u mnie) natomiast przeguby zewnętrzne o ile mi dobrze wiadomo rozbieralne i wymienialne są we wszystkich wersjach oprócz tych z silnikiem 1.1 oraz 1.4. czyli 1.6 i w górę oba przeguby można wymienić i nie ma potrzeby wymieniania całej półosi, chyba że jest krzywa) Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi, ale na tyle co się orientuję (a u siebie sam rozpinałem wewnętrzny przegub i wymieniałem osłonę przegubu zewnętrznego) to wewnętrzny się we wszystkich wersjach rozbiera.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 06, 2011, 22:23:26 »
Oby... bo ja już zamówiłem maczety bo są tak poszarpane, że cieknie z nich ostro.
Był  ZX 1.4i '94

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 06, 2011, 22:40:12 »
Cytuj

Maciej Pełka napisał:
Oby... bo ja już zamówiłem maczety bo są tak poszarpane, że cieknie z nich ostro.


No jak założysz maczety to pół samochodu Ci poszarpie. ;)

A tak na serio to jak kolega wyżej napisał trzeba rozebrać przegub od strony skrzyni i przewlec nową gumę przez całą półoś na przegub zewnętrzny przy kole. :)

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 07, 2011, 02:12:57 »
Będzie weekend z cytrynką w garażu :) Przy okazji sprawdzę poziom oleju w skrzyni.
Był  ZX 1.4i '94

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 11, 2011, 02:12:01 »
Osłona lewego przegubu wymieniona. Przewalona sprawa z tymi półosiami pół dnia roboty:/ Potwierdzam, że lewą da się rozebrać prawej nie. Na szczęście u mnie w prawej była opaska za luźno i dlatego trochę smaru wyskoczyło na osłonę więc nie rozbierałem już od strony wewnętrznej.
Był  ZX 1.4i '94

Offline Michał Chlebowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: VW Passat 1.8T Trendline '01 + LPG, był: Citroen ZX 1.4i Harmonie '96 + LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 11, 2011, 10:28:57 »
czyli na 100% prawa nierozbieralna:/ u mnie niestety nadal przegub puka i to tylko na wstecznym i to nie zawsze:) pojezdze jeszcze do czasu az zacznie byc go slychac podczas normalnej jazdy i wtedy wymienie cala prawa polos, potem chyba jeszcze geometria nie?
Citroen - polubisz każdą drogę:-) - ZDJĘCIA

Offline Tomasz Kujawski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Krotoszyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krotoszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 11, 2011, 12:14:33 »
Wymieniasz całą , tylko sprawdź czy łożysko podporowe jest w porządku. W moim przypadku wymiana nie miała żadnego wpływu na zbieżność.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 11, 2011, 14:07:02 »
Nie powinna mieć, przecież nie ingerujesz w końcówki drążków.
Był  ZX 1.4i '94

  • Gość
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 13, 2011, 12:08:07 »
Przepraszam czy mógłbyś opisać operacje wymiany takiej pół osi - u mnie też mam 1.4 i też osłony są do wymiany a na necie jest strasznie biednie z opisami do tego.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: czy prawa półoś jest rozbieralna??
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 13, 2011, 20:23:45 »
Jeśli chodzi o wymianę osłon przegubów to jest to nie lada zabawa. Najpierw musisz wyjąć półoś z samochodu. W lewej półosi jest  łatwiej, bo myjesz dokładnie przegub i jest tam takie wgłębienie gdzie musisz szczypcami rozprężnymi rozszerzyć to i wybić przegub. Najłatwiej robić to w dwie osoby. Na prawej trzeba rozpiąć od strony wewnętrznej. Tego nie robiłem i chyba nie jest proste.
Edit: Co do prawej jeszcze, mi nie udało się jej wybić z łożyska podpory więc odkręciłem podporę od silnika i wyjąłem półoś razem z podporą. Więc najlepiej robić to w dwie osoby.
Był  ZX 1.4i '94