Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu  (Przeczytany 9325 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
[MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« dnia: Czerwiec 30, 2008, 15:16:40 »
Podczas zjeżdżania z "chopka" słyszę w tylnym zawieszeniu ostry stuk. Podczas normalnej jazdy nie słychać żadnych stuków. Gdy zjeżdżam z "chopka" bardzo powoli to nic nie słychać natomiast gdy troszkę szybciej to trzasj już słychać. Dla mnie nie jest to stukot tylko wyraźny dosłownie trzask lub ostre stuknięcie, z przodu cisza. Co to może być?
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2008, 15:30:28 »
Było już to poruszane. Na szybko Ci nie znajdę odpowiedzi, ale pamiętam, że czytałem tutaj już o tym. Mój ma coś takiego z przodu, że przy szybkim zjeździe z chopka mam takie "łup".

edit:
Po 10 minutach wyszukiwania: klik
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2008, 19:38:37 »
Wnioskuję z powyższego linku, że mam kule styrane. Kule do wymiany ze względu na zły stan membran lub samo ich nabicie azotem. Jeśli się mylę proszę o poprawki.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Darek Kędra

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 359
  • Skąd: Chrzanów
  • Posiadany samochód: bx1.6,bx1.9,c5 mk1 2001 SX, mkIII 2009 2,2 hdi
  • Miejscowość: Chrzanów
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2008, 20:04:10 »
stawiałbym na łożyska tylnych wahaczy...właśnie takie są objawy tzn. metaliczne straszne stuki przy pokonywaniu górek...

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2008, 20:28:40 »
Cytuj

Darek Kędra napisał:
stawiałbym na łożyska tylnych wahaczy...właśnie takie są objawy tzn. metaliczne straszne stuki przy pokonywaniu górek...


Właśnie w pierwszej wersji też stawiałem na to co Darek.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2008, 20:34:48 »
Tylko nie pisałeś że jest metaliczny stuk. Tylko że zwykły stuk :)
U mnie jest zwykły, jakby dobijał zawieszeniem do ziemi (za szybko koła tracą podłoże więc sfery dobijają).
Dodam, ze przy jeździe po wertepach nie ma żadnych stuków. Tylko przy chopkach :(
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2008, 20:41:23 »
Cytuj

Krzysztof Szanecki napisał:
Tylko nie pisałeś że jest metaliczny stuk. Tylko że zwykły stuk :)
U mnie jest zwykły, jakby dobijał zawieszeniem do ziemi (za szybko koła tracą podłoże więc sfery dobijają).
Dodam, ze przy jeździe po wertepach nie ma żadnych stuków. Tylko przy chopkach :(


Masz rację Krzysztof, u mnie to nie jest metaliczny trzask, mam wrażenie jak bym przy zjeździe z "hopka" zaczepiał hakiem o asfalt, ale nie zaczepiam to tylko przykład lub jak piszesz zawieszeniem o ziemię.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2008, 20:46:23 »
Pisząc "dobija zawieszeniem do ziemi" mam na myśli że koła na chwilę tracą podłoże i zostają szybko dobite przez układ HA do ziemi. Tak ja bym opisał ten dźwięk ze środka kabiny - jako głuche tępe "bum". Nie testowałem bycia na zewnątrz :)
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline karol pudło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 285
  • Skąd: katowice
  • Posiadany samochód: c5mkI 2.0 16V 2001+LPG
  • Miejscowość: katowice
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 01, 2008, 10:50:12 »
Witam.

Na 99% masz wyrąbane łożyska belki tylniej.Koszt łożyska na jedna strone 150zł,oczywiścei wymieniamy dwie strony bo pracy przy tym co niemiara a po  co ta miesiac powtarzać czynnosc  aby wynienić drugą strone.sam koszt łożysk nie jest jeszcze straszny ale robocizna koszmar.w ASO zaśpiewali mi 1 tyś PLN i oczywiscie standardowe hasło zobaczymy co jeszcze wyniknie przy pracy(szok) a nieautoryzowany mechanik od cytrynek chciał 500 złPLN.Oczywiscie mi robił kolega fachowiec i wzioł za całość 520złPLN(300 zestaw łozysk-200 robota i 20 płyn LHM-bo podobno zawsze coś ucieknie.)I najważniejsze ze 4 godziny roboty i auto śmiga jak z bajki.

Pozdrawiam.
Sex i wydobycie!!!

Offline Jakub Szostak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2008, 13:13:22 »
ewentualnie jeszcze sprawdziłbym stan odbojników tylnego zawieszenia - miałem kiedyś skasowane obydwa - przeleciałem z dużą prędkością po przejeździe kolejowym (strzeżonym :) ) i nie zauważyłem "dziurki" w drodze. Ale był huk :evil: - objawiało się mocnymi "tąpnięciami" zawieszenia i auto na pozycji gleba autentycznie leżało prawie na ziemi, a oponki chowały się w nadkola...

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 01, 2008, 14:06:14 »
A może to tylne gumy łaczące belkę z nadwoziem?
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2008, 20:51:31 »
Pozwolę sobie przyłączyć się do tematu. W moim autku od strony prawego tylnego koła dochodzi podczas przejeżdżania np. przez torowisko tramwajowe taki terkot, jakby pod kołpak dostał się mały kamyczek i podskakiwał sobie centralnie razem z kołem. Przy np. "kocich łbach" dźwięk nie występuje. Nie ma go też przy jakichś większych nierównościach. Również w miarę możliwości poproszę o diagnozę (jeśli to możliwe).
Aha! Sprawdzałem, kamyczka pod kołpakiem niestety nie ma.
Pozdrawiam.

Offline Darek Kędra

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 359
  • Skąd: Chrzanów
  • Posiadany samochód: bx1.6,bx1.9,c5 mk1 2001 SX, mkIII 2009 2,2 hdi
  • Miejscowość: Chrzanów
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 01, 2008, 20:55:49 »
Cytuj

Michał Koman napisał:
Pozwolę sobie przyłączyć się do tematu. W moim autku od strony prawego tylnego koła dochodzi podczas przejeżdżania np. przez torowisko tramwajowe taki terkot, jakby pod kołpak dostał się mały kamyczek i podskakiwał sobie centralnie razem z kołem. Przy np. "kocich łbach" dźwięk nie występuje. Nie ma go też przy jakichś większych nierównościach. Również w miarę możliwości poproszę o diagnozę (jeśli to możliwe).
Aha! Sprawdzałem, kamyczka pod kołpakiem niestety nie ma.
Pozdrawiam.



sprawdziłbym czy osłona blaszana tarczy hamulcowej się nie poluzowała...

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2008, 22:22:28 »
Ok. Dzięki. Sprawdzę w najbliższym możliwym terminie.
Pozdrawiam.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2008, 22:48:36 »
Powiedzcie w takim razie jak wjadę na kanał co mam zrobić by trafnie zdiagnozować rodzaj usterki? Jakie czynności dla sprawdzenia stanu łożysk, a jakie dla kul lub jeszcze czegoś innego.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Waldemar Sito

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Kolbuszowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 B 16V 2002
  • Miejscowość: Kolbuszowa
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2008, 11:44:55 »
Witam
Mam też podobne objawy przy wiekszym wahnięciu tylnego zawieszenia jest metaliczny trzask.
Według wszelkich znaków na ziemi i na forum powodem jest stara wada cytryny czyli utlenianie się połaczenia pomiędzy zaciskiem
hamulca a wahaczem. Zacisk jest odchylany od swojego połączenia i podczas wyboju uderza o felgę.Należy odkręcić zacisk przeczyścić
posmarować smarem miedzianym i skręcić - powinno pomóc.
Zrobiłem tak na jednym kole i pomogło.
Pozdrawiam

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2008, 15:56:36 »
Cytuj

Waldemar Sito napisał:
Witam
Mam też podobne objawy przy wiekszym wahnięciu tylnego zawieszenia jest metaliczny trzask.
Według wszelkich znaków na ziemi i na forum powodem jest stara wada cytryny czyli utlenianie się połaczenia pomiędzy zaciskiem
hamulca a wahaczem. Zacisk jest odchylany od swojego połączenia i podczas wyboju uderza o felgę.Należy odkręcić zacisk przeczyścić
posmarować smarem miedzianym i skręcić - powinno pomóc.
Zrobiłem tak na jednym kole i pomogło.
Pozdrawiam


To ciekawe i niewykluczone.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2008, 23:40:07 »
Jeśli tak jest powinny być jakieś ślady na feldze.
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2008, 19:15:11 »
Cytuj

Darek Kędra napisał:
sprawdziłbym czy osłona blaszana tarczy hamulcowej się nie poluzowała...


W moim przypadku to niestety nie to :( Jakieś inne sugestie?
Dzięki za info i pozdrawiam.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 13, 2008, 15:47:44 »
U mnie trzaski już teraz pojawiają się nawet na mniejszych nierównościach. Dźwięk jest przerażający i podobny jest do strzelania z bata!!! I zaczynam się zastanawiać co do naprawy, łożyska czy może coś innego?
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 30, 2008, 23:03:35 »
A więc mojego Cytruska odebrałem od mechanika, wymienił łożyska wahaczy tylnych obie strony, wszelkie stuki oraz trzaski zniknęły, cisza jak makiem zasiał. W końcu jest spokój.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Łukasz Płonka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break 2.0HDI
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 10, 2009, 19:37:19 »
Odswieze troche temat gdyz mam podobny problem. Mianowicie w mojej cytrynie wystepuja te trzaski lecz na moje ucho - strzaly sa z przodu i tylu. A czasami mam wrazenie ze centralnie pod samochodem.  Najczesciej "strzela" jak zawieszenie ma duze wahanie np. nierowna droga, prog zwalniajacy.

Stad pytanie do Was, czy to kule czy lozysko wahacza ? Jak myslicie ?

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 10, 2009, 20:03:25 »
W podobnym wątku opisałem moje przygody?a mianowicie stukanie opisane jako kamyczek pod kołpakiem .A wyglądało to tak że na  chopku tylna oś wydawała taki odgłos jakoś przyzwyczaiłem się oglądając kiedyś zimówkę właśnie z tyłu po prawej stronie dostrzegłem że plastikowe nadkole odstaje od karoserji na jakiś 1cm po dopchaniu nadkola do blachy dobiegł mnie znajomy stuk wpasowałem tam kawałek styropianu i się prawie uspokoiło .Kilka dni temu jak zrobiło się ciepło bawiłem się szybami w tylnych drzwiach ,kilka razy góra duł nagle coś jakby przeskoczyło jakiś plastik albo przewód w środku i o dziwo od tego czasu stuki umilkły jedyne co teraz słychać to odgłos pracy opony na nierówności. Ciekawe jak długo?
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Mirosław Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Roma
  • Posiadany samochód: C5 kombi 2.2HDI Excl. 2002r
  • Miejscowość: Giżycko
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 10, 2009, 20:55:01 »
Cytuj

Marek Bor napisał:
A więc mojego Cytruska odebrałem od mechanika, wymienił łożyska wahaczy tylnych obie strony, wszelkie stuki oraz trzaski zniknęły, cisza jak makiem zasiał. W końcu jest spokój.


U mnie też zaczyna stukać i to coraz konkretniej. Marku jak drogi był ten warsztat i czy możesz mi dać jakieś info na jego temat bo po świętach czeka mnie dwu tygodniowy pobyt w Olsztynie to bym wymienił te nieszczęsne łożyska

Offline Łukasz Płonka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break 2.0HDI
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: [MkI 2001] Trzaski w tylnym zawieszeniu
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 10, 2009, 21:20:34 »
Cytuj

sławomir wolniak napisał:
W podobnym wątku opisałem moje przygody?a mianowicie stukanie opisane jako kamyczek pod kołpakiem .A wyglądało to tak że na  chopku tylna oś wydawała taki odgłos jakoś przyzwyczaiłem się oglądając kiedyś zimówkę właśnie z tyłu po prawej stronie dostrzegłem że plastikowe nadkole odstaje od karoserji na jakiś 1cm po dopchaniu nadkola do blachy dobiegł mnie znajomy stuk wpasowałem tam kawałek styropianu i się prawie uspokoiło .Kilka dni temu jak zrobiło się ciepło bawiłem się szybami w tylnych drzwiach ,kilka razy góra duł nagle coś jakby przeskoczyło jakiś plastik albo przewód w środku i o dziwo od tego czasu stuki umilkły jedyne co teraz słychać to odgłos pracy opony na nierówności. Ciekawe jak długo?


No to musial by byc to duzy kamien. Bo efekty dziekowe sa duze. Wpierw myslalem ze to przewody od recznego tak strzelaja. Ale dzwieki zaczely dochodzic rowniez z tylu. No chyba ze tak niesie i wydaje mi sie ze to przod - a to caly czas tyl trzaska.  Najczesciej to sie dzieje jak zawieszenie ma duze wychylenie. to potrafi wtedy "strzelic" seria.