Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czujnik prędkości pojazdu  (Przeczytany 6304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek Armatowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Stare Czaple
  • Posiadany samochód: Xantia II 2.0 CT Activa
  • Zainteresowania: Informatyka, elektronika, motoryzacja
  • Miejscowość: Stare Czaple
Czujnik prędkości pojazdu
« dnia: Sierpień 30, 2008, 10:24:32 »
Witam!!! Niedawno podłączyłem swojego XM-a (Mk2 3.0 V6 12v Automat) do komputera i okazało się, że pojawił się błąd w czujniku prędkości pojazdu. Mam więc takie pytanie: Co to za czujnik, za co jest on odpowiedzialny i gdzie się znajduje? Nie działa u mnie również Tempomat i myślę, że może to mieć coś wspólnego z tym czujnikiem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!!!

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2008, 12:33:19 »
Cytuj

Waldek Armatowski napisał:
Witam!!! Niedawno podłączyłem swojego XM-a (Mk2 3.0 V6 12v Automat) do komputera i okazało się, że pojawił się błąd w czujniku prędkości pojazdu. Mam więc takie pytanie: Co to za czujnik, za co jest on odpowiedzialny i gdzie się znajduje? Nie działa u mnie również Tempomat i myślę, że może to mieć coś wspólnego z tym czujnikiem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!!!

To jest en sam czujnik z którego korzysta licznik kilometrów i prędkościomierz. Jak to działa szukać należy w połączeniach. Czujnik jest na dole skrzyni z plastiku koloru kawy z mlekiem umiejscowiony u góry obudowy dyferencjału która jest zespolona ze skrzynią.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Jarosław Siemiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 246
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0 150/200KM 2015r
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2008, 15:55:45 »
A prędkościomierz działa? Jeśli tak to prawdopodobnie był to błąd sporadyczny i po wykasowaniu nie powinien się już pojawić. Gdzie robiłeś odczyt błędów? Jeśli w dobrym zakładzie to powinni po wykasowaniu sprawdzić jeszcze raz. Czujnik prędkości (154) podaje sygnał do kompa silnika, prędkościomierza, tempomatu i HA. Schemat.
Jarosław Siemiński Wrocław (192)
Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0

Offline Paweł Kania

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 98' 1.8VTS
  • Zainteresowania: praca,sport,i oczywiscie auto
  • Miejscowość: Kraków
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2008, 20:26:18 »
Witam chcialem sie podłączyc pod ten watek jestem nowym posiadaczem xsary,przy zakupie zostalem poinforowany ze predkosciomierz pokazuje zanizona predkosc o 20km,a kilometry sa nabijane normalnie(co sprawdzilem)
Ostatnio sie okazalo ze predkosciomierz odmowil calkowicei wspolpracy(okm/h)

jakas rada??

Offline Jarosław Siemiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 246
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0 150/200KM 2015r
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2008, 20:51:11 »
Cytuj
jakas rada??

Zapytać na forum Xsary.

IMHO
Jarosław Siemiński Wrocław (192)
Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0

Offline Piotr M Kuć

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford Mondeo Mk4 2007 2.3 Duratec-HE 160KM automat AWF-21 sedan; było kilka XM, Volvo 940, Merc W124
  • Zainteresowania: komputery, programowanie, auta
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2008, 21:33:41 »
Cytuj

Julian Donajski napisał:
Cytuj

Waldek Armatowski napisał:
Witam!!! Niedawno podłączyłem swojego XM-a (Mk2 3.0 V6 12v Automat) do komputera i okazało się, że pojawił się błąd w czujniku prędkości pojazdu.

To jest en sam czujnik z którego korzysta licznik kilometrów i prędkościomierz. Jak to działa szukać należy w połączeniach. Czujnik jest na dole skrzyni z plastiku koloru kawy z mlekiem umiejscowiony u góry obudowy dyferencjału która jest zespolona ze skrzynią.


Przerabiałem temat temat niesprawnego licznika i prędkościomierza wiosną - jest tak jak piszesz, ale w autach bez dziuravi. Natomiast w moim V6 12V diravka jest i tam w skrzyni jest jakiś "reduktorek" (taką nazwą posługiwał się mechanik)
z którego wychodzą dwie linki - jedna na diravi a druga właśnie do czujnika prędkości. Niestety inspekcja mojego rozbitego TCT wykazała, że w tecetku jest tak ja pisałeś czujnik w skrzyni i nie mogłem wykorzystać tych zwłok. Udałem się więc do ASO do Rafała Zorskiego i kolejno kupiłem czujnik, reduktorek, a na koniec jeszcze okazało się jeszcze, że i linka była ciut za krótka i się wypinała :)

Apropos, Waldek jak wyszło z tą przekładnią?
Pozdrawiam Piotrek Kuć

Ford Mondeo Mk4 2007 2.3 Duratec-HE 160KM automat AWF-21 sedan - Nowy Lepszy Parch
http://kuciak.net/auto/Ford/Mondeo/2012-03-25/

Moja była flotylla
http://kuciak.net/auto/

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2008, 22:06:22 »
Cytuj

Piotr M Kuć napisał:


Przerabiałem temat temat niesprawnego licznika i prędkościomierza wiosną - jest tak jak piszesz, ale w autach bez dziuravi. Natomiast w moim V6 12V diravka jest i tam w skrzyni jest jakiś "reduktorek" (taką nazwą posługiwał się mechanik)
z którego wychodzą dwie linki - jedna na diravi a druga właśnie do czujnika prędkości. Niestety inspekcja mojego rozbitego TCT wykazała, że w tecetku jest tak ja pisałeś czujnik w skrzyni i nie mogłem wykorzystać tych zwłok. Udałem się więc do ASO do Rafała Zorskiego i kolejno kupiłem czujnik, reduktorek, a na koniec jeszcze okazało się jeszcze, że i linka była ciut za krótka i się wypinała :)

Apropos, Waldek jak wyszło z tą przekładnią?

Więc tak: autor tematu choć nie tam gdzie trzeba, czyli w profilu auta lub podpisie jak np mam ja, podał model MkII a te nie mają linki tylko kabelki. Podobno to lepsze, mniej zawodne i tańsze, i może tak jest. Stąd nawet dla laika nasuwa się wniosek iż jest tylko czujnik potem kabelki i odbiornik czyli licznik lub inne urządzenie muszące mieć dane jak szybko auto się porusza i czy w ogóle jedzie. Umiejscowienie owego czujnika jest te same co na linkę i zależne od typu skrzyni biegów. MkI mają linki ale te z HA i tak musiały mieć elektryczne czujniki prędkości niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania HA. Od tego już tylko krok do wywalenia linki. Patrząc na czujnik w automacie wygląda tak, że gdyby zrobić w nim dziurę to można bez problemu poprowadzić przezeń linkę. Z czasem czujnik nabiera w sobie różnych opiłków metali co zaburza jego pracę aż do całkowitej awarii. Kiedyś tam czytałem tu, że ktoś próbował to naprawiać czyszcząc to ale z miernym skutkiem,
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 360
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2008, 00:07:05 »
Cytuj

Więc tak: autor tematu choć nie tam gdzie trzeba, czyli w profilu auta lub podpisie jak np mam ja, podał model MkII a te nie mają linki tylko kabelki. Podobno to lepsze, mniej zawodne i tańsze, i może tak jest.


W V6 jest tak jak pisze Piotrek, impulsator siedzi na lince. Bezpośrednio w skrzyni, w pozostałych modelach bez diravi.

Impulsator, daje się bez problemu rozebrać i zreanimować. Najczęstszym powodem padu tego czujnika jest wilgoć i śniedzenie styków. W środku jest prosta elektronika która też daje się naprawić :-) Niedawno reanimowałem to ustrojstwo w moim żelazku. Wymiana 3 rezystorków przywróciła 100% sprawność.
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

Offline Waldek Armatowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Stare Czaple
  • Posiadany samochód: Xantia II 2.0 CT Activa
  • Zainteresowania: Informatyka, elektronika, motoryzacja
  • Miejscowość: Stare Czaple
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2008, 19:06:47 »
Cytuj

Jarosław Siemiński napisał:
A prędkościomierz działa? Jeśli tak to prawdopodobnie był to błąd sporadyczny i po wykasowaniu nie powinien się już pojawić. Gdzie robiłeś odczyt błędów? Jeśli w dobrym zakładzie to powinni po wykasowaniu sprawdzić jeszcze raz. Czujnik prędkości (154) podaje sygnał do kompa silnika, prędkościomierza, tempomatu i HA. Schemat.

Prędkościomierz przerywał ale to było spowodowane efektem "zimnego lutu" i po wyjęciu licznika i zlutowaniu połączenia wszystko jest w porządku. Do fachowości warsztatu nie mam zastrzeżeń gdyż posiadają oni oryginalne oprogramowanie servisowe. Tego błędu nie da się tak po prostu wykasować gdyż jest to błąd czerwonego koloru. Nie działa u mnie tempomat. Będę musiał poszukać tego czujnika i spróbować go wymienić. Pozdrawiam!!!

Offline Waldek Armatowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Stare Czaple
  • Posiadany samochód: Xantia II 2.0 CT Activa
  • Zainteresowania: Informatyka, elektronika, motoryzacja
  • Miejscowość: Stare Czaple
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2008, 19:16:35 »
Cytuj

Piotr M Kuć napisał:
Apropos, Waldek jak wyszło z tą przekładnią?


Udało się uszczelnić, lecz mniej więcej był to koszt zakupu "używki", no może trochę taniej, bo nie trzeba było wyjmować silnika.

Offline Marcin Borowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 449
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Renault Megane II 1.6 16v '06, Xsara Combi '01 2.0 HDi
  • Miejscowość: Łódź
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2008, 18:33:15 »
U mnie przyczyną nie działania licznika prędkości był przerwany przewód.  Problem w tym, ze przerwa była w środku "gumowej obudowy". Na zewnatrz wszystko ok.
Był Xm '96 TCT HAII, Xantia Combi 2.0 '01 16v Exlusive

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2009, 00:03:57 »
Witam. Pozwole sobie odświeżyć temat. Licznik przestal działać nagle :/ Bylem w sklepie spytac o ten czujnik a tu zdziwienie bo nie znalezli czegoś takiego w sprzedaży (a sklep tylko dla francuzów ponoć) :/ Jaki jest koszt takiego czujnika i jak sie go wyciaga bez kanału bo jak na razie udało mi się tylko wtyczke wypiąć i zapruszyć oczy piaskiem ... Czy jest mozliwośc stwierdzenia na 100% że to wina czujnika bez jakiś kosmicznych narzędzi ?
Pozdrawiam mat

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 360
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2009, 10:26:39 »
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
Witam. Pozwole sobie odświeżyć temat. Licznik przestal działać nagle :/ Bylem w sklepie spytac o ten czujnik a tu zdziwienie bo nie znalezli czegoś takiego w sprzedaży (a sklep tylko dla francuzów ponoć) :/ Jaki jest koszt takiego czujnika i jak sie go wyciaga bez kanału bo jak na razie udało mi się tylko wtyczke wypiąć i zapruszyć oczy piaskiem ... Czy jest mozliwośc stwierdzenia na 100% że to wina czujnika bez jakiś kosmicznych narzędzi ?
Pozdrawiam mat


Wystarczy zwykły miernik ;). Na początek sprawdź kabel czy nie ma przerw. Kabel do czujnika ma 3 przewody (+,- i sygnał tacho) możesz sprawdzić czy na wtyczce jest napięcie do zasilania impulsatora. Następnie wymontuj impulsator. Bez kanału raczej nie wyjmiesz :( Jak będziesz miał na wierzchu sprawdź styki czy nie są zaśniedziałe. Sprawcą objawów o jakich piszesz może być sam licznik (zimne luty). W moim przypadku brak wskazań licznika był spowodowany 2 usterkami. Zimne luty w liczniku i uszkodzenie impulsatora. Na szczęście jest rozbieralny i bez problemu dało się go naprawić.
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 21, 2009, 12:29:07 »
Czyli w moim przypadku warsztat zostaje :( eh ...
Dzięki za szybką informacje.
Pozdrawiam

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2009, 15:28:10 »
Witam. Czy za prędkościomierz jest odpowiedzialny jakiś bezpiecznik? W spisie nie widziałem ale wolę zapytać dla pewności :)

Offline Arkadiusz Rydzewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: citroen xsara I 2.0 VTS
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2010, 17:53:09 »
małe pytanie u mnie działa obrotomierz a prędkości nie pokazuje jaka może być przyczyna czyżby to wina licznika i przerwanie
 jakieś ścieżki?

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2010, 19:04:32 »
Nie lepiej zapytać na forum Xsary ?
U mnie winny był czujnik w skrzyni.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik prędkości pojazdu
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2010, 21:56:20 »
16 tys km przjechane z nowym czujnikiem a dziś po zatankowaniu niespodzianka. Licznik nawet nie drgnie :/ Ciekawe czy to czujnik tak słabej jakosci czy wina kabli przy czujniku.