Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zużycie paliwa a wskazania komputera  (Przeczytany 11865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek Ruciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6HDi 92KM '08
  • Miejscowość: Białystok
Zużycie paliwa a wskazania komputera
« dnia: Listopad 17, 2008, 16:35:10 »
Porównując wskazania zużycia paliwa podawane przez komputer z tym co leję do baku stwierdziłem, że znacząco zaniża on wskazania. Różnica przekracza 11% ! A czytałem na forum, że zbiornik nie posiada klasycznego pływaka tylko poziom paliwa obliczany jest przez komp na podstawie bieżącego zużycia (wątki o zasilaniu LPG).
    Czy oznacza to że po zatankowaniu do pełna (55 dm3) i zużyciu wg kompa 50dm3 nagle stanę na trasie ??
   Teoretycznie w zbiorniku powinno być jeszcze 5 dm3 wystarczające na przejechnie ok 100 km, ale zostało one pochłonięte przez błąd wskazań - 50dm3+11% = 55,5 więc tak naprawdę w zbiorniku jest 55-55,5 = ....   no i kupa.
    Czy u Was występuje podobny błąd wskazań ?
    Czy komuś zdarzyło się już stanąć na trasie z wirtualnym paliwem w zbiorniku?
    A może ten system ma jakieś zabezpieczenie przed takimi jajami ?
BARTEK

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2008, 16:38:06 »
Jak jeszcze jeździłem na benzynie to u mnie zawsze po zaświeceniu się rezerwy mogłem przejechać ok. 80km, chociaż wolałem tankować jeszcze zanim włączał się żebrak ;)

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2008, 17:42:35 »
Cytuj

Bartłomiej Ruciński napisał:
    Czy oznacza to że po zatankowaniu do pełna (55 dm3) i zużyciu wg kompa 50dm3 nagle stanę na trasie ??


Jesteś pewny, że zbiornik ma 55 litrów? W instrukcji jest napisane, że ma 60 [HDI, benzyna ma 55].
Chociaż jak odebrałem go z salonu, gdzie mówili, że jest najwyżej 2 litry w zbiorniku, to zatankowałem pod korek tylko 52 litry.
A tak w temacie, to mi też komputer zaniża spalanie, chociaż raczej o około 8% (na trasie).

A tankować się staram raczej wcześniej niż później dla bezpieczeństwa i wygody.

Offline Bartek Ruciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6HDi 92KM '08
  • Miejscowość: Białystok
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2008, 22:30:57 »
Cytuj

Michał Dąbrowski napisał:

Jesteś pewny, że zbiornik ma 55 litrów? W instrukcji jest napisane, że ma 60 [HDI, benzyna ma 55].


  I chyba w tym przypadku w instrukcji jest dobrze napisane bo dzisiaj zalałem (bez ubijania- czyli do pierwzego odbicia) do HDi 55,2 litra, a dojechał o własnych siłach więc w zbiorniku musiało jeszcze coś być.
Wprawdzie komp się już na mnie wypiął i od "zostało do tank. 57km" pokazywał tylko kreski (coś w rodzaju jedziesz na własne ryzyko), ale do stacji zrobiłem jeszcze z 5km po mieście i się nie dławił.

   Ja wiem, że to może duperela i zawsze można dotankowć nawet jak pokazuje 1/2, ale chciałbym wiedzieć na ile można pikusiowi ufać w tym temacie. Może się to okazać pożyteczne gdy na przykład wracamy z kraju gdzie za paliwko płaci się w EURO.
BARTEK

Offline Bartek Stępski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 2004 r, xsara 1.6 break 2002 r
  • Zainteresowania: internet , wszystko po trochu :-)
  • Miejscowość: Lublin
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2008, 00:21:36 »
Napiszę z własnego doświadczenia. Wracając z francji  moim pikusiem 1,8pb gdzieś w niemczech przegapiłem stację , noc,autostrada, pogasły wszelkie poziomy paliwa, komputer pokazywała same kreski z moich wyliczeń wynikało że zaraz stanę a kilometry leciały. Cudem chyba jakoś dojechałem do stacji i wlałem do pierwszego odbicia 56 l i dalej już nie mogłem, zbiornik ma wg. instrukcji 55. Wniosek jest taki że chyba tolerancja jest w górę i naprawdę zbiornik jest ciut większy. Oczywiście znaczenie ma też temperatura otoczenia, błędy dystrybutora, paliwo w przewodach więc trudno uogólniać że wszystie pikusie tak mają. Myslę jednak że producent przewidział taką sytuację jaką ja miałem i przeoczenie stacji :-).
:-)

Offline Zbigniew Balcer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 79
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 2,0 HDI
  • Miejscowość: Gdynia
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2008, 08:58:19 »
Panowie każdy zbiornik ma tolerancję, do tego dochodzą względy bezpieczeństwa pb można wlać 95% aktywny węgiel blokuje resztę.

Offline Dominik Bruzdewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 213
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara PICASSO 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2008, 10:49:09 »
Według komputera pozostało mi pewnego razu do przejechania... 18km...
Razem z "ubijaniem" weszło do baku 53 litry...
Było to w upalny dzień - więc opary robią swoje?

Offline Bartek Ruciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6HDi 92KM '08
  • Miejscowość: Białystok
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2008, 12:33:00 »
Cytuj

Dominik Bruzdewicz napisał:
Według komputera pozostało mi pewnego razu do przejechania... 18km...


Cikawe, że komp nadal pokazywał "pozostający dystans".
U mnie po wyłączeniu silnika na chwilę przy wskazaniu 57, potem zobaczyłem już tylko " -- -- ".
 
Jak widzę do tej pory nikomu "nie brakło" mimo że kompek "jeszcze miał".
 A może ktoś się orientuje czy kontrolka rezerwy załączna jest jakimś czujnikiem czy też w oparciu o obliczenia ?
BARTEK

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2008, 13:37:41 »
Cytuj
że zbiornik nie posiada klasycznego pływaka tylko poziom paliwa obliczany jest przez komp na podstawie bieżącego zużycia


Jeśli nie ma pływaka, to skąd wie, że własnie dotankowaliśmy na stacji paliwa?

Aaaaa: Jadąc na LPG też ubywa benzyny na wskaźniku. Wystarczy się zatrzymać, zgasić, odczekać parę chwil, odpalić i już wskakują kreseczki na wyświetlacz ilości benzyny. Czyli Pikuś został zrobiony w konia, bo myślał, że stanęliśmy na stacji.... :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat

Offline Paweł Ubysz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 061
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6HDi 2008
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2008, 17:00:05 »
Dostałem w ASO informacje że pływak w baku jest a jego położenie odczytywane jest co 15 minut i stosownie do niego modyfikowane sa dane dotyczące zasięgu i ilość kreseczek na wskaźniku. Ale jakoś specjalnie nie mam powodu aby ufać debilom z ASO. Niemniej jednak informacja jest więc ja podaję.

Offline Daniel Banaszak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: ZG
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: ZG
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 19, 2008, 13:25:14 »
Zaraz po zakupie mojej cytrynki tankowałem gdzieś około połowy baku wedle wskaznika. I co tankowanie wchodziło mniej do baku.
Zauwazyłem ze gdy prawie zeruje bak czyli zostawiam max 10l w baku wskaznik w miare mówi prawde. I jezeli chcemy mieć wmiare realny poziom ze wskaznikiem warto "kalibrować" - zerować bak :)
Odnośnie komputerka ze średnim spalaniem, błąd w moim przypadku wacha się w granicy 0,1 l/100km. Zazwyczaj jest to dokładnie ta wartość, którą tankuje.(oczywiście zruje licznik przy kazdej wizycie na stacji - jedyny sposób zeby wiedzieć ile sie ma tak naprawde paliwa)

Offline Paweł Ubysz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 061
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6HDi 2008
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 19, 2008, 13:53:29 »
Może jeszcze kilka moich uwag - po pierwsze - komputer znacząco zaniza spalanie - ostatnio wskazania 5,3 litra , po zalaniu baku wyszło 6,2. I tak mniej więcej jest zawsze - 0,6 do 0,8 l/100 różnicy. wszystko w miescie lub miasto/trasa.
natomiast kreseczki na wskaźniku znikaja w miare regularnie - pierwsza po jakichś 100-130 km , nastepne  co około 100 km.
Zawsze tankuję jak ilośc kreseczek spadnie do 2-ch.

  • Gość
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 19, 2008, 13:53:41 »
1) No właśnie, skąd pikuś wie, ile dotankowałem i czy w ogóle? To jest ten pływak czy go nie ma?

2) Z tym spalaniem, to jeśli się ponoć myli o 10%, to znaczy, że jeśli pokazuje mi 8 to pali 9? Toż to ogromna różnica!

3)Co sugerujesz przez "zerować" bak? Jechać w około stacji aż stanie i dopchać do dystrybutora? Bo inaczej to sobie tego nie wyobrażam. Skoro jak zapala mi się rezerwa, to może dlatego, że bak rozkalibrowany?

Offline Daniel Banaszak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: ZG
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: ZG
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 19, 2008, 14:10:01 »
Ja swoją Pinie wyzerowałem w nastepujący sposób. Szacowałem ze ma około 10 litrów w baku, na rezerwe nawet nie patrzałem, przejechałem ponad 50 km bez zadnej kreski na wskazniku. I bańka 10 litrowa w bagazniku jak bym nie dojechał do celu :) ale dojechałem. Wedle wyliczeń w baku powinienem mieć maksymalnie litr paliwa. Zajechałem na shella leje i leje i na dystrybutorze pojawiło się 58,xx l.
Od tej chwili jak juz napisałem nie tankuje jak ma więcej niz 10 l w baku i wskaznik wmiare realnie pokazuje.

Apropo róznic w spalaniu, moze to wina gorszego paliwa. Tankuje tylko na Shellu i nigdy nie miałem aż takich róznic, jak tu koledzy przedstawiają. Owszem zauwazyłem ze po mieście róznice są wieksze ale to na niekozyść (auto pokazuje ze spala więcej niz jest w rzeczywistości).
Naszczęście mało jeżdze po mieście :)

Offline Paweł Ubysz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 061
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6HDi 2008
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 19, 2008, 14:17:26 »
Cytuj



Apropo róznic w spalaniu, moze to wina gorszego paliwa. Tankuje tylko na Shellu i nigdy nie miałem aż takich róznic, jak tu koledzy przedstawiają. Owszem zauwazyłem ze po mieście róznice są wieksze ale to na niekozyść (auto pokazuje ze spala więcej niz jest w rzeczywistości).
Naszczęście mało jeżdze po mieście :)


A czy rodzaj paliwa wpłynie na wskazania komputera? Bo jezeli komputer zna dawka wtrysnietego paliwa i aktualna predkość pojazdu to IMHO nie ma prawa sie pomylić. I bez znaczenia bedzie czy przez wtryski leci ON czy woda:-) - wskazanie zużycia musi być dokładne. jezeli gorszego paliwa leci więcej to komputer o tym wie i pokazuje większe zuzycie.
BTW , tankuję zawsze na Orlenie.

Offline Daniel Banaszak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: ZG
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: ZG
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 19, 2008, 14:34:44 »
Kiedyś czytałem ze komputer oblicza zużycie paliwa na podstawie ilości przepływającego powietrza.
Nie znam sie na mechanice pojazdu, stąd tylko moja hipoteza, że jakość paliwa może być jedną ze zmiennych.

Offline Paweł Ubysz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 061
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6HDi 2008
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 19, 2008, 15:22:14 »
A ja czytałem że na podstawie czasu otwarcia wtrysków. A w ASO oczywiscie nie udzielono mi na ten temat zadnej odpowiedzi.

Offline Bartek Ruciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6HDi 92KM '08
  • Miejscowość: Białystok
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 19, 2008, 16:36:09 »
Cytuj

Daniel Banaszak napisał:
Apropo róznic w spalaniu, moze to wina gorszego paliwa. Tankuje tylko na Shellu i nigdy nie miałem aż takich róznic, jak tu koledzy przedstawiają. Owszem zauwazyłem ze po mieście róznice są wieksze ale to na niekozyść (auto pokazuje ze spala więcej niz jest w rzeczywistości).
Naszczęście mało jeżdze po mieście :)


   Może masz rację. Ostatnio zatankowałem na Shellu i komp pokazuje zużycie po mieście prawie litr większe niż poprzednio - czy myślicie że jak zatankuję to wskazania kompa pokryją się z rzeczywistością ?     :evil:
BARTEK

Offline Dominik Bruzdewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 213
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara PICASSO 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2008, 08:52:50 »
Ostatnio sporo pojeździłem po mieście i zauważyłem pewną prawidłowość w moim aucie.
Otóż przy jeździe miejskiej komputer zawyża spalanie znacznie więcej niż przy jeździe mieszanej (nie wspominając o trasie).
Po mieście mam spalanie zawyżone nawet o około 0,7L/100km.
W pozostałych przypadkach o około 0,2-0,3L/km.
Zawsze tankuję na SHELL'u. Z reguły jak jest około połowa baku (lubię mieć "dużo" kresek na widoku...). Raz na kwartał zdarza się zalać prawie cały bak.
Natomiast "ubywanie" kresek też jest różne - oczywiście przy porównywalnej jeździe. Czasami pierwsza gaśnie po 100km a czasami po... 150km. Kolejne mają mniejszą rozbieżność. Szczególnie zwracałem na to uwagę przy wyjeździe na wakacje. Zdarzyło mi się, że pierwsza kreska zgasła po 180km, a kolejna po... 80km...
Jak widać chyba nie za dokładny ten komputer.
Dodam, że kumpel ma w Omedze jeszcze większe rozbieżności we wskazaniach.
Wniosek:
Chyba taka cecha tych komputerów.
Nie należy się wskazaniami sugerować jeżeli chcemy mieć dokładne informacje.
Kalkulatory w dłoń...
;-)

Offline Bociąg Artur

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2,0 HDI
  • Miejscowość: Świdnik
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2008, 13:20:17 »
Witam
czy może ktoś z użytkowników pikusia 2,0 HDI powiedzieć mi jakie ma średnie spalanie w trasie, mieście oraz w cyklu mieszanym?
U mnie wygląda to następująco:
w trasie średnio pali 6,1 l/100km
w mieście przy dłuższej (jenostajnej jeździe ale składających się z dłuższych odcinków) jeździe ok. 7,8 l/100km, a przy wielu krótkich odcinkach 9l/100km i więcej :-(
cykl mieszany 7,5 l/100km
Mówiąc szczerze niepokoi mnie wysokie spalane w mieście dlatego chciałbym porównać swoje dane z danymi innych pikusiów i podjąć ewentualną decyzję lub nie o potrzebie wizyty w ASO
proszę o Wasze doświadczenia w tej materii
pozdrawiam
BOCIEK OD PIKUSIA :-)

Offline Włodzimierz Sudomierski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Godzieszowa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI 2000r
  • Zainteresowania: Samochodziki, motoryzacja
  • Miejscowość: Godzieszowa
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2008, 13:57:02 »
u mnie to wygląda następująco cykl mieszany taki mam cały czas przy średniej prędkości 70km/h średnie spalanie jest 5,8l/100, a tak jak jeżdze równo np 70-80km/h na 5 biegu to bieżące spalanie pokazuje między 3,6-4,6l/100. A kiedy autko wziołem os poprzedniego właściciela gdzie jego średnią prędkością jazdy było 50 to spalanie według komputera pokazywało 4,1l/100. więc chyba dużo ci pali tak mi się wydaje
pozdrawiam:)
Włodek

tolek_88

  • Gość
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2008, 14:06:58 »
Cykl miejski w korkach - do 8,4l /100
Cykl miejscu mniej korków i mniej agresywna jazda - 7l/100
Na trasie Wrocław-Wawa (czyli bez autostrady) ok. 6l/100
Na trasie Wrocław-Kraków (autostrada) 7.4l/100

Offline Daniel Banaszak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: ZG
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: ZG
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2008, 22:03:55 »
trasa 5,5 chyba ze chorzów - wrocław to 7,5 :)
mieszany 6,4-6,8
miasto latem 7,2
miasto zimą 7,8

o srednim:
Dziś tankowałem mój pikolot, wg komp. zjadła 6,6/100 i przejechała 803 km wychodzi 53
a pozwoliła sobie wlac 51,92

Offline Rafał Mazurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.8 SXPlus
  • Miejscowość: Legionowo
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 22, 2008, 14:25:01 »
Cytuj

Bartek Stępski napisał:
Napiszę z własnego doświadczenia. Wracając z francji  moim pikusiem 1,8pb gdzieś w niemczech przegapiłem stację , noc,autostrada, pogasły wszelkie poziomy paliwa, komputer pokazywała same kreski z moich wyliczeń wynikało że zaraz stanę a kilometry leciały. Cudem chyba jakoś dojechałem do stacji i wlałem do pierwszego odbicia 56 l i dalej już nie mogłem, zbiornik ma wg. instrukcji 55. Wniosek jest taki że chyba tolerancja jest w górę i naprawdę zbiornik jest ciut większy. Oczywiście znaczenie ma też temperatura otoczenia, błędy dystrybutora, paliwo w przewodach więc trudno uogólniać że wszystie pikusie tak mają. Myslę jednak że producent przewidział taką sytuację jaką ja miałem i przeoczenie stacji :-).

Witam miałem podobnie na trasie do Grecji zgasłu wszystkie kontrolki komp wskazywał 0.0 jechałem naprawdę ECO i udało mi się jeszcze przejechac jakieś 50 km i wlałem 52 l paliwa. Mozna więc wywnioskowaś że od momentu zapalenia rezerwy mozna przejechać jakieś 120 km wiadoma wszystko jest uawrunkowane techniką jazdy i warunkami na trasie. W warszawie zapewne bedzie to jakieś 50 km.

Offline Bartek Ruciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6HDi 92KM '08
  • Miejscowość: Białystok
Re: Zużycie paliwa a wskazania komputera
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 24, 2008, 00:01:09 »
Witam!
Widzę, że temat spalania "jest nośny" oraz, że kolejny raz jesteśmy robieni w konia przez producenta, który dla lepszego samopoczucia zaniża nam wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie "różni się nieco" od podawanego w instrukcji i katalogach - tak o ciut ponad 1 l/100km.
  TYLKO, ŻE TEN 1 litr TO OKOŁO 20% !!!!!

Pocieszające jest jedynie, że chyba jeszce nikt nie stanął na trasie z "wirtualnym paliwem w baku".
BARTEK