Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/  (Przeczytany 7047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« dnia: Grudzień 16, 2009, 00:50:53 »
Witam. Od czasu gdy temperatura zaczęła spadać w okolice 5 stopni zaczęły sie problemy. Zaraz po odpaleniu zimnego silnika w czasie przyspieszania zx-em strasznie szarpie, dzieje się to zawsze mniej wiecej od 2 do 3 tys obrotów i po przekroczeniu tych 3 tys nagle dostaje "kopa" i idzie normalnie. Dzieje się tak na każdym biegu, ale na 2 i 3 jest najgorzej. Objaw ten dziwnie ustaje zawsze po przejechaniu paru kilometrów. Dodam że zawsze pali "na dotyk" bez problemów nawet jak stał ostatnio tydzień. Niema problemu z wolnymi obrotami. Wcześniej przy wyższych temperaturach nic takiego sie niedziało...

Offline Marcin Stryjakowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i + LPG
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2009, 03:30:46 »
Witam. Nie wiem czy masz u siebie palec rozdzielacza z kopułką ale jeśli tak to zacznij od przeczyszczenia styków lub wymiany jeśli będzie taka potrzeba.

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2009, 12:23:41 »
Sprawdź czujnik temp. może szwankuje i nie wzbogaca odpowiednio mieszanki na zimnym silniku.
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2009, 00:28:18 »
Dzisiaj przy temp. -7 stopni była tragedia... na początku prawie niemogłem przyspieszyć i przekroczyć tych 3 tys zeby wogole normalnie jechać. Przejechałem moze 2 km juz było wporządku. Jeszcze tak mocno to mi nieszarpało. Tylko czy czujnik wody powodowałby problemy tylko w określonym zakresie obrotów? przyjrzę mu sie...

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2009, 03:07:57 »
może sonda lambda nie wpływa na wzbogacenie mieszanki ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Adam Waleski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i Reflex '93
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2010, 19:15:34 »
Też miałem problemy z szarpaniem, niestety nie pamiętam, co było przyczyną, bo to dość odległe czasy. Wiem na pewno, że miałem problem z przetartym TPS. Być może również masz przerwy na ścieżkach, a gdy sonda jest jeszcze zimna (??) ECU opiera się głównie na danych z TPS i kiedy suwak trafia na uszkodzone miejsce powstają przekłamania i szarpnięcia. Od razu jednak uprzedzam, że to jest wydumany pomysł, nie do końca oparty na wiedzy i doświadczeniu;)
KDY zagazowany w 2004 przy ok 140kkm
obecnie 200kkm z hakiem
sterownik STAG-100

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2010, 15:36:12 »
Obydwie wersje są bardzo prawdopodobne. Jeśli to byłaby sonda to niezbyt dobrze, wolałbym zeby to był TPS. Chciałbym go sprawdzić ale niewiem jak sie do niego dostać. Ktoś ma w tym moze jakieś doświadczenie, i czy samo przeczyszczenie ścieżek wystarczy?

Offline Przemek Kamiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 Break, C4 1.2 130 KM, ZX 2.0 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2010, 17:34:40 »
Mialem identyczne objawy, z tym ze od 3 do 4 tys obrotow i zarowno na cieplym jak i zimnym silniku czasami wszystko bylo OK. Przyczyną byla jedna z cewek. U ciebie jest tylko jedna cewka, ale moze tez jestz nia cos nie tak.
Citroën C5 3.0 V6 Break manual
Citroën ZX 2.0 16V Fotki
Citroën C4 1.2 130 KM
Citroën Xsara 1.6 Prestige 599294 km i... odeszła :(
Peugeot 307 SW 1.6

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2010, 18:34:32 »
u mnie problem znika zawsze po minimalnym nagrzaniu silnika, nigdy nie pojawił sie w innych okolicznościach niż wcześniej przeze mnie opisanych :-) dziękuję za sugestię Przemek ;) sprawdzę to napewno ale w pierwszej kolejności chciałbym sprawdzić potencjometr przepustnicy czy ktoś miał doczynienia jak sie dostać do ścieżek TPS i czy samo czyszczenie moze pomóc?

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2010, 04:57:21 »
może pomóc. sprawdź!
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Adam Waleski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i Reflex '93
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2010, 21:24:58 »
Pewnie już sobie poradziłeś, ale u mnie najwygodniej dostać się po wyjęciu całego filtra powietrza wraz z kanałami przed i za (najłatwiej wyciągnąć całość). Sam potencjometr mam przykręcony na 4 śrubach (imbus chyba). Ale żeby go sprawdzić nie musisz go odkręcać, wystarczy, że zbadasz omomierzem analogowym. Otwierając powoli przepustnicę należy obserwować czy nie ma skoków oporu, chyba, że mierzysz na podłączonej wtyczce woltomierzem (ja mam u siebie wyprowadzone wszystkie 4 przewody do pomiaru) to wtedy skoki napięcia. Nie wiem niestety jak dokładnie zbudowany jest Twój TPS. Wiem tylko, że wystarczy ruszyć potencjometr o dziesiąte części milimetra na śrubach i trzeba ustawiać cały układ od nowa.
Z doświadczenia wiem, że czyszczenie, naprawianie TPS pomaga na krótko. Można przesunąć trochę szczotki suwaka, żeby szorowały po zdrowej części ścieżek, ale łatwo to ustrojstwo uszkodzić. Wymieniłem na nowy:)
KDY zagazowany w 2004 przy ok 140kkm
obecnie 200kkm z hakiem
sterownik STAG-100

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2010, 11:48:18 »
Póki co niemam czasu ani warunków tym sie zająć garazu nie ma... Po prostu jak jest zimno to grzeje go na postoju pare minut i już jest po problemie:-) Adam wielkie dzięki o to mi chodziło:D jak sie zrobi cieplej to bede miał co grzebać  ;-)

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 28, 2010, 23:36:52 »
Nie napisałeś czy problem jest na gazie czy na benzynie?

  • Gość
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2010, 19:10:27 »
Fakt, na początku nie napisałem - nie mam instalacji gazowej.

Offline Grzegorz Kostyla

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: lublin
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4 i Prestige 94r.
  • Miejscowość: lublin
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2010, 17:30:18 »
a może winowajcą jest zamulony  filtr paliwa ? czasem daje podobne objawy

Offline Kajetan Lasiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i
  • Zainteresowania: Rajdy, Akwarystyka
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2010, 19:15:59 »
Też na początku miałem taki problem, tyle że temp była w okolicach + 10 C ale po jakimś czasie samo przeszło:D  U mnie auto stoi cały czas pod chmurka i nawet jak były te mrozy po -25 C i śnieg palił i przyspieszał ładnie. Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2010, 21:48:16 »
Cytuj

Kajetan Lasiowski napisał:
Też na początku miałem taki problem, tyle że temp była w okolicach + 10 C ale po jakimś czasie samo przeszło:D  U mnie auto stoi cały czas pod chmurka i nawet jak były te mrozy po -25 C i śnieg palił i przyspieszał ładnie. Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie


uzupelnij profil, bo nawet nie wiadomo jaki masz silnik a pytasz o spalanie:)

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2010, 16:35:43 »
Cytuj

Krzysztof Szymczak napisał:
Cytuj

Kajetan Lasiowski napisał:
Też na początku miałem taki problem, tyle że temp była w okolicach + 10 C ale po jakimś czasie samo przeszło:D  U mnie auto stoi cały czas pod chmurka i nawet jak były te mrozy po -25 C i śnieg palił i przyspieszał ładnie. Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie


uzupelnij profil, bo nawet nie wiadomo jaki masz silnik a pytasz o spalanie:)


Krzysiu gratuluję. bardzo konstruktywny post !
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Kajetan Lasiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i
  • Zainteresowania: Rajdy, Akwarystyka
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 15, 2010, 15:39:48 »
Cytuj

Marcin Ilcewicz napisał:
Cytuj

Krzysztof Szymczak napisał:
Cytuj

Kajetan Lasiowski napisał:
Też na początku miałem taki problem, tyle że temp była w okolicach + 10 C ale po jakimś czasie samo przeszło:D  U mnie auto stoi cały czas pod chmurka i nawet jak były te mrozy po -25 C i śnieg palił i przyspieszał ładnie. Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie


uzupelnij profil, bo nawet nie wiadomo jaki masz silnik a pytasz o spalanie:)


Krzysiu gratuluję. bardzo konstruktywny post !



Ok już:) Citroen ZX 1.4i 93' z jakimiś dodatkami z napisem muskieter czy jakoś tak.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 15, 2010, 17:45:22 »
Cytuj

Kajetan Lasiowski napisał:
Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie

[...]

Ok już:) Citroen ZX 1.4i 93' z jakimiś dodatkami z napisem muskieter czy jakoś tak.


14l/100km w 1.4i na lpg...
niech wypowiedzą się Ci co mają. moim zdaniem bardzo dużo
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 15, 2010, 19:56:21 »
Przy obecnych temperaturach i krótkich odcinkach co dzień do pracy 3-5 km + odpalanie silnika, a dopiero później odśnieżanie = 14l/100km :-) Przynajmniej u mnie tak jest. Na trasie mi wychodzi 8-10 w zależności od prędkości. I oczywiście wszystko na LPG.

Offline Karol Gozdowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen ZX
  • Miejscowość: Łódź
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2010, 21:34:05 »
U mnie na przykład na gazie wariuje z obrotami jak go na benzynie nie rozgrzeje... wiec przy odsnieżaniu chodzi na benzynie i ewentualnie zrobie na benzynie jakies 300 metrów i przełączam na gaz... tak srednio to na trasie tez mi łyka tak z 8-9 litrów jak nie przekraczam 3 tys obrotów... a w mieście tą 11-12 musi wziąć... :)
Citroen ZX 1.4i + LPG... Śmiga bez zarzutu!!

Offline Mateusz Godlewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: lubsko
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1,4i
  • Miejscowość: lubsko
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 16, 2010, 13:12:16 »
panowie prawie rozwiazalem swoj problem w innym poscie o tym bylo. natomiast jest teraz troszke inny. mianowicie przyspiesza ok winny jest p[edal gazu ze twardnieje. Chodzi o to że odpale auto pojde otworze brame wyjade pojde zamknac a silnik pracuje cala operacja od odpalenia auta az do ruszenia trwa 5min okolo moze wiecej. Kiedy ruszam jade sobie jest wsyztsko ok ale po przejechanii 2km auto chodzi na wo;nych ale podczas przyspieszania szarpie minimalnie trzeba dac wiecej gazu na jalowym chodzi ok. Jak sie zagrzeje problem z duszeniem nie  występuje. i przyspiesza normalnie. Co może byc przyczyna? czujnik od ecu temp cieczy nowy,swiece/przewody nowe,fitlry nowe paliwa tez.

Offline Mateusz Godlewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: lubsko
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1,4i
  • Miejscowość: lubsko
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 16, 2010, 13:19:21 »
panowie prawie rozwiazalem swoj problem w innym poscie o tym bylo. natomiast jest teraz troszke inny. mianowicie przyspiesza ok winny jest p[edal gazu ze twardnieje. Chodzi o to że odpale auto pojde otworze brame wyjade pojde zamknac a silnik pracuje cala operacja od odpalenia auta az do ruszenia trwa 5min okolo moze wiecej. Kiedy ruszam jade sobie jest wsyztsko ok ale po przejechanii 2km auto chodzi na wo;nych ale podczas przyspieszania szarpie minimalnie trzeba dac wiecej gazu na jalowym chodzi ok. Jak sie zagrzeje problem z duszeniem nie  występuje. i przyspiesza normalnie. Co może byc przyczyna? czujnik od ecu temp cieczy nowy,swiece/przewody nowe,fitlry nowe paliwa tez.

Offline Kajetan Lasiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i
  • Zainteresowania: Rajdy, Akwarystyka
Re: Silnik szarpanie podczas przyspieszania :/
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2010, 16:08:17 »
Cytuj

Marcin Ilcewicz napisał:
Cytuj

Kajetan Lasiowski napisał:
Choć czy spalanie na poziomie 14 L jest normalne? Dodam ze jeźdze bardzo delikatnie

[...]

Ok już:) Citroen ZX 1.4i 93' z jakimiś dodatkami z napisem muskieter czy jakoś tak.


14l/100km w 1.4i na lpg...
niech wypowiedzą się Ci co mają. moim zdaniem bardzo dużo


Nic nie pisałem oo LPG bo tak owego nie posiadam. Zapalam , skrobie i i przemieszczam się 25 km po trasie praktycznie.