Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?  (Przeczytany 1878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« dnia: Marzec 06, 2010, 20:14:12 »
Witam.
Trochę już o tym czytałem ale nie znalazłam nigdzie interesującej mnie odpowiedzi.
Sprawa wygląda tak, ze płyn chłodniczy wypych mi wężykiem upustowym przy zbiorniku. Układ odpowietrzałem według zaleceń opisanych na forum. Po pierwszym odpowietrzeniu miałem około półtora tygodnia spokoju, ale wczoraj zauważyłem że znowu płyn wypycha. Dodam że uszczelka pod głowicą była wymieniana jakieś niecałe dwa lata temu. termostat jakieś 3-4 lata temu. Na silniku też nie widać jakichś większych wycieków. Nie zauważyłem  tez żeby temperatura silnika wzrastała ponad normę. Czasami problem jest z grzaniem, ale to wynika zapewne z zapowietrzonej nagrzewnicy.
Z góry dzięki za pomoc.

  • Gość
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2010, 22:48:41 »
Zakładając że n apewno poprawnie odpowietrzyłeś układ typowałbym trzy rzeczy:

- nieszczelny/przerdzewiały korek chłodnicy
- nieszczelny układ chłodzenia (są wycieki?)
- znów uszczelka pod głowicą (zrób test na CO2)

pozdrawiam

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2010, 12:14:21 »
Odniosłem takie wrażenie, gdy wczoraj odpowietrzałem, że powietrze znajduje się tylko w chłodnicy. To znaczy było tak, że odpowietrzyłem. potem przejechałem jakieś 5 km, chwile odczekałem aż ostygł płyn i jeszcze raz odpowietrzyłem. powietrze uszło jedynie z chłodnicy. Czyżby korek odpowietrzający przy chłodnicy mógłby być przyczyną???

  • Gość
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2010, 15:04:33 »
Układ odpowietrza się na zimno, potem odpalasz aż się wentylator włączy. Jak już ostygnie do zimnego to ewentualnie uzupełniasz jeszcze płyn w chłodnicy. Poczytaj na forum jak poprawnie odpowietrzyć układ, było kilka tematów.

Jak już dobrze odpowietrzysz wtedy zobacz. Sprawdź czy gdzieś nie cieknie (zanim wywali korkiem), możesz mieć nieszczelny układ, chłodnice, nagrzewnice itd. Jak wszędzie szczelne to albo korek nie trzyma ciśnienia, albo uszczelka pod głowicą.

Offline Krzysztof Gomoła

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Kielcza
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 TD wersja Furio (składak wczesniej 1,9 130KM) VW POLO 6N2 1,4 TDI
  • Miejscowość: Kielcza
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2010, 18:51:14 »
jak mi uszczelka puszczała to po odpaleniu autka i odkreceniu korka chłodnicy to wydastawały sie bąbelki powietrza...;/ zobacz jak z tym u Ciebie, odpowietrz sobie tą nagrzewnicę, powinien byc gdzieś korek do jej odpowietrzenia. Ewentualnie wyciągnij termostat i zobacz czy bez termostatu będzie się działo to samo:) powodzenia:)
Gaz i do przodu>>>

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2010, 19:15:46 »
U mnie przy odpalonym silniku bąbelki nie idą. tylko po chwili pracy silnika (jakieś 5-10 minut) powoli płyn w zbiorniczku zaczyna podnosić się do góry. Ale na 100% bąbelków tam nie ma.

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2010, 09:30:11 »
Już wiadomo co jest :-( okazało się że je uszczelkę szlag trafił. I w związku z tym ma pytanie dotyczące kosztów jej wymiany. Tzn już auto odstawiłem to znajomego mechanika (całe szczęście ściąga ze mnie "symboliczne" kwoty za naprawę)  :-). Powiedział mi że z częściami będzie mnie to kosztować max 300 zł (uszczelka, termostat, uszczelniacze, płyn chłodniczy, robocizna). Ale jak się dowiadywałem u różnych mechaników taka "przyjemność" może kosztować nawet 800 zł.
Jakie są wasze doświadczenia z kosztami wymiany uszczelki pod głowicą?

  • Gość
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2010, 09:44:58 »
W 1.4 to jest bajka. Rano ściągasz czape a jak się dobrze uwiniesz to w południe już zakładasz.

Uszczelka 80zł, uszczelniacze 36zł, plan (jeżeli konieczny - 50zł), termostat 40zł, płyn 40zł no i kilka godzinek roboty. Ceny części oryginalnych.

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2010, 11:01:37 »
Tym bardziej dziwią mnie ceny jakie usłyszałem w warsztatach około 800zł  :-|
Sam bym to zrobił ale jest jedno małe ale... :-)
Potrzeba przede wszystkim miejsca co by to zrobić, a z tym jest trochę gorzej.
Za dawnych czasów w corsie A wymieniałem sam uszczelkę i jakoś mi to wyszło.  :D

Wojciech_Siwek

  • Gość
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2010, 12:49:23 »
Cytuj

Grzegorz Mendel napisał:
Tym bardziej dziwią mnie ceny jakie usłyszałem w warsztatach około 800zł  :-|
Sam bym to zrobił ale jest jedno małe ale... :-)
Potrzeba przede wszystkim miejsca co by to zrobić, a z tym jest trochę gorzej.
Za dawnych czasów w corsie A wymieniałem sam uszczelkę i jakoś mi to wyszło.  :D

Ale jak do tego dojdzie jeszcze rozrząd i np pompa wody to 800 zł sie zrobi bez problemu. Kiedy rozrząd był robiony ? Bo to mozna zrobić przy okazji bo i tak będzie rozpięty.

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: przyczyna zapowietrzania się układu chłodzącego?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2010, 14:16:04 »
Tutaj była mowa tylko o uszczelce. A jeśli chodzi o rozrząd to nie ma większego problemu żeby samemu to zrobić :D. Do wymiany będzie, ale za jakieś 40 tys. km czyli jakieś 1,5-2 lat jazdy