Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: nie zapala ze stacyjki  (Przeczytany 1576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline waldemar smoliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: zamość
  • Posiadany samochód: citroen xm 2,1TD
  • Miejscowość: zamość
nie zapala ze stacyjki
« dnia: Kwiecień 05, 2010, 20:21:53 »
Witam.Mam pytanie, mam XM z 1993 roku 2,1td od pewnego czasu autko przestało odpalać ze stacyjki kontrolki wszystkie sie świecą świece się grzeją ale zamiast odpalać następuje cisza.Obecnie odpalam go na krótko właczam zapłon i kabelkiem do plusa w akumulatorze,rozrusznik i alternator po remoncie.Czasem jak mu coś najdzie to odpali i z kluczyka ale to rzadko się zdarza,czy ktos spotkał się z tym problemem,tu w Zamosciu elektrycy boją sie tego popatrza pod maskę,i stwierdzają brak czasu na wykonanie tej naprawy.Pozdrawiam.

Offline Artur Majewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 715
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: Drugi XM MKI V6 24v 200KM- :) :) :) SGI Stag Premium
  • Zainteresowania: rowerowe szaleństwa,mechanika
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: nie zapala ze stacyjki
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2010, 22:39:34 »
Nie dostaje napięcia automat rozrusznika więc kontrola instalacji w stacyjce i po drodze .O ile pamiętam jest to połączenie bezpośrednie.Styk odpowiedzialny za zamknięcie obwodu potrafi się nadwyrężyć.Już miałem styczność z podobnym przypadkiem.Jak zdejmiesz osłonę kolumny podaj plus na styk.Jeśli zakręci to wiadomo co masz do wymiany.W takim przypadku zawsze można zamontować włącznik rozrusznika jak w starym mercedesie.Ostatnio chyba nawet są w modzie.
malibu

Były:125p ,ze trzy 126p,Fiat 131 Mirafiori , Wartburg, VW golf GTI (150 KM) , Opel Kadett Berlina , Renault Fuego GTS (przez 18 lat !!!) , Renault Trafic , Citroen BX , Mazda MPV, XM V6 24v Pallas (200HP :) )

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: nie zapala ze stacyjki
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2010, 22:46:56 »
Zwykle winne temu są nadpalone styki rozrusznika w stacyjce. Jeśli masz skrzynię automatyczną, dodatkowo w obwód uruchamiania rozrusznika włączony jest przekaźnik uniemożliwiający rozruch na biegach innych, niż P lub N. Schematy masz tu i tu.
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: nie zapala ze stacyjki
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2010, 22:47:55 »
Cytuj

Artur Majewski napisał:
Nie dostaje napięcia automat rozrusznika więc kontrola instalacji w stacyjce i po drodze .O ile pamiętam jest to połączenie bezpośrednie.Styk odpowiedzialny za zamknięcie obwodu potrafi się nadwyrężyć.Już miałem styczność z podobnym przypadkiem.Jak zdejmiesz osłonę kolumny podaj plus na styk.Jeśli zakręci to wiadomo co masz do wymiany.W takim przypadku zawsze można zamontować włącznik rozrusznika jak w starym mercedesie.Ostatnio chyba nawet są w modzie.


Kolega Artur był szybszy... :)
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Artur Majewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 715
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: Drugi XM MKI V6 24v 200KM- :) :) :) SGI Stag Premium
  • Zainteresowania: rowerowe szaleństwa,mechanika
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: nie zapala ze stacyjki
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2010, 00:40:35 »
Cytuj

waldemar smoliński napisał:
...,tu w Zamosciu elektrycy boją sie tego popatrza pod maskę,i stwierdzają brak czasu na wykonanie tej naprawy.Pozdrawiam.

Współczuję fachowców.
malibu

Były:125p ,ze trzy 126p,Fiat 131 Mirafiori , Wartburg, VW golf GTI (150 KM) , Opel Kadett Berlina , Renault Fuego GTS (przez 18 lat !!!) , Renault Trafic , Citroen BX , Mazda MPV, XM V6 24v Pallas (200HP :) )

Offline Marek Sztuka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 279
  • Skąd: Gawłuszowice
  • Posiadany samochód: Alfa Romeo 166
  • Zainteresowania: budownictwo - drogi, mechanika i JESTEM DUMNY ŻE BYŁEM W WOJSKU
  • Miejscowość: Gawłuszowice
Re: nie zapala ze stacyjki
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2010, 13:49:41 »
Cytuj

Artur Majewski napisał:
(...) Jak zdejmiesz osłonę kolumny podaj plus na styk.Jeśli zakręci to wiadomo co masz do wymiany.W takim przypadku zawsze można zamontować włącznik rozrusznika jak w starym mercedesie.Ostatnio chyba nawet są w modzie.


no właśnie, ja mam taki włącznik  ;) z tym, że wydaje mi się pochodzić od C-360 lub C-330 - w sumie to nieważne, jest umieszczony po tej samej stronie co stacyjka od spodu tak że go nie widać.
Kiedyś w sytuacji awaryjnej zostawiłem samochód mechanikom od 7 boleści próbowali go odpalić i musieli dzwonić do mnie jak go uruchomić   :evil:
były:
Xm 2.1TD z HA I 91r.
Xantia Mk1 1.9D
Renault 19 Chamade 1.4 RT