Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Rozrusznik czy akumulator?  (Przeczytany 1275 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Paweł Gajos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDI '08
  • Miejscowość: Kielce
Rozrusznik czy akumulator?
« dnia: Kwiecień 11, 2010, 16:23:11 »
Witam

          Pojawił się w mojej cytrynce problem. Po przekręceniu kluczyka coś cyka (najprawdopodobniej rozrusznik). Rozrusznik natomiast się nie kręci. Po przestawieniu samochodu o dosłownie 3 metry samochód zapala choć z oporami. Wiem, że w tym momencie na 90% coś jest nie tak z rozrusznikiem jednak po zmierzeniu napięcia w akumulatorze pokazał 12.5V po podpięciu pod prostownik prąd ładowania wynosił około 4A. Całonocne ładowanie spowodowało znaczny spadek prądu ładowania do poniżej 0.5A. Po tym zabiegu samochód pali po drugim przekręceniu rozrusznika. Oczywiście humor się poprawił tylko pozostaje pytanie - Co było przyczyną? Moja skromna dedukcja podpowiada, że :

   - w ciagu ok. 2,5h jak grzebałem przy samochodzie chodziło radio i akumulator się wyładował ? (zaznaczę, że po skończeniu roboty samochód odpalił może trochę ciężko) a później już był za słaby aby przekręcić rozrusznikiem ?,

  - rozrusznik nie dawał rady ze względu na zbyt niski prąd rozruchowy,

   W pewnym sensie odpowiedziałem sobie sam na nurtujący mnie problem. Czy może cały feler tkwi w czym innym? Czy i jakim stopniu w tej całej sytuacji miał udział rozrusznik?

             Proszę o komentarze, sugestie spostrzeżenia. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Obecnie - Citroen C4 GP 1.6HDI '08
Wcześniej - Citroen Xara Picasso 2.0 HDI '03
Wcześniej - Citroen ZX 1.4i  Avantage

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Rozrusznik czy akumulator?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2010, 19:03:24 »
Z opisu który przedstawiłeś wynika iż elektromagnes w rozruszniku który go wbija żeby mógł zazębić się z kołem zamachowym i przekręcić silnik nie miał siły wbić zębatki wirnika i objawiało się to cykaniem. Najwidoczniej po przepchaniu auta rozrusznik ładnie trafił na zęby i zakręcił. Akumulator ma tu swój udział jeśli był rozładowany, natomiast jeśli przy naładowanym aku rozrusznik się nie zazębia i nie kręci to prawdopodobnie trzeba by go zregenerować lub wymienić ale to już można zdiagnozować po wyjęciu go z auta i zaglądnięciu w niego. Pozdrawiam

Offline Paweł Gajos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDI '08
  • Miejscowość: Kielce
Re: Rozrusznik czy akumulator?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2010, 11:23:32 »
Witam

Niedługo mija 3 tygodnie jak miałem ten przypadek i czasem się zdarza,  że "cyknie" ale zaraz po tym przekręcę ponownie kluczyk i pali aż miło. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Obecnie - Citroen C4 GP 1.6HDI '08
Wcześniej - Citroen Xara Picasso 2.0 HDI '03
Wcześniej - Citroen ZX 1.4i  Avantage

Offline Paweł Gajos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.6HDI '08
  • Miejscowość: Kielce
Re: Rozrusznik czy akumulator?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2010, 13:24:36 »
Witam

          Się okazało , że do wymiany jest:

              - bendix,
              - automat,
              - szczotki,
              - tulejki,

Regeneracja to koszta tyle co zregenerowanego rozrusznika. Wymieniłem na taki i hula - po obniżce dałem 200zł jestem zadowolony.

No to zamykam temat

pozdrawiam
Obecnie - Citroen C4 GP 1.6HDI '08
Wcześniej - Citroen Xara Picasso 2.0 HDI '03
Wcześniej - Citroen ZX 1.4i  Avantage