Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk2] Czujniki parkowania  (Przeczytany 98103 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Konrad M. Karnowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2005 kombi, 2.0 hajdi, KCWD, manual, fabrycznie bez fapa :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 20, 2013, 23:01:39 »
A co ciekawe peżo planet bardzo ładnie pokazuje kąt skrętu kierownicy :)
Na środku zero i w prawo i w lewo proporcjonalnie w stopniach a nie jak w leksji jakieś wyniki z kosmosu...
Pozdrawiam

Offline Arkadiusz Brzeziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 47
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break 2.0i Mk II 2005r.LPG
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 03, 2013, 21:56:22 »
Witam.Troszke z innej beczki,ale na temat czujnikow.Mam problem,bo padly mi dwa czujniki o nr PSA 96 496141 77,a wedlug serwisu po numerze vin powinienem miec PSA 96 664977 77 XT.I teraz mam pytanie czy moge kupic jakies inne czujniki o podobnym numerze oczywiscie boscha,bo czytalem ,ze nawet od mk3 pasuja.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 04, 2013, 12:42:12 »
Na alle... można spokojnie kupić (choć cena nie mała). MkII i MkIII mają takie same. Od 407 też pasują - są lakierowane pod kolor nadwozia.

Offline Dariusz Janecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: Piła
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 2.0 HDI MCP 2010 ; Citroen C5 II 1.6 HDi 2006
  • Miejscowość: Piła
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 13, 2013, 21:03:04 »
Ja kupiłem na Allegro od 407 po stówce za sztukę. Czujniki oczywiście używane ale sprawne. Co prawda okazało się że nie potrzebnie ponieważ bolce do wtyczek były zaśniedziałe i to było powodem ich niesprawności. Po oczyszczeniu działają prawidłowo. Teraz mam dwa na zapasie :-)
C4 Picasso 2.0 HDI MCP 2010
C5 II 1.6 HDI 2006

Offline Slawomir Sorbian

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II sx 2005 2.0i
  • Zainteresowania: muzyka,film,motoryzacja,human
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 26, 2013, 11:15:49 »
Poradźcie:

1-metodą słuchawkową znalazłem uszkodzony czujnik( tył  
   prawy zewnętrzny)
2-kupiłem na allegro nowy i wymieniłem
3-system dalej nie działa
4-teraz w słuchawkach nie prykają wszystkie 4 tylne !
5-przednie z kolei są O.K.

Coś źle zrobiłem, co sprawdzić teraz ?
XANTIA BREAK 2,1 TD
C5 II sx 2005 2.0i

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 26, 2013, 13:36:32 »
Cytuj

Slawomir Sorbian napisał:
Poradźcie:

1-metodą słuchawkową znalazłem uszkodzony czujnik( tył  
   prawy zewnętrzny)
2-kupiłem na allegro nowy i wymieniłem
3-system dalej nie działa
4-teraz w słuchawkach nie prykają wszystkie 4 tylne !
5-przednie z kolei są O.K.

Coś źle zrobiłem, co sprawdzić teraz ?


Najprościej i najszybciej będzie jak podepniesz się pod kompa.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Slawomir Sorbian

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II sx 2005 2.0i
  • Zainteresowania: muzyka,film,motoryzacja,human
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 26, 2013, 15:04:16 »
Jednak komp...

A statystycznie oceniając, co może być przyczyną?
XANTIA BREAK 2,1 TD
C5 II sx 2005 2.0i

Offline Konrad M. Karnowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2005 kombi, 2.0 hajdi, KCWD, manual, fabrycznie bez fapa :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 26, 2013, 23:55:56 »
Statystycznie to problem z kontaktem we wtyczkach.
Pozdrawiam

Offline Michał Wyka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: Citroen C5
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 09, 2013, 19:16:48 »
Witam wywaliło mi błąd systemu parkowania pojechałem na kompa i wyświetliło ze jeden z przednich czujników walnięty. Ten który wyjąłem miał nr PSA 9649614177 kupiłem na tej aukcji

http://allegro.pl/citroen-c5-ii-czujnik-czujniki-cofania-parkowania-i3532346420.html

Przyszedł mi czujnik o nr PSA 96660163779P

Założyłem i dalej bład systemu parkowania. Ktos kto zna sie na tych oznaczeniach mogłby podpowiedziec czy dobry czujnik kupilem czy nie i dlatego dalej bład czy ktos moze potwierdzic ze czujnik jest dobry to wtedy chyba wina lezy po stronie kabli

Z góry dzieki za podpowiedzi

Offline Dariusz Dyja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: C5 MkIII 2.0 HDI 2008
  • Miejscowość: Głogów
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 09, 2013, 20:37:21 »
Ja wymieniałem w MK3 tylny czujnik. Sama wymiana nic nie dała. Po wymianie musiałem podłączyć się pod kompa i wykonać diagnostykę i dopiero wtedy zniknął błąd.

Offline Wojciech Kmera

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 657
  • Skąd: ok. Katowic
  • Posiadany samochód: Były: C5 II 2.2 HDi SX+, C6 2.7 HDi V6 Exclusive. Jest: C5 X7 2.0 HDi 163 Exclusive
  • Miejscowość: ok. Katowic
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 10, 2013, 00:57:00 »
Cytuj

Michał Wyka napisał:
Witam wywaliło mi błąd systemu parkowania pojechałem na kompa i wyświetliło ze jeden z przednich czujników walnięty. Ten który wyjąłem miał nr PSA 9649614177 kupiłem na tej aukcji

http://allegro.pl/citroen-c5-ii-czujnik-czujniki-cofania-parkowania-i3532346420.html

Przyszedł mi czujnik o nr PSA 96660163779P

Założyłem i dalej bład systemu parkowania. Ktos kto zna sie na tych oznaczeniach mogłby podpowiedziec czy dobry czujnik kupilem czy nie i dlatego dalej bład czy ktos moze potwierdzic ze czujnik jest dobry to wtedy chyba wina lezy po stronie kabli

Z góry dzieki za podpowiedzi


Powiem Ci tak - też zamawiałem od tego sprzedającego i te numery PSA nie mają żadnego sensu. Zastanawiałem się czy jak przyjdzie to będzie pasował, czy też nie bo miał inny numer. Po wymianie od razu zniknął błąd i czujniki działają bez zarzutu... Sprawdź przyłącze do czujników pod czarną osłoną chłodnicy z góry i kable pod zderzakiem.
Fantômas se déchaîne...

Offline Paweł Żurawski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Złotoryja, Dęblin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk II
  • Zainteresowania: Motoryzacja, lotnictwo, sporty ekstremalne.
  • Miejscowość: Złotoryja, Dęblin
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 26, 2013, 13:57:18 »
Czy ktoś próbował nowe czujniki - zamienniki z alle..o po 79zł za sztukę? (Ger..n Automot..e). Ponoć pasują poza oznaczeniami XT na końcu. Mam 5 czujek do wymiany i chyba 1 kostkę więc w ciemno kupować nie bardzo, a jak kupię 1 to i tak nie sprawdzę.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 27, 2013, 12:58:24 »
Paweł,
Byłem dziś w sklepie który to oferuje, ja kupiłem oryginalne sprzedawca nie gwarantował jakości tych zamienników.
Pozdrawiam

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 27, 2013, 18:19:45 »
po trzech latach kupiłem w końcu dwa czujniki przód, włączyłem przednie czujniki i nic, po kilku minutach odpalił, tylko że jak wjadę w przeszkodę to pokazuje że przeszkoda jest bardzo daleko :D co to może być ? błędów brak test czujników bezbłędny. przypominam sobie że jak miałem wyłączane przednie czujniki to przez dzień nie działały w cale, może jutro zaczną działać. w końcu to francuski samochód który sam się naprawia :D

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 27, 2013, 19:56:07 »
Problem kalibracji wskazań przedniego parktronika na ekranie był już poruszany na forum, Maciej Szcząchor pisał jak to ustawić żeby pokazywało prawidłową odległość.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Paweł Żurawski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Złotoryja, Dęblin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk II
  • Zainteresowania: Motoryzacja, lotnictwo, sporty ekstremalne.
  • Miejscowość: Złotoryja, Dęblin
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 28, 2013, 00:11:35 »
Michał, a gdzie ten sklep i po ile płaciłeś za ori? Kupowałeś do MK II czy III?

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 28, 2013, 08:49:27 »
Kraków, Kamienna.
Ori czujniki do Mk II

Offline Paweł Żurawski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Złotoryja, Dęblin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk II
  • Zainteresowania: Motoryzacja, lotnictwo, sporty ekstremalne.
  • Miejscowość: Złotoryja, Dęblin
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 28, 2013, 12:21:19 »
A ceny serwisowe czy coś taniej?

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 28, 2013, 12:46:22 »
117zł brutto sztuka.

Patryk, masz na myśli posty Maćka z tego tematu ?
właśnie robiłem tak jak z tego opisu czyli test funkcji i tak dalej później czujniki pomiar parametrów personalizowanych stany wejść przednie czujniki dałem zapis chodziłem przy każdym czujniku i nic jak było tak jest.
ma ktoś jakiś sprawdzony patent na to ?

Edit.
Patent z Peugeot Planet w starszej wersji działa :D
w nowej z DiagBox nie widział przednich czujników.
w wersji 22.14 widzi.
wystarczy wyłączyć przednie czujniki i włączyć ponownie i działa.
Faktycznie Lexija ma jakiś błąd w sobie.

Pozdrawiam i dziękuję za porady

Offline Artur Winczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Mazowsze
  • Posiadany samochód: DS5 2.0 HDI, 13. Renault ESPACE V, 16. Było: C5 X7 2.0 HDi, C5 MKII HB 2.0 HDi, XP 2.0HDI, Xsara II, Xantia 1.8, Peugeoty 106, 405, Fiaty i Maluchy
  • Miejscowość: Mazowsze
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 09, 2013, 23:03:34 »
Reasumując, czytając ten wątek nie ma możliwości sprawdzenia który czujnik padł bez podpięcia pod Lexię. Jestem od niedawna posiadaczem C5 II i nie działa mi wspomaganie parkowania. Po włączeniu wstecznego od razu błąd. Ale dziś przy uruchamianiu auta na chwilę piknęło i na wyświetlaczu pokazało mi tył, jakby bez lewej strony, czy mogę przypuszczać że uszkodzony jest czujnik tylni lewy ????
Acha i co myślicie o: TYM
Lexija Citroen Peugeot.

Offline Jacek kŁYS

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0hdi BVA 06r
  • Miejscowość: Pabianice
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #120 dnia: Październik 10, 2013, 07:33:00 »
W C5 II dasz rade sprawdzić, który czujnik padł bez podłączenia kompa za pomocą np. stetoskopu (włączasz wsteczny i podchodzisz do każdego z czujników - sprawne cykają).
Jeśli chodzi o czujnik który pokazujesz ze zdjęcia widać, że nie będzie pasować to gumowe uszczelnienie ale to nie problem jeśli masz stary czujnik - można przełożyć.
Jeśli chodzi o jego jakość czy możliwość zastosowania nie wiem bo nie stosowałem - może ktoś inny miał i coś napisze.

Jeśli miałeś przypadek, że na chwilę załączył Ci się układ wspomagania parkowania, istnieje możliwość że czujniki są OK, a problem tkwi w wiązce (leksia wywali i tak błędy czujników - zwarcie do plus lub zwarcie do minus).
Wiązka jest tak skonstruowana, że posiada do pewnego momentu jeden wspólny przewód zasilający (nie pamiętam czy + czy -) i mniej więcej w połowie jest on rozdzielony na poszczególne czujniki - i tu jest myk w postaci zgrzewu, który potrafi siać błędami w instalacji. Często jest przez to problem, a wystarczy podlutować - dotyczy zarówno przedniej jak i tylnej wiązki. Dodatkowo do sprawdzenia wszystkie wtyczki (najlepiej w okolicy niedziałającego czujnika).

Offline Artur Winczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Mazowsze
  • Posiadany samochód: DS5 2.0 HDI, 13. Renault ESPACE V, 16. Było: C5 X7 2.0 HDi, C5 MKII HB 2.0 HDi, XP 2.0HDI, Xsara II, Xantia 1.8, Peugeoty 106, 405, Fiaty i Maluchy
  • Miejscowość: Mazowsze
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #121 dnia: Październik 10, 2013, 09:28:51 »
"Badanie" stetoskopem na włączonym, czy wyłączonym silniku ??? A jeżeli to wiązka to gdzie dokładnie sprawdzić ???
Lexija Citroen Peugeot.

Offline Konrad M. Karnowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2005 kombi, 2.0 hajdi, KCWD, manual, fabrycznie bez fapa :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #122 dnia: Październik 10, 2013, 10:40:06 »
Wiązkę to najpierw sprawdź w komorze koła zpasowego przy module parktronica.
Potem dobrze by było... ściągnąć zderzak i izolację na kablach żeby się dostać do rozdzielonych przewodów. Możesz też wcześniej spróbować pogmerać wiązką - powyginać, podociskać.
Nigdy nie stosowałem stetoskopu, ale żeby sprawdzić samemu czujniki przy włączonym silniku (i skrzyni manualnej) - ściągnąłem z czujnika wstecznego na skrzyni wtyczkę, zwykłym przewodem zrobiłem zwarcie i dzięki temu miałem włączony sygnał wstecznego jak auto było na luzie.
Pozdrawiam

Offline Artur Winczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Mazowsze
  • Posiadany samochód: DS5 2.0 HDI, 13. Renault ESPACE V, 16. Było: C5 X7 2.0 HDi, C5 MKII HB 2.0 HDi, XP 2.0HDI, Xsara II, Xantia 1.8, Peugeoty 106, 405, Fiaty i Maluchy
  • Miejscowość: Mazowsze
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #123 dnia: Październik 10, 2013, 18:52:09 »
Sprawdzanie stetoskopem raczej nie jest możliwe, u mnie po włączeniu wstecznego od razu wyrzuca błąd systemu parkowania, żaden z czujników nie jest chyba w tym momencie aktywny, nic nie słychać ani z przodu ani z tyłu. Przejrzałem wiązkę, wygląda zdrowo. Czy można sprawdzić czujniki miernikiem ???
Lexija Citroen Peugeot.

Offline Jacek kŁYS

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0hdi BVA 06r
  • Miejscowość: Pabianice
Re: [Mk2] Czujniki parkowania
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 10, 2013, 20:21:47 »
kolego ja mam automat, wiec na uruchomionym silniku wbijałem wsteczny i nie zwalniałem ręcznego, nawet jak jest wyświetlony komunikat "awaria asystenta parkowania" ( o ile się nie mylę tak się wyświetlało) to zdrowe czujniki działały = cykały.

Więc musisz poprosić kogoś kto na włączony silniku załączy wsteczny i nie puści sprzęgła jeśli masz manualną skrzynie (lub jak kolega opisał wcześniej).

Jeśli chodzi o ten felerny zgrzew, to ja miałem kłopot z wiązką z przodu, "uciskanie" pomagało na chwilę, aż zdjąłem zderzak i polutowałem to dziadostwo. Z przodu to łączenie jest mniej więcej pomiędzy wewnętrznym czujnikiem a halogenem po prawej stronie (tam gdzie kierowca - jeśli auto europejskie, lub inaczej strona akumulatora i elektroniki pod maską) patrząc od przodu auta, po tej samej stronie wiązka schodzi od góry przy lampie do dolnych części zderzaka.
Tył jest rozwiązany trochę inaczej, i podejrzewam że tam powinieneś znaleźć to łączenie w okolicy przejścia wiązki z wnętrza (moduł jest we wnęca na koło). Przyjrzyj się od spodu gdzie wiązka wychodzi i pewnie gdzieś tam zaraz za miejscem gdzie wiązka się rozdzieli na czujniki będziesz miał wyczuwalne pod palcami zgrubienie gdzie jest ten zgrzew. Generalnie 1 kabel rozdziela się na 4 a wszystko jest owinięte jakby taśmą izolacyjną.



aj zapomniałem, ze stetoskopu ściągałem ten okrągły detal z końca i dokładałem do czujników samą rurkę.