Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm  (Przeczytany 1318 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karol Cieślak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Racibórz
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Miejscowość: Racibórz
Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« dnia: Lipiec 21, 2010, 21:25:46 »
Witam
Mam problem z ładowaniem akumulatora… Kontrolka z akumulatora nie świeci, a alternator mi ładuje nie całe 12V, a powinien mieć powyżej 14V . Alternator zmierzyłem na warsztacie samochodowym, jest w 100% sprawny. Próbowałem nawet masę z alternatora dać bez pośrednie do masy i wtedy powinna mi zaświecić kontrolka z akumulatora… wtedy była by to winna alternatora. Kontrolka nie pojawiła się więc alternator jest dobry. Nie wiem teraz czy nie będzie to wina przekaźnika. Bym musiał go sprawdzić, tylko że niewiem gdzie się znajduje w moim citroenie xm 2,1 tdi   proszę o pomoc!!!
Z góry dziękuje:-)

Offline Jan Winnicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 403
  • Skąd: Lubelskie
  • Posiadany samochód: C5 Mk1 2.0 HDi
  • Miejscowość: Lubelskie
Re: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2010, 11:32:33 »
Jeśli jesteś pewien że masz sprawny alternator , to sprawdź czy żarówka kontrolki ładowania nie jest spalona , i czy dochodzi do niej plus po stacyjce . Sprawdź jeszcze przejście między kontrolką a alternatorem.

Pozdrawiam.

Offline Karol Cieślak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Racibórz
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Miejscowość: Racibórz
Re: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2010, 23:09:31 »
mowisz że jak żarowka będzie spalona to mi nie będzie ładowal tak jak powinien... na sto procent mam sprawny alternaton... dzieki za informacje... jak coś to napisze pozdrawiam rownież

Offline Roman Suchara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Orzesze
  • Posiadany samochód: Xm 2.1td aut.exl.Xantia2hdi,C5
  • Zainteresowania: wino,po nim śpiew
  • Miejscowość: Orzesze
Re: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2010, 21:28:43 »
Cytuj

Karol Cieślak napisał:
mowisz że jak żarowka będzie spalona to mi nie będzie ładowal tak jak powinien... na sto procent mam sprawny alternaton... dzieki za informacje... jak coś to napisze pozdrawiam rownież


Jeśli alternator ładuje to musi być co najmniej 13,8 v.Ty piszesz że masz niecałe 12 więc na pewno masz niesprawny alternator.Przekażnika czy też regulatora nie szukaj bo to Ci nic nie da .Do alternatora dochodzą tylko 2 kable ,jeden gruby wprost do akumulatora a drugi cienki do żarówki kontrolnej.a cała reszta potrzebna do prawidłowego ładowania jest w alternatorze.
Nie masz też silnika tdi tylko TD
Pozdrawiam
Roman Suchara
Śp.Xm 2,1td 92 kombi
XM 2,1td 98r aut.exclusive
Xa2 hdi.99r excl.
,C5.

Offline Sylwester Maciejczuk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 351
  • Skąd: Radzymin k.Warszawy
  • Posiadany samochód: Była Xantia 2.0 CT Activa 96 jest Xantia 1.8 16V 98
  • Zainteresowania: motoryzacja elektronika
  • Miejscowość: Radzymin k.Warszawy
Re: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2010, 22:53:22 »
Karolu  podłącz  przy włączonej stacyjce  na moment cienki kabel na alternatorze do masy,żarówka ładowania powinna się zaświecić .Jeśli się nie zaświeci to albo jest spalona lub nie ma przejścia od kontrolki do alternatora .Bez sprawnego obwodu kontrolki alternator nie wzbudzi się .Sprawdź miernikiem lub podłącz się żarówką  pomiędzy cienki przewód na alternatorze a masą .Powinno być tam napięcie ,gdyż równolegle do kontrolki ładowania jest podłączony rezystor ,który umożliwia wzbudzenie gdy spali się  kontrolka .Sądzę ,że masz uszkodzony obwód kontrolki .Podłącz się żarówką do zacisku alternatora i cienkiego przewodu ,żarówka powinna się świecić jeśli masz sprawny alternator. Po uruchomieniu silnika powinna zgasnąć a napięcie wychodzące z alternatora powinno być w granicach 14-14,4V .
 Pozdrawiam .

Offline Karol Cieślak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Racibórz
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Miejscowość: Racibórz
Re: Ładowanie- prosze o pomoc znawcy xm
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2010, 12:54:11 »
alternator miałem wyciągniety, i go mialem na warsztacie samochodowym sprawdzonym i jest na sto procent dobry...